Blog Klarta

Oczyszczacz powietrza na roztocza: 75% mniej roztoczy w powietrzu

Opublikowano: piątek, 12.05.2023
mężczyzna i alergia na kurz

Czy istnieją urządzenia do zabijania roztoczy? Zespół naukowców z Monachium dowodzi, iż oczyszczacze powietrza mogą zmniejszyć stężenie roztoczy w sypialni nawet o 75%. W przypadku białka psiej śliny jest to nawet 89%. To bardzo obiecujące dane, które utwierdzają nas w przekonaniu, że rozwój oczyszczaczy ma sens. Dlatego też od 2017 roku udoskonalamy nasze modele, zwiększając powierzchnię chłonną filtrów, inwestując w laserowe czujniki jakości powietrza czy wprowadzając technologię jonizacji plazmowej. Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików wybrać? I jak oczyszczacze powietrza Klarta przyczyniają się do neutralizacji roztoczy i poprawy samopoczucia alergików?

Czy oczyszczacz powietrza może pomóc w łagodzeniu objawów alergii?

Oczyszczacze powietrza dla alergików, wyposażone przede wszystkim w wysokiej klasy, skuteczne filtry oraz laserowe, dokładne czujniki jakości powietrza, pomogą pozbyć się wielu drażniących cząsteczek, w tym pyłów zawieszonych, pyłków roślin, ale także roztoczy kurzu domowego czy białka śliny zwierząt domowych.

Zatrzymując fizycznie wiele unoszących się w powietrzu mikrocząsteczek, oczyszczacz powietrza ułatwia komfortowe oddychanie, przyczyniając się do zmniejszenia objawów alergii: nieżytu nosa, drapania w gardle czy przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

klarta forste 4 gold w sypialni

Oczyszczacz na roztocza – Klarta Forste 4 w sypialni alergika. Materiały Klarta.pl

Jaki oczyszczacz na roztocza? 5 najważniejszych cech

  1. Skuteczne filtry – filtry HEPA zatrzymują skutecznie mikrocząsteczki roztoczy kurzu domowego (ich odchody), pyłki roślin, pyły smogowe, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne czynniki wywołujące odpowiedź alergiczną. Filtr węglowy nie usunie wprawdzie roztoczy, ale pomoże zneutralizować drażniące lotne związki organiczne (np. formaldehyd, aceton, toluen), które osiadają w drogach oddechowych, zmniejszając ich odporność.
  2. Dokładne czujniki jakości powietrza – oczyszczacz powietrza na roztocza wyposażony w dokładne laserowe czujniki jakości potrafi szybko wychwycić każdą zmianę stężenia zanieczyszczeń w otoczeniu
  3. Z restrykcyjnym trybem auto – najdokładniejsze czujniki to nie wszystko, jeśli oczyszczacz nie zinterpretuje danego poziomu zanieczyszczeń jako zagrażający. Im bardziej rygorystyczny algorytm, tym szybciej oczyszczacz uruchomi wysokie obroty i tym szybciej pochłonie szkodliwe substancje z otoczenia
  4. O wydajności oczyszczania dopasowanej do rozmiaru pomieszczenia – wydajność oczyszczania (CADR) przekłada się na metraż, który może zostać przefiltrowany. Im wyższy CADR, tym większa powierzchnia oczyszczania. Przyjmujemy, że do efektywnej filtracji pomieszczenia, oczyszczacz na roztocza musi co najmniej 3-krotnie wymieszać powietrze.
  5. Wyposażony w jonizator plazmowy – plazmowa jonizacja przyśpiesza usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, immobilizując szkodliwe cząstki i destabilizując ich strukturę atomową. Szczególnie skuteczna jest w przypadku zarodników grzybów i pleśni, ale też innych alergenów.

Badania satysfakcji użytkowników Klarta – 98% alergików odczuwa ulgę korzystając z naszych oczyszczaczy

W 2021 roku przeprowadziliśmy badania satysfakcji klientów, w których zapytaliśmy alergików o to jak oceniają rolę oczyszczaczy Klarta w redukcji objawów alergicznych. Aż 98% respondentów potwierdziło pozytywny wpływ oczyszczaczy powietrza Klarta na łagodzenie dolegliwości związanych z alergią, a 29% alergików zadeklarowało całkowitą eliminację objawów.

Jak oczyszczacze powietrza Klarta zatrzymują roztocza?

Rozmiary cząstek poszczególnych popularnych  zanieczyszczeń. Grafika Klarta.pl

Jak widać na powyższej grafice, dzięki swej porowatej strukturze filtry HEPA potrafią zatrzymywać mikrocząstki zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,001 mikrona. Tymczasem wielkość alergenów roztoczy kurzu domowego waha się często od ok. 0,1 do 10 um. Zależy to w dużej mierze od tego, czy i do jak dużej cząsteczki kurzu czy brudu, roztoczom udało się przyczepić.

Najważniejszym orężem w walce z roztoczami jest więc dobrze skonstruowany filtr HEPA. Oczyszczacz powietrza na roztocza Klarta może być wyposażony w filtr HEPA H13 EF 99,97%.

Ulepszone filtry HEPA H13 EF 99,97%

Pozytywny feedback najbardziej motywuje do udoskonalania produktów. Dlatego też w 2022 wprowadziliśmy zmiany w oczyszczaczach Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2, które jeszcze lepiej przystosowały nasze urządzenia do ochrony powietrza przed alergenami zwierzęcymi (m.in. psów, kotów, roztoczy kurzu), roślinnymi (pyłkami traw, drzew, krzewów) oraz zarodnikami grzybów i pleśni.

Ulepszony filtr HEPA klasy H13 EF posiada większą powierzchnię od standardowego filtra H13, co przyspiesza proces oczyszczania ze smogu, alergenów czy wirusów. Dzięki zastosowaniu większej powierzchni materiału filtracyjnego HEPA, filtry z symbolem EF charakteryzują się też wzrostem przepływu powietrza i tempa oczyszczania od 5 do 10%, w zależności od wybranej prędkości względem standardowego filtra HEPA H13 99,97%.

Dlaczego 99,97%?

Taką skuteczność osiąga użyty przez nas materiał filtracyjny filtra HEPA względem najbardziej uciążliwych cząstek o rozmiarze 0,3 mikrona. Roztocza kurzu domowego przyczepiają się do cząstek kurzu, osiągając często rozmiary sięgające kilkunastu mikronów. Takie cząsteczki z łatwością powstrzymywane są przez nasze filtry HEPA i oraz wstępne.

Jonizacja ION Plasma Air – przyśpiesza usuwanie roztoczy

Grafika ilustrująca filtrację oraz jonizację powietrza w modelu Klarta Forste 4. Grafika własna Klarta.pl

Pomocny w usuwaniu alergenów wziewnych: zarodników pleśni, grzybów, pyłków roślin oraz właśnie roztoczy jest jonizator plazmowy. Dlatego też Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2 wyposażone zostały w nowoczesną, bardzo wydajną technologię jonizacji plazmowej ION Plasma Air, generującą aż 30 mln jonów dodatnich i 45 mln jonów ujemnych.

Taki zastrzyk jonów w powietrzu zapewnia ogromną ilość rodników hydroksylowych, pomagających dezaktywować zarodniki pleśni, grzybów, alergeny i roztocza, ale także wirusy i bakterie. Nasz jonizator zwalcza również nieprzyjemne zapachy oraz przywraca zdrową równowagę jonową w powietrzu.

Sama technologia jednak nie byłaby jednak skuteczna, gdyby nie udział wspomnianych wcześniej filtrów. Synergia tych elementów zapewnia szybką i efektywną filtrację.

Oczyszczacze powietrza Klarta zatrzymują roztocza i inne alergeny

Wielu naszych rodaków jest uczulonych na pyłki roślin i zarodniki grzybów, pojawiające się często już od lutego (leszczyna, olcha) aż do sierpnia (alternaria, cladosporium). Sporo użytkowników ma też alergię na białko kociej śliny Fel d 1 lub białka Can f 1 i Can f 2 w ślinie i sierści psów. Substancje te również mogą być powstrzymane przez nasz sprawdzony zestaw – filtry HEPA + jonizatory ION Plasma Air.

O bezpieczeństwo naszych użytkowników dba także precyzyjny czujnik laserowy IQ Sensor, który znajdziemy zarówno w modelu Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2. Zapewnia on dokładny pomiar stężenia cząsteczek PM2.5.

Restrykcyjne tryby automatyczne sprawiają, że oczyszczacz na roztocza Klarta Stor 2 zwiększa prędkość filtracji już przy stężeniu PM2.5 przekraczającym 7 µg/m³, a Klarta Forste 4 powyżej 5 µg/m³.

Jak oczyścić mieszkanie z roztoczy? Oczyszczacz to nie wszystko

Żywiące się resztkami naskórka roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które znajdziemy wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek lub zwierzę. Całkowite ich pozbycie się z otoczenia jest niestety niemożliwe. Sprawę tę utrudnia fakt, iż roztocza w większości skrywają się w powierzchni pościeli, ubrań, materacy, firan i innych. Możemy jednak podjąć działania, które istotnie ograniczą ich ilość w otoczeniu.

Regularne odkurzanie

Ze względu na swą mikroskopijną wielkość, roztocza mogą utrzymywać się w powietrzu przez około 20 minut do nawet 2 godzin, będąc wzniecone przez ruch domowników, ścieranie kurzy czy odkurzanie. Dlatego też dla osiągnięcia najlepszego efektu, warto połączyć wysiłki i korzystać z oczyszczaczy powietrza Klarta podczas sprzątania czy odkurzania.

Choć sprzątanie może nie należeć do najprzyjemniejszych czynności, powtarzane regularnie, np. 2 razy w tygodniu, zapewni nam znacznie lepszy komfort oddychania i skróci czas poświęcany na porządki.

Dbanie o odpowiednią temperaturę i wilgotność otoczenia

klarta forste 4 gold panel dotykowy

Oczyszczacz powietrza na roztocza Klarta Forste 4 wyposażony jest w dotykowy ekran, wyświetlający aktualną temp. i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Materiały Klarta.pl

Roztocza najszybciej rozmnażają się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Dlatego też warto utrzymywać temperaturę pomieszczeń w okolicach 20 stopni, wilgotność zaś na poziomie ok. 50%.

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są w czujniki temperatury i wilgotności powietrza, pomagając w codziennej kontroli warunków w pomieszczeniu. W przypadku zbyt suchego powietrza, polecamy na takie okazje używanie nawilżacza powietrza – Klarta Humea WiFi.

Antyalergiczne kołdry, poduszki i pokrowce na materace

Wykonane z nieco sztywniejszych, syntetycznych materiałów, stanowią bardzo nieatrakcyjne środowisko do rozwoju roztoczy, w przeciwieństwie np. do tradycyjnego pierza.

Cotygodniowa wymiana pościeli

Warto także pamiętać o regularnej zmianie pościeli. Dokonywana raz na tydzień, powinna poprawić komfort snu alergików wziewnych.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Czy oczyszczacz powietrza na roztocza ma sens?

Oczyszczacz powietrza to rozwiązanie polecane alergikom na roztocza również przez środowiska medyczne. Nie wyeliminują one całkowicie problemu, gdyż znaczna ilość roztoczy bytuje na co dzień w trudno dostępnych zakamarkach pościeli, materacy czy koców, ale z pewnością przyczyni się do redukcji poziomu zanieczyszczeń pyłowych, a co za tym idzie większego komfortu oddychania.

2. Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików na roztocza?

Oczyszczacz powietrza dla alergików powinien być przede wszystkim restrykcyjny w podejściu do usuwania zanieczyszczeń (tryb auto), posiadać dokładne czujniki jakości powietrza oraz system filtrów zapewniający efektywne oczyszczanie powietrza. Niemniej ważna jest również wydajność oczyszczania, dobrana do wielkości pomieszczenia.

3. A może oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików

Wiele polskich domów zmaga się z suchym powietrzem, które sprzyja nasileniu objawów alergii. Gdy wilgotność w pomieszczeniach spada poniżej 40% można zaobserwować wysuszającą się skórę, jak również ból gardła i charakterystyczną chrypkę. Wysuszona śluzówka traci swą naturalną sprężystość, przez co staje się bardziej podatna na działanie czynników alergicznych.

4. Czy jonizacja zabija roztocza?

Tak, choć najskuteczniejsza jest w przypadku roztoczy, które unoszą się w powietrzu (np. z cząsteczkami pyłu czy kurzu, wznieconymi przez domowników). Znacznie gorzej radzi sobie z roztoczami, zasiedlającymi kołdry, poduszki, materace czy ubrania.

5. Jakie jest najlepsze urządzenie do zabijania roztoczy?

Zdecydowanie najlepszym jest połączenie jonizatora z oczyszczaczem, który dzięki obracającemu się silnikowi, będzie w stanie zasysać zanieczyszczone powietrze do środka. Jonizacja plazmowa ułatwia zaś to zadanie, prowadząc do destabilizacji struktury atomowej zanieczyszczeń i łatwiejszej ich neutralizacji.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

Oczyszczacz powietrza w kosztach firmy. Można czy nie?

Oczyszczacz powietrza do 1000 zł? Poznaj Klarta Forste 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.