1 599,00 zł
1 099,00 zł

Media o nas

Spore zaskoczenie w tegorocznym teście. Niepozorne i niedrogie urządzenie okazało się jednym z najwydajniejszych na rynku.

Klarta Forste 2 czyli ulepszona wersja oczyszczacza, który zdobył sobie uznanie użytkowników.

Najlepszy model według rankingu-oczyszczaczy model pod względem stosunku możliwości do ceny.

Który oczyszczacz powietrza Klarta wybrać?

1. Wydajność oczyszczaczy powietrza Klarta Forste a Klarta Stor

Wybór oczyszczacza powietrza Klarta rozpocznij od wymierzenia pokoju, w którym chcesz umieścić urządzenie, co pozwoli na poznanie pożądanej wydajności oczyszczania. Oto wydajność i powierzchnia pracy oczyszczaczy powietrza Klarta:

  • Klarta Forste 2 – CADR 277 m³/h, rekomendowania powierzchnia maksymalna 38 m²,
  • Klarta Stor – CADR 580 m³/h, rekomendowania powierzchnia maksymalna 80 m².

Wydajność to najważniejszy parametr oczyszczacza powietrza, ponieważ decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprzęt będzie w stanie bez problemu utrzymać dobrą jakość powietrza. Niektórzy producenci wyrażają ją poprzez przepływ powietrza, a inni przez CADR. My wybraliśmy drugą opcję, ponieważ współczynnik CADR w przeciwieństwie do przepływu powietrza informuje o tym, ile czystego powietrza dostarcza urządzenie, a nie ile powietrza może przepłynąć przez nie, jeśli wewnątrz nie umieszczono filtrów. 

Jeżeli metraż znajduje się na granicy maksymalnej wydajności Klarty Forste 2, zachęcamy do wyboru modelu Klarta Stor. Dzięki temu sprzęt będzie rzadziej przechodzić na wysokie tryby, co oznacza cichszą pracę. 

Pamiętaj, że podajemy tu powierzchnię pracy dla wnętrz o standardowej wysokości. Jeśli zatem pomieszczenie docelowe ma powierzchnię np. 30 m², ale jego wysokość to 4 m, lepiej wybierz oczyszczacz powietrza Klarta Stor.

2. Działanie trybu automatycznego i wskaźnika jakości powietrza

Oczyszczacze powietrza Klarta zostały przystosowane do pracy inteligentnej, a więc są w stanie samodzielnie dostosowywać tempo filtracji do aktualnego stanu powietrza. W trybie automatycznym zarówno Klarta Forste 2, jak i Klarta Stor bazują na danych pochodzących z czujnika pyłu zawieszonego PM2,5, uznawanego za główny wyznacznik jakości powietrza. W przypadku napływu zanieczyszczeń prędkość obrotów wentylatora zostaje zwiększona, w celu szybkiego wyeliminowania zagrożenia. Gdy stan powietrza poprawi się, tempo filtracji ulega redukcji, aby ograniczyć hałas i zużycie energii elektrycznej.

Sensory zsynchronizowane są ze wskaźnikami czystości powietrza, dzięki którym można w każdej chwili sprawdzić stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Tutaj właśnie pojawia się pewna różnica między dwoma oczyszczaczami Klarta, ponieważ wykorzystują one inne wskaźniki:

  • Klarta Forste –  numeryczny wskaźnik pyłu PM2,5,
  • Klarta Stor – wskaźnik kolorystyczny.

3. Filtry w oczyszczaczach powietrza Klarta i koszty ich wymiany

Wszystkie oczyszczacze marki Klarta wyposażone zostały w najskuteczniejsze filtry, które usuwają niemal 100% smogu oraz innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Filtr wstępny

Na etapie filtracji wstępnej powietrze zostaje oczyszczone z większych zanieczyszczeń, np. sierści, włosów i grubszego kurzu. Prowadzi to do ograniczenia zużycia pozostałych elementów systemu filtrującego, co oznacza rzadszą potrzebę ich wymiany, czyli niższe koszty eksploatacji. Filtr wstępny ma formę gęstego sita i nie ulega zużyciu. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, wystarczy co jakiś czas przeczyścić go mokrą ściereczką lub odkurzaczem ustawionym na niskie obroty.

Filtr HEPA

Filtr HEPA eliminuje jedno z największych zagrożeń znajdujących się w powietrzu, czyli pyły zawieszone PM2,5 i PM10. Technologia ta doskonale radzi sobie nawet z tymi cząsteczkami, których średnica jest mniejsza od 0,3 μm. Na liście zanieczyszczeń zatrzymywanych przez filtr HEPA znajdują się także alergeny wziewne, czyli kurz (wraz z bytującymi w nim roztoczami), pyłki roślinne, zarodniki pleśni i sierść zwierzęca. Jego obecność sprawia, że Klarta Forste 2 i Klarta Stor doskonale sprawdzają się w roli oczyszczaczy powietrza dla alergików. Filtr HEPA usuwa również znaczną część wirusów i bakterii.

Filtr węglowy

Filtr zbudowany z węgla aktywnego pochłania zanieczyszczenia gazowe, do których zaliczają się lotne związki organiczne, np. benzen i formaldehyd. LZO obecne są w wielu produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli, w chemii gospodarczej oraz kosmetykach. Ponadto węgiel aktywny neutralizuje brzydkie zapachy.

Jonizator powietrza

Jonizator wytwarza jony ujemne, czyli aniony, które łączą się z naładowanymi dodatnio cząsteczkami wirusów, bakterii i grzybów, dzięki czemu stają się one łatwiejsze do usunięcia. Jonizacja przywraca równowagę między jonami ujemnymi i dodatnimi, która często jest zaburzona na skutek pracy urządzeń elektrycznych.

Koszty filtrów wymiennych

Klarta Forste 2 i Klarta Stor wykorzystują takie same technologie oczyszczania, ale znajdują się w nich filtry o innej powierzchni chłonnej, ponieważ są to urządzenia zaprojektowane z myślą o pracy w pomieszczeniach o różnym metrażu. W rezultacie filtry wymienne do obu modeli mają różne ceny. Wystarczający na 12 miesięcy zestaw filtrów kosztuje:

  • dla Klarty Forste 2 – 139 zł,
  • dla Klarty Stor – 289 zł.

4. Wielkość, wygląd i wersje kolorystyczne oczyszczaczy Klarta Forste 2 i Klarta Stor

Oczyszczacze powietrza Klarta Forste 2 i Klarta Stor różnią się wydajnością, dlatego są urządzeniami o innej wielkości. Pierwszy model ma wymiary 56,5 x 32,5 x 18 cm, a drugi 74,5 x 50 x 30 cm. Pod względem estetycznym różni je także liczba dostępnych wersji kolorystycznych, która prezentuje się następująco:

  • Klarta Forste 2 – pięć kolorów: biały, czarny, złoty, srebrny i różowy
  • Klarta Stor – trzy kolory: biały, czarny i złoty.

5. FAQ

1. Który oczyszczacz powietrza Klarta wybrać?

  • Klarta Forste 2– rekomendowana powierzchnia38 m²
  • Klarta Stor – rekomendowana powierzchnia 80 m²

Główną różnicą pomiędzy oczyszczaczami powietrza Klarta jest wydajność, decydująca o maksymalnej powierzchni pracy. Oczyszczacz Klarta Forste 2 polecamy do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 38 m², natomiast Klarta Stor sprawdzi się we wnętrzach o powierzchni nawet 80 m². Jeśli wielkość pokoju znajduje się na granicy 38 m² albo wysokość pomieszczenia jest większa od standardowej, rekomendujemy wybór oczyszczacza Klarta Stor.

 

2. Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza Klarta?

Przewidywana żywotność filtrów węglowego i HEPA wynosi 12 miesięcy, koszt filtrów dla Klarta Foste 2 to139 zł, zaś do Klarta Stor 289 zł.
Dzięki wbudowanemu wskaźnikowi oczyszczacz sam poinformuje Cię o potrzebie wymiany. Na tempo zużywania filtrów istotny wpływ ma jakość powietrza w miejscu użytkowania urządzenia.

 

3. Co i jak usuwają oczyszczacze Klarta?

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są filtry wstępne, węglowe i HEPA oraz w jonizatory. Technologie te usuwają niemal 100% smogu, w tym stanowiące jego główny składnik pyły zawieszone PM2.5 i PM10, a także lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia gazowe, alergeny wziewne (pyłki roślinne, sierść, kurz i zarodniki pleśni), oraz wiele bakterii i wirusów. Dodatkowo oczyszczacze Klarta neutralizują brzydkie zapachy i dym papierosowy.

 

4. Ile oczyszczaczy powietrza do domu potrzebuję?

Jeden oczyszczacz powietrza wystarcza na jedno pomieszczenie, dlatego nigdy nie należy wybierać go z myślą o całym mieszkaniu lub domu. Optymalnym rozwiązaniem będzie wyposażenie w oczyszczacz każdej sypialni oraz pomieszczenia, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia.


5. Ile gwarancji dostanę na oczyszczacz powietrza Klarta?

Każdy oczyszczacz powietrza Klarta objęty jest 2 letnią gwarancją jakości. Jeśli w tym okresie pojawi się jakaś usterka, odbierzemy od Ciebie urządzenie i naprawimy je na nasz koszt, a potem odeślemy do Twojego domu.