Blog Klarta

Oczyszczacz powietrza w nocy. 10 pytań i odpowiedzi jak używać

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 25.03.2024
Klarta Forste 4 w sypialni

Czy można spać przy oczyszczaczu powietrza? Czy oczyszczacz musi być włączony cały czas? W jakiej odległości od łóżka należy ustawić takie urządzenie? Zasady korzystania z oczyszczacza powietrza w nocy wiążą się nierzadko z wątpliwościami użytkowników. Przedstawione wyżej pytania to tylko niektóre z otrzymanych. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy zebrać najważniejsze pytania i odpowiedzi dot. użytkowania oczyszczacza w nocy. Zapraszamy do lektury!

10 najczęstszych pytań dotyczących oczyszczacza powietrza w nocy

1. Czy można spać przy oczyszczaczu powietrza?

Jak najbardziej można, a niekiedy nawet powinno się spać przy oczyszczaczu powietrza. Zdecydowanie warto spać przy włączonym oczyszczaczu powietrza, gdy:

 • Mieszkasz w obszarze o dużym natężeniu smogu (niska emisja z domków jednorodzinnych, bliskość fabryk pracujących całą dobę)
 • Jesteś alergikiem lub astmatykiem, zwłaszcza w trakcie okresu pylenia
 • Kupiłeś niedawno mieszkanie i elementy wykończeniowe emitują do otoczenia cząsteczki lotnych związków organicznych, zwłaszcza formaldehydu
 • Jesteś w trakcie lub tuż po remoncie – pył ze ścian, LZO emitowane przez farby czy schnące kleje

Używanie oczyszczacza powietrza nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Jedynym niepożądanym efektem może być potencjalne przeziębienie wskutek zbyt bliskiego ustawienia oczyszczacza powietrza i chłodnego powietrza owiewającego Twoje zatoki czy węzły chłonne.

2. W jakiej odległości od łóżka ustawić oczyszczacz?

Takiej, by strumień powietrza z oczyszczacza nie wiał bezpośrednio na Ciebie ani też innych domowników. Układ odpornościowy, komfort oddychania czy czułość snu to sprawy bardzo indywidualne, dlatego też wskazać uniwersalną odległość. Ustawiając oczyszczacz z pewnością warto znaleźć miejsce, w którym znajdzie się on pomiędzy łóżkiem, a oknem czy drzwiami, czyli głównymi drogami zanieczyszczeń.

Nie może być też ustawiony bezpośrednio przy ścianie, czy innych meblach, które mogą blokować wlot i wylot powietrza. Mając to na uwadze, ustaw oczyszczacz w odległości minimum 20 cm od pozostałych powierzchni.

3. Czy da się spać przy włączonym oczyszczaczu? Jak głośne są Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2?

Dzięki swojej inteligentnej automatyzacji, bezszczotkowym silnikom NIDEC oraz płynnym zmianom obrotów, oczyszczacze Klarta gwarantują cichą pracę. Częstotliwość generowanego szumu jest również nieabsorbująca dla ucha. W szczególności polecamy korzystanie ze starannie zaprojektowanych trybów Auto Silent. Stanowią one najlepszy balans pomiędzy niewielką głośnością pracy, a wydajnością oczyszczania optymalną dla większości pomieszczeń.

 • Tryb Auto Silent dla Klarta Forste 4: max. 36 dB(A)* i CADR na poziomie 120 m3/h
 • Tryb Auto Silent dla Klarta Stor 2: max. 36 dB(A)* i CADR na poziomie 240 m3/h

* wartość porównywalna z cichym szeptem lub szumem drzew za oknem

W trybie Auto Silent oczyszczacze Klarta płynnie regulują prędkość swojej pracy, korzystając z 3 najniższych poziomów. Dlatego też Auto Silent może sprawdzić się nie tylko w nocy, ale również w trakcie pracy lub wypoczynku. Tryb Auto Silent ustawisz w aplikacji mobilnej Smart Life.

Jeżeli poszukujesz jeszcze cichszego rozwiązania, polecamy skorzystanie z trybu Silent (odpowiednik trybu nocnego).

4. Co daje tryb Silent? Czy oczyszczacze powietrza Klarta mają tryb snu?

Klarta stor 2 czujnik jakości powietrza

Tak, oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są w tzw. tryb „Silent”. Urządzenia korzystają wówczas z najniższej prędkości, gwarantując jednocześnie niesłyszalną pracę – ok. 20 dB(A) (próg słyszalności) w przypadku Forste 4 i 24 dB(A) dla Stor 2. Dodatkowo, możesz także wyłączyć podświetlenie panelu głównego. Pamiętaj jedynie, że najniższa prędkość powoduje również spadek wydajności oczyszczania. CADR dla modelu Klarta Forste 4 wynosi wówczas 60 m3/h, dla Klarty Stor 2 150 m3/h.

5. Czy oczyszczacz musi być włączony cały czas?

Nie musi, jednak warto żeby był. W celu zapewnienia optymalnej ochrony przed zanieczyszczeniami oczyszczacz powinien być włączony całą dobę w danym pomieszczeniu. Ustawiony w trybie auto, z którego bardzo polecamy korzystać, będzie przez zdecydowaną większość czasu korzystał z niższych prędkości. Zużycie prądu będzie wtedy znikome, a głośność w zasadzie nieodczuwalna.

Gdy jednak pojawi się zanieczyszczenie, oczyszczacz powietrza Klarta będzie w stanie sam szybko dopasować odpowiedni poziom prędkości, by zredukować stężenie smogu czy alergenów, a następnie wrócić do normalnej pracy. Szacuje się, że nawet przy zamkniętych oknach ok. 30-40% zanieczyszczeń z dworu przedostaje się do mieszkania. Dlatego też warto mieć koło siebie takiego strażnika.

6. Czy w każdym oczyszczaczu powietrza Klarta można całkowicie wyłączyć podświetlenie panelu sterowania?

Tak, zarówno w modelu Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2, podświetlenie panelu sterowania może zostać wyłączone w każdym momencie.

Jeśli jesteś posiadaczem Klarta Forste 4, przytrzymaj przez 3 sekundy przycisk “Sleep”. Podświetlenie panelu zgaśnie. Zaświeci się natomiast napis „Silent”, który również wygaśnie po 5 sekundach. W podobny sposób możesz całkowicie wyłączyć ekran w poprzednich generacjach modelu.

Jeśli posiadasz Klarta Stor 2, naciśnij przycisk „Sleep/Child Lock” (oznaczony ikonką księżyca). Pojedyncze kliknięcie przycisku uruchamia funkcję Wygaszenie podświetlania dla każdego trybu, 2 kliknięcia włączają Tryb Sleep.

7. Czy można ustawić harmonogram pracy, tak by urządzenie włączało określony tryb (np. Silent) o danej godzinie i wyłączało się o innej porze?

Aplikacja Smart Life – Smart Living na smartfonie

Jak najbardziej. Dlatego też polecamy korzystanie z aplikacji mobilnej Smart Life-Smart Living. Łącząc oczyszczacze powietrza Klarta z aplikacją, otrzymujesz dostęp do pełnej liczby funkcji, czyli np. 8 prędkości Klarty Forste 4, 3 trybów automatycznych, ale także przede wszystkim własnych automatyzacji.

Automatyzacje to nic innego jak tworzone przez Ciebie własne, spersonalizowane zasady pracy oczyszczacza. W tym miejscu możesz np. zaprogramować uruchomienie się określonej prędkości, funkcji (np. jonizacji) lub trybu pracy (np. Auto Silent) w zależności od poziomu zanieczyszczeń, temperatury, wilgotności, ale też np. pory dnia czy obecności użytkowników w domu.

Przykładowa automatyzacja oczyszczacza powietrza w nocy:

Jeśli nastąpi godzina 22:00 -> Włącz tryb „Auto Silent” i włącz „jonizację powietrza”

Jeśli nastąpi godzina 7:00 -> Włącz tryb „Auto Normal”

Obejrzyj nasz materiał video i dowiedz się więcej o harmonogramach pracy oczyszczaczy

8. Czy jonizacja powietrza może być używana w nocy?

Plazmowa jonizacja powietrza ION Plasma Air to całkowicie bezpieczna, sprawdzona technologia, stanowiąca wsparcie w oczyszczaniu powietrza z kurzu, zarodników pleśni, grzybów, a także np. nieprzyjemnych zapachów. Nie ma żadnych przesłanek przemawiających za ograniczaniem użycia jonizatora powietrza. Śmiało możesz korzystać z jonizatora powietrza, również podczas snu.. 

9. Czy oczyszczacz powietrza zużywa dużo prądu?

Maksymalny pobór prądu oczyszczaczy powietrza jest podobny do standardowej żarówki, zużywającej kilkanaście lub kilkadziesiąt watów. W przypadku oczyszczaczy powietrza Klarta jest to odpowiednio:

Klarta Forste 4 – max. zużycie prądu: 45 W

Klarta Stor 2 – max zużycie prądu: 67 W

Należy jednak pamiętać, że są to wartości maksymalne, zarezerwowane dla najwyższych obrotów i wielu funkcji włączonych jednocześnie. Przez większość czasu oczyszczacze korzystać będą z niższych prędkości, zużywając od kilku do kilkunastu watów (np. Klarta Stor 2 pobiera jedynie 14 W pracując na 4 poziomie prędkości).

10. Czy Klarta Forste 4 to dobry wybór do sypialni? Na jaki metraż oczyszczacz Klarta?

Posiadając wydajność oczyszczania (współczynnik CADR) równą 300 m3/h, oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 poradzi sobie z oczyszczeniem pokoi o powierzchni nawet 40 m2. Pamiętaj jednak, żę wartości te są zarezerwowane dla najwyższych prędkości. W polecanym do sypialni trybie Auto Silent CADR urządzenia jest niższy i wynosi 120 m3/h – w sam raz do pokoju ok. 15 m2, czyli większości standardowych sypialni.

Jeśli posiadana przez Ciebie sypialnia jest większa, korzystaj np. z trybu Auto Normal, licząc się z nieco wyższym hałasem (wciąż jednak niewielki, sięgającym 50 dB) lub też wybierz oczyszczacz Klarta Stor 2, która w trybie Auto Silent gwarantuje wydajność niemal 300 m3/h.

Źródła:

 1. Termometr hałasu. www.icd.pl. dostęp do strony internetowej: 15.03.2024

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

2 odpowiedzi na “Oczyszczacz powietrza w nocy. 10 pytań i odpowiedzi jak używać”

 1. Klarta pisze:

  Mogą działać i nawet to dobrze. Jeśli nawilżacz jest obok oczyszczacza, to ten dzięki podmuchowi powietrza, rozprowadza wilgotne powietrze po pokoju.

 2. Kalina pisze:

  a jak z nawilżaczem, mogą działać obok siebie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.