Blog Klarta

Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy? To działa!

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 29.04.2024
klarta stor 2 dym papierosowy

Co wciąga dym papierosowy? Czy oczyszczacz powietrza oczyści pokój z zapachu papierosów? Jaki powinien być oczyszczacz powietrza dla palaczy?

Przede wszystkim wydajny, o dużej powierzchni filtrów, szybko reagujący na dym papierosowy, niedrogi w zakupie i utrzymaniu. Najlepiej, aby dodatkowo posiadał jonizację powietrza, która wspiera usuwanie uporczywego zapachu dymu papierosowego.

Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy – czy warto?

Oczyszczacz usuwa z powietrza nie tylko smog, ale także znacznie groźniejszy dym papierosowy, który zawiera w sobie aż 69 kancerogennych substancji, m.in. cząsteczki smoły, benzopirenu, a także metali ciężkich.

Przedostając się do naszych dróg oddechowych, związki te przyczyniają się do rozwoju nowotworów płuc, chorób układu pokarmowego, zawałów, udarów oraz pogorszenia kondycji fizycznej.

Oczyszczacz usuwa zapach, ale 10x szybciej usuwa dym

Najczęściej palacze decydują na oczyszczacz ze względu na nieprzyjemny zapach unoszący się w domu. Dzięki nowoczesnym, laserowym czujnikom jakości powietrza, urządzenie błyskawicznie wykrywa rosnący poziom substancji smolistych.

Wydajne silniki są w stanie w krótkim czasie wymieszać powietrze, zasysając brudne cząsteczki do oczyszczacza.

Nieco dłużej zajmuje pozbycie się zapachu papierosów – jednak dzięki filtrom z węglem aktywnym, którego 1 gram zawiera aż 1500 m2 powierzchni chłonnej, uciążliwy zapach będzie znacznie mniej odczuwalny, aż w końcu zniknie.

Dlaczego czas oczyszczania jest tak ważny?

Oczyszczacz powietrza do sypialni - Klarta Forste 4.
Oczyszczacz powietrza do sypialni – Klarta Forste 4. Grafika własna

Każdy papieros zawiera około 7000 substancji chemicznych, z których 69 ma potwierdzone działanie rakotwórcze.

W badaniu włoskich naukowców wykazano również niedawno, iż dym papierosowy tytoniowy przyczynia się do 10-krotnie większych stężeń szkodliwych pyłów aniżeli popularny, 2-litrowy silnik diesla (Invernizzi i wsp., 2019).

Dym tytoniowy, unosząc się w pomieszczeniach, w których przebywamy, osiada na ścianach, ubraniach czy meblach. Im szybciej szkodliwe cząsteczki osiądą na filtrach, a zapach zostanie pochłonięty, tym mniejsza szansa, że będziemy oddychać szkodliwym powietrzem.

Zanim wybierzesz, 5 cech dobrego oczyszczacza na dym papierosowy

Dobierz odpowiedni metraż

Na początku należy wybrać oczyszczacz do odpowiedniego pokoju. Jeśli najwięcej dymu papierosowego jest w sypialni, poszukaj urządzenia o wydajności min. 8-9 razy większej niż powierzchnia Twojego pomieszczenia.

Przyjmuje się bowiem, że oczyszczacz powinien 3x przefiltrować całą objętość powietrza w pokoju.

Rodzaj filtra

Dla palaczy zalecane są przede wszystkim filtry HEPA, które skutecznie usuwają wszelkie pyły, w tym dym papierosowy.

Warto jednak, by oczyszczacz powietrza dla palaczy miał też pojemny filtr węglowy, który będzie adsorbował nieprzyjemny zapach.

Cena i koszty eksploatacji

Komplet filtrów do oczyszczaczy powietrza Klata Stor I i Klarta Stor 2
Komplet filtrów do oczyszczaczy powietrza Klata Stor I i Klarta Stor 2. Grafika własna

Oczyszczacz, który pochłania dużą ilość substancji smolistych, jakie są w papierosach, szybciej zużywa filtry.

Przez to muszą być one częściej wymieniane. Warto więc brać więc pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale i eksploatacji oczyszczacza.

Przydatne funkcje

Zaleca się, aby oczyszczacz na dym posiadał jonizację powietrza, która nie tylko wprowadza równowagę pomiędzy szkodliwymi a dobrymi jonami, ale też wspiera oczyszczanie powietrza!

Dzięki temu szybciej usuwany jest zapach papierosów.

Porada

Jeśli w domu jest balkon i tam najczęściej pali się papierosy, to można postawić oczyszczacz zaraz przy drzwiach balkonowych. Zanim dym papierosowy zagości w domu na dobre, to oczyszczacz zdąży usunąć znaczną część zapachów i dymu.

Oczyszczacze najlepiej wykrywają klasyczne papierosy ze względu na zawartość substancji smolistych. E-papierosy czy popularne teraz podgrzewacze tytoniu (np. IQOS) nie posiadają substancji podobnych do tych z papierosów i z tego względu oczyszczacz wykrywa wyłącznie duże stężenia dymu.

Obserwuj poziom zabrudzenia filtrów. Substancje smoliste uwalniane podczas palenia papierosów sklejają filtry powietrza, skracając ich żywotność.

Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy dla osób narażonych na dym papierosowy?

Klarta Stor 2 White panel sterowania
Panel sterowania Klarta Stor 2 White. Grafika własna

W przypadku ekspozycji na dym tytoniowy, oczyszczacz powietrza z dymu papierosowego powinien być przede wszystkim:

 • Wydajny, by szybko poradzić sobie z neutralizacją szkodliwych, kancerogennych substancji.

 • Posiadać filtry o dużej pojemności. To właśnie filtry sprawiają, że oczyszczacz świetnie się sprawdza jako pochłaniacz dymu papierosowego. Przy regularnym paleniu, filtry w oczyszczaczach szybciej się zużywają. Warto więc, by były one pojemne.

 • Niedrogi w zakupie i eksploatacji – ze względu na środowisko swojej pracy, oczyszczacz powietrza na dym papierosowy powinien zapewniać przede wszystkim dobrą wydajność oczyszczania powietrza w niskiej cenie. Wszelkie dodatkowe funkcje to oczywiście miły dodatek, lecz nie są one niezbędne, często podnosząc jedynie cenę urządzenia.

Zamiast tego warto zwrócić swoją uwagę w stronę modeli o niskich kosztach wymiany filtrów, gdyż te (jak już podkreślaliśmy) mogą potrzebować częstszej wymiany.

Wszystkie te cechy spełniają bezkompromisowe Klarta Stor 2 i Klarta Forste 4.

Jak oczyszczacze powietrza Klarta radzą sobie z dymem papierosowym?

Filtry HEPA i węglowe o dużej powierzchni

budowa i działanie oczyszczacza powietrza z jonizacją - Klarta Forste 4. Grafika własna
budowa i działanie oczyszczacza powietrza z jonizacją – Klarta Forste 4. Grafika własna

Grafika ukazująca działanie zestawu filtrów oraz jonizatora ION Plasma Air. Grafika własna

Najpotężniejszym orężem w walce z dymem nikotynowym jest skuteczny zestaw filtrów. Składają się na niego:

 • Filtr HEPA H13 99,97% – gęsto utkany o porowatej strukturze, zatrzymuje mechaniczne wszelkie cząsteczki pyłów, w tym benzo(a)piren, kadm, arsen czy polon, ulatniające się podczas palenia papierosów

 • Filtr węglowy – adsorbuje cząsteczki szkodliwych gazów, pozbywając się z powietrza drażniących zapachów

 • Filtr wstępny – zatrzymuje cząsteczki kurzu, włosy, sierść i inne zanieczyszczenia, pozytywnie wpływając na żywotność pozostałych 2 filtrów.

By zapewnić jeszcze dłuższą żywotność filtrów i lepszą ochronę zdrowia, wprowadziliśmy filtry EF (Extra Fold), posiadające większą powierzchnię od standardowego filtra H13.

Dzięki większej powierzchni materiału filtracyjnego HEPA, filtry z symbolem EF charakteryzują się wzrostem przepływu powietrza i tempa oczyszczania od 5 do 10%.

Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza dla palaczy?

Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4
Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4. Grafika własna

Filtry HEPA i węglowy zastosowane w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2 charakteryzują się dłuższą, 2-letnią żywotnością.

Jest to o tyle ważne, gdyż dym tytoniowy przyczynia się w dużym stopniu do szybszego zapychania się filtrów, a w konsekwencji krótszej ich żywotności.

Dlatego też w przypadku oczyszczaczy powietrza dla palaczy, zalecamy częstszą wymianę filtrów.

W modelu Klarta Forste 4 żywotność filtrów szacujemy na ok. 12 mies. Podobnie jednak, jak w przypadku serii Stor, przy częstym paleniu tytoniu, konieczność wymiany może nastąpić szybciej, np. po 6-9 miesiącach.

Jonizacja plazmowa ION Plasma Air

Jonizacja plazmowa pomaga w usuwaniu szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów.

Wydajny jonizator plazmowy generujący 30 mln kationów i aż 45 mln anionów pomoże szybciej przywrócić czyste i zdrowe powietrze, pozbawione tlenków węgla, azotu, formaldehydu czy cyjanowodoru.

Restrykcyjny tryb auto

Czas ma znaczenie, zwłaszcza, gdy chodzi o zdrowie. Zależy nam, by nasze oczyszczacze jak najszybciej wykrywały i reagowały na wszelki niepokojący wzrost poziomu zanieczyszczeń.

Dlatego też przykładamy olbrzymią wagę do restrykcyjności trybów automatycznych. W praktyce to one właśnie są przez Was najczęściej wybierane w codziennym użytku.

Nasze superszybkie oczyszczacze Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2 błyskawicznie reagują na wszelki wzrost poziomu pyłów PM2,5, zwiększając swą prędkość już powyżej 5 i 8 µg/m3.

Dzięki temu jesteśmy jednym z pierwszych producentów oczyszczaczy, który dopasował algorytm ich pracy do nowych, restrykcyjnych norm jakości powietrza zalecanych przez WHO.

Aplikacja mobilna Smart Life pozwala wybrać 1 z 3 trybów pracy automatycznej. Grafika własna
Aplikacja mobilna Smart Life pozwala wybrać 1 z 3 trybów pracy automatycznej. Grafika własna

Dbając o komfort użytkowania naszych urządzeń, w szczególności komfort akustyczny, stworzyliśmy 3 tryby automatyczne: Auto Turbo, Auto Normal i Auto Sleep, dzięki którym łatwiej dopasujesz intensywność oczyszczania do pory dnia czy własnych preferencji.

Imponująca wydajność oczyszczania

Superszybki oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 dysponuje wydajnością oczyszczania sięgającą 600 m³/h.

Dzięki temu błyskawicznie przywróci czyste i zdrowe powietrze, pozbywając się dymu tytoniowego ze standardowej wielkości pomieszczeń.

Ogromna wydajność modelu Stor 2 pozwala stosować urządzenie nawet na 80 m2. Polecamy go jednak też do mniejszych pomieszczeń, gdzie po prostu szybciej pozbędzie się dymu tytoniowego.

Nasza oferta to jednak nie tylko Stor 2, ale również mniejsza i bardziej kompaktowa Klarta Forste 4.

Oczyszczacz o wydajności 300 m³/h proponujemy osobom do mniejszych powierzchni – np. sypialni czy gabinetów. Maksymalny metraż, na jakim sprawdzi się Klarta Forste 4 to 40 m2.

Dlaczego warto się chronić? Wpływ dymu papierosowego na zdrowie

wpływ dymu papierosowego na zdrowie

Źródło: Canva.com

Papierosy są obecnie jedynym na świecie legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Zawarta w dymie papierosowym substancja chemiczna BPDE powoduje mutacje genu, znanego ze ścisłych związków z wieloma nowotworami.

BPDE uszkadza gen K-RAS, co prowadzi do niekontrolowanego rozrostu komórek. Za najpowszechniejsze skutki uboczne palenia tytoniu uznaje się:

 • Nowotwory płuc – 9 na 10 osób zdiagnozowanych z rakiem płuc okazuje się być palaczami papierosów.
 • Choroby naczyniowo-sercowe – Palenie papierosów prowadzi do częstszych zawałów i udarów. U palaczy obserwuje się również często nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca

 • Choroby układu pokarmowego – Wrzody żołądka i dwunastnicy, a także rak poszczególnych organów przewodu pokarmowego. Australijski Cancer Council sugeruje, że szansa na jeden z nowotworów układu pokarmowego u osób palących jest o 61% większa niż u osób, które nie sięgają po papierosy osób palących papierosy

 • Zagrożenie dla kobiet w ciąży – większe ryzyko urodzenia martwego dziecka, astma u małych dzieci

70 tys. Europejczyków rocznie umiera z powodu palenia biernego

Nie tylko palacze odczuwają skutki uboczne palenia. Tzw. palenie bierne przyczynia się do rozwoju nowotworów u osób, które same wcale nie palą tytoniu.

Najczęściej jest to rak krtani, gardła, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy, czy też piersi.

Bierne palenie przekłada się na śmierć 1,2 mln ludzi rocznie na całym świecie. W Unii Europejskiej szacuje się, że liczba ta wynosi ok. 70000.

W Polsce natomiast mówi się jedynie o 1000 osób rocznie. Zważywszy jednak na europejskie statystyki, liczba ta może być większa.

Jak oczyścić pokój z dymu papierosowego? 3 najlepsze metody

Osoby zastanawiające się, co wciąga dym papierosowy, najczęściej pytają się po jakim czasie znika zapach papierosów i jak przyśpieszyć ten proces.

 • Oczyszczacz powietrza
oczyszczanie powietrza Klarta Stor 2 schemat
Schemat oczyszczania powietrza przez Klarta Stor 2

Wyposażony w filtr węglowy, oczyszczacz powietrza to najlepszy pochłaniacz dymu papierosowego pozwalają skutecznie adsorbować zapach papierosów, przywracając zdrowe i czyste powietrze w pomieszczeniu.

 • Naturalny odświeżacz powietrza – ocet

Ocet to świetny naturalny detergent, który dzięki swym właściwościom nie tylko usuwa osad z kamienia, zabija bakterie, ale także neutralizuje nieprzyjemny zapach.

Wystarczy zmieszać ocet z sokiem z cytryny, a następnie rozpylić przygotowaną mgiełkę. Dobrze zadziała również rozstawienie miseczek czy pojemników z octem w zadymionym pomieszczeniu.

 • Pranie ubrań, koców i posłań

Ostatnim, najbardziej prozaicznym, ale nie mniej skutecznym środkiem jest po prostu regularne pranie ubrań, koców, narzut, zasłon i innych elementów, których tkaniny chłoną mocno dym tytoniowy.

Najlepsze rozwiązanie dla palaczy? Nigdy nie jest za późno, by rzucić!

rzucenie palenia
Źródło: Canva.com

1 papieros skraca nasze życie o 11 minut. Jedna paczka (20 papierosów), to już 3h 40 min, czyli równowartość 2 meczy piłkarskich z dogrywkami.

Choć wydaje się to niewiele w skali całego życia, w przypadku regularnych palaczy, ich życie może być krótsze nawet o kilka lat!

Na szczęście nawet regularni palacze nie są na straconej pozycji. Wg danych podawanych przez australijski Cancer Council, nasze tkanki zaczynają się regenerować 6 godzin po wypaleniu ostatniego papierosa (pod warunkiem, że za chwilę nie sięgniemy po kolejnego).

Co więcej, niektóre badania dowodzą, że rezygnacja z palenia tytoniu przed 40-tką może obniżyć ryzyko chorób odtytoniowych nawet o 90 %. Jak widać – nigdy nie jest za późno.

Źródła:

 1. Invernizzi, Giovanni & Ruprecht, Ario & Mazza, Roberto & Rossetti, E & Sasco, Annie & Nardini, Stefano & Boffi, Roberto. (2004). “Particulate matter from tobacco versus diesel car exhaust: An educational perspective.” Tobacco control. 13. 219-21. 10.1136/tc.2003.005975.
 2. Autor nieznany. “16 cancers caused by smoking. Cancer Council NSW”. 19 Aug 2020

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Czy oczyszczacz powietrza jest w stanie skutecznie usunąć dym papierosowy z powietrza w pomieszczeniu?

Tak, większość cząsteczek dymu papierosowego ma wielkość od 0,1 do 1 mikrona, będąc łatwymi do zatrzymania przez filtr HEPA. Nieco gorzej oczyszczacze radzą sobie z neutralizacją zapachu dymu papierosowego.

2. Jaki rodzaj filtra jest najlepszy do usuwania dymu papierosowego z powietrza?

Filtr HEPA, który usunie m.in. cząsteczki benzopirenu, kadmu, arsenu czy polonu, powstające podczas palenia oraz filtr węglowy, który usuwa cząsteczki gazów: formaldehydu, fenolu, acetonu czy toluenu (lotne związki organiczne)

3. Czy oczyszczacz powietrza może usunąć nieprzyjemny zapach papierosów z powietrza?

Tak, jednak zważywszy na to, że dym ten szybko osiada na ubraniach, meblach czy ścianach, potrzebny jest wydajny oczyszczacz, który będzie efektywnie filtrował powietrze.

4. Jak dużo energii zużywa oczyszczacz powietrza z dymu papierosowego i jak wpłynie to na moje rachunki za prąd?

Oczyszczacz powietrza zużywa niewiele energii, a jego praca nie powinna być w ogóle odczuwalna w comiesięcznym budżecie. Klarta Stor 2 pobiera od 5 do 66 W. Klarta Forste 4 natomiast od 5 do 43 W – zakładając pracę w trybie ciągłym 24/7, jest to ok. 2,8 zł miesięcznie.

5. Czy oczyszczacz powietrza jest łatwy w obsłudze i konserwacji?

Dzięki starannie przemyślanej pracy automatycznej, nasze oczyszczacze są praktycznie bezobsługowe. Pozostawione same sobie, doskonale ocenią jakość powietrza i dostosują intensywność oczyszczania do panujących warunków. Należy jedynie pamiętać o okresowej wymianie filtrów (co 12 mies. – Klarta Forste 4 i co 24 mies. – Klarta Stor 2)

6. Czy oczyszczacz powietrza dla palaczy może być cichy? Czy będzie przeszkadzał w pracy?

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są standardowo w 3 tryby pracy automatycznej, w tym tryb Auto Sleep. Łącząc efektywne oczyszczanie i komfort akustyczny, generuje niespełna 40 dB hałasu, będąc idealnym kompanem, gdy potrzebujesz się skupić.

7. Czy producent oferuje gwarancję na oczyszczacz powietrza i jak długo trwa ta gwarancja?

Tak, wszystkie oczyszczacze powietrza Klarta objęte są standardowo 3-letnią gwarancją.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

4 odpowiedzi na “Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy? To działa!”

 1. Izabella pisze:

  Dzień dobry,

  Ciężko o jednoznaczną odpowiedź, gdyż wiele zależy od stężenie substancji smolistych w danym papierosie, czasu jego palenia, tego jak chłonne są ściany i tkaniny w pokoju. Z doświadczenia mogę zasugerować, iż będzie to maksymalnie kilkanaście minut 🙂

  Z technologicznego punktu widzenia: Klarta Stor 2 potrzebuje około 24 minut, aby całkowicie oczyścić powietrze w takim pomieszczeniu, o jakim Pan pisze (zakładając pełną, 3-krotną wymianę powietrza i standardową wys. pomieszczenia – 2,5 m).

  Pozdrawiam

 2. Tomasso pisze:

  A po jakim czasie taki Stor usunie zapach papierosa z pokoju z kuchnią 30 m2?

 3. Izabella pisze:

  Dzień dobry,

  Skoro piszę Pan o aplikacji, to domyślam się, że posiada model Stor 2 🙂 Tak, to zupełnie normalne. Tak czasem się dzieje, gdy stężenie substancji smolistych jest zbyt duże i przekracza maksymalny poziom rejestrowany przez sensor (np. palił Pan w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczacza czy tuż przy jego czujniku). Jeżeli odczyty wracają jednak po czasie do normy, to wszystko w porządku!

  Pozdrawiam serdecznie

 4. Anonimek pisze:

  Czy to normalne, że po zapaleniu papierosa mam 999 PM2,5 w aplikacji? Nie palę regularnie. Zapaliłem, żeby sprawdzić, czy zadziała. Na szczęście po jakichś 15-20 minutach zeszło do ok. 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.