Blog Klarta

Jak poprawić jakość powietrza w domu? 10 porad

Ostatnia aktualizacja: piątek, 12.01.2024
Jak poprawić jakość powietrza w domu

Jakość powietrza w naszych domach ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto o nią dbać. Istnieje kilka sposobów na to, aby poprawić stan powietrza, a w tym artykule przedstawiamy dziesięć, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

1. Używaj oczyszczacza powietrza

Dobry oczyszczacz powietrza może szybko poprawić jakość powietrza w domu, chroniąc przed:

 • smogiem – zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zawału, udaru, choroby Alzheimera oraz wielu innych schorzeń,
 • alergenami wziewnymi – pyłki roślinne, pleśń, roztocza kurzu domowego i sierść znacząco pogarszają komfort życia osób uczulonych i mogą doprowadzić u nich do rozwoju astmy,
 • dymem papierosowym – sprzyja występowaniu chorób nowotworowych, schorzeniom układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, powoduje podrażnienia dróg oddechowych i oczu,
 • lotnymi związkami organicznymi, w tym formaldehydem – wiele z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze, stanowią składniki środków czystości, kosmetyków, produktów do wykańczania wnętrz i mebli,
 • bakteriami i wirusami – oczyszczacz nie zapobiega całkowicie zakażeniu, ponieważ może do tego dojść na drodze bezpośredniego kontaktu z osobą chorą albo zainfekowanym przedmiotem, ale redukuje zagrożenie poprzez zatrzymywanie patogenów obecnych w powietrzu,
 • brzydkimi zapachami. 
Klarta Stor 2 Formaldehyd butelka
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2

Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2 dzięki połączeniu filtra HEPA, węglowego i wstępnego oraz jonizacji plazmowej usuwają niemal 100% zanieczyszczeń. Precyzyjne czujniki i trzy bardzo dobre tryby automatyczne sprawiają, że są w stanie samodzielnie dostosowywać tempo filtracji do aktualnych potrzeb.

2. Korzystaj z nawilżacza powietrza

Suche powietrze to problem dość częsty, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Kiedy wilgotność powietrza jest niższa niż 40%, dochodzi do:

 • Przesuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, a w rezultacie wystąpienia uczucia drapania w gardle, które wymusza suchy kaszel,
 • Wzrostu podatności na choroby wirusowe i bakteryjne, co też ma związek z wysuszeniem śluzówki dróg oddechowych. Obecne w niej rzęski nie są w stanie dobrze spełniać swojej funkcji, którą jest oczyszczanie powietrza.
 • Wysychania śluzówki oczu, co prowadzi do ich zaczerwienienia, pieczenia i łzawienia.
 • Przesuszenia skóry, a w konsekwencji do jej zaczerwienienia, swędzenia i szybszego starzenia.
 • Pogorszenia kondycji włosów, przejawiającego się m.in. utratą blasku i łamliwością.

Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności jest zastosowanie dobrego nawilżacza powietrza. Klarta Humea WiFi z wydajnością 300 ml/h radzi sobie nawet przy dużym przesuszeniu, a dzięki wbudowanemu higrostatowi i sterowaniu aplikacją zapewnia łatwą obsługę i utrzymanie wilgotności na idealnym poziomie. W przypadku dużych powierzchni do 80m2 polecamy większy nawilżacz Klarta Humea Grande o wydajności 650ml/h.

Klarta Humea Wifi

Inteligentny, ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Sprawdza się w pomieszczeniach do 44 m².

Sprawdź

Klarta Humea Grande WiFi

Nowy, 2x bardziej wydajny. Do salonu, biur, dużych pokoi, aż do 80m².

Sprawdź

3. Nie dopuść do nadmiernego wzrostu wilgotności

Przesuszenie powietrza to zjawisko niepożądane, lecz problem stanowi również zbyt wysoka wilgotność, czyli przekraczająca 60%. W trosce o komfort i zdrowie, każdy nawilżacz powietrza Klarta jest wyposażony w higrometr, który czuwa nad utrzymaniem idealnego poziomu wilgotności w Twoim domu.

Gdy tylko poziom wilgotności przekroczy bezpieczne wartości, nawilżacz Klarta błyskawicznie reaguje, informując o tym stanie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Co więcej, dzięki możliwości ustawienia własnych reguł w aplikacji Smart Life – Smart Living, możesz spersonalizować działanie nawilżacza, zapewniając sobie i swoim bliskim zdrowe i komfortowe środowisko każdego dnia.

Nawilżacz powietrza z higrostatem

Do walki z przewilżeniem służy osuszacz powietrza, ale to wyłącznie pomoc doraźna. Najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny problemu, którą może być m.in:

 • niedrożność rur odprowadzających deszczówkę,
 • nieszczelność połaci dachowych,
 • nieprawidłowa wentylacja przeciwwilgociowa fundamentów,
 • awaria sieci wodno-kanalizacyjnej,
 • niesprawna wentylacja,
 • suszenie w domu prania.

Zapobieganie zbyt wysokiej wilgotności powietrza jest ważne, ponieważ powoduje ona:

 • bóle głowy, mięśni i stawów,
 • nasilenie objawów chorób reumatycznych,
 • rozwój w pomieszczeniu chorobotwórczych pleśni i grzybów.

4. Ogranicz ilość przedmiotów magazynujących kurz

Ozdobne poduszki, narzuty, zasłony, dywaniki itp. pozwalają nadać wnętrzu ładny, przytulny wygląd, ale jednocześnie bywają źródłem zanieczyszczeń. Takie przedmioty gromadzą kurz i pyłki roślinne, a gdy są poruszane, zanieczyszczenia te wzbijają się w powietrze. Warto zatem ograniczyć ilość podobnych ozdób i dbać o ich czystość. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim alergicy.

5. Wymieniaj filtry w oczyszczaczu i nawilżaczu tak często, jak potrzeba

Filtr węglowy i HEPA w oczyszczaczu oraz filtr ewaporacyjny w nawilżaczu zużywają się, a zużyte nie są w stanie dobrze spełniać swoich funkcji. Ważne jest zatem kontrolowanie ich stanu oraz dokonywanie wymiany zawsze wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Oczyszczacze Klarta Forste 4 i Klarta Stor 2 oraz nawilżacz Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande mają wskaźniki wymiany filtrów. Warto jednak pamiętać, że czasem mogą one zużyć się wcześniej lub później. W przypadku filtrów oczyszczających powietrze (HEPA i węglowy) istotne znaczenie ma jakość powietrza w miejscu użytkowania urządzenia, natomiast na żywotność filtra nawilżacza wpływa sposób eksploatacji, czyli przestrzeganie zasad higieny.

6. Wietrz pomieszczenia wtedy, gdy na zewnątrz jest najmniej zanieczyszczeń

Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone, także zimą. Jednak warto unikać otwierania okien wtedy, gdy na zewnątrz jest najwięcej zanieczyszczeń. Zimą stężenie smogu zazwyczaj wzrasta wieczorami, dlatego wietrzenie lepiej przeprowadzić wcześniej. Oczywiście najlepiej, aby w tym czasie pracował oczyszczacz, który będzie na bieżąco zatrzymywać dostające się do środka zanieczyszczenia.

Wiedzy na temat aktualnej jakości powietrza dostarczają liczne strony internetowe i aplikacje. Korzystanie z nich ułatwi wybór odpowiedniego momentu na przewietrzenie mieszkania, a tym samym ograniczy ryzyko kontaktu ze smogiem.

7. Nie pal w domu papierosów

Nikotyna, cyjanowodór, tlenek azotu, kadm, benzen – to tylko część z wielu groźnych składników dymu papierosowego. Nie od dziś wiadomo, że szkodzą one nie tylko samemu palaczowi, ponieważ palenie bierne jest nie mniej szkodliwe od czynnego. Co więcej, istnieje jeszcze tzw. palenie z trzeciej ręki. 

Polega ono na kontakcie ze składnikami dymu obecnymi np. meblach, ścianach czy zasłonach. Osiadają one na różnych powierzchniach i utrzymują się tam przez długi czas. Unikanie palenia papierosów w domu chroni zatem zdrowie nie tylko tych, którzy aktualnie w nim przebywają.

8. Zadbaj o stan wentylacji

Zadaniem wentylacji jest usuwanie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego i zapewnienie dopływu powietrza świeżego. Aby było to możliwe, kanały wentylacyjne muszą być sprawne i czyste. Zaniedbania w tej kwestii prowadzą do zanieczyszczenia powietrza i problemów z wilgotnością.

To nie wszystko, ponieważ niesprawna wentylacja w połączeniu np. z piecykiem gazowym oznacza ryzyko nadmiernego wzrostu stężenia tlenku węgla, czyli zaczadzenia.

Dbanie o stan wentylacji stanowi zatem ważny element troski o dobrą jakość powietrza w domu.

9. Zamiast odświeżaczy powietrza używaj olejków eterycznych

Wiele osób nie wyobraża sobie, żeby w ich domu mogło zabraknąć odświeżaczy powietrza, które zapewniają piękny zapach. Niestety popularne odświeżacze nie poprawiają jakości powietrza, a wręcz przeciwnie. Zawierają bowiem dużo szkodliwych związków chemicznych, w tym lotne związki organiczne. 

Warto zatem rozważyć alternatywę w postaci naturalnych olejków. Ich wybór jest tak szeroki, że każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Ponadto poszczególne olejki eteryczne mają różne działanie. Olejek miętowy i eukaliptusowy odstraszają komary, lawendowy ułatwia zasypianie, a z drzewa herbacianego pomaga przy zatkanych zatokach.

10. Hoduj rośliny

Rośliny doniczkowe pozytywnie wpływają na wygląd domu, lecz także na jakość powietrza. Niektóre gatunki usuwają szkodliwe gazy, np. formaldehyd i ksyleny. Oczywiście nie zastąpią pod tym względem oczyszczaczy powietrza. Ich efektywność jest znacznie niższa, a poza tym nie pochłaniają np. pyłów zawieszonych.

Ponadto część roślin podnosi wilgotność powietrza i chociaż także i pod tym względem znacznie lepiej sprawdzają się nawilżacze, to właściwości roślin zasługują na uwagę.

Podsumowując – Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Podsumowując, rośliny domowe są cennym uzupełnieniem w naszych dążeniach do czystszego powietrza w domu. Oferują naturalną pomoc w regulacji wilgotności oraz wprowadzając odrobinę natury do naszego otoczenia. Jednakże, dla osiągnięcia najlepszych wyników w zakresie czystości i wilgotności powietrza, rozwiązania oferowane przez nawilżacze i oczyszczacze powietrza Klarta są niezastąpione.

Dzięki zaawansowanej technologii i precyzji, nawilżacze Klarta efektywnie regulują wilgotność powietrza. Zapewniają optymalny komfort i zdrowie dla Ciebie i Twoich bliskich. Inwestując w urządzenie marki Klarta, inwestujesz w lepszą jakość życia oraz długoterminowe rozwiązanie dla zdrowego, czystego powietrza w domu.

Źródło:

wikipedia.pl
klarta.pl

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.