Blog Klarta

Pierwsze uruchomienie Klarta Humea WiFi. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 17.06.2024
Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Wifi z filtrem

Gratulujemy zakupu i cieszymy się z zaufania, którym nas obdarzyłeś! Nim rozpoczniesz swoją przygodę z nawilżaczem Klarta Humea WiFi, przeczytaj poniższe kilka punktów dot. uruchomienia i pierwszego użytkowania nawilżacza.

Poniższy poradnik to esencja najważniejszych informacji dot. pierwszego uruchomienia i korzystania z nawilżacza powietrza Klarta Humea WiFi. Dokładne wskazówki wraz z pełną specyfikacją techniczną i wyjaśnieniem najważniejszych problemów znajdziesz w instrukcji obsługi Klarta Humea WiFi.

Pierwsze uruchomienie nawilżacza Klarta Humea WiFi w 5 krokach.

1. Wyjmij filtry z folii

Przed pierwszym użyciem, zdejmij górną połowę obudowy nawilżacza, wyciągnij z niego filtr ewaporacyjny i rozpakuj go z folii. Następnie włóż filtr z powrotem, układając go wokół pływaka.

Ułożenie poszczególnych elementów nawilżacza powinno odzwierciedlać to, które widzisz na poniższym schemacie:

Instrukcja Klarta Humea Wifi

Uwaga! Filtr w Klarcie Humea WiFi może być stosowany dwustronnie w płaszczyźnie pionowej. Nie ma więc znaczenia, która część filtra znajdzie się na górze, a która na dole. Przy okazji polecamy co jakiś czas zmieniać ustawienie filtra. Ułatwi to rozpuszczanie kamienia zgromadzonego na filtrze, a tym samym przedłuży żywotność filtra.

2. Znajdź płaskie, poziome i stabilne miejsce ustawienia nawilżacza

Klarta Humea Wifi w sypialni

Nawilżacz ustaw na podłodze lub stabilnej półce czy stoliku. Nie stawiaj nigdy nawilżacza na miękkich powierzchniach typu sofa, łóżko czy gruby dywan. Ustawiając nawilżacz na drewnianej podłodze, co jakiś czas zmieniaj umiejscowienie sprzętu. Wilgoć z nawilżacza może przenikać do struktur drewna i powodować z czasem jego zniekształcenia. Z tego samego względu wylot wilgotnego powietrza z nawilżacza nie powinien być przysłonięty meblami (zwłaszcza drewnianymi).

Upewnij się, że w miejscu, w którym znalazłeś, nawilżacz dzieli od najbliższych ścian czy dużych mebli min. 10 cm odległości

3. Pierwsze napełnienie nawilżacza

Napełnij zbiornik na wodę maksymalnie 3 litrami wody, wlewając ją przez otwartą górną pokrywę lub otwór do nalewania wody z boku nawilżacza.

Klarta Humea Wifi

Kontroluj wygodnie poziom wody dzięki wskaźnikowi. Nie napełniaj nigdy powyżej znaku „maksimum” na wskaźniku. Przelanie wody sprawi, że wypłynie ona przez otwory wentylacyjne, co może spowodować uszkodzenia.

Uwaga! W przypadku braku wody lub zbyt niskiego jej poziomu, urządzenie nie włączy się, wyświetlając na panelu sterowania dwie migające linie.

4. Podłączenie urządzenia do zasilania i uruchomienie nawilżacza

Umieść górną część obudowy z powrotem na dolnej i upewnij się, że została ona nasadzona poprawnie. Następnie umieść wtyczkę w gnieździe. Po włożeniu wtyczki do źródła zasilania usłyszysz charakterystyczne piknięcie. Urządzenie jest gotowe do użytku!

Uruchomienie nawilżacza – przycisk ON/OFF i inne przyciski na panelu

Aby uruchomić nawilżacz, naciśnij przycisk „ON/OFF” znajdujący się na wyświetlaczu (panel sterowania w górnej części obudowy).Następnie podświetlone zostaną przyciski poszczególnych funkcji. Znajdziesz tu m.in. higrostat, tryb automatyczny czy ustawienie mocy nawiewu nawilżacza. Dokładny opis poszczególnych ikon i odpowiadających im funkcji znajdziesz na grafice poniżej.

Dokładny opis działania poszczególnych funkcji nawilżacza znajdziesz na str. 12-13 instrukcji obsługi.

W centralnej części wyświetlacza znalazł się wskaźnik obecnego poziomu wilgotności na podstawie odczytów z czujnika.

Nawilżacz powietrza z higrostatem

5. Ściągnij aplikację mobilną Smart Life i odkryj więcej funkcjonalności Klarta Humea WiFi

Nawilżaczem możesz sterować również za pomocą aplikacji. Odczytaj poniższe kody kreskowe, by pobrać aplikację ze sklepów Google Play lub AppStore.

Kod QR Google Play
Kod QR App Store
Aplikacja mobilna Smart Life umożliwia m.in.:

Aplikacja mobilna Smart Life
  • Tworzenie własnych reguł pracy w odniesieniu do czasu lub poziomu wilgotności otoczenia (automatyzacja)
  • Ustawienie higrostatu (docelowego poziomu nawilżania)
  • Zmianę prędkości nawilżania
  • Regulację intensywności podświetlenia
  • Ustawienie powiadomień

Po więcej informacji dot. połączenia, jak i korzystania z aplikacji mobilnej Smart Life dla Klarta Humea WiFi, odwiedź artykuł: „Automatyzacja i obsługa aplikacji w Klarta Humea WiFi”.

Jak prawidłowo używać nawilżacza powietrza Klarta Humea WiFi?

Poniżej kilka prostych zasad, które ułatwią korzystanie z nawilżacza Klarta, zapewniając przy tym długoterminową eksploatację filtra ewaporacyjnego (6 miesięcy).

Stosuj zimną wodę z kranu (chlorowaną)

Nawilżacze powietrza Klarta lubią wodę kranową. Woda ta zawiera bezpieczne ilości chloru, który pozwala zadbać o higieniczne warunki w zbiorniku wody przez około 24 godziny. Chlor niszczy wpadające z powietrzem drobnoustroje, w tym te, które odpowiadają za brzydki zapach. Nie ma przy tym potrzeby stosowania wody filtrowanej z dzbanka, jak i droższej wody destylowanej.

Tej samej wody nie używaj dłużej niż 24 h

Woda w nawilżaczu nie powinna być używana dłużej niż 24 godziny. Jeżeli w ciągu doby musisz uzupełnić poziom wody, wylej ostatnie 0,2 – 0,5 litra i dopiero nalej świeżej. Wylanie resztki wody zapobiega w dużym stopniu odkładaniu się kamienia na filtrze ewaporacyjnym. Kończąca się woda zawiera największe stężenie kamienia oraz zanieczyszczeń, które trafiają do nawilżacza razem z powietrzem.

Wymieniając wodę w zbiorniku, obracaj filtr

Obracanie filtra to jeden z najprostszych, ale i najważniejszych sposobów na przedłużenie żywotności filtra. Wymieniając wodę, obróć więc przy okazji filtr tak, by część która była na górze, teraz została zanurzona.

Płucz filtr pod bieżącą wodą (co 2 dni przy regularnym korzystaniu)

Płucz filtr pod bieżącą wodą, kierując strumień wody od wnętrza filtra na zewnątrz. Pozwoli pozbyć się to kurzu, sierści, pyłków roślinnych, pyłów smogowych i innych zanieczyszczeń z powietrza, które przechodzi przez zanurzony w wodzie filtr.

Myj zbiornik, pływak i plastikowe elementy filtra (co 7 dni przy regularnym używaniu)

Najlepiej sprawdza się tu letnia woda z delikatnym środkiem czyszczącym. Pozwoli to pozbyć się osadów i ew. śliskiego nalotu.

Funkcji osuszania filtra używaj doraźnie. W codziennym użytkowaniu nie dopuszczaj do wysychania filtra.

Funkcja osuszania filtra uruchamia się, gdy w zbiorniku kończy się woda i pracuje przez ok. 6 godzin. Chroni to filtr przed pozostaniem w wilgotnym środowisku, które sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Niestety kamień gromadzący się na filtrze, po osuszeniu maty utrwardza się. Dlatego też nie nadużywaj funkcji osuszania filtra, starając się raczej wylewać resztki wody zawczasu.

Gdy zauważysz gromadzący się kamień, namocz filtr w roztworze wody ze spożywczym kwaskiem cytrynowym (1-2 razy w miesiącu)

Roztwór kwasku cytrynowego z wodą ułatwi pozbycie się kamienia zgromadzonego na filtrze. W tym celu przygotuj 1 litr wody, w którym rozpuścisz 60 gramów kwasku. Mocz filtr przez min. 30 minut. Następnie dokładnie wypłucz filtr przed ponownym użyciem.
Jeśli chcesz przeczytaj więcej treści dot. eksploatacji nawilżacza, przeczytaj: “Jak używać nawilżacza Klarta, by filtr działał nawet 6 miesięcy?”

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Po jakim czasie nawilżacz podniesie wilgotność pomieszczenia?

To indywidualna kwestia zależna od wielkości pomieszczenia, jego wentylacji i panującej temperatury. Pamiętaj, że pierwsze nawilżanie jest zawsze najtrudniejsze. Dużą część wody w początkowej fazie “wypiją” ściany, sufity, podłoga i meble. Nie należy się jednak tym zrażać, gdyż po pewnym czasie zaobserwujesz widoczny wzrost wilgotności. Pomocne w tym będzie zwiększenie prędkości nawilżania.

2. Jak włączyć WiFi w modelu Klarta Humea WiFi?

Należy w tym celu przytrzymać dłużej przycisk AUTO na panelu sterowania

3. Czy do nawilżacza Klarta Humea WiFi można wlewać olejki aromatyczne?

Odradzamy dodawania olejków zapachowych do nawilżaczy powietrza Klarta. Mogą one wchodzić w reakcje z solami antybakteryjnymi oraz zalepiać strukturę filtra.

4. Na filtrze pojawiły się przebarwienia. Co robić?

Nie należy się tym absolutnie martwić, gdyż jest to bezpieczne. W początkowym okresie użytkowania filtra mogą pojawiać się ciemniejsze plamy na macie ewaporacyjnej. Ma to miejsce w szczególności w przypadku braku obracania filtra.

Przyczyną odbarwień jest gromadzenie się soli antybakteryjnych zabezpieczających matę ewaporacyjnych w miejscach odparowywania wody. W procesie płukania filtra lub wylewania resztki wody, sole zostaną usunięte.

5. Gdzie zgłaszać awarie?

Przed zgłoszeniem awarii, sprawdź, czy odpowiedź na Twoje problemy nie znajduje się w instrukcji obsługi. Zajrzyj do sekcji „Rozwiązywanie problemów” na str. 18 instrukcji.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.