Jak prawidłowo używać nawilżacza powietrza Klarta Humea WiFi?
Poniżej kilka prostych zasad, które ułatwią korzystanie z nawilżacza Klarta, zapewniając przy tym długoterminową eksploatację filtra ewaporacyjnego (6 miesięcy).
Stosuj zimną wodę z kranu (chlorowaną)
Nawilżacze powietrza Klarta lubią wodę kranową. Woda ta zawiera bezpieczne ilości chloru, który pozwala zadbać o higieniczne warunki w zbiorniku wody przez około 24 godziny. Chlor niszczy wpadające z powietrzem drobnoustroje, w tym te, które odpowiadają za brzydki zapach. Nie ma przy tym potrzeby stosowania wody filtrowanej z dzbanka, jak i droższej wody destylowanej.
Tej samej wody nie używaj dłużej niż 24 h
Woda w nawilżaczu nie powinna być używana dłużej niż 24 godziny. Jeżeli w ciągu doby musisz uzupełnić poziom wody, wylej ostatnie 0,2 – 0,5 litra i dopiero nalej świeżej. Wylanie resztki wody zapobiega w dużym stopniu odkładaniu się kamienia na filtrze ewaporacyjnym. Kończąca się woda zawiera największe stężenie kamienia oraz zanieczyszczeń, które trafiają do nawilżacza razem z powietrzem.
Wymieniając wodę w zbiorniku, obracaj filtr
Obracanie filtra to jeden z najprostszych, ale i najważniejszych sposobów na przedłużenie żywotności filtra. Wymieniając wodę, obróć więc przy okazji filtr tak, by część która była na górze, teraz została zanurzona.
Płucz filtr pod bieżącą wodą (co 2 dni przy regularnym korzystaniu)
Płucz filtr pod bieżącą wodą, kierując strumień wody od wnętrza filtra na zewnątrz. Pozwoli pozbyć się to kurzu, sierści, pyłków roślinnych, pyłów smogowych i innych zanieczyszczeń z powietrza, które przechodzi przez zanurzony w wodzie filtr.
Myj zbiornik, pływak i plastikowe elementy filtra (co 7 dni przy regularnym używaniu)
Najlepiej sprawdza się tu letnia woda z delikatnym środkiem czyszczącym. Pozwoli to pozbyć się osadów i ew. śliskiego nalotu.
Funkcji osuszania filtra używaj doraźnie. W codziennym użytkowaniu nie dopuszczaj do wysychania filtra.
Funkcja osuszania filtra uruchamia się, gdy w zbiorniku kończy się woda i pracuje przez ok. 6 godzin. Chroni to filtr przed pozostaniem w wilgotnym środowisku, które sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Niestety kamień gromadzący się na filtrze, po osuszeniu maty utrwardza się. Dlatego też nie nadużywaj funkcji osuszania filtra, starając się raczej wylewać resztki wody zawczasu.
Gdy zauważysz gromadzący się kamień, namocz filtr w roztworze wody ze spożywczym kwaskiem cytrynowym (1-2 razy w miesiącu)
Roztwór kwasku cytrynowego z wodą ułatwi pozbycie się kamienia zgromadzonego na filtrze. W tym celu przygotuj 1 litr wody, w którym rozpuścisz 60 gramów kwasku. Mocz filtr przez min. 30 minut. Następnie dokładnie wypłucz filtr przed ponownym użyciem.
Jeśli chcesz przeczytaj więcej treści dot. eksploatacji nawilżacza, przeczytaj:
“Jak używać nawilżacza Klarta, by filtr działał nawet 6 miesięcy?”