Blog Klarta

Jak używać nawilżacza Klarta, by filtr działał nawet 6 miesięcy?

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 03.07.2023
klarta humea i filtr

Stosując się do poniższych zaleceń, zapewnisz sobie niskokosztowe użytkowanie nawilżacza powietrza Klarta Humea Wifi (także starszej wersji Klarta Humea), a przede wszystkim długoterminowe działanie filtra ewaporacyjnego, który przy prawidłowej eksploatacji zapewni Ci nieprzerwanie skuteczne działanie nawet przez 6 miesięcy. Rekord użytkowania filtra zachowującego wysoką efektywność (>90%) wynosi 7 i pół miesiąca nieprzerwanej pracy. Wierzymy, że jest do pobicia.

Zapoznaj się z dokładnymi zaleceniami, by dostosować je do własnych warunków pracy nawilżacza lub używaj uproszczonych zasad eksploatacji.

Uproszczone zasady eksploatacji

 1. Stosuj zimną wodę z kranu (chlorowaną).
 2. Tej samej wody nie używaj dłużej niż 24 godziny. Jeżeli po tym czasie woda zostanie, wylej ją w całości i wlej świeżą.
 3. Jeżeli w ciągu doby musisz dolać wody, to wylej ostatnie 0,2 – 0,5 litra i dopiero nalej świeżej.
 4. Przy nalewaniu świeżej wody obróć filtr tak, by część, która była na górze znalazła się w nowej wodzie.
 5. Minimum co 2 dni płucz filtr pod bieżącą wodą, kierując strumień wody od wnętrza filtra na zewnątrz.
 6. Minimum co 7 dni umyj zbiornik, pływak i plastikowe elementy filtra letnią wodą z delikatnym środkiem czyszczącym.
 7. Funkcji osuszania filtra używaj doraźnie. W codziennym użytkowaniu nie dopuszczaj do wysychania filtra.
 8. Przy przerwie w użytkowaniu nawilżacza dłuższej niż 12 godzin opłucz filtr i umyj elementy plastikowe oraz zbiornik. Zostaw filtr w miejscu, gdzie łatwo wyschnie.
 9. Jeżeli dopuścisz do powstania dużej warstwy kamienia na filtrze, wymocz go przez 30 minut w roztworze wody ze spożywczym kwaskiem cytrynowym w stosunku 60 gramów kwasku na 1 litr wody. Następnie dokładnie wypłucz filtr przed użyciem.

Rozszerzona wersja zasad używania nawilżacza z wyjaśnieniem

Używaj wody kranowej

Nawilżacze powietrza Klarta lubią wodę kranową, nawet jeśli jest to woda twarda z dużą ilością kamienia. O tym, jak minimalizować jego osadzanie na filtrze, przeczytasz w dalszej części.

Dzięki naturalnemu, zdrowemu procesowi ewaporacji, wszystkie zanieczyszczenia stałe znajdujące się w wodzie osiadają na filtrze i nie przedostają się do powietrza.

Woda kranowa zawiera bezpieczne ilości chloru, który pozwala zadbać o higieniczne warunki w zbiorniku wody przez około 24 godziny. Chlor niszczy wpadające z powietrzem drobnoustroje, w tym te, które odpowiadają za brzydki zapach.

Można używać wody destylowanej, ale ta jest droga i wymaga wyższej dyscypliny w dbaniu o filtr i zbiornik na wodę.

Podobnie jest z wodą przefiltrowaną w dzbanku. Taka woda zawiera mniej kamienia, ale przede wszystkim pozbawiona jest większości chloru. Woda z dzbanka jest dobra do picia i gotowania, ale niekoniecznie jest najlepszym wyborem do nawilżacza ewaporacyjnego.

W nawilżaczu używaj wody zimnej. Do płukania filtra i czyszczenia zbiornika możesz stosować wodę ciepłą. Nigdy nie używaj wody o temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Może ona zniekształcić bezpowrotnie filtr.

Określ dobowe zużycie wody, by wiedzieć, jak często zająć się nawilżaczem

Nawilżacz Klarta Humea może skutecznie nawilżyć małe sypialnie o powierzchni 6 m², ale także pokoje o metrażu przekraczającym 40 m². Realny metraż skutecznego nawilżenia uzależniony jest przede wszystkim od siły wentylacji i częstotliwości wietrzenia, warunków atmosferycznych oraz temperatury wewnętrznej.

Każde wnętrze potrzebuje innej ilości wody do osiągnięcia zadanej wilgotności. Aby uzyskać nawilżenie na zalecanym poziomie – np. 50% – jedno pomieszczenie będzie wymagało 2 litrów wody, a inne nawet 6 i więcej litrów na dobę.

Zapotrzebowanie będzie zmieniać się w zależności od temperatury za oknem. Czym niższa temperatura zewnętrzna, tym nawilżacz musi pracować mocniej. Dlatego w kolejnych krokach uwzględniaj zmieniające się warunki.

Po kilku dniach nieprzerwanego używania nawilżacza oceń, ile wody nawilżacz musi zużyć w ciągu doby. Ta liczba pozwoli Ci określić najlepszy cykl wymiany i uzupełniania wody.

Efektywny cykl wymiany i uzupełniania wody

Woda w nawilżaczu nie powinna być używana dłużej niż 24 godziny.
Dlatego w zależności od dobowego zużycia wody, potrzeba zaangażowania w urządzenie będzie różna. Poza poniższymi wskazówkami pamiętaj o płukaniu filtra i jego obracaniu (wyjaśnienie poniżej).

Jeżeli zużycie dobowe wody jest mniejsze niż objętość pełnego zbiornika (3 litry), to nalewaj ilość potrzebną plus około 0,5 litra. Raz dziennie wylej resztkę wody (od 0,2 do 0,5 litra) i nalej świeżą wodę.

W przypadku, gdy potrzebujesz w ciągu doby większej ilości wody niż jeden zbiornik, to określ w ciągu doby 2 lub 3 momenty na uzupełnienie wody. Najlepiej, gdy nalejesz potrzebną ilość wody plus 0,5 litra wody, Następnie przy kolejnym dolewaniu wody wcześniej wylejesz pozostałą ilość.

W obu przypadkach lepszy efekt nawilżania uzyskasz, gdy nalejesz wody tyle co potrzeba, niż „pod korek”, bo mniejsza ilość wody w zbiorniku zwiększa efektywność nawilżania poprzez większą powierzchnię odparowywania, która znajduje się nad taflą wody.

Wylanie resztki wody zapobiega w dużym stopniu odkładaniu się kamienia na filtrze ewaporacyjnym. Kończąca się woda zawiera największe stężenie kamienia oraz zanieczyszczeń, które trafiają do nawilżacza razem z powietrzem.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu może zmieniać się bardzo szybko. Tak samo szybko może spaść, gdy w nawilżaczu brakuje wody. Dlatego zaobserwuj zapotrzebowanie pomieszczenia na wodę i regularnie uzupełniaj wodę w nawilżaczu.

Płucz filtr ewaporacyjny, bo oczyszcza powietrze nie tylko z kurzu

Przez filtr ewaporacyjny nawilżacza przechodzi powietrze, które go osusza. Powietrze to zawiera kurz, sierść, pyłki roślinne, zanieczyszczenia smogowe, bakterie i wirusy.

Twój nawilżacz Klarta jest po części oczyszczaczem powietrza, choć nie jest to jego celowym zadaniem. To natywna funkcja nawilżacza ewaporacyjnego. Z tego powodu należy usuwać zanieczyszczenia, które gromadzą się na zewnętrznej części filtra i w wodzie.

Dlatego przynajmniej raz na 2 doby użytkowania wypłucz filtr pod bieżącym strumieniem wody. Skieruj strumień wody od wewnętrznej części filtra, tak by woda wypływała w zewnętrznej strukturze maty ewaporacyjnej. Możesz to robić zawsze, gdy uzupełniasz wodę. Lepiej częściej niż rzadziej. Zanieczyszczenia na filtrze mogą stać się pożywką dla mikroorganizmów i spowodować brzydki zapach, a nawet śmierdzenie filtra.

Jeżeli borykasz się z nadmiarem kurzu, mieszkasz w miejscu, gdzie występuje smog lub chcesz usunąć alergeny czy wirusy z powietrza, to zastosuj oczyszczacz powietrza.

Obracaj filtr dołem do góry, gdy zmieniasz wodę, by znacznie zwiększyć jego żywotność

Obracanie filtra to jedna z najważniejszych, ale i najprostszych czynności, która przedłuża żywotność filtra.

Filtr ewaporacyjny w trakcie pracy odbiera z wody wszystkie stałe zanieczyszczenia – kamień i metale. Odkładają się one na macie ewaporacyjnej i w jej strukturach, które służą za przewodzenie wody.
Wraz z gromadzeniem się tych zanieczyszczeń, zmniejsza się skuteczność nawilżania. Odkładający się w strukturze filtra kamień zmniejsza przewodnictwo wody. Jeśli jest go za dużo, to filtr nie będzie w całości mokry, co skutkuje zmniejszeniem efektywnością nawilżania i finalnie doprowadza do zużycia filtra.

Obracanie filtra powoduje, że kamień gromadzący się w trakcie odparowywania wody w jego górnej strukturze, jest rozpuszczany w wodzie, w której znajdzie się po obróceniu. Pozbędziesz się go z układu, gdy wylejesz resztkę wody, przed nalaniem świeżej.

Zaleca się, by nie dopuszczać do niepotrzebnego wysychania filtra, gdyż proces ten utwardza kamień, który trudniej później usunąć z maty ewaporacyjnej.

Zakamieniony filtr płucz w roztworze wody i spożywczego kwasku cytrynowego

Jeżeli dojdzie do nagromadzenia kamienia na macie ewaporacyjnej filtra, istnieje możliwość jego częściowego lub całkowitego usunięcia poprzez zastosowanie kąpieli filtra w roztworze wody i spożywczego kwasku cytrynowego.

Przygotuj roztwór letniej wody, stosując zasadę, że na każdy 1 litr wody wsypiesz 60 gramów (od 60 do 100 gramów) kwasku. Zanuż cały filtr na 30 minut w roztworze, od czasu do czasu mieszając wodę lub wprawiając filtr w ruch obrotowy. Jeżeli cały filtr nie jest zanużony, to obróć go i powtórz kąpiel przez 30 minut. Pod wpływem kwasu cytrynowego kamień się rozpuści.

W trakcie kąpieli w kwasku filtr może zblaknąć.

Zamiennie do kwasku możesz użyć roztworu wody i octu w proporcjach 1:1. Niestety to rozwiązanie niesie ze sobą większe uciążliwości związane z zapachem octu.

Po procesie usuwania kamienia solidnie opłucz filtr pod bieżącą wodą, by wypłukać z niego całość roztworu.

Zalecamy zapobiegać gromadzeniu się kamienia poprzez proces wylewania resztki wody oraz obracania filtra, bo usunięcie kamienia bywa niemożliwe i dodatkowo może uszkadzać sole zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni na macie ewaporycjnej.

Funkcji osuszania filtra używaj awaryjnie

W nawilżaczach ewaporacyjnych marki Klarta działa automatyczna funkcja osuszania filtra. Jest ona potrzebna, by chronić filtr przed pozostaniem w wilgotnym środowisku sprzyjającym rozwojowi mikroorganizmów.

Funkcja ta uruchamia się, gdy woda w zbiorniku się kończy. Nawilżacz przechodzi w wolny tryb pracy i pracuje przez 6 godzin, by osuszyć matę ewaporacyjną.

Funkcja ta ma jednak wadę polegającą na tym, że kamień gromadzący się na macie po osuszeniu się utwardza. Dlatego należy używać jej w awaryjnych przypadkach i na co dzień nie dopuszczać do wysychania filtra.

Myj regularnie zbiornik, pływak i plastikowe elementy

Powietrze służące do odbierania wilgoci z filtra nanosi do komory zbiornika na wodę zanieczyszczenia, w tym mikroorganizmy. Nawet przy regularnej wymianie wody, część z nich może ulokować się tam na stałe. Procesowi temu będą sprzyjać osady z wody, które osiądą na plastikowych powierzchniach – dnie i ściankach zbiornika, pływaku (w szczególności jego spodniej części) czy plastikowych elementów filtra ewaporacyjnego.

Dlatego ważne jest regularne usuwanie osadów i śliskiego nalotu ze wszystkich plastikowych elementów mających kontakt z wodą. Zaleca się ich mycie ciepłą wodą z łagodnym detergentem minimum raz na 7 dni. Po umyciu należy opłukać wszystkie elementy bieżącą wodą.

W przypadku używania wody bez chloru rozważ częstsze mycie zbiornika. Możesz to robić co 2-3 dni.

Zanieczyszczenie zbiornika możesz sprawdzić organoleptycznie, dotykając palcem jego powierzchni. Jeśli robi się śliski, to znak, że na jego powierzchniach zadomowiły się mikroorganizmy. Nie są one groźne dla zdrowia, bo nawilżacz ewaporacyjny generuje parę wodną mniejszą od zdecydowanej większości mikroorganizmów i nie są one w stanie przenosić się na mikrokropelkach wody, ale mogą powodować szybsze psucie się wody i pojawianie się brzydkiego zapachu filtra.

Planując przerwę w używaniu nawilżacza, osusz filtr i zbiornik

Przy przerwie w użytkowaniu nawilżacza dłuższej niż 12 godzin opłucz filtr i umyj zbiornik. Zostaw elementy w miejscu, gdzie mogą szybko wyschnąć.

W okresach ciepłych, takich jak lato, gdy nawilżacz nie jest potrzebny, upewnij się, że cały zestaw jest suchy.

Pozostawienie wilgotnego filtra na dłuższy czas, może powodować brzydki zapach, a w szczególnych przypadkach rozwój pleśni.

Jeżeli dopuszczono do pozostawienia wilgotnego filtra na dłuższy czas, należy upewnić się, że nie znajdują się na nim czarne plamki. W razie ich wystąpienia należy użyć nowego filtra. Przed ponownym użyciem dobrze opłucz filtr i w razie potrzeby wykąp go w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym, jak opisano powyżej.

Pamiętaj, że „pierwsze” nawilżenie jest najtrudniejsze

Jeżeli właśnie uruchomiłaś(eś) nawilżacz i pokazuje on bardzo niską wilgotność np. 30%, to musisz wiedzieć, że poza powietrzem w pomieszczeniu, urządzenie będzie nawilżało ściany, podłogi, meble i inne przedmioty, które również „piją wodę”. W zależności od użytych materiałów i wielkości pokoju zapotrzebowanie otoczenia może wynosić nawet kilka litrów. Prawidłowa wilgotność ścian waha się od 4 do 15%, a mebli około 9%.

Dlatego początkowa faza nawilżenia jest najtrudniejsza. W trakcie tej fazy, ale także już w codziennym użytkowaniu, większa część wilgoci dostarczonej do powietrza, zniknie bezpowrotnie wraz z powietrzem usuwanym w procesach wentylacji. Czym silniejsza wentylacja, tym trudniej nawilżyć powietrze.

Warto stosować w tym okresie możliwie najwyższe prędkości nawilżania, by zapewnić największą ilość wody dostarczaną do powietrza w pomieszczeniu.

Przebarwienia na filtrze są bezpieczne

W początkowym okresie użytkowania filtra mogą pojawiać się ciemniejsze plamy na macie ewaporacyjnej. Ma to miejsce w szczególności w przypadku braku obracania filtra. Przyczyną odbarwień jest gromadzenie się soli antybakteryjnych zabezpieczających matę ewaporacyjnych w miejscach odparowywania wody. Nadmiar soli w strukturze filtra trafia do wody, by później zatrzymać się na filtrze. W procesie płukania filtra lub wylewania resztki wody, sole te zostaną usunięte.

Nie używaj olejków zapachowych

Odradza się używania olejków zapachowych w nawilżaczach powietrza Klarta. Mogą one wchodzić w reakcje z solami antybakteryjnymi oraz zalepiać strukturę filtra zmniejszając jego efektywność przewodnictwa wody.

Wymiana filtra ewaporacyjnego nawilżacza

Wymiana filtra jest konieczna w 4 przypadkach:

 1. Filtr przestał przewodzić wodę. Objawia się to suchością górnej części filtra, gdy w zbiorniku znajduje się woda. Przyczyną może być nagromadzenie się kamienia lub metali w strukturze filtra. Tempo zmniejszenia przewodnictwa zależy od składu wody używanej w nawilżaczu. Stosowanie się do powyższych zaleceń wielokrotnie wydłuża żywotność filtra.
 2. Z nawilżacza wydobywa się brzydki zapach, który przeszkadza w użytkowaniu. Przyczyną jest pojawienie się bakterii beztlenowych, które wydzielają siarkowodór. Filtr posiada sole antybakteryjne, ale gromadzący się kamień i zanieczyszczenia tworzą powierzchnię wyizolowaną od soli, która jest przyjazna bakteriom.
  Usunięcie kamienia i wypłukanie filtra może zredukować nawet do zera brzydki zapach. Należy przy tym pamiętać o umyciu wszystkich plastikowych elementów i zbiornika.
 3. Filtr zniekształcił się pod wpływem wysokiej temperatury. Gorąco woda może zniekształcić filtr, co zmniejszy efektywność pracy nawilżacza lub sprawi, że system pomiaru ilości wody nie działa prawidłowo.
 4. Na filtrze pojawiły się ogniska pleśni. Nieprawidłowe używanie filtra, a w szczególności pozostawianie go wilgotnym w zbiorniku bez wody może w rzadkich przypadkach spowodować powstanie pleśni.

Nawilżacze Klarta odliczającą automatycznie średni cykl zużycia filtra, który jest określany na 180 dni (4320 godzin). Gdy nastąpi ten okres, na wyświetlaczu pojawi się komunikat FR (często odczytywany przez użytkowników jako FA).
Po pojawieniu się komunikatu należy ocenić przydatność filtra i w razie potrzeby wymienić go na nowy. Po wymianie należy zresetować licznik cyklu życia filtra.

Wyszukiwane hasła:

 • klarta humea filtr
 • klarta humea czyszczenie filtra
 • klarta humea instrukcja
 • klarta humea nie nawilża
 • klarta filtr śmierdzi
 • klarta humea wymiana filtra
 • klarta humea fa / fr

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.