Dziwny, słodkawy zapach wydobywający się z oczyszczacza powietrza to nie powód do paniki! Najprawdopodobniej jest to jedynie oznaka zużytego filtra węglowego, który nadaje się do wymiany.
Słodki zapach z oczyszczacza – przyczyny
1. Lotne związki organiczne
Z reguły przyczyną jest duża ekspozycja na lotne związki organiczne, np. podczas remontu. Filtr węglowy adsorbuje wówczas większe stężenia acetonu, formaldehydu czy toluenu, szybciej się przy tym zużywając.
Formaldehyd – niepożądany cichy lokator naszych mieszkań
Należący do grupy lotnych związków organicznych (LZO) formaldehyd to jedno z bardziej powszechnych zanieczyszczeń w naszych domach. Nic dziwnego, jeśli uświadomimy sobie, że LZO odpowiadają za 60 % substancji zanieczyszczających atmosferę. Sam formaldehyd (aldehyd mrówkowy) znajdziemy natomiast w wielu produktach codziennego użytku, m.in. farbach do ścian, lakierach do paznokci, szamponach. Jest też elementem wielu żywic i klejów używanych do produkcji mebli.
Co więcej, formaldehyd, jak i inne lotne związki organiczne, mogą się ulatniać przez lata, np. z laminowanych płyt meblowych, dywanów, wykładzin, wosków czy lakierów. Związki te wpływają na krótszą niż zakładana żywotność filtra węglowego.
Standardowo wymiana filtra węglowego w oczyszczaczach powietrza Klarta przewidziana jest na 1 rok – Klarta Forste 4 i 2 lata – Klarta Stor 2.
2. Praca w warunkach wysokiej wilgotności
Innym, dość charakterystycznym przypadkiem jest praca urządzenia w warunkach sporej wilgotności, która przy okazji towarzyszy też wspomnianym pracom remontowanym (zwłaszcza malowanie, kładzenie tynków oraz gładzi).
3. Słaba wentylacja pomieszczeń
Zarówno wysoka wilgotność powietrza, jak i ponadprzeciętne stężenie lotnych związków organicznych mogą wynikać też ze złej wentylacji pomieszczeń. Dlatego też dobrą praktyką jest mikrowentylacja pomieszczeń, jak również otwieranie okien i wietrzenie mieszkań. Niektóre okna wyposażone są też w tzw. nawiewniki, co pozwala na lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Warto też okresowo sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych.
Przechowywanie filtrów w dusznych, zamkniętych miejscach, np. stara szafa o charakterystycznym zapachu formaliny, może być również przyczyną.
4. Zapach kleju lub plastiku
Niekiedy zdarza się, że w nowych oczyszczaczach przy kilku pierwszych uruchomieniach, odczuwalny będzie zapach plastiku. Nie należy się nim martwić, gdyż powinien on zniknąć w miarę eksploatacji oczyszczacza.
Sporadycznie może też wystąpić problem z zapachem kleju, dobiegającego z okolic filtra węglowego. Dzieje się tak w przypadku, gdy filtr wchłonął zapach kleju użytego przy pakowaniu lub też był przechowywany w sąsiedztwie klejonych produktów. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki, które również wraz z upływem czasu powinny samoistnie ustąpić. Jeżeli pomimo upływu kolejnych dni, problem nie ustępuje, zgłoś się do nas, pisząc do: serwis@klarta.pl lub też dzwoniąc pod numer +48 22 125 51 71.
Co zrobić, gdy z oczyszczacza wydobywa się słodki zapach?
- W pierwszej kolejności zdejmij wierzchnią część obudowy oczyszczacza i sprawdź filtry. Jeśli filtr węglowy po dłuższym czasie użytkowania nieprzyjemnie pachnie – najprawdopodobniej doszło do zanieczyszczenia chemicznego i należy wymienić filtr.
- Sprawdź również, czy wszystkie folie i elementy opakowania zostały ściągnięte przed użyciem oczyszczacza.
- Jeżeli po wymianie filtra sytuacja nie uległa zmianie lub też problem występuje przy nowym filtrze węglowym, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta Klarta.
FAQ – najczęściej występujące pytania
1. Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?
Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są zarówno w filtry HEPA, jak i węglowe. Zadaniem tych drugich jest zaś adsorbowanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, m.in. zapachu dymu papierosowego, ale także acetonu, benzenu czy formaldehydu. Nasze oczyszczacze powietrza usuwają więc zapachy.
2. Dlaczego z oczyszczacza wydobywa się zapach?
Przyczyn może być kilka. Do najczęstszych należą: częsta styczność z lotnymi związkami organicznymi, wysoka wilgotność pomieszczenia, w którym pracuje oczyszczacz lub np. zapach plastiku czy kleju w niektórych przypadkach nowych filtrów lub urządzeń.
3. Co ile należy wymieniać filtr węglowy w oczyszczaczach powietrza Klarta?
W przypadku modelu Klarta Forste 4 wymiana filtra węglowego następuje po 12 miesiącach. W przypadku modelu Klarta Stor 2 są to 24 miesiące.