Blog Klarta

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Ostatnia aktualizacja: środa, 24.04.2024
klarta humea wi-fi w sypialni

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych czy dolegliwościami skórnymi.

Suche powietrze obniża również naszą koncentrację, zwiększa senność i apatię. Na negatywne skutki przebywania w suchym środowisku szczególnie narażone są dzieci, których układy immunologiczne i oddechowe rozwijają się do ok. 12 roku życia.

Dlatego też poniższy artykuł kierujemy zwłaszcza do rodziców dzieci, nie zapominając jednak o dorosłych, którzy w obliczu pandemii spędzają w domu dużo czasu.

Nawilżanie powietrza w sypialni – dlaczego warto?

Uczucia zatkanego nosa, suchość i drapanie w gardle, chrypa. Wszystkie te dolegliwości mogą być następstwem przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu.

Błony śluzowe wyścielające powierzchnię naszego gardła i nosa stanowią naturalne zabezpieczenie przed bakteriami, wirusami i niepożądanymi drobnoustrojami.

Chronią też przed nadmierną utratą ciepła i wody. Przebywając dłuższy czas w suchym otoczeniu, przyczyniamy się do uszkodzenia warstwy glikanów, która wyścieła nabłonek i naturalnie broni organizm przed alergenami i wirusami.

Rzęski tworzące nabłonek nie są w stanie usuwać drobnoustrojów chorobotwórczych, a to sprzyja zakażeniom chorobami wirusowymi i bakteryjnymi.

Upośledzenie pracy rzęsek śluzówki potwierdziły badania naukowców z Yale University School of Medicine, którzy postanowili sprawdzić związek pomiędzy niską wilgotnością powietrza a częstszym występowaniem grypy.

Oprócz tego badacze zauważyli, że suche powietrze pogarsza zdolność komórek dróg oddechowych do odbudowy. Osłabia proces uwalniania przez zakażone komórki interferonów i białek sygnalizacyjnych, którego celem jest ostrzeżenie sąsiednich komórek o występującym zagrożeniu.

Z drugiej strony spędzamy w sypialni ok. 1/3 naszego czasu. W przypadku dzieci czas ten może być jeszcze dłuższy. Jeśli nie chcemy, aby wypoczynek wiązał się z uciążliwymi dolegliwościami zdrowotnymi, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni.

Klarta Humea Wifi

Inteligentny, ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Sprawdza się w pomieszczeniach do 44 m².

Sprawdź

Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

Do najważniejszych sposobów nawilżania powietrza w pokoju zaliczamy:

 1. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza
 2. Rozwieszanie mokrego prania
 3. Rośliny domowe
 4. Nawilżacze ceramiczne
 5. Uchylone drzwi do łazienki

Nawilżacze powietrza stanowią najskuteczniejszą metodę podniesienia poziomu wilgotności otoczenia.

Urządzenia takie jak Klarta Humea WiFi potrafią w szybki i kontrolowany sposób nawilżyć pomieszczenie do pożądanego przez nas poziomu, a następnie utrzymywać określoną wartość wilgotności.

klarta humea najzdrowszy nawilżacz dla dzieci

Domowe sposoby nawilżania powietrza, z reguły tanie i proste w zastosowaniu, mogą wspomagać nawilżacz powietrza.

Należy jednak pamiętać, iż podnoszą one wilgotność w sposób mniej efektywny i często niekontrolowany, dlatego nie powinny zastępować dedykowanych urządzeń.

Czytaj więcej: Wilgotność powietrza – jak o nią zadbać?

Jak sprawdzić nawilżenie w pokoju dziecka?

A skoro mowa o kontroli, jak sprawdzić wilgotność powietrza w pokoju? Do pomiaru poziomu nawilżenia najlepiej sprawdzi się higrometr (wilgotnościomierz).

Może on występować w formie osobnego przyrządu pomiarowego. Coraz częściej jednak nowoczesne, inteligentne nawilżacze powietrza mają wbudowany higrometr oraz higrostat.

Dzięki pierwszemu z nich możemy na bieżąco monitorować stan wilgotności powietrza. Drugi zaś pozwala ustawić docelową wartość nawilżenia otoczenia, do której utrzymania urządzenie będzie dążyło.

Dzięki temu nawilżacz powietrza jest zdrowym i bezpiecznym sposobem na utrzymanie optymalnej wilgotności, chroniąc przed wysuszeniem jak i przewilżeniem pomieszczeń.

Więcej o tym w artykule: Nawilżacz powietrza ewaporacyjny zdrowy dla dzieci – poznaj Klarta Humea WiFi.

klarta humea w pokoju dziecka

Klarta Humea WiFi – ewaporacyjny sposób na zdrowe, wilgotne powietrze

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi wykorzystuje ewaporację, czyli naturalną metodę parowania na chłodno. Wewnątrz urządzenia znajduje się m.in. filtr ewaporacyjny, który wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.

Obecny w nawilżaczu Klarta Humea filtr jest pokryty dodatkowo solami metali, które pomagają tworzyć bezpieczne, sterylne środowisko wewnątrz nawilżacza.

Wspomniane wcześniej higrometr i higrostat pozwalają na bieżąco kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Ułatwia to również WiFi oraz aplikacja mobilna Tuya Smart, w której zobaczymy aktualny poziom wilgotności, ustawimy prędkość i tryb pracy, a także czas wyłączenia się sprzętu.

A wszystko to zdalnie, bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z urządzeniem. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy nie chcemy budzić śpiącego malucha.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju z klarta humea

Najważniejsze cechy nawilżacza powietrza Klarta Humea WiFi

 • WiFi i sterowanie mobilne pozwalają zarządzać wilgotnością nawet z dala od urządzenia
 • Cicha praca (24 dB) i tryb nocny stanowią idealny wybór do sypialni
 • Filtr nawilżający wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie
 • Antybakteryjne sole metali pokrywające filtr zapobiegają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów na filtrze
 • Funkcja osuszania filtra zapobiega tworzeniu się wilgotnego środowiska, sprzyjającego rozwojowi bakterii i wirusów
 • Wydajne nawilżanie ewaporacyjne: Wydajność na poziomie ok. 300 ml/h pozwala stosować Klartę Humeę WiFi w pokoju o wielkości do 44 m2
 • Wbudowany higrostat i higrometr ułatwiają bieżącą kontrolę

Urządzenia Klarta to wilgotne i czyste powietrze

Obecna oferta oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza Klarta pozwala nam kompleksowo rozwiązywać problemy zanieczyszczonego powietrza i niskiej wilgotności, które towarzyszą Polakom przez większość roku.

Źródła:

 1. Brophy L. Najlepszy przyjaciel” wirusa grypy: Niska wilgotność. Yale School of Medicine. 05.2019. medicine.yale.edu/
 2. Mohan AK, Feigley CE, Macera CA. Użytkowanie nawilżacza w domowym środowisku a jego wpływ na zdrowie układu oddechowego. Appl Occup Environ Hyg. 1998;13(11):782-7.
 3. T. Nõu and V. Viljasoo. Wpływ systemów ogrzewania na kurz, czynnik klimatu wewnętrznego. Agronomy Research Biosystem Engineering Special Issue 1, 165-174, 2011. agronomy.emu.ee

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak zwiększyć wilgotność pokoju?

Zmagając się z niską wilgotnością powietrza, warto przede wszystkim zakupić nawilżacz wyposażony w higrometr i higrostat. Wspomagać można się również niektórymi ze znanych domowych sposobów, tj. rozwieszanie mokrego prania, uchylone drzwi od łazienki czy charakterystyczne ceramiczne nawilżacze na grzejniki.

Czy miską z wodą można zwiększyć nawilżenie powietrza?

Tak, acz jest to rozwiązanie na krótką metę. Skutki nawilżenia odczuwane będą przez krótki czas. Ciężko też będzie zmierzyć

Czy kaszel może być od suchego powietrza?

Tak, kaszel, chrypa, uczucie zatkanego gardła, mogą wynikać z przesuszonych śluzówek gardła i nosa. Oczywiście najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania jest tutaj odpowiednia podaż płynów. Warto też jednak zadbać o wilgotność wdychanego powietrza i zaopatrzyć się w ewaporacyjny nawilżacz powietrza

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

2 odpowiedzi na “Jak nawilżyć powietrze w pokoju?”

 1. Klarta.pl pisze:

  Pranie zdecydowanie lepiej suszyć w suszarce, by nie tworzyć w pomieszczeniach kurzu. Jednak nie każdy ma taką możliwość. Wtedy nawilżanie ubraniami daje czasami dość dobre efekty, ale są one skokowe.
  Cieszymy się, że wybrałaś nawilżacz ewaporacyjny, bo to najzdrowsza forma nawilżania, która w zasadzie jest tożsama z nawilżaniem przez pranie, ale pozwala na większą kontrolę, automatyzację oraz zajmuje znacznie mniej miejsca.

 2. Adianka pisze:

  Co mogę powiedzieć że rozwieszanie prania nie jest wcale tak fajne, a nakładanie pojemników na grzejniki mało daje. Stosowałam te metody kiedy sprawdzałam jak nawilżyć powietrze w moim bardzo suchych mieszkaniu. Ostatecznie i tak dopiero nawilżacz ewaporacyjny zdał egzamin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.