Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych czy dolegliwościami skórnymi.

Suche powietrze obniża również naszą koncentrację, zwiększa senność i apatię. Na negatywne skutki przebywania w suchym środowisku szczególnie narażone są dzieci, których układy immunologiczne i oddechowe rozwijają się do ok. 12 roku życia.

Dlatego też poniższy artykuł kierujemy zwłaszcza do rodziców dzieci, nie zapominając jednak o dorosłych, którzy w obliczu pandemii spędzają w domu dużo czasu.

 

Nawilżanie powietrza w sypialni – dlaczego warto?

Uczucia zatkanego nosa, suchość i drapanie w gardle, chrypa. Wszystkie te dolegliwości mogą być następstwem przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu.

Błony śluzowe wyścielające powierzchnię naszego gardła i nosa stanowią naturalne zabezpieczenie przed bakteriami, wirusami i niepożądanymi drobnoustrojami.

Chronią też przed nadmierną utratą ciepła i wody. Przebywając dłuższy czas w suchym otoczeniu, przyczyniamy się do uszkodzenia warstwy glikanów, która wyścieła nabłonek i naturalnie broni organizm przed alergenami i wirusami.

Z drugiej strony spędzamy w sypialni ok. 1/3 naszego czasu. W przypadku dzieci czas ten może być jeszcze dłuższy. Jeśli nie chcemy, aby wypoczynek wiązał się z uciążliwymi dolegliwościami zdrowotnymi, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni.


Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

Do najważniejszych sposobów nawilżania powietrza w pokoju zaliczamy:

 1. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza

 2. Rozwieszanie mokrego prania

 3. Rośliny domowe

 4. Nawilżacze ceramiczne

 5. Uchylone drzwi do łazienki


Nawilżacze powietrza stanowią najskuteczniejszą metodę podniesienia poziomu wilgotności otoczenia. Urządzenia takie jak Klarta Humea WiFi potrafią w szybki i kontrolowany sposób nawilżyć pomieszczenie do pożądanego przez nas poziomu, a następnie utrzymywać określoną wartość wilgotności. Domowe sposoby nawilżania powietrza, z reguły tanie i proste w zastosowaniu, mogą wspomagać nawilżacz powietrza.

Należy jednak pamiętać, iż podnoszą one wilgotność w sposób mniej efektywny i często niekontrolowany, dlatego nie powinny zastępować dedykowanych urządzeń.


Czytaj więcej: Wilgotność powietrza - jak o nią zadbać?


Jak sprawdzić nawilżenie w pokoju dziecka?

A skoro mowa o kontroli, jak sprawdzić wilgotność powietrza w pokoju? Do pomiaru poziomu nawilżenia najlepiej sprawdzi się higrometr (wilgotnościomierz).

Może on występować w formie osobnego przyrządu pomiarowego. Coraz częściej jednak nowoczesne, inteligentne nawilżacze powietrza mają wbudowany higrometr oraz higrostat

Dzięki pierwszemu z nich możemy na bieżąco monitorować stan wilgotności powietrza. Drugi zaś pozwala ustawić docelową wartość nawilżenia otoczenia, do której utrzymania urządzenie będzie dążyło.

Dzięki temu nawilżacz powietrza jest zdrowym i bezpiecznym sposobem na utrzymanie optymalnej wilgotności, chroniąc przed wysuszeniem jak i przewilżeniem pomieszczeń.

Więcej o tym w artykule Nawilżacz powietrza ewaporacyjny zdrowy dla dzieci - poznaj Klarta Humea WiFi.


Klarta Humea WiFi – ewaporacyjny sposób na zdrowe, wilgotne powietrze

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi wykorzystuje ewaporację, czyli naturalną metodę parowania na chłodno. Wewnątrz urządzenia znajduje się m.in. filtr ewaporacyjny, który wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.

Obecny w nawilżaczu Klarta Humea filtr jest pokryty dodatkowo solami metali, które pomagają tworzyć bezpieczne, sterylne środowisko wewnątrz nawilżacza.

Wspomniane wcześniej higrometr i higrostat pozwalają na bieżąco kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Ułatwia to również WiFi oraz aplikacja mobilnaTuya Smart, w której zobaczymy aktualny poziom wilgotności, ustawimy prędkość i tryb pracy, a także czas wyłączenia się sprzętu.

A wszystko to zdalnie, bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z urządzeniem. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy nie chcemy budzić śpiącego malucha.

Najważniejsze cechy nawilżacza powietrza Klarta Humea WiFi

 • WiFi i sterowanie mobilne pozwalają zarządzać wilgotnością nawet z dala od urządzenia

 • Cicha praca (24 dB) i tryb nocny stanowią idealny wybór do sypialni

 • Filtr nawilżający wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie

 • Antybakteryjne sole metali pokrywające filtr zapobiegają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów na filtrze

 • Funkcja osuszania filtra zapobiega tworzeniu się wilgotnego środowiska, sprzyjającego rozwojowi bakterii i wirusów

 • Wydajne nawilżanie ewaporacyjne: Wydajność na poziomie ok. 300 ml/h pozwala stosować Klartę Humeę WiFi w pokoju o wielkości do 44 m2

 • Wbudowany higrostat i higrometr ułatwiają bieżącą kontrolę


Urządzenia Klarta to wilgotne i czyste powietrze

Obecna oferta Klarta pozwala nam kompleksowo rozwiązywać problemy zanieczyszczonego powietrza i niskiej wilgotności, które towarzyszą Polakom przez większość roku.