Czy oczyszczacz powietrza pochłania kurz? Tak, ale po pierwsze nie każdy, a po drugie żaden nie wyeliminuje go w pełni. Oczyszczacze Klarta są przystosowane do zatrzymywania m.in. kurzu, ale nie sprawią, że całkowicie zniknie on z domu. Wyjaśniamy, jakie cechy powinno spełniać urządzenie skuteczne w walce z kurzem i co zrobić, żeby dawało możliwie najlepsze rezultaty.
Technologie w oczyszczaczu powietrza na kurz
Po pierwsze pochłaniacz kurzu musi wykorzystywać odpowiednie technologie.
Filtr wstępny
Zaczniemy od filtra wstępnego, ponieważ to właśnie on stanowi pierwszy etap oczyszczania powietrza, podczas którego zatrzymane zostają większe zanieczyszczenia, a więc m.in. kurz. Filtr ten ma postać drobnej siatki, która znajduje się tuż za zdejmowaną klapą oczyszczacza.
Zaletą filtra wstępnego jest fakt, że można (a nawet trzeba) go czyścić, co pozwala na łatwe usunięcie zgromadzonego na powierzchni kurzu.
Technologie HEPA
Kolejnym elementem systemu filtrującego, który usuwa z powietrza kurz, jest technologia HEPA. Ten filtr potrafi zatrzymać najdrobniejszy kurz, a także bytujące w nim roztocza, których wydzieliny stanowią jeden z popularnych alergenów.
Jonizator
Filtr wstępny i filtr HEPA doskonale radzą sobie z usuwaniem kurzu, ale oczyszczacze powietrza Klarta Forste 4 i Klarta Stor 3 mają jeszcze jedną technologię, która wspomaga jego eliminację. To jonizacja plazmowa.
Jony pozwalają skuteczniej wychwytywać kurz, a także przyczyniają się do eliminacji bytujących w nim roztoczy.
Wydajność oczyszczania pochłaniacza kurzu
Drugą cechą determinującą skuteczność oczyszczacza powietrza w usuwaniu kurzu jest CADR, czyli wydajność oczyszczania. Na zapotrzebowanie istotny wpływ ma powierzchnia pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie. W naszej ofercie dostępne są dwa oczyszczacze przeznaczone do różnych wnętrz:
- Klarta Forste 4 z wydajnością 300 m3/h sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m2. Jest idealna do sypialni i pokojów dziecięcych.
- Klarta Stor 3, której wydajność to 600 m3/h, będzie odpowiednia do pomieszczenia o powierzchni do 80 m2. Stanowi znakomity wybór w przypadku salonu.
Oczyszczacz jako pochłaniacz sierści z powietrza?
Dla posiadaczy domowych zwierzaków zazwyczaj większym problemem niż kurz jest sierść. Czy w tym przypadku oczyszczacz pomoże. Tak, ale podobnie jak przy kurzu nie usunie sierści całkowicie. Część włosków zostanie wychwytana, zwłaszcza tych zgubionych blisko oczyszczacza.
Jak używać oczyszczacza, aby dobrze pochłaniał kurz
Skuteczność oczyszczacza powietrza w usuwaniu kurzu uzależniona jest w pewnym stopniu od prawidłowego użytkowania go. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, aby czerpać z posiadania urządzenia jak największe korzyści.
Częste czyszczenie filtra wstępnego
Powyższe zdjęcie prezentuje filtr wstępny z oczyszczacza powietrza Klarta Forste 4 pokryty kurzem oraz sierścią. Duża ilość zanieczyszczeń na powierzchni filtra utrudnia przepływ powietrza, a zatem wpływa negatywnie na skuteczność oczyszczania. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie filtra wstępnego.
Oczyszczenia można dokonać przy pomocy miękkiej ściereczki lub odkurzacza z miękką końcówką, pracującego na niskich obrotach.
Wymiana filtra HEPA
Mocno zanieczyszczony filtr HEPA również obniża wydajność oczyszczacza. Nasze oczyszczacze powietrza mają wskaźniki przypominające o wymianie tego elementu. Warto jednak wiedzieć, że na stopień zużywania filtra wpływa jakość powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza. Jeżeli filtr z białego stał się ciemno szary lub czarny, to należy dokonać wymiany na nowy.
Odpowiednia lokalizacja oczyszczacza powietrza
Ważne jest również odpowiednie ustawienie oczyszczacza. Powietrze powinno krążyć wokół niego swobodnie, dlatego odradzamy umieszczenie urządzenia we wnęce lub pod biurkiem. Nie wolno zasłaniać niczym wlotów i wylotów powietrza.
Czy pochłaniacz kurzu jest potrzebny, czyli kilka słów o szkodliwości kurzu
Kurz to mieszanina drobnych cząsteczek. W zależności od okoliczności powstania może zawierać:
- złuszczony naskórek,
- drobinki piasku,
- roztocza i ich wydzieliny,
- fragmenty martwych owadów,
- jaja i odchody owadów,
- sierść zwierzęcą,
- ludzkie włosy,
- pyłki roślin,
- włókna z ubrań, pościeli itp.,
- bakterie,
- zarodniki pleśni,
- resztki pożywienia,
- polibromowane etery difenylowe, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i związki chemiczne.
Jak widać na tej liście znajdują się nie tylko składniki szkodliwe dla alergików, ale i takie, które są niebezpieczne dla każdego. Warto zatem dbać o ograniczenie ilości kurzu w swoim domu.
Jednak nie trzeba robić tego w obsesyjny sposób. Wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że tworzenie w domu sterylnych warunków negatywnie wpływa na układ immunologiczny, zwłaszcza u najmłodszych.
Oczyszczacz powietrza nie eliminuje kurzu całkowicie, ale ogranicza jego ilość. To optymalne rozwiązanie dla zdrowia, a także duże ułatwienie, ponieważ pozwala trochę rzadziej odkurzać meble. Warto zatem mieć oczyszczacz i korzystać z niego. Tym bardziej, że chroni nie tylko przed kurzem.