Blog Klarta

Jonizacja plazmowa ION Plasma Air – Nawet 75 mln jonów +/-

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 23.10.2023
klarta stor 2 black

Oprócz sterowania mobilnego, 3 trybów Auto Select Mode czy większej liczby prędkości do wyboru, nowa generacja oczyszczaczy Klarta wprowadza przede wszystkim technologię jonizacji plazmowej. Funkcja ION Plasma Air dostępna jest w modelach Klarta Stor 2, jak i Klarta Forste 4. Plazmowe jonizatory powietrza naszych oczyszczaczy generują nawet 75 milionów zdrowotnych jonów – 45 milionów jonów ujemnych i 30 milionów jonów dodatnich na cm3. Jak działa jonizacja plazmowa i jakie przynosi korzyści i dlaczego nie należy bać się jonizacji?

Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2 – jonizacja powietrza na wyciągnięcie ręki

Ciesz się dobrym zdrowiem i samopoczuciem z oczyszczaczami powietrza Klarta. Jonizacja powietrza ION Plasma Air to aż 75 mln jonów/cm3 wspierających proces oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów, krążących drobnoustrojów czy roztoczy.

klarta forste 4 i klarta stor 2 porównanie modeli

Uruchamiana jednym kliknięciem na panelu sterowania lub w aplikacji mobilnej Smart Life, gwarantuje świeże, zdrowe powietrze na wyciągnięcie ręki

Jonizacja ION Plasma Air w pigułce

Filtracja powietrza jonizacja Klarta Forste 4
Mechanizm filtracji powietrza wraz z jonizacją przez oczyszczacz Klarta Forste 4.

W telegraficznym skrócie – jonizacja to jedna z metod oczyszczania powietrza wykorzystująca naturalny efekt tworzenia się jonów w przyrodzie, np. w lesie lub nad wodospadem.

ION Plasma Air to technologia oparta o najskuteczniejsze rozwiązania w dziedzinie jonizacji. Dzięki swoim dwóm elektrodom jonizator plazmowy oczyszczaczy Klarta wytwarza ładunki dodatnie oraz ujemne o dużej masie i niskim ładunku.

W ten sposób tworzy się zrównoważona liczba dodatnich jonów wodoru (kationów) i ujemnych jonów tlenu (anionów), które przy udziale mikrocząsteczek wody uwalniane są do otoczenia.

W praktyce jonizator plazmowy oczyszczaczy Klarta jest w stanie generować nawet 30 milionów kationów i aż 45 milionów anionów.

Łącząc się z wodą, jony tworzą tzw. klastry, a więc jony ciężkie o dużej trwałości. Dzięki temu są one w stanie dłużej utrzymać się w powietrzu, wprowadzając przyjemne uczucie rześkości.

Jak jonizacja powietrza ma się do oczyszczania powietrza?

Klastry jonów o przeciwnych ładunkach dążą do równowagi. Tworzą one silnie reaktywne rodniki hydroksylowe (OH), które przylegają do powierzchni zarodników, pleśni, grzybów, cząsteczek bakterii i wirusów czy innych drobnoustrojów.

Hydroksyle te zmieniają ich strukturę na poziomie molekularnym, czyli uszkadzają białka. Prowadzi to do unieczynnienia bakterii i wirusów oraz obniżenia potencjału alergizującego alergenów. Szkodliwe substancje zostają więc skutecznie zneutralizowane.

Potencjał drzemiący w jonizacji powietrza jest więc ogromny. Aby jednak skutecznie ten potencjał wykorzystać, jonizator powietrza musi być wsparty odpowiednim silnikiem, gwarantującym wystarczający przepływ powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu powietrze zostanie oczyszczone, a jony rozprowadzone do nawet najdalszych zakamarków.

Różnicę między efektywnością zwykłego jonizatora powietrza, a oczyszczacza powietrza z jonizatorem dobrze ilustruje badanie naukowców z Tajwanu.

wykres usuwanie zanieczyszczeń jonizacja powietrza

Powyższy wykres porównuje tempo usuwania cząsteczek pyłów przy zastosowaniu jedynie jonów ujemnych (negative air ions, NAI) oraz jonów ujemnych wraz z cyrkulacją powietrza (NAI with air mixing).

Jakie substancje neutralizuje jonizator powietrza?

Przede wszystkim szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy. Oprócz tego dobrze sprawdza się w destabilizacji struktury atomowej zarodników grzybów i pleśni, jak również roztoczy, bakterii i wirusów.

75 milionów jonów uwalnianych przez ION Plasma Air pomaga usuwać:

 • zarodniki grzybów i pleśni,
 • roztocza kurzu,
 • wirusy, bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze
 • dym papierosowy
 • przykry zapach z przedmiotów i tkanin
 • elektrostatyczność bierną (powstającą przy dużej ilości sprzętów elektronicznych)

Oczyszczacze powietrza wprawiają powietrze w ruch transportując jony ciężkie na większe odległości.

Przy wymuszonej cyrkulacji powietrza jony produkowane przez generator plazmowy szybciej rozchodzą się po pomieszczeniu, docierając do różnych jego części.

Dlatego też najlepiej wybierać takie urządzenia, które mają kilkustopniowy proces filtracji powietrza – tak jak np. oczyszczacze Klarta, wyposażone w:

 • Filtr HEPA H13 EF 99,97%
 • Filtr węglowy
 • Filtr wstępny
 • Jonizator plazmowy ION Plasma Air

Taki kompleksowy system filtracyjny zapewnia efektywną ochronę przed różnego rodzaju drobnoustrojami.

Dla kogo przeznaczony jest oczyszczacz powietrza z jonizacją plazmową?

mężczyzna z astmą
Astmatyk z inhalatorem. Źródło: Canva.com

ION Plasma Air to rozwiązanie, które stworzyliśmy głównie z myślą o:

 • osobach zmagających się z różnego rodzaju alergiami, jak również astmą,
 • przebywających w pomieszczeniach naszpikowanych elektroniką,
 • wszystkich, którym zależy na zdrowym, spokojnym śnie i rześkich porankach

Jonizacja powietrza – korzyści dla zdrowia

Jonizacja powietrza przyczynia się do:

 1. Zmniejszenia ilości alergenów w otoczeniu i osłabienie ich potencjału alergizującego
 2. Obniżenia stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu
 3. Neutralizacji szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO)
 4. Szybszej neutralizacji nieprzyjemnych zapachów
 5. Zmniejszenia infekcyjności wirusów i bakterii, co przyczynia się do mniejszego prawdopodobieństwa zakażenia

Rodniki hydroksylowe (OH), powstające wskutek jonizacji plazmowej, są w stanie niszczyć struktury molekularne alergenów i bakterii, co potwierdzają w swoim artykule naukowcy ze Słowacji (Černecký i inni, 2015).

Jony otaczające cząsteczki zanieczyszczeń, zwiększają ich masę, przyczyniając się do opadania na podłogę. Automatycznie więc mniej znajdzie się ich w powietrzu, jak i na meblach i tkaninach. Z podłogi zaś będą łatwiejsze do usunięcia (np. za pomocą odkurzacza) Jonizacja plazmowa ION Plasma Air może więc przyczynić się do lepszego samopoczucia alergików.

Międzynarodowy zespół badaczy dowodzi również neutralizacji przez jony wielu szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO), utleniając je do postaci CO2 i H2O (Kim i inni, 2017).

Pozytywny wpływ ujemnych jonów powietrza został również potwierdzony m.in. w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach. W 2018 roku polscy naukowcy: Eugeniusz Herbut, Ewa Sosnówka-Czajka i Iwona Skoromucha przeprowadzili badanie dot. wpływu jonizacji na reprodukcję i odporność zwierząt hodowlanych (kur, krów, świń).

Z badania tego wynika m.in., iż obecność jonów ujemnych w powietrzu zmniejsza stężenia pyłów zawieszonych o 61%, amoniaku o 56%, a bakterii przenoszonych drogą powietrzną o 67%.

Z kolei badanie przeprowadzone na świnkach morskich w 2014 roku przez Wydział Wirusologii molekularnej Departamentu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej Uniwersytetu Medycznego w Linköping (Szwecja). Badania te udowodniły pozytywny wpływ jonizacji plazmowej na zmniejszenie infekcyjności wirusa grypy i zapobieganie zakażeniu.

Czy jonizacja powietrza jest bezpieczna?

Jonizacja plazmowa ION Plasma Air jest w pełni bezpieczną, certyfikowaną technologią. W wyniku jonizacji powietrza powstają śladowe ilości ozonu. Są one jednak na tyle znikome, że nie ma obaw o przekroczenie dopuszczalnych norm poziomu ozonu w pomieszczeniach.

Ponadto jonizatory plazmowe produkują zarówno dodatnie (kationy), jak i ujemne (aniony) jony powietrza, sprzyjając równowadze jonowej w pomieszczeniu. Przekłada się to na lepsze samopoczucie oraz zmniejszenie uczucia zmęczenia.

ION Plasma Air – jak zacząć korzystać?

Klarta Forste 4 zdjęcie produktu
Panel sterowania oczyszczacza powietrza Klarta Forste 4 Gold. Za pomocą przycisku oznaczonego „Ion” możesz wygodnie włączyć lub wyłączyć jonizację plazmową ION Plasma Air

To proste! Na panelach sterowania naszych oczyszczaczy – zarówno Klarta Stor 2, jak i Klarta Forste 4, znajdziecie ikonki z napisem „Ion”, odpowiadające za uruchomienie plazmowego jonizatora powietrza.

Oprócz tego funkcja jonizacji może być również włączona z poziomu aplikacji mobilnej Smart Life – Smart Living, dostępnej w sklepie Google Play lub AppStore.

Funkcja jonizacji może być też częścią waszych własnych reguł pracy, które ustawicie w opcjach automatyzacji oczyszczaczy Klarta.

Aplikacja mobilna Smart Life - Smart Living
Aplikacja mobilna Smart Life pozwala nie tylko na podejrzenie poziomu zanieczyszczeń, temp. czy wilgotności, ale także na tworzenie własnych reguł pracy, sterowanie harmonogramem czy jonizacją.

Przykładowo: jeśli chcecie cieszyć się codziennie zdrowym, świeżym powietrzem w nocy, ustawcie regułę:

Codziennie o 22:00 -> Włącz tryb pracy Auto Sleep oraz włącz jonizację ION Plasma Air

Analogicznie jonizator powietrza można też w dowolnej chwili wyłączyć, zaznaczając to w regule pracy, klikając w aplikacji mobilnej lub na panelu sterowania urządzenia.

Dowiedz się więcej o automatyzacji oczyszczaczy powietrza Klarta:

Automatyzacja i obsługa aplikacji w Klarta Forste 4 »

Automatyzacja i obsługa aplikacji w Klarta Stor 2 »

Pomóż oczyszczaczowi i sobie – zadbaj o swoje otoczenie

Na koniec garść porad o tym, jak utrzymać czyste środowisko w swoim najbliższym otoczeniu i dlaczego jest to takie ważne. Sam jonizator nie jest w stanie całkowicie pozbyć się szkodliwych substancji z powietrza. Unieruchamia szkodliwe cząsteczki, czyniąc je łatwiejszymi do wchłonięcia przez oczyszczacz powietrza czy odkurzacz.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 w salonie fryzjerskim. Materiały nadesłane przez klientkę

Dlatego też pamiętaj, by oprócz oczyszczacza powietrza z jonizatorem, wprowadzić do swojego mieszkania czy biura:

 • regularne odkurzanie – min. 1-2 razy w tygodniu
 • cotygodniową wymianę pościeli
 • częste sprzątanie na mokro powierzchni blatów i podłóg
 • ograniczenie liczby przedmiotów zbierających kurz – np. zasłon, dywanów, ale też drobiazgów czy akcesoriów

Źródła:

1. Černecký, J., Valentová, K., Pivarčiová, E., Božek, P. Ionization Impact on the Air Cleaning Efficiency in the Interior. MEASUREMENT SCIENCE REVIEW, Volume 15, No. 4, 2015. Dostęp w wersji internetowej 11.02.2022

2. Hagbom, M., Nordgren, J., Nybom, R., Hedlund, K.O., Wigzell, H., Svensson., L. Ionizing air affects influenza virus infectivity and prevents airborne-transmission. Scientific reports, 2015. Dostęp w wersji internetowej 11.02.2022

3. Jiang, Shu-Ye et al. „Negative Air Ions and Their Effects on Human Health and Air Quality Improvement”. International journal of molecular sciences vol. 19,10 2966. 28 Sep. 2018, doi:10.3390/ijms19102966. Dostęp w wersji internetowej 19.10.2023

4. Kim, K.H., Szulejko, J., Kumar, P., Adelodun. Air ionization as a control technology for off-gas emissions of volatile organic compounds. Environmental Pollution. 225. 10.1016/j.envpol.2017.03.026. 2017. Dostęp w wersji internetowej 11.02.2022

1. Oczyszczacz powietrza z jonizacją czy bez?

Jeżeli mamy możliwość wyboru oczyszczacza z jonizacją – warto z niej skorzystać. Jonizacja powietrza nie jest szkodliwa dla użytkowników, jak również zgromadzonych sprzętów domowych. Może natomiast przyśpieszyć proces oczyszczania otaczającego powietrza.

2. Jak długo jonizować powietrze? 

Producenci oczyszczaczy nie podają żadnych przeciwwskazań odnośnie czasu stosowania jonizatorów powietrza. Mogą one być włączone równolegle z pracą oczyszczacza.

3. Jonizacja plazmowa czy ostrzowa?

Zarówno jonizator ostrzowy, jak i plazmowy mają swój pozytywny wpływ na jakość wdychanego powietrza. Obydwa rodzaje jonizacji pomagają stworzyć równowagę jonową. Środowiska, w których żyjemy i pracujemy na co dzień są zdominowane przez jony dodatnie, których nadmiar powoduje senność i spadek koncentracji. Jonizacja plazmowa, jak i ostrzowa tworzą pole elektrostatyczne, które przyciąga cząsteczki zanieczyszczeń, pomagając w oczyszczaniu powietrza. Jony plazmowe są jednak znacznie trwalsze, utrzymując się dłużej w powietrzu. Efekt jej działania jest więc szybciej zauważalny i trwa dłużej.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

6 odpowiedzi na “Jonizacja plazmowa ION Plasma Air – Nawet 75 mln jonów +/-”

 1. Klarta.pl pisze:

  Standardem przyjętym do opisywania wydajności generatorów jonów monopolarnych i bipolarnych jest ilość jonów w odległości 5 cm od źródła. W przypadku generatora ION Plasma Air są to odpowiednio wartości 30 i 45 mln jonów na cm³ w odległości 5 cm.

  Prawdopodobnie Sharp podaje stężenia dla określonej kubatury pomieszczenia np. 25 m³, czyli dla pokoju o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Taki sposób mógłby lepiej respondować z wynikami badań jonizacji plazmowej, które zlecała marka Sharp. Skuteczność jonizacji zależy od stężenia jonów w pomieszczeniu, więc zobrazowanie stężenia jonów w pokoju pozwala lepiej interpolować badania do własnych warunków użytkowania oczyszczacza.

  Jako, że wraz ze wzrostem powierzchni pomieszczenia lub odległości od jonizatora ilość jonów spada, to my nie podajemy stężenia dla określonej kubatury, a wyłącznie ilość generowanych jonów.

  Niestety nie możemy porównać się bezpośrednio z Plasmacluster High Density 25000 jonów/cm3 lub Plasmacluster High Density 7000 jonów/cm3, bo nie znamy liczby jonów określonych w standardowy dla generatorów sposób (w odległości 5 cm).

  Ze względu na podobieństwo technologii różnice praktyczne powinny być małe w granicach 1-3x, a nie 1200-1500x.

 2. Klarta.pl pisze:

  W danych technicznych oczyszczaczy podajemy dokładniej np. „45 miliony jonów na cm³ (pomiar w odległości 5 cm)”. Ilość jonów zmniejsza się wraz z rozprzestrzenianiem się ich w powietrzu. Przy samym generatorze będzie ich setki milionów. Dlatego standardem jest podawanie pomiaru w konkretnej odległości od generatora jonów.

 3. Tomasz Urbaniuk pisze:

  Witam – ta ilość jonów wytwarzana przez generator odnosi się do jednostki czasu? objętości? 75 milionów jonów na godzinę, na rok, przez całą żywotność generatora? na cm3? na m3?

 4. Tomasz Urbaniuk pisze:

  Witam – a jak ta ilość jonów ma się do generatora zastosowanego u konkurencji Plasmacluster High Density 25000 jonów/cm3 – czy mam rozumieć, że w Waszym jonizatorze wydajność jest 1200-1500 razy większa?

 5. Klarta.pl pisze:

  Dziękujemy za pytanie. Za chwilę uzupełnimy artykuł.

  W obu modelach pracuje generator wytwarzający aż 45 milionów jonów ujemnych i 30 milionów jonów dodatnich. W sumie jest to 75 milionów jonów. Taki stosunek zapewnia możliwość generowania dużej ilości rodników hydroksylowych.

 6. Krystian Bielecki pisze:

  Ile jonów wytwarza jonizator plazmowy ION Plasma Air?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.