Optymalna wilgotność powietrza w domu jest równie ważna jak odpowiednia temperatura. Wiele dolegliwości – np. drapanie w gardle i pieczenie oczu – może być skutkiem niedostatecznego nawilżenia powietrza. Z tego artykułu dowiesz się, jaka wilgotność jest właściwa, dlaczego oraz w jaki sposób o nią zadbać.
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?
Prawidłowa wilgotność powietrza mieści się w zakresie od 40 do 60%. Chodzi tutaj o wilgotność względną, czyli stosunek ilości wody obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaką mogłoby ono przyswoić. W praktyce to ten parametr ma największe znaczenie i właśnie na podstawie wilgotności względnej możemy ocenić, czy stopień nawilżenia powietrza jest prawidłowy.
Wynik poniżej 40% oznacza przesuszenie powietrza, natomiast powyżej 60% – przewilżenie. Obie sytuacje są niepożądane, ponieważ stwarzają zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla niektórych elementów wyposażenia domu.
Od czego zależy wilgotność względna
Dla bardziej dociekliwych wyjaśnimy, że wilgotność względna zależy od:
- Wilgotności bezwzględnej – jest wyrażana w g/m3 i mówi nam o tym, ile wody znajduje się aktualnie w powietrzu.
- Temperatury powietrza – zdolność powietrza do przyswajania wody wzrasta wraz z temperaturą. Oznacza to, że taka sama ilość wody przy niskiej temperaturze da wyższą wilgotność względną niż przy wysokiej temperaturze.
Znajomość tej zależności ułatwia zrozumienie tego, dlaczego z problemem przesuszenia powietrza w domach zmagamy się głównie w sezonie grzewczym. Na zewnątrz względna wilgotność powietrza jest prawidłowa. Jednak po dostaniu się do budynku temperatura powietrza wzrasta, a ilość zawartej w nim wody nie. Ciepłe powietrze może przyswoić więcej wody, dlatego wilgotność względna obniża się.
Dlaczego optymalna wilgotność powietrza jest ważna?
Nieprawidłowa wilgotność powietrza szkodzi ludziom, zwierzętom, roślinom oraz niektórym elementom domowego wyposażenia. Sprawdź, czemu utrzymanie dobrego poziomu nawilżenia jest tak ważne.
Skutki suchego powietrza w domu
Kiedy wilgotność powietrza spada, dochodzi do przesuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, co prowadzi do:
- drapania w gardle, a w konsekwencji suchego kaszlu,
- zaburzenia pracy rzęsek obecnych w nabłonku nosa – są odpowiedzialne za oczyszczanie wdychanego powietrza, dlatego gdy nie działają prawidłowo, do organizmu trafia więcej zanieczyszczeń, w tym patogenów.
Słabsza filtracja wdychanego powietrza oznacza wyższe ryzyko chorób spowodowanych np. przez bakterie i wirusy. Jednak niska wilgotność powietrza w domu sprzyja zachorowaniom także z dwóch innych powodów:
- Dochodzi do zaburzenia działania mechanizmu obronnościowego, który polega na uwalnianiu przez zakażone komórki interferonów i białek sygnalizacyjnych, informujących o zagrożeniu komórki sąsiednie.
- Ulega obniżeniu zdolność komórek dróg oddechowych do naprawy mikrouszkodzeń spowodowanych przez wirusa.
Inne skutki zdrowotne niskiej wilgotności powietrza w domu to:
- przesuszenie śluzówki oczu – przejawiające się zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem,
- problemy skórne – suchość, swędzenie, nasilenie chorób takich jak AZS czy trądzik, a nawet szybsze powstawanie zmarszczek,
- pogorszenie kondycji włosów.
Ponadto suche powietrze powoduje:
- Pogorszenie stanu roślin – liście zaczynają brązowieć i kruszyć się, wzrasta też ryzyko pojawienia się pasożytów.
- Rozsychanie się drewnianych mebli, parkietów, parametrów itp.
Skutki przewilżenia powietrza
Nawilżanie powietrza powinno odbywać się w sposób kontrolowany, ponieważ przewilżenie także stwarza zagrożenie. Wilgoć w domu powoduje:
- bóle głowy, mięśni i stawów,
- nasilenie objawów chorób reumatycznych,
- rozwój pleśni, które szkodzą nie tylko alergikom, ponieważ powodują choroby nerek i wątroby oraz nowotwory,
- rozklejanie się mebli i parkietów.
Przyczyny problemów z wilgotnością
Problem niskiej wilgotności powietrza w domu występuje głównie w sezonie grzewczym. Jak już wspomnieliśmy, jest to spowodowane tym, że powietrze docierające z zewnątrz ulega nagrzaniu, lecz ilość zawartej w nim wody nie wzrasta. Powoduje to spadek wilgotności względnej, ponieważ cieplejsze powietrze może przyswoić więcej wody niż zimne.
Do spadku wilgotności powietrza może dojść także latem. Najczęściej dzieje sią tak w klimatyzowanych pomieszczeniach, ponieważ skutkiem ubocznym pracy klimatyzacji jest odprowadzenie z powietrza wody. Jednak zdarza się, że suche powietrze to wynik długotrwałych susz.
Wilgoć w domu może być spowodowana:
- suszeniem w domu prania,
- niesprawną wentylacją,
- słabą izolacją przeciwwilgociową fundamentów,
- nieszczelnością pokrycia dachowego,
- awarią sieci wodnej,
- zatkaniem rur odprowadzających wodę deszczową.
Najskuteczniejsze sposoby na utrzymanie prawidłowej wilgotności
Kiedy wilgotność w domu jest niższa niż 40%, najlepiej sięgnąć po nawilżacz powietrza. Idealny wybór to nawilżacz ewaporacyjny, który wykorzystuje naturalnych mechanizm nawilżania, umożliwia stosowanie wody kranowej i ogranicza ryzyko przewilżenia.
Inne ważne cechy nawilżacz to:
- wysoka wydajność,
- obecność trybu automatycznego/higrostatu,
- dobra pojemność zbiornika na wodę,
- niska głośność pracy,
- sposób sterowania (największy komfort zapewnia wi-fi),
- przystępne koszty użytkowania.
Nawilżacze powietrza Klarta są dostosowane do pracy zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Dzięki cichemu działaniu idealnie sprawdzają się w sypialniach, natomiast higrostat i zdalne sterowanie zapewniają wysoki komfort obsługi.
Urządzeniem, które sprawdzi się w przypadku zbyt wysokiej wilgotności powietrza w domu, jest osuszacz powietrza. Warto jednak pamiętać, że zapewnia on tylko pomoc doraźną i nie eliminuje przyczyny problemu. Ponieważ za wilgoć często odpowiadają wady konstrukcyjne lub pewne usterki, warto poznać powód nieprawidłowości i w miarę możliwości wyeliminować go.
Jak sprawdzić wilgotność w domu?
Najprostszym sposobem na skontrolowanie poziomu nawilżenia jest zastosowanie higrometru, czyli miernika wilgotności. Można go kupić już za kilkanaście złotych. Ponadto wilgotnościomierz znajduje się w niektórych urządzeniach przeznaczonych do poprawy jakości powietrza. Ma go wiele nawilżaczy, ale także niektóre oczyszczacze powietrza.
Źródła:
- Niska wilgotność powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa grypy, rynekzdrowia.pl
- Wilgotność powietrza, klimatolodzy.pl