Media o nas

Spore zaskoczenie w tegorocznym teście. Niepozorne i niedrogie urządzenie okazało się jednym z najwydajniejszych na rynku.

Klarta Forste 2 czyli ulepszona wersja oczyszczacza, który zdobył sobie uznanie użytkowników.

Najlepszy model według rankingu-oczyszczaczy model pod względem stosunku możliwości do ceny.

Filtry do oczyszczaczy powietrza Klarta

W oczyszczaczach powietrza Klarta znajdują się dwa filtry wymienne: węglowy oraz HEPA. Współpracując ze sobą, usuwają one niemal 100% groźnych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Filtr wstępny i jonizator nie zużywają się, a więc nie podlegają wymianie.

Filtr HEPA

Nazwa filtra HEPA pochodzi od angielskich słów High Efficiency Particulate Air Filter, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wysokowydajny filtr cząstek stałych. Historia tej technologii sięga czasów II wojny światowej, kiedy to filtr HEPA został opracowany jako metoda ochrony żołnierzy przed cząsteczkami pyłu radioaktywnego. Obecnie wykorzystuje się go nie tylko w oczyszczaczach powietrza, ale i w instalacjach wentylacyjnych, maskach antysmogowych, odkurzaczach i laboratoryjnych komorach laminarnych. 

W oczyszczaczach powietrza filtr HEPA odpowiada za usuwanie:

  • pyłów zawieszonych, będących nośnikiem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, dioksyn i metali ciężkich,

  • alergenów wziewnych, czyli pyłków roślinnych, kurzu, sierści i zarodników pleśni,

  • części wirusów i bakterii.

Jak widać, technologia HEPA odgrywa podstawową rolę w walce ze smogiem, ale jej możliwości są znacznie szersze. Wysoka skuteczność w walce z alergenami wziewnymi powoduje, że urządzenia wyposażone w filtr HEPA można uznać za idealne oczyszczacze powietrza dla alergików.

Filtr HEPA ma kształt harmonijki i jest zbudowany z kilku warstw cienkiego materiału, wykonanego z włókna szklanego, poliestru lub innego tworzywa sztucznego. Wewnątrz każdej warstwy znajdują się pory o średnicy 0,3 mikrona, przez które przepływ powietrze. Wielkość otworów sprawia, że to właśnie zanieczyszczenia o rozmiarze 0,3 µm są dla technologii HEPA najtrudniejsze do wychwycenia i na podstawie skuteczności w ich zatrzymywaniu opracowano klasyfikację filtra HEPA. Dla klas wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza efektywność ta wynosi:

  • E10 > 85%,

  • E11 > 95%,

  • E12 > 99.5%,

  • H13 > 99.95%,

  • H14 > 99.995%.

Warto pamiętać o tym, że oczyszczacz filtruje powietrze przez cały czas, dlatego cząsteczki nieusunięte w pierwszym cyklu zostaną wychwycone w kolejnym. Jeśli wydajność urządzenia jest adekwatna do kubatury pomieszczenia, to klasa E11 zapewni taką samą skuteczność jak filtry klas wyższych. Kierując się tą zasadą, zdecydowaliśmy, że oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone będą w filtry HEPA klasy E11. Mamy jednak na uwadze zróżnicowane preferencje klientów, dlatego kiedy filtr zostanie zużyty, można zostać przy tej samej klasie albo wybrać filtr HEPA klasy H13.

Przewidywana żywotność filtrów HEPA obecnych w oczyszczaczach powietrza Klarta Forste 3 i Klarta Stor wynosi 12 miesięcy. Filtrów tych nie należy myć. 

Filtr węglowy

Filtr węglowy zbudowany jest z węgla aktywnego, który powstaje z węgla-pierwiastka i charakteryzuje się wysoką porowatością. To właśnie ona sprawia, że węgiel aktywny, nazywany także aktywowanym, ma znakomity stosunek powierzchni chłonnej do masy (nawet 3000 m² na 1 g). 

Mechanizm działania filtra węglowego oparty jest na zjawisku adsorpcji, co oznacza, że cząsteczki wiązane są na powierzchni filtra. Aby węgiel aktywny dobrze spełniał swoją funkcję, musi charakteryzować się właściwą granulacją i być zamknięty w odpowiedniej obudowie, co jest niezbędne dla zapewnienia swobodnego przepływu powietrza i nieutrudnionego kontaktu z cząsteczkami węgla. 

Węgiel aktywny wykorzystuje się do oczyszczania powietrza, jak również wody, dlatego można go znaleźć w uzdatniaczach wody pitnej oraz filtrach akwarystycznych. 

W oczyszczacz powietrza filtr węglowy odpowiada za:

  • pochłanianie zanieczyszczeń gazowych, w tym lotnych związków organicznych, do których zaliczają się benzen, formaldehyd i toluen (znaczna część z LZO ma działanie rakotwórcze, a ich źródłem są m.in. produkty obecne w każdym domu, np. odświeżacze powietrza, farby ścienne, płyny do mycia okien i dezodoranty),

  • neutralizację brzydkich zapachów, które jeśli nawet są całkowicie neutralne dla zdrowia, to negatywnie wpływają na nasz komfort.

Węgiel aktywny radzi sobie zatem z tymi zanieczyszczeniami, których nie jest w stanie wyeliminować technologia HEPA.

Żywotność filtrów węglowych znajdujących się w oczyszczaczach powietrza Klarta Stor i Klarta Forste 3 wynosi 12 miesięcy. Filtra węglowego nie należy myć.

Zestawy filtrów do oczyszczaczy powietrza Klarta

Filtry węglowe i HEPA do oczyszczaczy powietrza Klarta sprzedajemy w zestawach, gdyż mają one taką samą żywotność (12 miesięcy), a zakup kompletu jest bardziej opłacalny od kupowania filtrów oddzielnie. O tym, że nadszedł odpowiedni moment na ich wymianę, poinformuje znajdujący się w oczyszczaczach wskaźnik zużycia filtra. Zestawy przeznaczone do oczyszczaczy Klarta Forste 3 pasują również do poprzednich wersji urządzenia, czyli do oczyszczacza Klarta Forste i Klarta Forste 2.