Jak działa oczyszczacz powietrza?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Działanie oczyszczacza powietrza wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Niektórzy porównują sposób jego pracy z działaniem odkurzacza, z tą różnicą, że zanieczyszczenia usuwane są z powietrza, a nie podłogi. To dość uproszczony opis, dlatego jeśli chcesz lepiej zrozumieć, jak oczyszczacz chroni Twoje zdrowie, to przeczytaj nasz artykuł.

Budowa oczyszczacza powietrza – podstawowe elementy

Aby zrozumieć pracę oczyszczacza powietrza, warto „zajrzeć” pod jego obudowę. Przedstawiamy najważniejsze elementy naszych urządzeń.

Budowa i działanie oczyszczacza powietrza Klarta Forste 4

Silnik z wentylatorem

Silnik z wentylatorem to element niezbędny do pracy oczyszczacza powietrza. Jego zadanie polega na wymuszeniu przepływu powietrza przez filtry. Powietrze pobrane z otoczenia przechodzi przez filtry, na których zostają zatrzymane zanieczyszczenia, a potem czyste powraca na zewnątrz urządzenia. 

Rodzaj silnika wpływa na wydajność oczyszczacza powietrza, lecz także na pobór energii elektrycznej oraz głośność pracy. W oczyszczaczach powietrza Klarta znalazł się nowoczesny silnik NIDEC, który zapewnia wydajne, a jednocześnie ciche działanie przy niskim zużyciu prądu.

System filtrujący

Rodzaj filtrów obecnych w oczyszczaczu decyduje o tym, które zanieczyszczenia zatrzymuje urządzenie i z jaką skutecznością. W skład systemu filtrującego oczyszczaczy powietrza Klarta wchodzą trzy elementy. Powietrze przepływa kolejno przez:

  • Filtr wstępny – na nim zatrzymane zostają większe zanieczyszczenia, głównie kurz, sierść i włosy.

  • Filtr HEPA H13 – na tym etapie powietrze zostaje oczyszczone z pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10 (podstawowych składników smogu), alergenów roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni.

  • Filtr węglowy – filtr z węgla aktywnego pochłania szkodliwe gazy, np. formaldehyd i inne lotne związki organiczne. Ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Dwa ostatnie elementy, czyli filtr HEPA H13 i filtr węglowy zużywają się, zatem podlegają wymianie. Filtr wstępny w oczyszczaczu Klarta nie wymaga wymiany, ale należy regularnie usuwać zgromadzone na nim zanieczyszczenia przy pomocy miękkiej ściereczki albo odkurzacza pracującego na niskich obrotach.

Filtry w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4

Jonizator plazmowy

W oczyszczaczach powietrza Klarta poza filtrami znajduje się jonizator plazmowy ION PlasmaAir. Jego działanie polega na generowaniu jonów ujemnych i dodatnich, które charakteryzują się dużym podobieństwem do jonów występujących w naturze oraz dużą masą, przekładającą się na trwałość. 

Jonizacja plazmowa daje efekt odświeżenia powietrza, lecz także wspomaga proces oczyszczania. Jony łączą się z cząsteczkami wody, tworząc klastry. Klastry o przeciwnych ładunkach tworzą rodniki hydroksylowe, które przylegają do powierzchni zanieczyszczeń (m.in. pleśni, bakterii, wirusów). Następnie uszkadzają ich białka, czyli neutralizują je. 

Oczyszczacz powietrza w praktyce

Oczyszczacze powietrza pracują w kilku prędkościach, a im wyższa prędkość, tym wyższa wydajność oczyszczania. Dostępność wielu prędkości pozwala korzystać z takiej, która zapewni wydajność adekwatną do aktualnego stanu powietrza, a jednocześnie umożliwi możliwie najcichsze działanie.

W oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4 dostępnych jest 8 prędkości, natomiast w Klarcie Stor 2 – 6. Ponadto oba urządzenia oferują aż 3 tryby automatyczne.

Tryb automatyczny – nieoceniona pomoc w ochronie przed smogiem

Ręczne dostosowywanie prędkości filtracji do stanu powietrza jest dość uciążliwe, dlatego idealne rozwiązanie stanowi tryb automatyczny. W takim trybie urządzenie samodzielnie dopasowuje tempo oczyszczania do stężenia zanieczyszczeń.

Wbrew pozorom nie przekłada się to wyłącznie na komfort użytkowania. W trybie automatycznym oczyszczacz reaguje na pogorszenia jakości powietrza natychmiast, jeszcze zanim użytkownik zda sobie sprawę z zagrożenia. Błyskawiczna reakcja oznacza szybką poprawę jakości powietrza, a więc skrócenie czasu ekspozycji na wysokie stężenia smogu.

W oczyszczaczach Klarta znalazły się aż 3 tryby automatyczne:

  • Auto Turbo – urządzenie używa wszystkich dostępnych prędkości. To rekomendowany wybór w smogowe dni, ponieważ dzięki wykorzystaniu pełni możliwości oczyszczacza najszybciej dochodzi do poprawy jakości powietrza.

  • Auto Normal – tutaj wybór prędkości zostaje ograniczony do 6 z 8 (Klarta Forste 4) lub 5 z 6 (Klarta Stor 2). Nie są wykorzystywane prędkości najwyższe. Wydajność nadal jest utrzymana na dobrym poziomie, natomiast maksymalna głośność pracy ulega znacznemu obniżeniu.

  • Auto Sleep – urządzenie korzysta z 3 pierwszych prędkości. To tryb opracowany z myślą o użytku nocą. Oczyszczacz nie pracuje zbyt głośno, lecz ciągle reaguje na zmieniającą się jakość powietrza.

Czujnik zanieczyszczeń

Aby praca w trybie automatycznym była możliwa, urządzenie musi mieć czujnik zanieczyszczeń. Oczyszczacze powietrza Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2 wykorzystują laserowe sensory pyłów zawieszonych PM2,5. Zapewniają one dokładny pomiar głównego składnika smogu i dopasowanie ustawień w trybie auto do stężenia najgroźniejszych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Poza czujnikiem pyłu PM2,5 oczyszczacze powietrza Klarta mają mierniki wilgotności i temperatury powietrza.

Sposób sterowania oczyszczaczem powietrza

Mobilne sterowanie oczyszczaczem powietrza Klarta Forste 4

Oczyszczaczem powietrza Klarta Stor 2 można sterować poprzez panel dotykowy i aplikację mobilną. W przypadku Klarty Forste 4 oprócz tych dwóch opcji dostępny jest jeszcze pilot.

Aplikacją pozwalającą na sterowanie oczyszczaczami Klarta jest Smart Life – Smart Living. Daje ona szerokie możliwości, ponieważ pozwala m.in. na tworzenie reguł pracy. Można zatem zaprogramować urządzenie tak, żeby wybierało konkretną prędkość lub jeden z trybów automatycznych w zależności od pory dnia lub jakości powietrza.

Przeczytaj o automatyzacji i obsłudze aplikacji w Klarcie Forste 4

Przeczytaj o automatyzacji i obsłudze aplikacji w Klarcie Forste 4