Blog

Definicje

 • Smog

  Smog to nienaturalne zjawisko powstające na skutek kumulacji zanieczyszczeń produkowanych przez różne działania człowieka przy występowaniu warunków atmosferycznych takich jak słaby wiatr lub jego brak oraz mgła. Często występowaniu smogu sprzyja ukształtowanie terenu - niecka, dolina.

  Słowo smog powstało z połączenia dwóch angielskich słów smoke ang fog, które znaczą dym i mgła. Najprościej więcj smog  można określić jako dym połączony ze smogiem.

  W Polsce głównym źródłem smogu jest dym pochodzący z procesów ogrzewania domów - tzw. niska emisja oraz komunikacja samochodowa, a w szczególności samochody napędzane dieslem. Mniejszy, ale istotny udział w powstawaniu smogu ma przemysł.

 • Pył zawieszony

  Pył zawieszony to mieszanina cząstek organicznych i nieorganicznych, która unosi się w powietrzu. Pył zawieszony w szczególności towarzyszy zjawisku smogu.

  Ze względu na rozmiar cząstek wyrażony w mikrometrach pył zawieszony klasyfikuje się jako:
  - pył PM10 o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów  (10 µm),
  - pył PM2.5 o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometry  (2,5 µm),
  - pył PM1 o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr (1 µm).

 • Pył PM2.5

  Pył (zawieszony) klasy PM2.5 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych o rozmiarze nie większym niż 2,5 µm.

  W oczyszczaczach powietrza celem eliminacji pyłów PM2.5 stosuje się  filtry HEPA, które poprzez swoją gęstą strukturę fizycznie wyłapują nawet tak małe cząsteczki.

 • Pył PM10

  Pył (zawieszony) klasy PM10 to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych o rozmiarze nie większym niż 10 µm.

  W oczyszczaczach powietrza celem eliminacji pyłów PM10 stosuje się  filtry HEPA, które poprzez swoją gęstą strukturę fizycznie wyłapują nawet tak małe cząsteczki.

 • WWA

  WWA czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to grupa ponad 200 związków organicznych, które powstają podczas niecałkowitego spalania węglowodorów.

  WWA, a w szczególności ich jedna podgrupa - benzopireny, są uważane za jeden z bardziej szkodliwych składników polskiego smogu. WWA mają właściwości rakotwórcze.

  Źródłem WWA w powietrzu są samochody, procesy spalania drewna iglastego, papierosy, brudne paliwa stałe spalane w nieefektywnych piecach.

  WWA wchodzą w skład pyłów zawieszonych, tak więc za ich usuwanie z powietrza odpowiada głównie filtr HEPA.

Artykuły

Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza?

Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza?

Drapanie w gardle, suchy kaszel i częste infekcje dróg oddechowych to problemy, które mogą być spowodowane przesuszeniem powietrza. Zimą w wielu budynkach jego wilgotność bywa dwukrotnie niższa od zalecanej. Na szczęście istnieją urządzenia, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia – wydajne, ciche i stylowe nawilżacze Klarta Humea.  

Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka – Klarta

Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka – Klarta

Alergia i astma to choroby dotykające coraz większą część społeczeństwa, do czego przyczyniają się zły stan powietrza, a także zmiany warunków i stylu życia. W leczeniu tych schorzeń ważną rolę odgrywa zapobieganie kontaktowi z czynnikami drażniącymi, w czym może pomóc dobry oczyszczacz powietrza.

Smog samochodowy na ulicy i w domu - jak z nim walczyć?

Smog samochodowy na ulicy i w domu - jak z nim walczyć?

Mieszkasz przy ruchliwej ulicy? Czy wiesz, że do twojego domu nieustannie napływa powietrze zanieczyszczone spalinami samochodowymi, które według licznych badań stanowi śmiertelne zagrożenie dla ciebie i twoich bliskich.

Rosnąca liczba pojazdów poruszających się po polskich drogach nie daje nadziei na na poprawę sytuacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powstają niebezpieczne zanieczyszczenie oraz jak się przed nimi bronić.

Smog - cichy truciciel dzieci

Smog - cichy truciciel dzieci

Smog stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia każdego człowieka, ale dzieci uznawane są za jedną z grup, dla których kontakt z zanieczyszczonym powietrzem jest najbardziej niebezpieczny. Układ odpornościowy dziecka nie jest bowiem w pełni rozwinięty, co utrudnia organizmowi walkę z toksycznymi substancjami.

Najmłodsi wdychają też więcej powietrza w przeliczeniu na masę ciała niż osoby dorosłe, a dodatkowo często robią to przez usta, a nie przez nos, w którym powietrze zostaje oczyszczone. Zdaniem lekarzy konsekwencje większej podatności na działanie smogu bywają tragiczne.

<< < 1 2