Blog

Definicje

 • Smog

  Smog to nienaturalne zjawisko powstające na skutek kumulacji zanieczyszczeń produkowanych przez różne działania człowieka przy występowaniu warunków atmosferycznych takich jak słaby wiatr lub jego brak oraz mgła. Często występowaniu smogu sprzyja ukształtowanie terenu - niecka, dolina.

  Słowo smog powstało z połączenia dwóch angielskich słów smoke ang fog, które znaczą dym i mgła. Najprościej więcj smog  można określić jako dym połączony ze smogiem.

  W Polsce głównym źródłem smogu jest dym pochodzący z procesów ogrzewania domów - tzw. niska emisja oraz komunikacja samochodowa, a w szczególności samochody napędzane dieslem. Mniejszy, ale istotny udział w powstawaniu smogu ma przemysł.

 • Pył zawieszony

  Pył zawieszony to mieszanina cząstek organicznych i nieorganicznych, która unosi się w powietrzu. Pył zawieszony w szczególności towarzyszy zjawisku smogu.

  Ze względu na rozmiar cząstek wyrażony w mikrometrach pył zawieszony klasyfikuje się jako:
  - pył PM10 o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów  (10 µm),
  - pył PM2.5 o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometry  (2,5 µm),
  - pył PM1 o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr (1 µm).

 • Pył PM2.5

  Pył (zawieszony) klasy PM2.5 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych o rozmiarze nie większym niż 2,5 µm.

  W oczyszczaczach powietrza celem eliminacji pyłów PM2.5 stosuje się  filtry HEPA, które poprzez swoją gęstą strukturę fizycznie wyłapują nawet tak małe cząsteczki.

 • Pył PM10

  Pył (zawieszony) klasy PM10 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych o rozmiarze nie większym niż 10 µm.

  W oczyszczaczach powietrza celem eliminacji pyłów PM10 stosuje się  filtry HEPA, które poprzez swoją gęstą strukturę fizycznie wyłapują nawet tak małe cząsteczki.

 • WWA

  WWA czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to grupa ponad 200 związków organicznych, które powstają podczas niecałkowitego spalania węglowodorów.

  WWA, a w szczególności ich jedna podgrupa - benzopireny, są uważane za jeden z bardziej szkodliwych składników polskiego smogu. WWA mają właściwości rakotwórcze.

  Źródłem WWA w powietrzu są samochody, procesy spalania drewna iglastego, papierosy, brudne paliwa stałe spalane w nieefektywnych piecach.

  WWA wchodzą w skład pyłów zawieszonych, tak więc za ich usuwanie z powietrza odpowiada głównie filtr HEPA.

Artykuły

Oczyszczacz powietrza dla dzieci i niemowląt. Poznaj bezpieczne technologie

Oczyszczacz powietrza dla dzieci i niemowląt. Poznaj bezpieczne technologie

Ze względu na małą pojemność wciąż rozwijających się płuc, dzieci wdychają około 50% więcej powietrza na kilogram masy ciała niż dorośli. Tymczasem według szacunków WHO ok. 90% dzieci poniżej 15 roku oddycha na świecie toksycznym powietrzem. Dlatego też wielu rodziców zastanawia się jaki oczyszczacz powietrza dla noworodka wybrać? Czy oczyszczacz powietrza jest dobry dla dzieci? Poznaj bezpieczne technologie oczyszczaczy powietrza Klarta, atrakcyjnych dla rodziców i przyjaznych dzieciom.

Ulga w alergii i rzadsze infekcje – ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta

Ulga w alergii i rzadsze infekcje – ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta

Czy nawilżacz pomaga na alergię? Jak ma się nawilżacz powietrza do alergii na roztocza? Jaki nawilżacz dla alergika wybrać? Z badań programu ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, iż ponad 40% Polek i Polaków cierpi z powodu alergii. Zbyt niska wilgotność wysusza śluzówki, osłabiając ich działanie obronne przed alergenami czy wirusami. Zbyt wysoka zaś sprzyja rozwojowi roztoczy. Jaki poziom wilgotności jest prawidłowy dla alergików i w końcu jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza na roztocza: 75% mniej roztoczy w powietrzu

Oczyszczacz powietrza na roztocza: 75% mniej roztoczy w powietrzu

Czy istnieją urządzenia do zabijania roztoczy? Zespół naukowców z Monachium dowodzi, iż oczyszczacze powietrza mogą zmniejszyć stężenie roztoczy w sypialni nawet o 75%. W przypadku białka psiej śliny jest to nawet 89%. To bardzo obiecujące dane, które utwierdzają nas w przekonaniu, że rozwój oczyszczaczy ma sens. Dlatego też od 2017 roku udoskonalamy nasze modele, zwiększając powierzchnię chłonną filtrów, inwestując w laserowe czujniki jakości powietrza czy wprowadzając technologię jonizacji plazmowej. Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików wybrać? I jak oczyszczacze powietrza Klarta przyczyniają się do neutralizacji roztoczy i poprawy samopoczucia alergików?

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Jaki oczyszczacz powietrza dla astmatyka warto kupić? Czy oczyszczacz powietrza pomaga na astmę? W badaniu, które przeprowadziliśmy na przełomie 2021 i 2022 roku, aż 96% astmatyków korzystających z naszych urządzeń zaobserwowało poprawę samopoczucia. 32% z nich odnotowało wyraźne złagodzenie objawów astmatycznych. Liczby te nie tylko nas cieszą, ale także motywują do dalszego działania i ciągłego udoskonalania naszych produktów. Jak oczyszczacze powietrza Klarta pomagają astmatykom?

1 2 3 4 5 6 > >>