Czy oczyszczacz albo nawilżacz powietrza może mieć certyfikat jakości potwierdzony przez instytucję państwową? Tak – to właśnie zapewnia atest PZH, który stanowi gwarancję, że urządzenie nie szkodzi zdrowiu i spełnia rygorystyczne normy higieniczne. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest atest Państwowego Zakładu Higieny, jak wygląda procedura jego uzyskania oraz dlaczego warto wybierać nawilżacze i oczyszczacze powietrza z tym certyfikatem.
Co oznacza skrót PZH?
PZH to skrót od nazwy Państwowy Zakład Higieny, fragmenty nazwy najstarszej instytucji zdrowia publicznego w Polsce. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB powstał 21 listopada 1918 roku, czyli tylko kilka dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Początkowo nosił nazwę Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny, która była kilkukrotnie zmieniana, a obecną uzyskał w lipcu 2021 r.
Inicjatorem powstania tej instytucji był Ludwik Rajchman. Stawiał on sobie za cel utworzenie nowoczesnego instytutu, stanowiącego naukowe i laboratoryjne zaplecze służby zdrowia. Jednym z zadań realizowanych przez NIZP PZH-PIB jest atestacja materiałów i wyrobów pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego.
Co to jest atest PZH?
Atest PZH potwierdza bezpieczeństwo produktu dla człowieka. Program atestowania został zapoczątkowany w 1955 r. Jego celem było przeciwdziałanie wprowadzaniu do użytku wyrobów i materiałów niebezpiecznych dla zdrowia i życia przyszłych konsumentów.
Jak uzyskać atest PZH – krok po kroku?
Proces atestowania produktów przebiega w kilku etapach:
1. Złożenie wniosku wraz z kompletem dokumentacji
Należy wybrać wzór wniosku odpowiedni dla zgłaszanego produktu, wypełnić go i przesłać wraz z dokumentacją na adres e-mailowy PZH – PIB lub wysłać wersję papierową pocztą na adres siedziby instytutu
2. Formalna ocena wniosku
Zakład nadaje sprawie sygnaturę i przekazuje wnioskodawcy cenę jej rozpatrzenia. Ubiegający się o atest musi wpłacić kwotę na podane konto bankowe.
3. Ocena merytoryczna wniosku
NIZP PZH – PIB dokonuje oceny dokumentacji załączonej przez wnioskodawcę, a jeśli jest to konieczne, przesyła mu informację odnośnie konieczności jej uzupełnienia. Ten etap kończy się wydaniem oceny i powiadomieniem o niej wnioskodawcy.
4. Wydanie atestu
W przypadku pozytywnej oceny załączonej dokumentacji następuje wydanie atestu. Oryginalny dokument zostaje przesłany pocztą. Ponadto możliwe jest wysłanie skanu drogą elektroniczną.
Ile jest ważny certyfikat PZH?
Ważność atestu uzależniona jest od rodzaju produktu, który decyduje o tym, jaka komórka organizacyjna zajmuje się atestowaniem. Wynosi on:
- 5 lat – Atesty Higieniczne wydawane przez Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska dla produktów, które nie mają kontaktu z wodą,
- 3 lata – Świadectwa Jakości Zdrowotnej wydawane przez Zakład Bezpieczeństwa Żywności (poza pewnymi wyjątkami), Atesty Higieniczne wydawane przez Zakład Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego oraz Atesty Higieniczne wydawane przez Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska dla produktów, które mają kontakt z wodą.
- Mniej niż 3 lata – Świadectwa Jakości Zdrowotnej wydawane przez Zakład Bezpieczeństwa Żywności dla wybranych produktów.
Ile kosztuje atest PZH?
Koszt uzyskania atestu higienicznego PZH nie jest stały i zależy od kilku czynników, takich jak:
- rodzaj produktu,
- zakres wymaganych badań,
- tryb rozpatrzenia sprawy (zwykły czy przyspieszony).
Z tego powodu na stronie instytutu nie ma cennika, a w celu poznania wyceny, należy wykonać pierwszy krok do uzyskania certyfikatu, czyli wypełnić wniosek i przedstawić odpowiednią dokumentację. W odpowiedzi wnioskodawca otrzymuje informację o kosztach, jakie będzie musiał ponieść, jeśli zdecyduje się na kontynuowanie procesu atestowania.
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza z atestem PZH – dlaczego warto?
Celem urządzeń takich jak oczyszczacz albo nawilżacz powietrza jest ochrona zdrowia poprzez poprawę jakości powietrza. Atest PZH potwierdza, że urządzenie nie zawiera substancji szkodliwych i nie uwalnia związków, które mogłyby być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Certyfikat daje zatem pewność, że materiały wykorzystane podczas jego produkcji są w pełni bezpieczne. Użytkownik ma gwarancję, że korzysta z produktu, który naprawdę zapewnia mu ochronę zdrowia.
Atest uzyskały:
- oczyszczacze powietrza Klarta Forste 4,
- nawilżacze powietrza Klarta Humea WiFi i Klarta Hume Grande WiFi.
Jakie produkty muszą mieć atest PZH?
Aktualnie uzyskanie atestu jest konieczne wyłącznie w przypadku urządzeń, które mają kontakt z wodą zdatną do spożycia przez ludzi oraz służą do jej uzdatniania i dezynfekcji.
Warto dodać, że PZH-PIB jest jedyną jednostką naukową w Polsce, uprawnioną przez Ministra Zdrowia w zakresie wydawania takiego atestu, tak więc nie ma możliwości skorzystania z usługi innej instytucji.
W przeszłości obowiązek atestacji dotyczył większości urządzeń i materiałów wykorzystywanych zarówno w budownictwie oraz instalacjach wodno-klimatyzacyjnych, a także środków biobójczych oraz artykułów i wyrobów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt.
Jeśli chodzi o pozostałe produkty, to uzyskanie certyfikatu jest dobrowolną decyzją producenta. Warto zauważyć, że zdobycie takiego atestu jest korzystne zarówno dla konsumentów, jak i dla samego producenta, który wykazuje w ten sposób troskę o bezpieczeństwo i spokój użytkowników swoich produktów.
Jak sprawdzić, czy produkt ma atest PZH?
Aby sprawdzić, czy dany produkt uzyskał atest PZH, należy przyjrzeć się opakowaniu i materiałom reklamowym producenta, ponieważ informacja o atestach zazwyczaj jest tam przedstawiona. Najlepiej szukać charakterystycznego znaku PZH.
Kolejnym źródłem wiedzy może być strona internetowa producenta.
W przypadku wątpliwości można zwrócić się do PZH-PIB z pytaniem o to, czy dany produkt uzyskał atest.
Źródła:
- Strona internetowa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB pzh.gov.pl