Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka – Klarta

Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka – Klarta

Alergia i astma to choroby dotykające coraz większą część społeczeństwa, do czego przyczyniają się zły stan powietrza, a także zmiany warunków i stylu życia. Na szczęście istnieją urządzenia, które pomagają ograniczyć ryzyko kontaktu z czynnikami drażniącymi. W tym artykule wyjaśnimy, jakie warunki powinien spełniać dobry oczyszczacz powietrza dla alergików.

Skuteczne oczyszczacze powietrza dla alergików

Klarta Forste 3 i Klarta Stor dzięki wykorzystywaniu skutecznych technologii oczyszczania powietrza i  jonizacji, usuwają prawie 100% alergenów roślinnych czy zwierzęcych unoszących się w powietrzu. 

Zalety oczyszczaczy powietrza Klarta:

 1. Mają wysoką wydajność.

 2. Są wyposażone w:

  • filtr HEPA – technologię wykazującą najwyższą skuteczność w usuwaniu alergenów,

  • jonizację – funkcja ta sprawia, że alergeny stają się łatwiejsze do wyeliminowania,

  • filtr węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów i zapachów, które u wielu astmatyków nasilają objawy choroby.

 3. Wyróżniają się atrakcyjną ceną i niskimi kosztami eksploatacji.

Oczyszczacze Klarta Forste 3 i Klarta Stor usuwają z powietrza alergeny z dokładnością bliską 100%. Równie skutecznie radzą sobie z innymi zanieczyszczeniami, które mogą być przyczyną wystąpienia ataku astamtycznego.

Poznaj Klarta Forste 3:

Klarta Forste 3

 Zobacz Klarta Stor:

Klarta Stor

 

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Alergia wziewna objawia się nieżytem nosa, często połączonym z podrażnieniem spojówek oczu bądź kaszlem, a w poważniejszych przypadkach także trudnościami z oddychaniem.

Czynnikami uczulającymi są pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni oraz sierść zwierzęca (a dokładniej znajdujące się na niej białka). Te wszystkie zanieczyszczenia usuwają oczyszczacze powietrza marki Klarta - Klarta Forste 3 i Klarta Stor. Wyposażone w technologię HEPA usuwają pyłki roślinne, alergeny zwierzęce, a także kurz i pyłki smogowe.

Zanieczyszczenia te są lekkie, dlatego bez trudu przedostają się wraz z powietrzem do naszych domów i mieszkań, zwłaszcza podczas ich wietrzenia.

Rola filtra HEPA w walce z alergią wziewną

Technologią wykazującą najwyższą skuteczność w usuwaniu alergenów wziewnych jest filtr HEPA, którego pełna nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza wysokowydajny filtr cząstek stałych.

Filtr ten zbudowany jest z kilku cienkich warstw włókna szklanego albo innego tworzywa sztucznego, a w każdej z nich znajdują się mikroskopijne pory, przez które przepływa powietrze.

W zależności od zastosowanej klasy technologii HEPA po jednym przepływie przez system filtrujący z powietrza usuniętych zostaje od 95 (E11) do 99,97% (H13) cząsteczek stałych o wielkości nawet kilkaset razy mniejszej od średnicy włosa.

Oczyszczacze powietrza dla alergików i astmatyków Klarta wykorzystują technologię HEPA w walce z wszelkimi zanieczyszczeniami powietrza. Eliminują prawie 100% alergenów wziewnych przez co ograniczają ryzyko powikłań alergicznych.

Skuteczność filtracji, którą określa klasyfikacja HEPA odnosi się do cząsteczek o rozmiarze 0,3 mikrometra (μm), która są najtrudniej wyłapywane przez filtry i wynika to z właściwości fizycznych procesów, które w nich zachodzą.

Większe cząsteczki są wyłapywane znacznie skuteczniej.

Wielkości najpopularniejszych alergenów to:

 • pyłki roślin - 10-1000 μm,
 • roztocza kurzu domowego - 100-300 μm,
 • zarodniki pleśni - 3-12 μm,
 • sierść i alergeny odzwierzęce - 0,5-200μm.

W praktyce filtry HEPA klasy E11 i H13, które są oferowane wraz z oczyszczaczami powietrza Klarta wyłapują blisko 100% cząsteczek alergicznych wykrywalnych w powietrzu.

HEPA stanowi zatem skuteczną broń w walce z alergią na zwierzęta (np. alergia na koty i psy), pyłki roślin czy kurz, dlatego jest idealnym oczyszczaczem powietrza na kurz.

Filtry antyalergiczne w oczyszczaczach Klarta Forste 3 i Klarta Stor

Klarta oferuje alergikom dwa oczyszczacze powietrza: Klarta Forste 3 i Klartę Stor. W obu modelach jednym z najważniejszych elementów systemu filtrującego jest właśnie technologia HEPA.

Bierzemy pod uwagę zróżnicowane potrzeby klientów, dlatego zużyty filtr HEPA E11 można zastąpić filtrem klasy E11 (obecnym w oczyszczaczu w chwili zakupu) albo filtr HEPA H13 o skuteczności usuwaniu zanieczyszczeń aż 99,95%.

Zmiana filtra na filtr klasy H13 nie będzie miała jednak znaczenia w skuteczności usuwania alergenów.

Zestaw filtrów do oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3: filtr HEPA H13 o skuteczności 99,95% i filtr węglowy. 

Zobacz oczyszczacze powietrza Klarta »  

Czujniki jakości powietrza – ważny element w oczyszczaczach

Ryzyko wystąpienia objawów uczuleniowych uzależnione jest od czasu ekspozycji na alergeny, dlatego najlepszy wybór stanowi urządzenie, które potrafi samodzielnie wykryć obecność zanieczyszczeń i szybko podjąć działania zmierzające do ich usunięcia.

Oczyszczacze powietrza Klarta idealne dla alergików dzięki wykorzystaniu czułych czujników jakości powietrza pyłu PM2,5. Nawet najmniejsze zanieczyszczenia są szybko wykrywane i usuwane, pozostawiając powietrze wolne od zanieczyszczeń.

 

Oba modele oczyszczaczy powietrza Klarta mogą działać w trybie automatycznym, bo zostały wyposażone w czujnik laserowy cząstek, pozwalający na ocenę stanu powietrza.

Czujnik ocena jakość powietrza analizując ilość cząsteczek o rozmiarze 0,3 mikrometra (PM2,5). Alergeny są większe i występują w znacznie mniejszym stężeniu, więc w przypadku niewystarczającej mocy oczyszczającej wystarczy samodzielnie zwiększyć prędkość oczyszczacza.

Warto robić to szczególnie gdy jesteśmy uczuleni na pyłki roślin i wietrzyliśmy mieszkanie. W codziennej eksploatacji wydajność jest wystarczająca, by usuwać alergeny.

W celu efektywnej ochrony zdrowia urządzenia marki Klarta inspirowane są europejskimi normami czystości powietrza oraz zaleceniami WHO.

Oczyszczacz Klarta Forste 3, który pracuje w czterech prędkościach, przechodzi w 2, 3 i 4 z nich, gdy stężenie pyłu wyniesie odpowiednio 8, 16 i 26 µg/m³. Pod względem algorytmu trybu automatycznego jest jednym z najbardziej restrykcyjnych oczyszczaczy na polskim rynku. Jesteśmy z tego dumni.

Bieżąca kontrola jakości powietrza

Czujniki zsynchronizowane są ze wskaźnikami jakości powietrza. W Klarcie Forste 3 sensor laserowy łączy się z wyświetlaczem numerycznym na którym wyświetla się aktualny poziom PM2.5.

Klarta Stor o stężeniu zanieczyszczeń informuje poprzez trójkolorowy pierścień na przednim panelu:

 • niebieski - bardzo dobra jakość powietrza, 
 • zielonyśrednie stężenie zanieczyszczeń,
 • czerwony - zły stan powietrza. 
Zobacz jak oczyszczacze powietrza Klarta szybko wykrywają i usuwają alergeny.

Wysoki CADR kluczem do czystego powietrza

Aby oczyszczacz powietrza zapewniał wysoką skuteczność i szybkość działania, jego wydajność musi być dostosowana do wielkości pokoju, w którym będzie pracował.

Oczyszczacze Klarta – duża wydajność filtracji powietrza

Klarta Forste 3 sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 40 m² ( maksymalny CADR = 300 m³/h), natomiast Klarta Stor (maksymalny CADR = 580 m³/h) jest odpowiednia dla powierzchni nawet 80 m².

Oczyszczacz Klarta Forste 3 doskonale pasuje do małych i średnich pokojów. Klarta Stor to świetne rozwiązanie np. w przypadku salonu, lecz można ją polecić także osobom, które poszukują oczyszczaczy powietrza do przedszkola, szkoły czy kilkuosobowego biura.

Jonizacja w oczyszczacz powietrza dla alergików Klarta wspomaga walkę z patogenami.

Należy jednak pamiętać o tym, że urządzenie powinno być kupowane z myślą o konkretnym pokoju, a nie całym mieszkaniu. Bariery utrudniające swobodny przepływ powietrza sprawiają bowiem, że nawet najwydajniejszy oczyszczacz będzie miał problem z obsługą kilku pomieszczeń jednocześnie.

Klarta Stor to idealny oczyszczacz powietrza dla alergika potrzebującego ochrony na dużej powierzchni. 

Oczyszczacz powietrza a astma

Czy oczyszczacz spełniający przedstawione powyżej warunki można polecić zarówno alergikom, jak i astmatykom?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zapoznać się z czynnikami odpowiedzialnymi za nasilanie objawów choroby, czyli za występowanie ataków astmatycznych.

Duszności mogą pojawić się na skutek kontaktu z alergenami wziewnymi, czyli z kurzem, pyłkami roślin, sierścią zwierzęcą albo zarodnikami pleśni, ale nie tylko. Wielu astmatyków musi unikać także dymu tytoniowego, silnych zapachów oraz zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Każdy przypadek astmy jest nieco inny, dlatego prawdopodobieństwo ataku w przypadku ekspozycji na ten sam czynnik drażniący nie jest u wszystkich chorych takie samo.

Dobry oczyszczacz powietrza dla astmatyka powinien jednak być w stanie wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia, stanowiące potencjalne zagrożenie. 

Zobacz oczyszczacze powietrza Klarta »  

Systemy filtracji dla astmatyków – jakie powinny być?

Filtr HEPA, który można uznać za najważniejszą technologię w oczyszczaczu powietrza dla alergika, odgrywa istotną rolę również w profilaktyce ataków astmatycznych. Oprócz alergenów usuwa z powietrza m.in. pyły zawieszone, wchodzące w skład zanieczyszczeń komunikacyjnych.

HEPA mimo wysokiej skuteczności w eliminacji mikroskopijnych cząsteczek stałych nie jest w stanie oczyścić powietrza ze szkodliwych gazów i drażniących zapachów.

Niezbędne w tym celu właściwości wykazuje natomiast filtr wykonany z węgla aktywnego, czyli materiału zbudowanego głównie z węgla w postaci pierwiastkowej, charakteryzującego się wysoką porowatością i wynikającym z niej znakomitym stosunkiem powierzchni chłonnej do masy.

Wieloetapowa filtracja w oczyszczaczach Klarta Forste 3 i Klarta Stor

Drugim obok technologii HEPA najważniejszym elementem systemu filtrującego Klarty Forste 3 i Klarty Stor jest filtr węglowy, tak więc powietrze oczyszczane jest również z zanieczyszczeń gazowych. Urządzenie samodzielnie kontroluje stopień zużycia obu filtrów i w razie potrzeby sygnalizuje konieczność wymiany.

W oczyszczaczach Klarta zostały zastosowane wysokiej klasy filtry HEPA oraz filtr węglowy, które pozwalają na usunięcie niemal 100% zanieczyszczeń z powietrza, w tym alergenów. 

Czy oczyszczacz powietrza dla astmatyka lub alergika musi być drogi?

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, kosztujących ponad 2000 zł. Czy oznacza to, że osoby dysponujące niższym budżetem nie mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu poprawiającego komfort życia alergików i astmatyków? Odpowiedzią na ich potrzeby są oczyszczacze powietrza Klarta Forste 3 i Klarta Stor – idealne dla rodziny, tanie w eksploatacji i dostępne w różnych kolorach!

Oczyszczacze antyalergenowe Klarta: skuteczne, tanie i stylowe

Oba nasze urządzenia zostały wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy, dlatego efektywnie wspierają walkę z alergią na roztocza, pyłki, sierść i pleśń, a jednocześnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń komunikacyjnych, dymu tytoniowego i substancji odpowiedzialnych za drażniące zapachy.

Oczyszczacze Klarta wykorzystują precyzyjne sensory, tak więc samodzielnie reagują na obecność alergenów i innych zanieczyszczeń.

Wszystkie te zalety idą w parze z atrakcyjnymi cenami. Oczyszczacz Klarta Forste 3 można kupić już za 749 zł, natomiast promocyjna cena Klarty Stor to 1089 zł.

To nie wszystko, ponieważ nasze urządzenia wyróżniają się także pod względem estetycznym. Dostępność kilku wersji kolorystycznych pozwala na wybór takiego oczyszczacza dla alergika lub astmatyka, który będzie idealnie pasował do konkretnego wnętrza. Obecność kilka kolorów pozwala na dobranie oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka.

W ofercie posiadamy 5 kolorów oczyszczacza Forste 3 do 40 m²:

oraz 3 kolory modelu Stor obsługującego powierzchnię do 80 m2:

Obawiasz się drogich filtrów? Wybierz oczyszczacze Klarta

Oczyszczacze Klarta posiadają dużej pojemności filtry HEPA oraz filtry z podwójną ilością węgla aktywowanego, który eliminuje LZO (m.in. benzen i formaldehyd) oraz nieprzyjemne zapachy.

Komplet filtrów z antyalergicznym HEPA H13 do Klarty Forste 3 kosztuje 169 zł i starcza na 12 miesięcy. 

Zestaw do Klarty Stor z filtrem HEPA H13 oraz węglowym kosztuje 329 zł na 12 miesięcy.

Zobacz filtry do oczyszczaczy Klarta »  


Klarta Forste 3 potrafi pracować bardzo cicho (głośność trybu sleep to 24 dB), dlatego nocą chroni alergików, nie zakłócając snu.

Nawilżacz powietrza dla alergika – czy jest przydatny?

Powietrze w naszych domach często jest nie tylko zanieczyszczone, ale i słabo nawilżone. Dzieje się tak głównie zimą, zwłaszcza jeśli w sezonie grzewczym rezygnujemy z regularnego wietrzenia pomieszczeń.

Niska wilgotność powietrza może nasilać objawy astmy, a także wywoływać takie dolegliwości jak drapanie w gardle, suchy kaszel i podrażnienie oczu. Ponadto w przesuszonym powietrzu unosi się więcej kurzu.

Suche powietrze nasila objawy astmy! Zadbaj o prawidłową wilgotność powietrza z nawilżaczem ewaporacyjnym Klarta Humea WiFi.

Domowe metody nawilżania cieszą się dość dużym zainteresowaniem, ale niektóre z nich są mało skuteczne, a inne mają swoje efekty uboczne. Popularne nawilżacze na kaloryfer w rzeczywistości nie mają żadnego wpływu na wilgotność powietrza, a wieszane na grzejnikach mokre ręczniki powodują, że do powietrza wraz z parą wodną trafiają cząsteczki chemikaliów wykorzystywanych podczas prania i płukania.

Bezpieczne nawilżanie powietrza z Klartą Humea

Klarta Humea WiFi to nawilżacz ewaporacyjny, który wykorzystuje naturalną technologię nawilżania, czyli ewaporację. Wbudowany higrostat ułatwia utrzymanie wilgotności na optymalnym poziomie, a wskaźnik braku wody sygnalizuje potrzebę uzupełnienia zbiornika.

Z nawilżaczem powietrza Klarta Humea WiFi nie ma ryzyka przewilżenia powietrza ani gromadzenia się drobnoustrojów - wszystko dzięki solom antybakteryjnym i unikalnej funkcji osuszania filtra.


Klarta Humea pozwala na regulację tempa nawiewu oraz intensywności podświetlenia panelu sterowania. W nawilżaczu znalazła się też unikalna funkcja osuszania filtra, zapobiegająca rozwojowi bakterii i wirusów.

Zobacz nawilżacz Klarta Humea WiFi »  

Idealny zestaw dla alergika to oczyszczacz i nawilżacz powietrza marki Klarta. Oczyszczacze i nawilżacze Klarta znakomicie uzupełniają swoje działanie, dzięki czemu umożliwiają kompleksową ochronę zdrowia. Dostępność kilku wersji kolorystycznych pozwala na wybór urządzeń dobrze dopasowanych do każdego pomieszczenia.