Zapalenie oskrzeli, rak płuca, arytmia – to tylko trzy z licznych chorób, którym sprzyja smog. Przedstawiamy wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, a więc i powody, dla których warto dbać o jakość powietrza w swoim domu.
Skutki smogu dla człowieka
W Polsce oczyszczacze powietrza kupuje się najczęściej z myślą o ochronie przed smogiem, dlatego rozpoczniemy od jego wpływu na ludzki organizm.
Choroby nowotworowe
Smog sprzyja rozwojowi chorób nowotworach. Według naukowców z International Association for the Study of Lung Cancer stanowi drugą po paleniu tytoniu przyczynę raka płuca. Odpowiada też za 14,1% wszystkich zgonów spowodowanych tą chorobą.
Ponadto składniki smogu odpowiadają za wiele zachorowań na nowotwory:
- krtani,
- nerek,
- mózgu,
- piersi,
- krwi.
Schorzenia układu oddechowego
Ekspozycja na smog sprzyja infekcjom dolnych i górnych dróg oddechowych, zwłaszcza płuc i oskrzeli. Szczególnie narażeni są seniorzy oraz dzieci.
W przypadku tych pierwszych wzrasta śmiertelność spowodowana zapaleniem płuc. U dzieci natomiast przeziębienia, kaszel i zapalenia oskrzeli pojawiają się już przy dość niskich stężeniach smogu.
Ponadto zanieczyszczone powietrze zaostrza przebieg chorób układu oddechowego, w tym astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Problemy ze strony układu krwionośnego
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka można dostrzec już po kilkugodzinnej ekspozycji na smog. Naukowcy z Fuan University w Szanghaju zebrali dane z 2 205 szpitali w 322 miastach Chin. Z ich analiz wynika, że już kilkugodzinna ekspozycja na smog może prowadzić do nagłego wystąpienia arytmii.
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca zauważyli natomiast, że w smogowe dni wzrasta liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu:
- zawału serca – o 12%,
- udaru mózgu – o 16%,
- zatoru płucnego – o 18%.
Schorzenia neurologiczne
Smog szkodzi również układowi nerwowemu człowieka i to już od najmłodszych lat. Międzynarodowy zespół badaczy przeprowadził badania na próbkach pobranych z pnia mózgu 186 przedwcześnie zmarłych mieszkańców miasta Meksyk, w którym stężenie smogu jest szczególnie duże.
Wykryli w nich obecność związków żelaza, aluminium i tytanu, które są powiązane z obecnością hiperfosforylowanych białek tau, odpowiedzialnych za rozwój choroby Alzheimera.
Ponadto w próbkach pojawiła się alfa-synukleina, czyli białko, którego agregacje w komórkach są typowe dla takich chorób jak Alzheimer, Parkinson czy i zespół otępienny.
Warto dodać, że próbki pochodziły od osób w wieku od 11 miesięcy do 27 lat.
Problemy skórne
Skutki smogu dla człowieka to także gorsza kondycja skóry. Jego cząsteczki powodują bowiem rozpad kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skutkuje to:
- zaburzeniem bariery lipidowej naskórka, a więc przesuszeniem i słabszą regeneracją skóry,
- utratą jędrności, czyli szybszym powstawaniem zmarszczek.
Słabszy rozwój płodu
Kobiety, które w trakcie ciąży są często narażone na wdychanie smogu, rodzą dzieci, których masa urodzeniowa jest o 128 g niższa w stosunku do noworodków urodzonych przez matki żyjące w miejscach o lepszej jakości powietrza.
Co więcej, zdaniem pracowników University of Utah Health kontakt ze smogiem podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia średnio o 16%.
Jaki oczyszczacz powietrza na smog?
Na smog polecamy oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę także:
- wydajność i maksymalną powierzchnię pracy,
- obecność czujnika jakości powietrza i trybu automatycznego.
Nasze oczyszczacze powietrza Klarta Forste 4 i Klarta Stor 3 mają filtry wstępne, węglowe i HEPA H13 oraz jonizatory plazmowe. Zostały wyposażone w 3 tryby automatyczne i precyzyjne, laserowe mierniki pyłu PM2,5, czyli podstawowego składnika smogu.
Wpływ pozostałych zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka nie ogranicza się do smogu. Przedstawiamy inne zagrożenia obecne w powietrzu oraz skutki kontaktu z nimi.
Dym papierosowy
O tym, że palenie szkodzi, wiedzą już chyba wszyscy. W dymie znajduje się ponad 4000 związków chemicznych, a przeszło 60 z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Przykładowe składniki smogu i ich działanie na organizm są następujące:
- nikotyna – podnosi ciśnienie, przyśpiesza pracę serca,
- tlenek azotu – zwiększa podatność dróg oddechowych na zakażenia, uszkadza płuca,
- cyjanowodór – kwas pruski, wykorzystywany w obozach zakłady, w mniejszych ilościach powoduje bóle i zawroty głowy oraz wymioty,
- amoniak – podrażnia drogi oddechowe i oczy,
- benzen – sprzyja niedokrwistości, uszkadza serce, wątrobę, nadnercza.
Warto dodać, że dym osiada na różnych przedmiotach obecnych w pobliżu palącego i wchodzi w reakcje z obecnymi tam związkami, co skutkuje powstaniem kolejnych szkodliwych związków.
Dotykanie powierzchni, na których osiadł dym, również powoduje przyswajanie jego składników, co określa się mianem palenia z trzeciej ręki.
Lotne związki organiczne
Lotne związki organiczne (LZO) do grupa związków, które charakteryzują się przede wszystkim:
- zawartością węgla,
- łatwym przechodzeniem w postać pary lub gazu.
Przykładowe LZO i źródła ich występowania to:
- formaldehyd – lakiery do paznokci, lakiery przemysłowe, odświeżacze powietrza, tapety ścienne, płyny do mycia szyb,
- aceton – zmywacze, farby, preparaty odtłuszczające,
- benzen – barwniki, środki ochrony roślin, rozpuszczalniki,
- etanol – lakiery, kleje,
- dichlorobenzen – preparaty usuwające pleśń, środki przeciw owadom, dezodoranty.
Znaczna część LZO ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Jako przykłady można wskazać benzen i formaldehyd.
Ponadto lotne związki organiczne powodują też inne problemy zdrowotne, w tym negatywnie wpływają na wydolność płuc. Według naukowców z Uniwersytetu w Bergen u osób zawodowo zajmujących się sprzątaniem jest ona 17% niższa niż u pracowników innych branż.
Alergeny
Na alergię górnych dróg oddechowych w samej Europie cierpi ponad 130 milionów osób. U uczulonych kontakt z alergenem powoduje:
- wodnisty wyciek z nosa,
- kichanie,
- niedrożność nosa,
- zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu.
W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które mają również astmę, ponieważ ekspozycja na alergeny może zaostrzyć jej przebieg.
Sprawdź: Oczyszczacz powietrza na alergie
Zarodniki pleśni i grzybów
Zarodniki pleśni i grzybów stanowią to z alergenów, jednak stanowią zagrożenie nie tylko dla osób uczulonych na nie, dlatego omówimy je oddzielnie. Wytwarzają one niebezpieczne mikotoksyny, w tym aflatoksynę, sterigmatocystynę, ochratoksynę i trichothecenę.
Pierwsze skutki ekspozycji na zarodniki grzybów
- przemęczenie,
- bóle głowy,
- bóle gardła,
- zapalenie spojówek,
- świszczący oddech,
- katar.
Dłuższa ekspozycja na nie może doprowadzić do uszkodzeń wątroby i nerek oraz rozwoju nowotworów.
Źródła
- Czy smog powoduje raka? Wpływ smogu na zdrowie, zwrotnikraka.pl
- Øistein Svanes et all., Cleaning at Home and at Work in Relation to Lung Function Decline and Airway Obstruction, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
- Jak zanieczyszczone powietrze działa na układ oddechowy człowieka?, airly.org
- Katarzyna Kojzar, Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca: smog powoduje zawały i udary mózgu, smoglab.pl
- Michała Tabaka, Naukowcy: potrafi zniszczyć serce w kilka godzin. Zła wiadomość: mamy go w powietrzu najwięcej w Europie, bizblog.spidersweb.pl
- Przemysław Ćwik, W mózgach dzieci i młodych ludzi wykryto cząsteczki smogu, które mogą powodować Alzheimera, smoglab.pl
- Magdalena Wylężek, Smog i wpływ smogu na skórę, medicover.pl
- Ewa Florek, Co tkwi w dymie?, jakowicki.pl
- Marek Matacz, Palenie z trzeciej ręki groźne dla zdrowia, zdrowie.pap.pl
- Światowy Dzień Alergii i Astmy 2022, gov.pl
- Wpływ smogu na płód i samopoczucie kobiet w ciąży. Jak się chronić przed smogiem?, szpital.medikor.pl