Blog Klarta

Z oczyszczacza wydobywa się słodki zapach. Skontroluj filtr węglowy!

Opublikowano: piątek, 03.11.2023
Klarta Stor 2 Formaldehyd butelka

Dziwny, słodkawy zapach wydobywający się z oczyszczacza powietrza to nie powód do paniki! Najprawdopodobniej jest to jedynie oznaka zużytego filtra węglowego, który nadaje się do wymiany.

Słodki zapach z oczyszczacza – przyczyny

1. Lotne związki organiczne

Z reguły przyczyną jest duża ekspozycja na lotne związki organiczne, np. podczas remontu. Filtr węglowy adsorbuje wówczas większe stężenia acetonu, formaldehydu czy toluenu, szybciej się przy tym zużywając.

Formaldehyd – niepożądany cichy lokator naszych mieszkań

Należący do grupy lotnych związków organicznych (LZO) formaldehyd to jedno z bardziej powszechnych zanieczyszczeń w naszych domach. Nic dziwnego, jeśli uświadomimy sobie, że LZO odpowiadają za 60 % substancji zanieczyszczających atmosferę. Sam formaldehyd (aldehyd mrówkowy) znajdziemy natomiast w wielu produktach codziennego użytku, m.in. farbach do ścian, lakierach do paznokci, szamponach. Jest też elementem wielu żywic i klejów używanych do produkcji mebli.

Co więcej, formaldehyd, jak i inne lotne związki organiczne, mogą się ulatniać przez lata, np. z laminowanych płyt meblowych, dywanów, wykładzin, wosków czy lakierów. Związki te wpływają na krótszą niż zakładana żywotność filtra węglowego.

Filtr węglowy oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2
Filtr węglowy w oczyszczaczu Klarta Forste 4

Standardowo wymiana filtra węglowego w oczyszczaczach powietrza Klarta przewidziana jest na 1 rok – Klarta Forste 4 i 2 lata – Klarta Stor 2.

2. Praca w warunkach wysokiej wilgotności

Innym, dość charakterystycznym przypadkiem jest praca urządzenia w warunkach sporej wilgotności, która przy okazji towarzyszy też wspomnianym pracom remontowanym (zwłaszcza malowanie, kładzenie tynków oraz gładzi).

3. Słaba wentylacja pomieszczeń

Zarówno wysoka wilgotność powietrza, jak i ponadprzeciętne stężenie lotnych związków organicznych mogą wynikać też ze złej wentylacji pomieszczeń. Dlatego też dobrą praktyką jest mikrowentylacja pomieszczeń, jak również otwieranie okien i wietrzenie mieszkań. Niektóre okna wyposażone są też w tzw. nawiewniki, co pozwala na lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Warto też okresowo sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych.

Przechowywanie filtrów w dusznych, zamkniętych miejscach, np. stara szafa o charakterystycznym zapachu formaliny, może być również przyczyną.

4. Zapach kleju lub plastiku

Niekiedy zdarza się, że w nowych oczyszczaczach przy kilku pierwszych uruchomieniach, odczuwalny będzie zapach plastiku. Nie należy się nim martwić, gdyż powinien on zniknąć w miarę eksploatacji oczyszczacza.

Sporadycznie może też wystąpić problem z zapachem kleju, dobiegającego z okolic filtra węglowego. Dzieje się tak w przypadku, gdy filtr wchłonął zapach kleju użytego przy pakowaniu lub też był przechowywany w sąsiedztwie klejonych produktów. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki, które również wraz z upływem czasu powinny samoistnie ustąpić. Jeżeli pomimo upływu kolejnych dni, problem nie ustępuje, zgłoś się do nas, pisząc do: serwis@klarta.pl lub też dzwoniąc pod numer +48 22 125 51 71.

Co zrobić, gdy z oczyszczacza wydobywa się słodki zapach?

Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4
Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4
  • W pierwszej kolejności zdejmij wierzchnią część obudowy oczyszczacza i sprawdź filtry. Jeśli filtr węglowy po dłuższym czasie użytkowania nieprzyjemnie pachnie – najprawdopodobniej doszło do zanieczyszczenia chemicznego i należy wymienić filtr.
  • Sprawdź również, czy wszystkie folie i elementy opakowania zostały ściągnięte przed użyciem oczyszczacza.
  • Jeżeli po wymianie filtra sytuacja nie uległa zmianie lub też problem występuje przy nowym filtrze węglowym, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta Klarta.

FAQ – najczęściej występujące pytania

1. Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są zarówno w filtry HEPA, jak i węglowe. Zadaniem tych drugich jest zaś adsorbowanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, m.in. zapachu dymu papierosowego, ale także acetonu, benzenu czy formaldehydu. Nasze oczyszczacze powietrza usuwają więc zapachy.

2. Dlaczego z oczyszczacza wydobywa się zapach?

Przyczyn może być kilka. Do najczęstszych należą: częsta styczność z lotnymi związkami organicznymi, wysoka wilgotność pomieszczenia, w którym pracuje oczyszczacz lub np. zapach plastiku czy kleju w niektórych przypadkach nowych filtrów lub urządzeń.

3. Co ile należy wymieniać filtr węglowy w oczyszczaczach powietrza Klarta?

W przypadku modelu Klarta Forste 4 wymiana filtra węglowego następuje po 12 miesiącach. W przypadku modelu Klarta Stor 2 są to 24 miesiące.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.