Blog Klarta

Higrometr – do czego służy i czy warto go mieć?

Opublikowano: piątek, 21.03.2025

Higrometr (z gr. hygros wilgotny, mokry) to nic innego jak wilgotnościomierz, a więc czujnik monitorujący poziom wilgotności w otoczeniu. Jej odpowiedni poziom (wartości 40-60 % przyjmuje się za najzdrowsze) gwarantuje dobre samopoczucie i brak uciążliwych dolegliwości oddechowych i skórnych.

Dlatego w trosce o zdrowie i komfort naszych użytkowników wszystkie nawilżacze powietrza Klarta wyposażone są w precyzyjny higrometr i higrostat. Do czego służy higrometr i jakie inne zalety ma nawilżacz powietrza z higrometrem Klarta?

Do czego służy higrometr?

Klarta Humea WiFi Beige światło podświetlenie łóżko dziecka
Klarta Humea WiFi Beige z ciepłym białym podświetleniem w pokoju niemowlaka. Źródło: Klarta.pl

Higrometr to niewielkich rozmiarów urządzenie, które mierzy wilgotność powietrza. W zależności od typu urządzenia i potrzeb, które ma spełniać, higrometr może wskazywać wilgotność względna, bezwzględną, jak i np. temperaturę punktu rosy.

Ze względu na wygodę korzystania i intuicyjność przekazywanych danych, higrometry w oczyszczaczach, jak i nawilżaczach powietrza Klarta prezentują wilgotność względną.

Podawana w procentach, oznacza proporcjonalny stosunek masy pary wodnej w danej objętości powietrza do całkowitej możliwej masy pary, która wysyciłoby to powietrze w danej temperaturze. Czyli w skrócie: ile pary wodnej mieści się w danym powietrzu w stosunku do tego, ile mogłoby się zmieścić.

Informacje na temat poziomu nawilżenia są na bieżąco prezentowane na wyświetlaczu urządzenia oraz w aplikacji mobilnej. Dzięki temu w każdej chwili wiesz, z jakiego rodzaju powietrzem masz do czynienia i możesz podjąć błyskawicznie działania w celu ew. poprawy jego jakości.

40-60 % – dlaczego optymalna wilgotność ma znaczenie?

Nawilżacze powietrza Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande w 2 kolorach

Nawilżacze powietrza Klarta Humea WiFi Grande (dolny rząd) oraz Klarta Humea WiFi (górny rząd) w różnych wersjach kolorystycznych. Źródło: Klarta.pl

Właściwa wilgotność powietrza to jeden z czynników zewnętrznych odpowiedzialnych za nasz komfort przebywania w danym miejscu.

Razem z temperaturą i poziomem zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do tzw. syndromu chorego budynku. Jest to zespół schorzeń lub dolegliwości, ujawniających się na skutek przebywania przez daną osobę w pomieszczeniach o złej jakości powietrza.

Niska wilgotność względna, której poziom nie przekracza często 40 %, przyczynia się do:

  • Bólu gardła, chrypy, kaszlu
  • Nasilających się objawów astmy i alergii
  • Zalegającej wydzieliny, spływającej po tylnej ścianie gardła
  • Suchej, łuszczącej się i piekącej skóry
  • Łamliwych włosów i rozdwajających się końcówek
  • Bólu głowy
  • Większej elektryczności statycznej otoczenia
  • Brązowienia, kruszenie się liści i łodyg roślin

Zbyt wysoka wilgotność, utrzymująca się przez dłuższy czas powyżej 60 %, prowadzi do:

  • Gromadzenia się wody na szybach, która może prowadzić do pojawienia się ognisk pleśni wokół stolarki okiennej
  • Sprzyjających warunków do namnażania się roztoczy kurzu domowego
  • Bólu głowy
  • Nadmiernej potliwości

Wilgotność względna, utrzymywana na poziomie pomiędzy 40, a 60 %, redukuje więc prawdopodobieństwo wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych dla Twojego organizmu, jak i otoczenia.

Nawilżacz powietrza z higrometrem Klarta – dlaczego warto?

Nawilżacze ewaporacyjne Klarta to zdrowe i bezpieczne środowisko dzieci, alergików, a także roślin i zwierząt domowych. dla dzieci, roślin, alergików.

Wykorzystując właściwości filtra ewaporacyjnego, który zanurzony w zbiorniku z wodą, stanowi dużą powierzchnię do odparowywania jej, jednocześnie zapewnia czyste i zdrowe powietrze, pozbawione drobinek zanieczyszczeń i minerałów, które mogą podrażniać układ oddechowy.

Jednocześnie obecność dokładnego czujnika wilgotności powietrza oraz czujnika poziomu wody w urządzeniu zapewniają bezpieczne, higieniczne warunki użytkowania.

Ten pierwszy na bieżąco informuje użytkowników o stanie nawilżenia powietrza, ułatwiając podejmowanie decyzji i sterowanie sprzętem. Odczyty z higrometru są ponadto przekazywane do higrostatu, który przejmuje kontrolę nad intensywnością nawilżania, gdy wybierzesz docelowy poziom wilgotności (do wyboru od 40 do 75 %).

W przypadku osiągnięcia docelowego poziomu, urządzenia przełączają się na najniższe obroty, tak by je podtrzymywać pożądany poziom wilgotności.

W przypadku kończącej się wody w zbiorniku, czujnik poziomu wody poinformuje Cię o tym za pomocą symbolu na ekranie wyświetlacza i/lub komunikatu w aplikacji mobilnej. Nawilżacz zacznie wówczas automatycznie osuszać filtr, minimalizując ryzyko pojawienia się nieprzyjemnego nalotu czy rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Klarta Humea WiFi – kompaktowy nawilżacz WiFi do pomieszczeń max. 40 m2’

Dzięki wydajności nawilżania sięgającej 300 ml/h, Klarta Humea WiFi to świetny kompan podczas pracy w domowym gabinecie czy zabaw z dzieckiem w jego pokoju. Dobrze czuje się także jako nawilżacz powietrza do sypialni. Maksymalny rekomendowany metraż to 44 m².

Cztery prędkości nawilżania pozwalają wygodnie dopasować intensywność pracy nawilżacza do swoich potrzeb. Możesz tez zdać się na inteligentny charakter Humei WiFi i zlecić jej pracę w trybie auto lub z uwzględnieniem higrostatu.

Dostępna w dwóch kolorach, Klarta Humea WiFi sprawdzi się w różnych aranżacjach, a ledowe podświetlenie panelu sterowania z 3-stopniową regulacją może służyć jako nastrojowa lampka nocna.

Najważniejsze parametry Klarta Humea WiFi

  • Wydajność nawilżania – do 300 ml/h
  • Powierzchnia nawilżania – do 44 m2
  • Higrometr i higrostat do wygodnego zarządzania poziomem wilgotności
  • Sterowanie mobilne (aplikacja Smart Life)
  • Możliwość tworzenia własnych, spersonalizowanych reguł pracy
  • 4 prędkości nawilżania
  • Tryb Auto (domyślne ustawienie 50 %)

Klarta Humea Grande – 2 x większa moc w niskiej cenie, do pomieszczeń nawet 80 m2

Odkryj Klartę Humea Grande WiFi – nowy, 2x bardziej wydajny nawilżacz powietrza z higrometrem – idealny do salonu z kuchnią, loftu czy powierzchni biurowej.

Pomimo wciąż kompaktowych rozmiarów, wydajność nawilżania sprzętu sięga tu aż 650 ml/h, co predestynuje Humeę Grande WiFi do pracy na powierzchniach nawet do 80 m2.

Klarta Humea Grande udowadnia również, że duża wydajność może iść w parzę z niskim zużyciem prądu i cichą pracą, zużywając odpowiednio od 4 do 11,5 W prącu i generując od 24 do 44 dB szumu.

Dostępna w 3 kolorach Klarta Humea Grande oferuje także 7 kolorów podświetlenia ambientowego, rozświetlając obudowę nawilżacza na przytulne, ciepłe kolory, np. szampański czy liliowy.

Najważniejsze parametry Klarta Humea Grande WiFi

  • Wydajność nawilżania – do 650 ml/h
  • Powierzchnia nawilżania – do 80 m2
  • Higrometr i higrostat do wygodnego zarządzania poziomem wilgotności
  • Sterowanie mobilne (aplikacja Smart Life)
  • Możliwość tworzenia własnych, spersonalizowanych reguł pracy
  • 4 prędkości nawilżania
  • Tryb Auto (domyślne ustawienie 50 %)
  • Podświetlenie ambientowe – 7 kolorów

Nie tylko nawilżacze – oczyszczacze Klarta z czujnikiem wilgotności i temperatury

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3 w salonie z aneksem kuchennym. Źródło: Klarta.pl

Klarta to nie tylko efektywne nawilżacze powietrza z higrometrem, ale również skuteczne oczyszczacze do małych i dużych pomieszczeń, które oprócz pomiaru pyłów zawieszonych, monitorują też temperaturę i poziom wilgotności.

Zarówno Klarta Stor 3, jak i mniejszy model Klarta Forste 4, wyposażone zostały w czuły czujnik jakości powietrza 3 x IQ Sensor, zbierają na bieżąco dane o warunkach w Twoim otoczeniu. Są one natychmiast dostępne w formie przejrzystych informacji na wyświetlaczu LED lub w aplikacji mobilnej Smart Life.

Tryb automatyczny w oczyszczaczu Klarta Stor 2

Dzięki temu możesz stale obserwować, jak np. temperatura wpływa na poziom wilgotności względnej w Twoich wnętrzach, co pozwala na lepszą dostosowanie pracy termostatu.

Więcej o wpływie temperatury na wilgotność powietrza dowiesz z poniższego wykresu Carriera

wykres Carriera obrazujący zależność wilgotności względnej od temperatury powietrza w pomieszczeniu
Zależność wilgotności względnej od temperatury. Wraz z jej wzrostem rośnie też objętość powietrza, która może zostać wypełniona wodą. Maleje więc wilgotność względna (stosunek obecnej ilości wody do maksymalnej możliwej). Źródło: www.schock.pl

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Jonizacja powietrza – moda czy realna korzyść?

Oczyszczanie powietrza w domu – tak zadbasz o zdrowie

Kurz w domu – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.