Blog Klarta

Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza?

Opublikowano: wtorek, 10.10.2023
nawilżacz ewaporacyjny klarta humea wi-fi uzupełnianie wody

Drapanie w gardle, suchy kaszel i częste infekcje dróg oddechowych to problemy, które mogą być spowodowane przesuszeniem powietrza. Zimą w wielu budynkach jego wilgotność bywa dwukrotnie niższa od zalecanej.

Na szczęście istnieją urządzenia, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia – wydajne, ciche i stylowe nawilżacze Klarta Humea WiFi.

Jaka powinna być wilgotność w domu?

Prawidłowa wilgotność powietrza mieści się w zakresie od 40 do 60%. Mamy tutaj na myśli wilgotność względną, czyli stosunek pary wodnej obecnej w wodzie do maksymalnej ilości wody, jaką można w nim rozpuścić w danej temperaturze.

Rzadziej używanym parametrem jest wilgotność bezwzględna, która prezentuje, ile gramów wody znajduje się w 1 m³ powietrza. Nie mówi ona zbyt wiele o stanie powietrza, gdyż to, czy objętość pary wodnej jest właściwa, można rozpatrywać tylko w odniesieniu do temperatury.

Ułatwia jednak zrozumienie przyczyn nieprawidłowej wilgotności powietrza, a zwłaszcza jego przesuszenia w okresie zimowym.

nawilżacz ewaporacyjny klarta humea wi-fi ustawienia panelu

Zobacz nawilżacz Klarta Humea WiFi »

Jaka temperatura w pomieszczeniu żeby nie było wilgoci?

Zdolność powietrza do przyswajania wody rośnie wraz z temperaturą. Aby utrzymać wilgotność względną na poziomie 40% w temperaturze 0 st. C, wystarczy, aby w 1 m³ znajdowało się około 2 g wody.

Kiedy temperatura wzrośnie do 20 st., musi to być już 7 g. Ten przykład dobrze odzwierciedla sytuację, z jaką mamy do czynienia zimą.

Powietrze trafiające do budynku nagrzewa się, lecz ilość pary wodnej pozostaje w nim taka sama.

Na zewnątrz ilość pary była wodnej wystarczająca do utrzymania prawidłowej wilgotności względnej, za to w środku nie, a co za tym idzie, powietrze będzie przesuszone.

Dobrze wyjaśnia to też. tzw. wykres Carriera lub bardzo podobny do niego wykres Molliera.

wykres Carriera obrazujący zależność wilgotności względnej od temperatury powietrza w pomieszczeniu
Wykres Carrier’a przedstawiający stosunek pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu, wilgotnością względną i temperaturą powietrza.
Źródło: https://www.schock.pl/pl/wilgotnosc-powietrza

Wilgotność powietrza w biurze

Utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza jest ważne nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i w biurach. Nieprawidłowe nawilżenie pogarsza samopoczucie pracowników, a tym samym osłabia ich wydajność.

Nierzadko przyczynia się także do rozwoju chorób, będących przyczyną tymczasowej niezdolności do pracy. Wilgotność powietrza w miejscu pracy powinna być taka sama jak domu, ale warto kontrolować ją nie tylko zimą.

Znaczna część biur wyposażona jest bowiem w klimatyzację, której skutkiem ubocznym jest obniżanie wilgotności powietrza.

Dlaczego prawidłowa wilgotność powietrza jest taka ważna?

Suche lub przewilżone powietrze szkodzi drewnianym elementom domowego wyposażenia, jednak większym zagrożeniem jest jego wpływ na nasze zdrowie.

Suche powietrze a zdrowie człowieka

Skutki suchego powietrza odczuwalne dla zdrowia:

 • Większa podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe górnych dróg oddechowych
 • Drapanie w gardle
 • Suchy kaszel
 • Pieczenie, swędzenie skóry
 • Suche, łamliwe włosy, pojawiający się łupież
 • Wysuszenie śluzówki oka, “zespół suchego oka

Oddychanie słabo nawilżonym powietrzem prowadzi do przesuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, które w rezultacie przestają prawidłowo spełniać swoją funkcję.

Obecne w nich rzęski nie są w stanie usuwać drobnoustrojów chorobotwórczych, a to sprzyja zakażeniom chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. Upośledzenie pracy rzęsek śluzówki potwierdziły badania naukowców z Yale University School of Medicine, którzy postanowili sprawdzić związek pomiędzy niską wilgotnością powietrza a częstszym występowaniem grypy.

Oprócz tego badacze zauważyli, że suche powietrze obniża zdolność komórek dróg oddechowych do naprawy uszkodzeń w płucach wywołanych przez wirusa oraz osłabia proces uwalniania przez zakażone komórki interferonów i białek sygnalizacyjnych, którego celem jest ostrzeżenie sąsiednich komórek o występującym zagrożeniu.

nawilżacz ewaporacyjny klarta humea wi-fi w pokoju dziecka

Przesuszenie błon śluzowych dróg oddechowych przejawia się również drapaniem w gardle i suchym kaszlem. To jednak nie wszystko, ponieważ suche powietrze negatywnie oddziałuje także na śluzówkę oka, skórę oraz włosy.

Oczy stają się wówczas zaczerwienione, pieką i łzawią. W przypadku skóry pierwsze objawy to przesuszenie, matowość i swędzenie, ale długotrwały kontakt z suchym powietrzem prowadzi do jej przedwczesnego starzenia.

Włosy z kolei na skutek przesuszenia tracą blask, są szorstkie, podatne na łamanie i rozdwajanie końcówek, a nierzadko pojawiają się również problemy z łupieżem.

Dlaczego przewilżenie powietrza również szkodzi?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza (powyżej 60-70 %) sprzyja:

 • Rozwojowi zarodników pleśni i grzybów
 • Uczuciu chłodu
 • Osłabieniu koncentracji
 • Bólom głowy, mięśni i stawów

Walcząc z problemem przesuszenia powietrza, nie można zapominać o tym, że zbyt wysoka wilgotność powietrza również jest szkodliwa. Na początku wywołuje uczucie chłodu, osłabienie koncentracji, bóle głowy oraz bóle mięśni i stawów, a po dłuższym czasie choroby reumatologiczne.

Warto pamiętać o tym, że przewilżenie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, a te negatywnie wpływają na układ oddechowy, nerwowy i odpornościowy. Co więcej, wytwarzane przez pleśń mykotoksyny działają rakotwórczo i mutagennie.

Wilgotność powietrza w pokoju dziecka

Prawidłowy poziom nawilżenia w pokoju dziecięcym również wynosi od 40 do 60%, jednak w przypadku najmłodszych dbanie o właściwą wilgotność powietrza jest szczególnie istotne.

klarta humea wi-fi wilgotność powietrza w pokoju dziecka

Zadbaj o wilgotność powietrza z Klartą Humea WiFi. Dzięki prawidłowej wilgotności dbamy o urodę, wspieramy pracę układu oddechowego i poprawiamy komfort snu.

Dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu immunologicznego, dlatego są bardziej podatne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych niż osoby dorosłe. Suche powietrze szkodzi zwłaszcza małym alergikom, gdyż w takim powietrzu unosi się więcej alergenów. Przy uciążliwych objawach alergii warto również rozważyć zakup oczyszczacza powietrza dla alergików.

W jaki sposób Klarta Humea pomaga utrzymać prawidłową wilgotność powietrza?

Jak nawilżyć powietrze w pomieszczeniu? Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w domu/mieszkaniu jest zastosowanie nawilżacza powietrza.

Higrostat i higrometr = wygodna kontrola

Klarta Humea WiFi to urządzenie wyposażone w higrostat, który ułatwia utrzymanie idealnego poziomu nawilżenia – sprzęt samodzielnie dąży do uzyskania i utrzymania wybranej przez użytkownika wilgotności.

Oferuje również możliwość regulacji intensywności nawilżania, gdyż dysponuje czterema prędkościami pracy. W najniższej z nich natężenie hałasu to zaledwie 24 dB

Zdrowa technologia nawilżania

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi wykorzystuje przy tym naturalną technologię ewaporacji, czyli odparowywania wody.

To w pełni bezpieczny proces, który pozwala na używanie w nawilżaczu zwykłej wody kranowej. Jeśli w zbiorniku jest jej zbyt mało, urządzenie sygnalizuje potrzebę napełnienia go. Drugi wskaźnik przypomina o potrzebie wymiany filtra nawilżającego.

Obecny w nawilżaczu Klarta Humea filtr nawilżający pokryty solami antybakteryjnymi, a także został wyposażony w unikalny tryb osuszania filtra.

Klarta Humea z filtrem

Dzięki solom antybakteryjnym powierzchnia filtra chroniona jest przed grzybami, wirusami i drobnoustrojami. Tryb osuszania filtra włącza się kiedy kończy się woda, aby jak najszybciej osuszyć filtr i zbiornik. Dzięki temu nie tworzy się środowisko do rozwoju bakterii.

Dzięki unikalnej funkcji osuszania filtra oraz zawartości soli antybakteryjnych dbamy o wilgotność powietrza w sposób najzdrowszy i higieniczny.

Uniwersalna wydajność – nawilżacz dla małych i dużych

Maksymalna wydajność nawilżacza Klarta Humea wynosi 300 ml/h, dlatego idealnie sprawdza się on zarówno w mniejszych pokojach, jak i pomieszczeniach o powierzchni 44 m². Idealnie sprawdzi się w dużym pokoju, jak i będzie idealnym nawilżaczem powietrza dla dzieci i niemowląt.

Urządzenie ma panel dotykowy z podświetlaniem i regulacją jego intensywności. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy posiadać lampkę nocną w sypialni dziecka.

Klarta humea wifi dziecinnie prosta obsługa

Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi i aplikacji, obsługa nawilżacza jest niesłychanie prosta! Zadbaj o wilgotność powietrza z dowolnego miejsca.

Wygodne sterowanie w domu i poza nim

Nawilżaczem Klarta Humea WiFi można sterować z dowolnego miejsca na ziemi. Za pośrednictwem smartfona albo tabletu użytkownik ma dostęp do wszystkich ustawień, co pozwala m.in. na:

 • włączenie i wyłączenie urządzenia,
 • wybór docelowej wilgotności powietrza,
 • regulację intensywności nawilżania,
 • sprawdzenie aktualnej wilgotności i temperatury,
 • zaprogramowanie czasu nawilżania.
klarta humea aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna Smart LIFE pozwala na automatyzację pracy nawilżacza, ustawienia powiadomień gdy skończy się woda czy jak wilgotność powietrza spanie poniżej 40%.

Dodatkowo w aplikacji obecna jest opcja automatyzacji pracy nawilżacza. Użytkownik może np. ustalić zależność między wilgotnością powietrza a trybem nawilżania albo otrzymywać powiadomienia na urządzenie mobilne w przypadku potrzeby uzupełnienia zbiornika na wodę.

Kompleksowa ochrona, czyli nawilżanie + oczyszczanie powietrza

W Polsce poważny problem stanowi nie tylko niska wilgotność powietrza, ale i wysokie stężenie smogu. W celu kompleksowej poprawy jakości powietrza zachęcamy do zakupu także oczyszczacza Klarta. Nasze urządzenia skutecznie usuwają:

 • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 (główny składnik smogu),
 • lotne związki organiczne (znaczna część z nich ma działanie rakotwórcze),
 • dym tytoniowy,
 • alergeny wziewne,
 • bakterie i wirusy.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to zestaw, który umożliwia utrzymanie znakomitej jakości powietrza, a co za tym idzie, dobrze chroni zdrowie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy 70% wilgotności to dużo?

Dość dużo. Nawet jak na pomieszczone, które dopiero zostało nawilżone. Za optymalne dla człowieka warunki uznaje się wilgotność względną na poziomie 40-60%. Powyżej tej wartości może dochodzić do rozwoju zarodników grzybów i pleśni.

2. Przy jakiej wilgotności jest duszno?

Wilgotność powietrza utrzymująca się na poziomie powyżej 60 % może sprawiać wrażenie duszności, powodując problemy z oddychaniem.

3. Jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza?

Domowymi sposobami nie byłoby to łatwe, jednak są urządzenia, które mogą znacznie pomóc. W przypadku zbyt suchego powietrza – z rozwiązaniem przychodzą nawilżacze powietrza, ew. nawilżacze w zestawie z oczyszczaczami powietrza. Jeżeli natomiast podejrzewamy, że wilgotność powietrza w mieszkaniu jest za wysoka (np. w starych kamienicach czy miejscach o słabej wentylacji), warto wówczas sięgnąć po osuszacz powietrza.

4. A jak szybko zmniejszyć wilgotność?

Oprócz wspomnianego wyżej osuszacza powietrza, najskuteczniejszym sposobem jest otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczenia, zwłaszcza, gdy na dworze jest chłodno.

Opinie naszych zadowolonych Klientów

Nasz nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi otrzymał ocenę 4,8/5 na Ceneo (z 185 opinii).

klarta humea opinie
klarta humea opinie
klarta humea opinie
klarta humea opinie

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

4 odpowiedzi na “Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza?”

 1. Klarta.pl pisze:

  Dzień dobry Pani Lauro,
  przepraszam za późną odpowiedź.

  Niestety nawilżacz powietrza nie służy do obniżania wilgotności. Może on jedynie ją podnosić. Urządzenia, które zmniejszają wilgotność to osuszacze powietrza. Takiego nie mamy w swojej ofercie. Znalazłam na szybko zestawienie osuszaczy: https://nachlodno.pl/osuszacze-powietrza-ranking/ – może się Pani przyda.

  Oczywiście wyższa wilgotność powietrza w pokoju może być chwilowa i być związana z ciepłym i wilgotnym powietrzem na zewnątrz, więc sugeruję monitorować poziom nawilżenia i zwrócić na nią uwagę w dni, kiedy zrobi się już zimno. Wtedy to powietrze napływające do wnętrza mieszkania, po ogrzaniu, staje się znacznie suchsze.

  Przekraczanie bariery 60% wilgotności w okresie letnim jest zjawiskiem normalnym w większości domostw w Polsce. I jeśli występują epizodycznie, to nie należy się tym przejmować. Tym samym latem nawilżacz powietrza jest rzadko potrzebny i najczęściej stosuje się go w pomieszczeniach klimatyzowanych.

  Pozdrowienia,
  Agnieszka, BOK Klarta Poland

 2. Laura Pyśk pisze:

  Jeżeli wilgotność powtarza w pokoju wynosi 78% to czy ustawiając nawilżacz powietrza w tym pomieszczeniu na 40% ta wilgotność się unormuje ? Od trzech godzin po zadaniu 40% nawilżenia wilgotność nie spada..

 3. Klarta.pl pisze:

  Aktualnie wilgotność na poziomie 50-60% jest typowa w polskich domach. Np. teraz w Warszawie mamy 77% wilgotności powietrza zewnętrznego przy 13 stopniach. To przekłada się na wilgotność wyższą niż 50% w mieszkaniu.
  Niestety gdy temperatury spadają wilgotność w pomieszczeniach również będzie spadać. Różna jest też sama wilgotność powietrza na zewnątrz. Dlatego nawet bez używania ogrzewania, w prawidłowo wentylowanych mieszkaniach można spodziewać się spadków poniżej 40% a nawet 30%. Największy problem pojawia się przy mrozach, gdy w powietrzu mieści się bardzo mało wody. Takie powietrze dostając się do mieszkania po ociepleniu cechuje się bardzo niską wilgotnością.
  Trudno jest więc odpowiedzieć, czy nawilżacz powietrza będzie potrzebny. Sugeruję obserwację stacji i podjęcie decyzji dopiero wtedy, gdy poziom wilgotności będzie mniejszy niż 40%, które uznaje się za takie rozsądne minimum.

 4. Karolina pisze:

  Dzień dobry, mam pytanie. Jak mam wilgotność powietrza 55% (mierzone zwykłą stacją), to potrzebny mi nawilżacz powietrza? Pewnie zimą mogę liczyć że będę miała prawidłową wilgotność powietrza jak podkręcę kaloryfery 🙂 ale nie wiem czy warto się zdecydować na zakup…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.