Blog Klarta

5 błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza!

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 07.12.2023

Unikanie mocniejszych trybów oczyszczania w obawie przed wysokimi rachunkami czy uciążliwym hałasem. Ustawianie oczyszczacza w miejscach, gdzie przede wszystkim nie będzie zwracał na siebie uwagi kosztem prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. To tylko jedne z niektórych błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza, które sprawiają, że nawet najlepsze urządzenie może nie spełniać pokładanych w nim nadziei. Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza?

5 błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza

1. Użytkowanie na zbyt wolnym trybie

Oczyszczacze powietrza Klarta oferują wiele poziomów prędkości i trybów pracy. Częstym błędem użytkowników jest jednak unikanie wyższych obrotów z obawy o hałas, czy nadmierne zużycie prądu. W obydwu obawy te są nieuzasadnione, gdyż na 6 poziomie prędkości Klarta Forste 4 generuje zaledwie 53 dB szumu. Przy najwyższych obrotach (8 prędkość) i maksymalnej wydajności, oczyszczacz wytwarza jedynie 59 dB. Maksymalny pobór prądu to również zaledwie 41 W.

Przeznaczona do dużych powierzchni Klarta Stor 2, może pochwalić się ogromną wydajnością, sięgającą 600 m3/h. Zużywa przy tym nie więcej niż 70 W i generuje ok. 64 dB. 4 prędkość gwarantuje wydajność oczyszczania wystarczającą dla większości standardowych pomieszczeń – 300 m3/h, czyli ok. 40 m2 powierzchni. Stor 2 pobiera wówczas zaledwie 11 W i generuje ok. 47 dB.

Użytkowanie oczyszczaczy powietrza na zbyt wolnych trybach może skutkować stale podwyższonym poziomem zanieczyszczeń w naszym otoczeniu. To z kolei sprawia wrażenie, że oczyszczacz nie radzi sobie ze szkodliwymi substancjami w danym pomieszczeniu. Nie należy bać się trybów „Turbo”, które  mogą być włączone nawet przez krótki okres czasu, np. kilka minut  – do kompletnego przefiltrowania powietrza.

2. Zbyt rzadkie czyszczenie filtra wstępnego

Zarówno Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2 posiadają filtry wstępne, których zadaniem jest wychwytywanie większych cząsteczek zanieczyszczeń stałych z powietrza, np. cząsteczek kurzu, sierści czy włosów. Warto przynajmniej 1-2 razy w miesiącu odkurzyć filtr wstępny, używając do tego odkurzacza, bądź lekko wilgotnej ściereczki, tak by pozbyć się warstw brudu zalegających na filtrze.

W innym razie przepływ powietrza, a co za tym idzie wydajność oczyszczania zmniejszy się. Urządzenie też może pracować nieco głośniej.

3. Używanie zbyt zużytych filtrów

Eksploatacja oczyszczaczy powietrza, w tym oczyszczaczy powietrza Klarta, wiąże się nieodzownie ze zużyciem filtrów. W naszych urządzeniach wymianie podlegają filtry HEPA i węglowe. Obydwa oczyszczacze same przypomną o zbliżającym się terminie wymiany filtrów.

Wymiana filtrów w Klarta Forste 4

Klarta Forste 4 filtry ilustracja

Filtr HEPA i węglowy – co 1 rok. Od 139 zł

Wymiana filtrów w Klarta Stor 2

Klarta Stor 2 filtry ilustracja

Filtr HEPA i węglowy – co 2 lata. Od 239 zł

Wymiana filtrów może jednak nastąpić później lub szybciej w zależności od ekspozycji na różnego rodzaju zanieczyszczenia na co dzień. Inna może być żywotność filtrów używanych w Pszczynie, a inna w Suwałkach. Dobrze więc na bieżąco monitorować stan zabrudzenia filtrów. Brunatna barwa będzie sygnałem świadczącym o wymianie.

4. Jeden oczyszczacz na całe mieszkanie

Kolejnym, dość często popełnianym błędem jest korzystanie z jednego oczyszczacza na całe mieszkanie. Jeżeli nie mamy do czynienia z kawalerką lub otwartą przestrzenią typu open space czy loft, oczyszczacz należy kupować z myślą o poszczególnych pomieszczeniach, a nie całym lokalu. 

Ze względu bowiem na układ ścian i korytarzy, nawet najmocniejszy oczyszczacz powietrza stojący w sypialni, nie będzie w stanie mieszać powietrza tak skutecznie, by przefiltrować je w salonie znajdującym się w drugiej części domu.

5. Ustawienie oczyszczacza, które ogranicza cyrkulację w pomieszczeniu (pod półką, za blisko przedmiotów)

Projektując nasze oczyszczacze, dążymy przede wszystkim do stworzenia urządzeń, które samodzielnie zadbają o komfort oddychania swoich użytkowników. Mają one być cichym, niezauważalnym na co dzień, stróżem jakości powietrza. Dlatego też z jednej strony rozumiemy użytkowników, którzy stawiają oczyszczacze powietrza w miejscach nie rzucających się w oczy, np. pod biurkiem lub we wnękach.

Z drugiej strony należy pamiętać, że do skutecznej filtracji potrzebna jest odpowiednia, niezaburzona cyrkulacja. A ta może być zagwarantowana, gdy oczyszczacz umieszczony jest w odpowiedniej, min. 20 cm odległości od ścian czy mebli. W ten sposób wylot i wlot powietrza nie są w żaden sposób zakłócone.

Dlaczego prawidłowa eksploatacja jest ważna?

Klarta Stor 2 pokój dziecięcy

Właściwie użytkowane urządzenie jest w stanie dłużej oferować najlepsze, zbliżone do oryginalnych, parametry. Nie inaczej jest w przypadku oczyszczaczy powietrza, gdzie okresowo czyszczony sensor jakości powietrza jest w stanie dłużej gwarantować prawidłowe odczyty. Dbanie o właściwe ustawienie oczyszczacza, zarówno podczas jego pracy, jak i przechowywania czy transportu, może wpłynąć na pracę wentylatora.

Ponadto wpływa też na jakość wdychanego powietrza w pomieszczeniu. Jeśli filtry są zapchane lub posklejane, automatycznie nie będą w stanie zatrzymywać skutecznie napływających zanieczyszczeń. Dlatego też tak ważne jest regularne odkurzanie filtra wstępnego i wymiana filtrów HEPA i węglowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy oczyszczacz powietrza może być włączony przy otwarty oknie?

Nie jest to zalecane, gdyż niweluje pozytywny efekt pracy oczyszczacza. Z drugiej strony nie należy też jednak zrezygnować z otwierania okien. Należy to jednak robić umiejętnie – np. intensywnie wietrzyć pomieszczenie przez kilka minut 2-3 razy dziennie zamiast uchylać lekko okno na kilka godzin.

2. Jak długo ma być włączony oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza mogą, a nawet powinny być włączony przez cały dzień. Są wówczas w stanie cały czas kontrolować jakość powietrza w naszym otoczeniu, a w przypadku wykrycia zanieczyszczeń, dynamicznie na nie reagować.

3. Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu?

Umieszczając oczyszczacz powietrza, warto przede wszystkim zastanowić się, gdzie spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby. Najczęstszym wyborem będą więc salony oraz sypialnie. Należy jedynie pamiętać, by wlot i wylot oczyszczacza miały dostęp do otwartej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie oczyszczacza w pobliżu okien, co będzie zapewniało filtrację mas powietrza napływających z zewnątrz.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.