Wilgotność powietrza wpływa na zaskakująco wiele aspektów naszego zdrowia i samopoczucia, będąc często pośrednią lub bezpośrednią przyczyną bólu głowy, zmęczenia, osłabienia koncentracji, zapalenia spojówek i problemów skórnych. Przede wszystkim przekłada się na kondycję naszego układu oddechowego – podatność na infekcje, częstotliwość występowania kaszlu czy kataru. Jak to się dzieje? Dlaczego wilgotność powietrza jest tak ważna? I czy nawilżacz powietrza pomaga lepiej chronić się przed katarem i kaszlem?
Suche powietrze a kaszel
Niski poziom nawilżenia może prowadzić do wystąpienia dolegliwości, które dość często mylimy z przeziębieniem. Uporczywy kaszel, suchość w gardle, trudności z oddychaniem, katar, wysuszone spojówki mogą, ale nie muszą być oznaką infekcji. Mogą też świadczyć o zbyt długim przebywaniu w suchym środowisku.
Kaszel od suchego powietrza spowodowany jest przesuszeniem śluzówki dróg oddechowych. W gardle pojawia się uczucie swędzenia, które skłania do kasłania. W okresie grzewczym wielu ludzi sięga po preparaty nawilżające gardło. Nie są one złe, lecz jedynie maskują problem. Nawilżacz powietrza na suchy kaszel eliminuje natomiast przyczynę, czyli zbyt niską wilgotność.
Przesuszenie śluzówki dróg oddechowych sprawia, że obecne w nabłonku rzęski nie są w stanie prawidłowo wypełniać swojej funkcji. Odpowiadają za oczyszczanie wdychanego powietrza, więc zaburzenie ich pracy oznacza, że do organizmu łatwiej trafiają patogeny.
Suche powietrze zaostrza dolegliwości alergiczne
Ponadto w suchym powietrzu wiele łatwiej unoszą się w nim bowiem rozmaite zanieczyszczenia, co może np. nasilać objawy uczuleniowe. Alergicy powinni szczególnie uważać.
W przypadku alergii wziewnych błony śluzowe alergików, na co dzień podrażnione i sfatygowane obroną przed alergenami, nie są w stanie skutecznie bronić górnych dróg oddechowych przed wirusami i bakteriami. Stąd też m.in. większa skłonność alergików do infekcji górnych oddechowych, przede wszystkim zapalenia zatok.
Częściej mogą występować również objawy uczuleń skórnych, np. egzemy czy atopowego zapalenia skóry. Dlatego też przebywając na co dzień w suchych pomieszczeniach, alergicy mogą odczuwać większą suchość i świąd skóry. Może ona także stać się bardziej zaczerwieniona.
Jak Klarta Humea WiFi łagodzi objawy kataru i kaszlu?
Nawilżając powietrza Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande przynoszą ulgę w oddychaniu, ułatwiając odkrztuszanie czy wydmuchiwanie wydzieliny. Alergicy łatwiej pozbędą się w ten sposób alergenów zalegających w ich gardłach i nosach. Nawilżacz powietrza Klarta pomaga także osobom cierpiącym z powodu PNDS (post-nasal drip syndrome), czyli uczucia spływającej z nosa przeszkody zalegającej w gardle, wymuszającej ciągłe odkasływanie.
Redukując podrażnienia błony śluzowej, Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande wpływają pozytywnie na samopoczucie, zdolność koncentracji i jakość snu. Mogą także pomóc zredukować wstydliwe objawy chrapania.
Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka? Wybierz zdrową ewaporację
Korzystając z technologii ewaporacji (naturalnego parowania na chłodno), nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande wykorzystują najbardziej higieniczny sposób nawilżania pomieszczeń. Wydmuchiwana, wilgotna mgiełka poddawana jest uprzednio filtracji. Związki mineralne, ewentualne bakterie czy związki chemiczne zawarte w wodzie zostają więc uwięzione na filtrze (dlatego też polecamy płukać filtr, o czym piszemy poniżej).
Funkcja regulowanego co 5 % higrostatu pozwala wygodnie dopasowywać poziom wilgotności do własnych potrzeb, chroniąc również przed przewilżeniem pomieszczenia. Ponadto nasz nawilżacz może również służyć jako efektowna lampka nocna. Dzięki funkcji regulacji podświetlenia, możemy dopasować intensywność emitowanego światła, rozświetlając delikatnie okolice dziecięcego łózka.
Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande – 5 cech przyjaznych użytkownikom
- Filtr nawilżający wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie (przeciwdziałając przedostawaniu się bakterii, np. Legionelli, Pseudomonas i Acinetobacteru)
- Antybakteryjne sole metali pokrywające filtr zapobiegają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów na filtrze
- Wbudowany higrostat i higrometr ułatwiają bieżącą kontrolę poziomu nawilżenia
- Wydajne nawilżanie ewaporacyjne: Wydajność na poziomie ok. 300 ml/h pozwala stosować Klartę Humeę WiFi w pokoju o wielkości do 44 m2. W przypadku Klarty Humea Grande wydajność 650 ml/h oznacza możliwość efektywnej pracy w pomieszczeniu o powierzchni nawet 80 m2.
- Cicha praca (24 dB) i tryb nocny stanowią idealny wybór do sypialni
Jak dbać o nawilżacz powietrza – 7 zasad zdrowej eksploatacji
Jak dbać o nawilżacz powietrza, by nie zaszkodzić? Poniższy poradnik ułatwi właściwą, zdrową eksploatację, jednocześnie wpływając pozytywnie na żywotność filtra ewaporacyjnego.
1. Stosuj zimną wodę z kranu (chlorowaną)
Nawilżacze powietrza Klarta lubią wodę kranową. Woda ta zawiera bezpieczne ilości chloru, który pozwala zadbać o higieniczne warunki w zbiorniku wody przez około 24 godziny. Chroni on przed rozwojem drobnoustrojów, odpowiedzialnych chociażby za ew. brzydki zapach.
2. Tej samej wody nie używaj dłużej niż 24 h
Woda w nawilżaczu nie powinna być wykorzystywana dłużej niż 24 godziny. Jeżeli w ciągu doby musisz uzupełnić poziom wody, wylej ostatnie 0,2 – 0,5 litra i dopiero nalej świeżej. Wylanie resztki wody zapobiega w dużym stopniu odkładaniu się kamienia na filtrze ewaporacyjnym oraz powstawaniu sprzyjających warunków do rozwoju bakterii.
3. Wymieniając wodę w zbiorniku, obracaj filtr
Wymieniając wodę, obróć więc przy okazji filtr tak, by część która była na górze, teraz została zanurzona w wodzie. Jest to jeden z najprostszych, ale i najskuteczniejszych sposobów na przedłużenie żywotności filtra.
4. Płucz filtr pod bieżącą wodą (co 2 dni przy regularnym korzystaniu)
Płucz filtr pod bieżącą wodą, kierując strumień wody od wnętrza filtra na zewnątrz. Pozwoli pozbyć się to kurzu, sierści, pyłków roślinnych, pyłów smogowych i innych zanieczyszczeń, które mogą dostać się z powietrza.
5. Myj zbiornik, pływak i plastikowe elementy filtra (co 7 dni przy regularnym używaniu)
Letnia woda z delikatnym środkiem czyszczącym pomaga pozbyć się osadów i ew. śliskiego nalotu.
6. Funkcji osuszania filtra używaj doraźnie. W codziennym użytkowaniu nie dopuszczaj do wysychania filtra.
Funkcja osuszania chroni filtr przed pozostaniem w wilgotnym środowiska i rozwojem mikroorganizmów. Uruchamiany, gdy w zbiorniku kończy się woda, pracuje przez ok. 6 godzin. Niestety kamień gromadzący się na filtrze, po jego osuszeniu utrwardza się. Dlatego też na co dzień warto wylewać resztki wody zawczasu, a funkcji osuszania używać doraźnie.
7. Gdy zauważysz gromadzący się kamień, namocz filtr w roztworze wody ze spożywczym kwaskiem cytrynowym (1-2 razy w miesiącu)
Roztwór kwasku cytrynowego z wodą ułatwia pozbycie się kamienia zgromadzonego na filtrze. Warto przygotować 1 litr wody, w którym rozpuszcza się 60 gramów kwasku. Filtr warto moczyć w roztworze przez min. 30 minut, a następnie dokładnie wypłukać przed ponownym użyciem.
Więcej praktycznych informacji na temat eksploatacji nawilżacza znajdziesz w artykule: Jak używać nawilżacza Klarta, by filtr działał nawet 6 miesięcy?