FAQ

FAQ

Czym różnią się poszczególne modele oczyszczaczy?

Główną różnicą pomiędzy poszczególnymi oczyszczaczami jest ich wydajność wyrażona w CADR, która decyduje o powierzchni oczyszczania, czyli o tym, jak duże pomieszczenie urządzenie jest w stanie utrzymać w czystości.

W naszej ofercie znajdują się:

  • Klarta Forste 2 – CADR 277 m³/h, rekomendowania powierzchnia maksymalna 38 m²,

  • Klarta Stor – CADR 580 m³/h, rekomendowania powierzchnia maksymalna 80 m²,

  • Klarta Thor – CADR 850 m³/h, rekomendowania powierzchnia maksymalna 116 m².


Model

CADR

Powierzchnia oczyszczania

Klarta Forste 2

277 m³/h

38 m²

Klarta Stor

580 m³/h

80 m²

Klarta Thor

850 m³/h

116 m²


Jak działa tryb automatyczny?

W trybie automatycznym urządzenie analizuje czystość powietrza, korzystając z czujnika pyłów PM2,5 i na tej podstawie samodzielnie wybiera optymalną prędkość filtracji. To rozwiązanie wpływa pozytywnie zarówno na komfort użytkowania, gdyż nie trzeba samodzielnie kontrolować poziomu zanieczyszczeń, jak i na koszty eksploatacji, ponieważ oczyszczacz nie pracuje na wyższych obrotach niż jest to konieczne, a więc nie zużywa zbyt dużo prądu.

Urządzenia marki Klarta podchodzą do jakości powietrza bardzo restrykcyjnie, dlatego w trybie automatycznym zależność między stężeniem zanieczyszczeń pyłami PM2.5 a tempem filtracji wygląda następująco:

  • 0-15 µg/m³ – prędkość niska,

  • 16-35 µg/m³ – prędkość średnia,

  • powyżej 35 µg/m³ – prędkość wysoka.

 

Gdzie umieścić urządzenie?

Oczyszczacz powietrza powinien zostać umieszczony w miejscu, gdzie zapewniona jest swobodna cyrkulacja powietrza, czyli w odległości przynajmniej 50 cm od ściany. Urządzenie najlepiej ustawić na podłodze, gdyż to właśnie przy niej występuje największa koncentracja zanieczyszczeń.


Jak często wymieniać filtry?

Przewidywana żywotność filtra węglowego oraz filtra HEPA wynosi maksymalnie 12 miesięcy. W praktyce ich wytrzymałość uzależniona jest od poziomu zanieczyszczeń w miejscu użytkowania urządzenia oraz od czasu pracy oczyszczacza. O tym, że filtry wymagają wymiany przed upływem przewidywanego terminu, świadczyć może ograniczenie skuteczności oczyszczania.


Czy filtry należy myć?

Jedynym elementem systemu filtracyjnego, który zalecamy oczyszczać, jest filtr wstępny. W Klarcie Forste należy w miarę często płukać go pod bieżącą wodą, a następnie osuszać przed ponownym włożeniem do oczyszczacza. W Klarcie Stor filtr wstępny oczyszczamy delikatną ściereczką albo odkurzaczem.

Filtra HEPA ani filtra węglowego nie można myć!


Czy oczyszczacz powietrza powinien być włączony przez 24 godziny na dobę?

Powietrze zawierające w sobie zanieczyszczenia nieustannie napływa do wnętrza budynku, dlatego ciągła praca oczyszczacza to najlepszy sposób na uniknięcie kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Prawidłowo dobrane urządzenie w trybie automatycznym przez większość czasu będzie działać na niskich obrotach, a więc bez nadmiernego hałasu i dużego zużycia prądu.


W jaki sposób działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest wyposażony w wentylator, który zasysa brudne powietrze do wnętrza urządzenia. Tutaj przepływa ono przez system filtracyjny, w skład którego wchodzą filtry usuwające różne rodzaje zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu powietrze wydmuchiwane jest z powrotem do otoczenia. Wentylator pracuje w kilku prędkościach. Użytkownik może sterować nimi samodzielnie, opierając się na informacji o stanie powietrza prezentowanej przez urządzenie albo wybrać tryb automatyczny.


Ile sztuk oczyszczaczy powietrza potrzebuję?

Bariery utrudniające swobodny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami sprawiają, że jeden oczyszczacz – nawet o wysokiej wydajności – zazwyczaj nie radzi sobie z utrzymaniem czystości w kilku pokojach, pomimo otwarcia znajdujących się między nimi drzwi. Zalecamy zakup jednego oczyszczacza powietrza do każdej sypialni oraz do pokoju dziennego.


Jak wyłączyć podświetlenie panelu w oczyszczaczu Klarta Forste 2?

Aby wyłączyć podświetlanie, wystarczy nacisnąć przycisk SPEED na panelu sterowania i przytrzymać go przez trzy sekundy.