Blog Klarta

Dlaczego nie warto kupować zamienników? Filtry HEPA i węglowy do oczyszczaczy powietrza Klarta

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 07.12.2023
Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4

Oryginał czy zamiennik? Filtry HEPA i węglowe to jedne z podstawowych elementów oczyszczaczy powietrza Klarta. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za skuteczne zatrzymywanie mikroskopijnych cząsteczek: alergenów, pyłów zawieszonych, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Filtr węglowy zaś skutecznie neutralizuje zapachy czy dym tytoniowy. Oryginalne filtry poddawane są zawsze rygorystycznym testom, potwierdzającym ich skuteczność i żywotność. Zamienniki mogą nie zawsze spełniać te standardy. Dlatego też rekomendujemy korzystanie z filtrów oryginalnych. Dlaczego oryginał nierzadko okazuje się bardziej opłacalny i jakie ryzyka występują w przypadku zamienników filtrów HEPA?

Oryginalny filtr HEPA – najważniejsze przewagi

Długotrwała wydajność

Oryginalne filtry HEPA zaprojektowano z myślą o wysokiej jakości materiałów. Zarówno konstrukcja włókniny filtracyjnej, jak i sposób klejenia ramek oraz uszczelek zapewniają długotrwałą skuteczność, na którą producenci udzielają gwarancji. W przypadku oryginalnych filtrów HEPA szacowana przez nas żywotność filtra wynosi odpowiednio 12 i 24 miesiące dla Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2. Nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej samej żywotności w przypadku zamiennika filtra Klarta.

Wyższa opłacalność w dłuższej perspektywie

Wytrzymałość zamienników filtrów Klarta może natomiast być krótsza niż ta sugerowana w przypadku oryginalnych filtrów. Dlatego potencjalna oszczędność na początku może finalnie nieść ze sobą większe koszty, gdyż filtry będą nadawały się do wymiany po krótszym okresie czasu. Zamiast wydatku raz w roku niekiedy należy go ponieść np. dwukrotnie.

Potwierdzona skuteczność filtracji

W przypadku dostępnych w naszym sklepie, oryginalnych filtrów HEPA do oczyszczaczy powietrza Klarta jesteśmy pewni ich skuteczności. Filtry EPA E11 gwarantują potwierdzoną skuteczność zatrzymywania cząstek stałych na poziomie 95% dla cząstek o wielkości 0,3 µg (najtrudniejszych do wychwycenia, o najniższych stopniu retencji). W przypadku filtrów HEPA H13 mówimy już o skuteczności sięgającej 99,97% dla frakcji 0,3 µg

Nie odpowiadamy natomiast za skuteczność filtracji oferowanych przez podmioty zewnętrzne zamienników filtrów Klarta.

Co z filtrem węglowym? Oryginał czy zamiennik

Filtr węglowy oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2
Filtr węglowy oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2

Powyższe zalety odnoszą się również do stosowanych filtrów węglowych. Zamienniki różnią się często ilością węgla aktywnego w danym filtrze. Różnice w gramaturze węgla przekładają się natomiast na czas i skuteczność neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

Podsumowanie – oryginał czy zamiennik?

Wybierając oryginalne filtry HEPA, inwestujemy w skuteczność oczyszczania powietrza, zdrowie nasze i naszych bliskich, a także długotrwałą wydajność naszych urządzeń. Zamienniki filtrów Klarta mogą prowadzić do obniżenia jakości powietrza w naszym otoczeniu domowym, co z kolei może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy warto kupić zamiennik filtra HEPA?

Ze swojej strony polecamy korzystanie z oryginalnych filtrów HEPA. Zamienniki niosą ze sobą ryzyko krótszej żywotności, jak również mniejszej skuteczności.

2. Jaka jest żywotność zamienników filtrów HEPA w oczyszczaczach powietrza Klarta?

Nie odpowiadamy za wytrzymałość zamienników filtrów Klarta. Może ona jednak być krótsza aniżeli w przypadku oryginalnych filtrów.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.