Blog Klarta

Alergia na kota lub psa – Czy oczyszczacz powietrza pomoże?

Ostatnia aktualizacja: środa, 27.12.2023
klarta stor 2 idealny oczyszczacz dla alergika

Alergia na kota lub psa niekoniecznie musi oznaczać rezygnację z marzeń o czworonogu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to uczulenie na sierść zwierzęcia, a na białko wydzielane przez gruczoły zwierząt. Występujące w formie mikrocząsteczek, białka te znajdziemy najczęściej znajdziemy w ślinie, moczu, gruczołach potowych i łojowych. Są one obecne również w złuszczonym naskórku (łupież zwierzęcy).

Dobra wiadomość jest taka, że ponad 75% cząsteczek białka fel d 1, zawartego w kociej ślinie ma wielkość ponad 5 mikronów. Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA mogą więc skutecznie ograniczyć ich ilość w środowisku alergika. A nie jest to nie jedyny sposób na złagodzenie objawów alergii. Co jeszcze można zrobić, by zmniejszyć uciążliwe problemy?

Oczyszczacz powietrza na psa i kota – niezbędne elementy

1. Filtr HEPA

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2
Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2

Odpowiada za fizyczne zatrzymywanie mikrocząstek zanieczyszczeń: alergenów odzwierzęcych, pyłków roślin, pyłów smogowych czy roztoczy kurzu domowego. Filtry HEPA H13 zastosowane w oczyszczaczach powietrza Klarta charakteryzują się skutecznością sięgającą 99,97% dla cząsteczek o wielkości 0,3 µm. Jednocześnie są one w stanie zatrzymać do 100% cząstek mniejszych i większych niż wspomniane 0,3 µm.

2. Filtr węglowy

Skuteczny w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, np. z kuwety zwierząt. Kolejny stopień filtracji, który odpowiada za neutralizowanie szkodliwych gazów czy uporczywych zapachów.
Dzięki dużej ilości węgla aktywnego zastosowanego w filtrach, oczyszczacze Klarta mogą szybko usuwać drażniący zapach z pomieszczenia.

3. Filtr wstępny

Zakurzony filtr wstępny
Zakurzony filtr wstępny jednego z użytkowników oczyszczacza powietrza Klarta Forste 4

Wychwytuje większe cząstki. To właśnie na nim gromadzą się kłęby kurzu czy chociażby sierść zwierząt. W przypadku oczyszczaczy powietrza Klarta, filtr wstępny ma formę osobnej, wymiennej siateczki, którą łatwo zdemontować i zamontować.

Powyższy zakurzony przykład pokazuje jak ważne jest, by regularnie, raz na jakiś czas czyścić filtr wstępny. Dobrze jest co ok. 3-4 tygodnie wyjąć filtr, przetrzeć go ściereczką lub delikatnie odkurzyć i włożyć z powrotem.

4. Plazmowa jonizacja powietrza

Tworząc rodniki hydroksylowe, dezaktywuje zarodniki pleśni, grzybów, alergeny i roztocza, jak również wirusy oraz bakterie. ION Plasma Air to jeden z najwydajniejszych jonizatorów plazmowych w oczyszczaczach na rynku.

Oddziałując na cząsteczki brudu czy sierść, jak również mikrocząstki białka śliny zwierząt, przyśpiesza ich pochłanianie przez oczyszczacz. Dodatkowo jonizator plazmowy ION Plasma Air pomaga również pozbyć się uciążliwych zapachów.

O tym jak ważna jest jonizacja, opisujemy w artykule Jonizacja plazmowa ION Plasma AIR – nawet 75 mln jonów +/-.

5. Harmonogram pracy

Jeśli objawy alergiczne przeszkadzają do tego stopnia, że uniemożliwiają komfortowy sen, wybierz urządzenie, w którym możesz zaprogramować własny harmonogram pracy.

Harmonogram pracy w oczyszczaczach powietrza Klarta

Uruchom oczyszczacz na 1h przed pójściem spać w jednej z wyższych prędkości (np. Fast, Fast+ lub Turbo). Urządzenie zwiększy wówczas obroty, wywoła ruch powietrza, wzniecając alergeny i ściągając je na filtry.

Po więcej inspiracji dot. reguł pracy zajrzyj do artykułu o automatyzacji oczyszczacza Klarta Forste 4.

Dodatkowo: warto zainwestować także w nawilżacz powietrza.

Nawilżone powietrze (powyżej 50% wilgotności względnej) sprawia, że mniej pyłków unosi się w powietrzu. Zatem im wyższa wilgotność, tym czystsze powietrze i większa łatwość oddychania. Bardziej nawilżone śluzówki nosa i gardła to również niewyobrażalna ulga dla alergików.

Wszystkie te elementy znajdziesz w urządzeniach Klarta. Wybierz oczyszczacz razem z nawilżaczem Klarta Humea WiFi aż do 40 m2. Teraz w promocji!

Klarta Stor 2 i Klarta Forste 4 – 98 % alergików odczuwa poprawę

98% alergików potwierdziło pozytywny wpływ oczyszczaczy Klarta w łagodzeniu objawów alergiii.

29% z nich zadeklarowało zaś całkowitą eliminację objawów. To wyniki, które napawają nas radością i dumą z naszych urządzeń.

W przypadku alergii na zwierzęta, oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone w:

 • filtry HEPA H13
 • jonizację plazmową ION Plasma Air,
 • czujniki IQ sensor
 • bezkompromisowe tryby automatyczne – skutecznie wychwytują nawet mikroskopijne cząsteczki unoszące się w powietrzu, skutecznie unieruchamiając je na filtrach wewnątrz urządzeń.

Ponad 75% cząsteczek białka fel d 1, zawartego w kociej ślinie ma wielkość ponad 5 mikronów.

Wyposażone w filtry HEPA, oczyszczacze powietrza Klarta są w stanie zatrzymać niemal 100% takich cząsteczek.

Alergiku – przed zakupem oczyszczacza zwróć uwagę na te 3 rzeczy

Dobierz oczyszczacz do wielkości pokoju

Skuteczny oczyszczacz dla alergika to przede wszystkim taki, który potrafi wymieszać powietrze w pomieszczeniu, wzniecając ruch mikrocząstek i kierując je w stronę oczyszczacza.

Przed zakupem oczyszczacza warto zmierzyć wielkość docelowego pomieszczenia (długość x szerokość x wysokość).

Co do zasady, skuteczna filtracja powietrza w pomieszczeniu następuje, gdy oczyszczacz będzie w stanie wymienić je minimum 3 razy.

Objętość pomieszczenia warto zatem pomnożyć przez 3, by uzyskać minimalną wydajność oczyszczania (CADR), które urządzenie musi posiadać.

Wybierz restrykcyjny algorytm oceny jakości powietrza

Aplikacja mobilna Smart Life - Smart Living
Niski poziom zanieczyszczeń powietrza w aplikacji mobilnej Smart Life

Oczyszczacze powietrza Klarta należą do najbardziej bezkompromisowych oczyszczaczy w Polsce. Rygorystyczny algorytm udoskonalany przez lata przez naszych inżynierów jest bezwzględny dla wszelkich pyłów unoszących się w powietrzu.

Zarówno Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2 reagują zwiększeniem obrotów, gdy tylko poziom PM2,5 przekroczy 5 µg/m³. Tryb turbo uruchamiany jest powyżej 30 µg/m³.

Przemyśl ustawienie oczyszczacza

Wielu alergików ustawia swój oczyszczacz w sypialni, gdyż to w niej spędzamy min. 6-8 godz. dziennie. Materace, pościel czy zasłony to również dobre siedlisko roztoczy.

Ustawiając oczyszczacz powietrza warto zadbać o to, by z jednej strony był on w miarę blisko obszarów przebywania (np. łózko, kanapa czy stół), z drugiej również dość blisko głównych ciągów wentylacyjnych w mieszkaniu.

Wybierając oczyszczacz powietrza Klarta możesz spać spokojnie. Dzięki obecności trybu nocnego oraz 8 poziomów prędkości, nasze urządzenia gwarantują cichą i płynną pracę, bez nagłych skoków obrotów.

Alergia na kota, czyli co?

Powszechnie powielanym mitem w przypadku alergii na kota jest przeświadczenie, iż jest to alergia na sierść. Tymczasem sierść zwierząt nie jest nigdy źródłem alergii, może być jedynie jej nośnikiem.

Czynnikiem alergizującym jest tak naprawdę białko Fel d 1 (sekretoglobina). Wytwarzane jest ono w gruczołach łojowych oraz produkujących ślinę. Zwierzę, myjąc się, przenosi je na futro.

Zdecydowanie lżejsze od białka psiego, jest bardziej lotne, a co za tym idzie bardziej niebezpieczne. Dużo łatwiej bowiem może przedostać się do dróg oddechowych.

Podobnie jednak, jak w przypadku psów, sekretoglobina wydzielana jest w większych ilościach przez samce. Jej stężenia mogą również ulec zwiększaniu się wraz z wiekiem zwierzęcia.

Badania przeprowadzane w 1998 roku przez A. Custovicia i innych wskazują na 260-krotnie mniejsze stężenie alergenu Fel d 1 w pomieszczeniach osób, które nie posiadały kota względem pokoi właścicieli czworonogów.

Wyposażone w filtr HEPA, oczyszczacze powietrza Klarta mogą znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się alergenu w powietrzu.

Objawy alergii na kota

Do najczęstszych objawów alergii na kota zaliczamy:

 • Katar,
 • Kichanie,
 • Kaszel,
 • Drapanie w gardle,
 • Łzawienie,
 • Swędzenie oczu i obrzęk powiek,
 • Swędzenie i zaczerwienienie skóry,
 • Egzema.

Alergia na psa – czym jest?

Podobnie jak w przypadku kotów, również i tu mylne jest przeświadczenie, iż uczula nas psia sierść. Tak naprawdę czynnikiem alergizującym jest bowiem psi naskórek, który może zawierać aż 29 alergenów.

Najczęściej wymienia się jednak białko Canf5 (zapisywane również Can f 5 – Canis familiaris allergen 5), które można znaleźć w moczu i skórze psa. Jest on bowiem wytwarzane w prostacie psa.

W badaniu szwedzkich naukowców, to właśnie ten alergen został określony jako najbardziej uczulający.

W innej próbie badawczej, przeprowadzanej na dużej grupie respondentów, Canf5 było najczęściej rozpoznawanym czynnikiem alergennym wśród dzieci uczulonych na koty i psy – pomimo iż tylko 1 na 10 dzieci wykazywało symptomatyczne reakcje alergiczne w obecności psów.

Potwierdza to doktor Lakiea Wright, alergolog z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, która uważa, że ok. 30% osób uczulonych na psy, jest tak naprawdę uczulonych na jedno specyficzne białko.”

Dobra wiadomość jest taka, że samice słabiej alergizują aniżeli samce.
Ponadto w badaniu Licciardiego i innych, uznano że uczulenie na samo białko Canf5 można uznać za dość „szczęśliwe”, bowiem wiele osób uczulonych tylko na ten alergen, może mieć w swoim domu samicę lub wykastrowanego samca.

Starsze psy, gubiące więcej naskórka, również są uznawane za bardziej alergizujące.

Objawy alergii na psa

 • Katar,
 • Kichanie,
 • Kaszel,
 • Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła,
 • Swędzenie oczu i obrzęk powiek,
 • Swędzenie i zaczerwienienie skóry,
 • Egzema.

Alergia na koty lub psy – co jeszcze warto zrobić?

Oczyszczacz powietrza to dobry pierwszy krok do złagodzenia objawów alergii. Warto jednak wprowadzić pewne zmiany do swojego codziennego życia, by do minimum ograniczyć możliwość „zagnieżdżania się” alergenów.

 • Pozbądź się dywanów, koców, firan i zasłon

Wyżej wymienione elementy dekoracyjne sprzyjają zatrzymywaniu alergenów.

Najbardziej chłonne pod tym względem są dywany, z których ciężko wydobyć zagnieżdżone cząsteczki alergenów, nawet przy pomocy oczyszczaczy powietrza.

W badaniu Roberta A. Wood’a i innych to właśnie pozbycie się dywanów najbardziej odczuwalnie zwiększało efektywność oczyszczania.

 • Ogranicz dostęp zwierzaków do sypialni

Krok, który dla wielu z pewnością może być trudny. Doskonale rozumiemy wszystkich, którzy kochają spać ze swoimi pupilami.

Niemniej jednak to właśnie sypialnia posiada najwięcej powierzchni, które łatwo pochłaniają dryfujące cząsteczki kociego białka Fel d 1.

 • Wypróbuj pokrowce na materace i poduszki

Wykonane z włókien kilkadziesiąt razy (niekiedy nawet 200 razy) cieńszych od ludzkiego włosa, pokrowce te stanowią nieprzepuszczalną barierę dla alergenów.

 • Regularnie i świadomie sprzątaj mieszkanie

W przypadku alergii, niezależnie od tego czy mówimy o białku śliny kota czy psim naskórku, warto regularnie, co najmniej 2 razy w tygodniu odkurzać swoje pomieszczenia.

Ponadto minimum raz w tygodniu należy umyć podłogi w mieszkaniu.

Sprzątając kurz, warto pamiętać o odpowiedniej kolejności:

1. Włączenie oczyszczacza powietrza
2. Ścieranie kurzu z mebli, począwszy od górnej zabudowy
3. Odkurzanie podłóg
4. Mycie podłóg

 • Sprawdzaj zużycie filtrów i dbaj o ich czystość
Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4
Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4

Czyste filtry to automatycznie większa wydajność i skuteczność oczyszczania. Zatkany filtr wstępny czy HEPA ma ograniczone możliwości zatrzymywania na swojej powierzchni kolejnych zanieczyszczeń. Automatycznie spada więc skuteczność oczyszczania takiego sprzętu – z 99,97% do nawet połowy tejże wartości.

Może to również przekładać się na głośniejszą pracę samego oczyszczacza. Strumienie zasysanego powietrza mają bowiem trudniejszą drogę do pokonania. Dlatego raz regularnie, co 3-4 tygodnie sprawdzaj stan zabrudzenia filtra wstępnego, w razie potrzeby przetrzyj go zwilżoną ściereczką lub delikatnie odkurz.

Co ok. 12 mies. w przypadku Klarta Forste 4 i co ok. 24 mies. w przypadku Klarta Stor 2 wymieniaj filtry HEPA i węglowe w oczyszczaczach powietrza.

 • Odwiedź alergologa

Korzystając z publicznej służby zdrowia, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać skierowanie do alergologa.

Idąc prywatnie do alergologa, skierowanie nie będzie potrzebne. Lekarz ten najprawdopodobniej zaleci leki przeciwhistaminowe lub zabiegi immunoterapii.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o alergię na psa lub kota

Jak sprawdzić, czy ma się alergię na psa?

Najczęściej wykonuje się ambulatoryjne testy skórne i badania krwi, w którym sprawdza się poziom alergenowo-swoistych przeciwciał IgE.

Jak sprawdzić, czy ma się alergię na kota?

Podobnie, jak w przypadku psa, wykonując testy skórne oraz oznaczając przeciwciała IgE w badaniu krwi.

Czy odczulanie na kota jest skuteczne?

W przypadku alergii na białko kociej śliny fel d 1, odczulanie niestety nie jest tak skuteczne. Efekt z reguły będzie widoczny, jednak będzie on mniejszy niż w przypadku preparatów odczulających na pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego. Najważniejszym metodą łagodzenia objawów alergii jest więc unikanie lub ograniczanie kontaktu z kotem.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.