Blog Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: środa, 08.05.2024
mężczyzna z astmą

Jaki oczyszczacz powietrza dla astmatyka warto kupić? Czy oczyszczacz powietrza pomaga na astmę? W badaniu, które przeprowadziliśmy na przełomie 2021 i 2022 roku, aż 96% astmatyków korzystających z naszych urządzeń zaobserwowało poprawę samopoczucia. 32% z nich odnotowało wyraźne złagodzenie objawów astmatycznych.

Liczby te nie tylko nas cieszą, ale także motywują do dalszego działania i ciągłego udoskonalania naszych produktów. Jak oczyszczacze powietrza Klarta pomagają astmatykom?

Czy oczyszczacz powietrza może pomóc w łagodzeniu objawów astmy?

oczyszczacz powietrza dla astmatyków - co usuwa

Wyposażone w skuteczne filtry HEPA oraz restrykcyjny tryb auto, oczyszczacze powietrza przyczyniają się istotnie do poprawy jakości wdychanego powietrza.

Oczyszczacze powietrza wpływają pozytywnie na stan zdrowia i samopoczucie astmatyków, przyczyniając się do istotnego spadku poziomu pyłów smogowych, alergenów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego czy roztoczy kurzu domowego w pomieszczeniach. Co za tym idzie, zmniejszają one często zapotrzebowanie na leki na astmę przyjmowane przez pacjentów.

Czy oczyszczacze powietrza mają negatywny wpływ na osoby z astmą?

Dotychczas nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków działania oczyszczacza powietrza dla astmatyków i alergików. Obawy z tym związane wywodzą się z użytkowania produktów, których produktem ubocznym był ozon.

Współczesne oczyszczacze powietrza, w tym oczywiście oczyszczacze powietrza Klarta, spełniają niezwykle rygorystyczne normy dot. emisji ozonu. Bez najmniejszych obaw mogą je zatem użytkować zarówno dorośli, jak i najmłodsi.

Badanie satysfakcji użytkowników Klarta – lepsze samopoczucie u 87 na 91 astmatyków

Oczyszczacz powietrza dla asmtatyka: wykres z ankiety na temat wpływu oczyszczaczy powietrza Klarta na redukcję objawów astmy

Pod koniec 2021 zaprosiliśmy do badania astmatyków, którzy nabyli nasze produkty. W przeprowadzonej przez nas sondzie udział wzięło 91 astmatyków, z czego aż 87 zadeklarowało poprawę samopoczucia.

Zdecydowana większość badanych potwierdziła więc korzystne działanie naszych urządzeń, a 29 osób uznało oczyszczacze Klarta za bardzo pomocne w łagodzeniu objawów astmy.

Zebrane przez nas, cenne opinie wykorzystaliśmy do wprowadzenia ulepszeń w nowej linii oczyszczaczy powietrza Klarta, które wprowadziliśmy do sprzedaży na początku 2022 r. Z punktu widzenia astmy i alergii, najważniejsze zmiany to:

 • Ulepszone filtry HEPA H13 EF 99,97%
 • Jonizacja plazmowa ION Plasma Air
 • Jeszcze bardziej restrykcyjne tryby auto (3x Auto Mode)

Jakie oczyszczacze powietrza są najlepsze dla osób z astmą?

Takie, które wyposażono w skuteczne filtry, przede wszystkim filtr HEPA zatrzymujący:

 • roztocza kurzu domowego (i ich odchody)
 • pyłki roślin
 • pleśnie i zarodniki grzybów
 • białko zawarte w ślinie zwierząt
 • i inne alergeny, nasilające objawy astmy

Warto też, by oczyszczacz ten szybko reagował na rosnący poziom zanieczyszczeń, tak by jak najszybciej pozbyć się z powietrza drażniących substancji i przywrócić komfort oddychania.

Oczyszczacze powietrza dla astmatyków Klarta spełniają powyższe warunki

Klarta Stor 2 z aplikacją

Klarta Stor 2 i Klarta Forste 4 to nowoczesne oczyszczacze zaprojektowane m.in. z myślą o alergikach i astmatykach, posiadając m.in.:

Ulepszone filtry HEPA H13 EF 99,97%

Ulepszony filtr HEPA klasy H13 EF posiada większą powierzchnię od standardowego filtra H13, co przyspiesza proces oczyszczania ze smogu, alergenów czy wirusów.

Dzięki zastosowaniu większej powierzchni materiału filtracyjnego HEPA, filtry z symbolem EF charakteryzują się też wzrostem przepływu powietrza i tempa oczyszczania od 5 do 10% w zależności od wybranej prędkości względem standardowego filtra HEPA H13 99,97%.

Dlaczego 99,97%?

Taką skuteczność osiąga użyty przez nas materiał filtracyjny filtra HEPA względem najbardziej uciążliwych cząstek o rozmiarze 0,3 mikrona. Roztocza kurzu domowego przyczepiają się do cząstek kurzu, osiągając często rozmiary sięgających kilkunastu mikronów. Takie cząsteczki z łatwością powstrzymywane są przez nasze filtry HEPA i oraz wstępne.

Jonizator a astma? Tak, np. ION Plasma Air generujący do 75 mln jonów plazmowych

Oczyszczacze Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2 wyposażone są także w nowoczesny jonizator plazmowy ION Plasma Air, który generuje aż 30 mln jonów dodatnich i 45 mln jonów ujemnych. Taki zastrzyk jonów w powietrzu zapewnia ogromną ilość rodników hydroksylowych dezaktywujących zarodniki pleśni i grzybów, roztocza kurzu, zanieczyszczenia pyłowe, wirusy czy bakterie.

Dzięki symbiozie jonizacji powietrza oraz mechanicznych filtrów HEPA, usuwanie cząstek stałych zanieczyszczeń staje się szybsze! Są one unieruchamiane przez rodniki hydroksylowe, a następnie zasysane do środka oczyszczacza, gdzie osiadają na filtrach.

klarta forste 4 skuteczne oczyszczanie powietrza

Filtracja powietrza wsparta przez działanie jonizatora w oczyszczaczu Klarta Forste 4. Grafika własna.

Jonizacja pomaga również zwalczać nieprzyjemne zapachy i przywraca zdrową równowagę jonową w powietrzu. Nasz jonizator plazmowy w oczyszczaczach Klarta jest w pełni bezpieczny i może być stosowany bez przerwy. Posiada certyfikat jakości TÜV.

Bezkompromisowe podejście do smogu i alergenów

Tryb automatyczny stanowi jeden z kluczowych elementów naszych oczyszczaczy powietrza. Rozwijany nieustannie od 2017 roku, gwarantuje błyskawiczną reakcję oczyszczaczy Klarta na rosnący poziom PM2,5 w powietrzu.

To dzięki niemu możesz poczuć się bezpiecznie i swobodnie, nie przejmując się stanem okolicznego powietrza. Oczyszczacz Klarta Stor 2, jak i Klarta Forste 4, zaprojektowane w zgodzie z najnowszymi wytycznymi dot. jakości norm powietrza WHO, zapewnią bezobsługową eksploatację i zdrowe powietrze.

Korzyści z korzystania z oczyszczaczy powietrza Klarta

 • Znaczna redukcja poziomu pyłów PM2,5 oznacza mniej podrażniony układ oddechowy
 • Mniejsze ryzyko zapaleń płuc
 • Większa ochrona przy biernym paleniu
 • Podniesienie komfortu życia

Czy oczyszczacze powietrza leczą astmę? Nie.

Czy zmniejszają stężenia zanieczyszczeń wywołujących astmę oskrzelową? Tak

Oczyszczacz powietrza nie będzie nigdy alternatywą dla leków na astmę. Może jednak poprawić jakość życia astmatyków.

Potwierdzają to chociażby badania przeprowadzone przez naukowców z koreańskiego uniwersytetu Yonsei w Seulu. W badaniu wzięło udział 30 dzieci chorujących na astmę w wieku ok. 10 lat, których podzielono na dwie grupy – grupę z aktywnymi oczyszczaczami powietrza oraz grupę kontrolną (placebo).Następnie grupy te zamieniono, tak by każde z dzieci miało możliwość korzystania z oczyszczacza przez okres 3 tygodni.

mężczyzna z astmą
Astmatyk z inhalatorem. Źródło: Canva.com

Naukowcy porównywali poziomy PM2,5 CO2, temperaturę i wilgotność, by następnie zapytać badanych o ich samopoczucie i dawki przyjmowanych leków podczas korzystania z oczyszczaczy.

Na podstawie wywiadów z chorymi, zaobserwowano nie tylko spadek poziomu pyłów PM2,5 w ich otoczeniu, ale przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na leki na astmę oraz pozytywne zmiany w mikrobiomie moczu (odpowiedzialnego za dolegliwości w drogach oddechowych).

W innym badaniu, w którym udział wzięli mali astmatycy z Fresno (Kalifornia), podczas 12-tygodniowego okresu również obserwowano, jak obecność oczyszczacza wpłynie na średni poziom pyłów PM2,5, objawy astmatyczne i alergiczne oraz pomiar szczytowego przepływu oddechowego.

Odnotowano około 43% mniej zanieczyszczeń PM2,5 w ich domach. Z dostarczonych ankiet, naukowcy mogli odczytać również zmniejszenie objawów alergicznych i astmatycznych.

klarta forste 4 wymiana filtrów

Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4 jest prosta i zajmuje ok. minuty. Materiały Klarta.pl

Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza może okazać się niewystarczający przy niewłaściwej eksploatacji. Oto kilka najważniejszych zasad poprawnego korzystania z oczyszczacza przy alergii:

 1. Oczyszczacz powietrza powinien pozostawać włączony przez cały czas, aby mógł na bieżąco usuwać smog i alergeny z powietrza.
 2. Jonizator plazmowy powinien być włączony 24 h / dobę. Będzie przyspieszał proces usuwania kurzu i dezaktywował biologiczne części alergenów roślinnych oraz zwierzęcych.
 3. Nie rezygnuj z wietrzenia pomieszczeń. Aczkolwiek rób to z głową – szybkie i intensywne wietrzenie (np. okna otwarte na oścież przez 5 minut) jest lepszym rozwiązaniem niż długo otwarte okna. Po wietrzeniu pomieszczenia można ręcznie wybrać wyższą prędkość oczyszczania. Umożliwi to szybsze usunięcie alergenów, które dostały się do mieszkania przez otwarte okno.
 4. Regularnie czyść filtr wstępny za pomocą ściereczki, bądź odkurzacza z miękką szczotką. Kurz i sierść zbierające się na powierzchni filtra wstępnego utrudniają przepływ powietrza, a co za tym idzie spowalniają proces oczyszczania.
 5. O potrzebie wymiany filtra HEPA i węglowego urządzenie poinformuje Cię samo.
 6. Ustaw oczyszczacz w miejscu, gdzie nic nie będzie blokowało swobodnej wymiany powietrza. Najlepiej sprawdzi się ustawienie oczyszczacza na równej podłodze, w otwartej lub półotwartej przestrzeni, w odległości co najmniej 20 cm od ścian.

Suche powietrze nie tylko podrażnia błony śluzowe gardła i nosa, ale też jest sprzyjającym środowiskiem do unoszenia się pyłów, w tym alergenów. Z kolei oddychanie takim zanieczyszczonym powietrzem przekłada u astmatyków na nasilenie dolegliwości.

Działanie filtra ewaporacyjnego w nawilżaczu Klarta Humea WiFi

Ilustracja przedstawiająca działanie ewaporacji w nawilzaczu Klarta Humea WiFi. Grafika własna.

Wybierając nawilżacz powietrza dla astmatyka należy zwracać uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo i higienę użytkowania. Ewaporacyjny nawilżacz Klarta Humea WiFi wykorzystuje najzdrowszą technologię ewaporacji, czyli parowania na chłodno.

Woda wlewana do urządzenia poddawana jest filtracji, a następnie trafia do otoczenia w formie niewidocznej dla oka mgiełki. Wygodny higrostat umożliwia ustawienie docelowej wartości wilgotności, tak by nie doprowadzić również do przewilżenia pomieszczenia.

Źródła

 1. Lee, Ga Hee et al. “Effects of Indoor Air Purifiers on Children with Asthma.” Yonsei medical journal vol. 61,4 (2020): 310-316. doi:10.3349/ymj.2020.61.4.3102.
 2. Park, Hye-Kyung et al. “Effectiveness of air purifier on health outcomes and indoor particles in homes of children with allergic diseases in Fresno, California: A pilot study.” The Journal of asthma : official journal of the Association for the Care of Asthma vol. 54,4 (2017): 341-346. doi:10.1080/02770903.2016.1218011

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Urządzenia dla astmatyków – czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Tak. Oczyszczacze powietrza mogą złagodzić objawy astmy, przyczynić się do mniejszego zapotrzebowania na leki oraz poprawić samopoczucie astmatyków. Warto jednak przy tym szukać modeli szybko reagujących na pogarszający się stan powietrza – wyposażonych w odpowiednie czujniki i rygorystyczne tryby automatyczne.

2. Jak często należy wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza dla osób z astmą?

Filtry w oczyszczaczach powietrza Klarta należy wymieniać raz w roku w przypadku modelu Klarta Forste 4 oraz raz na 2 lata w modelu Klarta Stor 2. Oczywiście, w przypadku pracy sprzętu w mocno zanieczyszczonym środowisku (smog, dym papierosowy), konieczność wymiany może zachodzić częściej.

3. Jonizator powietrza a astma? Pomaga, czy szkodzi?

Zdecydowanie pomaga. Przyczynia się do szybszej neutralizacji smogu, jak i alergenów (przede wszystkim zarodników grzybów i pleśni). Krótszy czas oczyszczania powietrza to mniejsza ekspozycja na szkodliwe związki.

4. Duża wilgotność powietrza, a astma? Czy nawilżacz powietrza dla astmatyka ma sens?

Jak najbardziej. Oprócz oczyszczania powietrza z alergenów, smogu czy toksyn, równie istotne jest odpowiednie jego nawilżanie. Większość lokali mieszkalnych w Polsce zmaga się ze zbyt niską wilgotnością, zimą spadającą nawet poniżej 30%. W takich przypadkach wskazane jest nawilżanie powietrza, które przyniesie ulgę nadwyrężonym drogom oddechowym astmatyków. Optymalny poziom wilgotności, zdrowy dla użytkowników, to ok. 40-60%.

5. Co pogarsza astmę?

Do czynników wyzwalających napady i zaostrzenia objawów astmy należą przede wszystkim alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, pleśnie), zanieczyszczenia powietrza (aerozole, opary farb, dym tytoniowy), a także zakażenia układu oddechowego. Dobrą praktyką jest też odpowiednia dieta. Warto jeść regularne posiłki, nawet 5 razy dziennie, sięgając przede wszystkim po produkty pełnoziarniste – bogate w błonnik, witaminy i minerały oraz ograniczyć spożycie tłustych potraw.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Objawy zbyt suchego powietrza w Twoim domu

5 odpowiedzi na “Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia”

 1. Izabella pisze:

  Dzień dobry, już wyjaśniam. Oczyszczacz powietrza zawsze dobieramy do jednego pokoju, nie całego mieszkania. Najlepiej wyposażyć w oddzielne urządzenie każdą sypialnię i pokój dzienny. Jeśli całe mieszkanie ma 42 m2, to z pewnością w każdym pomieszczeniu wystarczy Klarta Forste 4.

 2. A.T. pisze:

  Dzień dobry, ja z pytaniem. Czy do mieszkania 42 m2 wystarczy mniejszy z tych klimatyzatorów, czy większy?

 3. Izabella pisze:

  Tzw. filtracja wodna daje efekt, ale słaby. Nawilżacz może pomóc przy alergii, lecz w inny sposób. Jeśli powietrze jest zbyt suche, to po pierwsze w powietrzu unosi się więcej kurzu i pyłków. Ponadto suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, więc dolegliwości alergiczne mogą ulec nasileniu. Jeśli chodzi o zatrzymywanie alergenów, to zdecydowanie warto kupić oczyszczacz powietrza.

 4. Julian pisze:

  A czym sam nawilżacz pomoże przy alergii? Czytałem gdzieś, że filtracja wodna to też takie oczyszczanie powietrza.

 5. Weronika pisze:

  Oczyszczacz rzeczywiście pomaga mi przy astmie. Mam też alergię na roztocza i pyłki, które powodują u mnie zaostrzenie astmy. Z oczyszczaczem objawy chorób są rzadsze. Wiosną i latem używam 24 godziny na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.