Blog Klarta

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Ostatnia aktualizacja: środa, 05.06.2024
klarta forste 4 black w salonie

Nie masz jeszcze oczyszczacza powietrza i zastanawiasz się, czy jego zakup naprawdę ma sens? Nasze urządzenia usuwają różne rodzaje zanieczyszczeń, dlatego istnieje wiele powodów, żeby z nich korzystać. Potwierdzają to nie tylko opinie ekspertów, ale przede wszystkim opinie dotychczasowych użytkowników. Sprawdź, co daje oczyszczacz powietrza.

Co daje oczyszczacz powietrza

1. Mniej kurzu w powietrzu

Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza zazwyczaj jest zatrzymywanie drobnych zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone, ale urządzenie to jest też dobrym pochłaniaczem kurzu. Oczywiście żaden oczyszczacz powietrza nie wyeliminuje problemu kurzu całkowicie, jednak zatrzyma znaczną jego część.

Potwierdzeniem jego skuteczności są pozytywne opinie wielu użytkowników, lecz także poniższa fotografia naszej klientki, prezentująca kurz zgromadzony na filtrze wstępnym.

zdjęcie prezentujące kurz zebrany na filtrze wstępny do artykułu oczyszczacz powietrza - czy warto
Zakurzony filtr wstępny jednego z użytkowników oczyszczacza powietrza Klarta Forste 4

2. Ograniczenie ilości sierści w mieszkaniu

Nawet regularne czesanie domowych pupili nie zapobiega całkowicie gubieniu przez czworonogi sierści. Także i w tym przypadku oczyszczacz powietrza okazuje się bardzo pomocny.

Sierść jest dość ciężka, więc nie należy oczekiwać, że urządzenie wychwyci ją w całości, lecz włoski zgubione w pobliżu oczyszczacza powietrza mogą zostać zatrzymane. Podobnie jak z kurzem jest to widoczne na filtrach.

Poniższa fotografia została wykonana przez właścicielkę psa.

klarta forste 4 - filtr pokryty sierścią

3. Ochrona przed pyłami zawieszonymi – głównym składnikiem smogu

Oczywiście jednym z najważniejszych powodów przemawiających za tym, że warto kupić oczyszczacz powietrza, jest ochrona przed smogiem.

Za zatrzymywanie podstawowego składnika smogu – pyłów zawieszonych – odpowiada filtr HEPA. To, że bardzo dobrze spełnia on swoją funkcję, możemy dostrzec, porównując zdjęcia nowego oraz zużytego filtra HEPA przesłane przez użytkownika.

nowy i zużyty filtr HEPA do oczyszczacza Klarta Forste 4

To nie wszystko, ponieważ w trakcie pracy oczyszczacza Klarta dostrzegamy wyraźny spadek stężenia pyłu PM2,5. Potwierdzają to zarówno czujniki obecne w urządzeniu, jak i zewnętrzne mierniki smogu.

4. Ulga w alergii

Czy oczyszczacz powietrza ma sens przy alergii? Tak, o czym przekonało się już wielu alergików. Przy alergii wziewnej idealnie sprawdza się urządzenie wyposażone w filtr HEPA, filtr wstępny oraz jonizator plazmowy.

Technologia HEPA znakomicie radzi sobie z zatrzymywaniem pyłków roślinnych, kurzu i jego roztoczy, zarodników pleśni oraz sierści. Znaczna część kurzu i sierści zostaje zatrzymana już przez filtr wstępny. Jonizator wspomaga proces oczyszczania poprzez generowanie jonów, które łączą się z zanieczyszczeniami i ułatwiają ich usuwanie.

Grafika prezetnująca alergeny usuwane przez oczyszczacze powietrza Klarta

O tym, że oczyszczacze powietrza Klarta stanowią ogromne wsparcie przy alergii, świadczą przede wszystkim pozytywne opinie użytkowników. Przeprowadziliśmy ankietę, w której zapytaliśmy alergików używających naszych oczyszczaczy o to, czy w ich opinii urządzenie jest pomocne.

98% pytanych potwierdziło pozytywny wpływ oczyszczaczy powietrza Klarta na ograniczenie dolegliwości związanych z alergią. Co więcej, 29% badanych stwierdziło całkowitą eliminację objawów alergii.

5. Lepsze funkcjonowanie układu oddechowego

Uczucie suchości w ustach i nosie oraz podrażnienie gardła i krtani może być przyczyną krótkiego kontaktu ze smogiem.

Po kilkunastu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze oznacza to możliwość rozwoju stanu zapalnego, w którym dochodzi do uszkodzenia nabłonka oraz pojawieniem się w śluzówce nosa komórek zapalnych. Zmiany te utrzymują się nawet przez kilka tygodni po zakończeniu ekspozycji na smog.[1]

6. Mniejsze ryzyko zaostrzenia objawów astmy

oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 White
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 White, materiały własne Klarta.pl

Pod względem negatywnego wpływu smogu na układ oddechowy w najgorszej sytuacji są osoby cierpiące na niektóre schorzenia, np. astmę. Nawet krótkie wdychanie smogu może powodować u nich zaostrzenie objawów chorobowych.

W badaniu poświęconym satysfakcji użytkowników oczyszczaczy powietrza Klarta znalazło się 91 astmatyków. Zapytaliśmy ich o to, jak oceniają skuteczność naszych urządzeń w redukcji objawów chorobowych.

37 osób potwierdziło korzystne działanie, natomiast 29 kolejnych oceniło, że oczyszczacze okazały się bardzo pomocne w łagodzeniu objawów astmy.

7. Brak brzydkich zapachów w powietrzu

źródła brzydkich zapachów usuwanych przez oczyszczacz powietrza: przypalona żywotność, resztki pożywienia, zatkany zlew

Filtr węglowy obecny w oczyszczaczu powietrza odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń gazowych, takich jak formaldehyd czy benzen, ale także za eliminację nieprzyjemnych zapachów. Pozytywne działanie naszych oczyszczaczy potwierdzają opinie użytkowników. Oto jedna z nich:

Bardzo skuteczny w walce zapachami. W okolicach mojego domu znajduje się oczyszczalnia ścieków i latem docierają czasem do nas brzydkie zapachy, najczęściej po otwarciu okien wychodzących w kierunku oczyszczalni. Sprzęt kupiłem głównie dlatego i sprawdził się. Pracuje przy wietrzeniu i trochę po zamknięciu okien, a jak jest potrzeba, bo czuć smród, to włączam też przy zamkniętych oknach. Poprawa powietrza bardzo szybka.

Opinia na temat oczyszczacza Klarta Stor 2 ze strony klarta.pl

8. Ochrona zdrowia w salonach fryzjerskich i kosmetycznych

Kosmetyki wykorzystywane podczas zabiegów fryzjerskich i kosmetycznych zawierają szkodliwe związki, np. formaldehyd, ksylen, aceton. Na ich negatywne działanie narażeni są przede wszystkim pracownicy, ze względu na długi i regularny kontakt z nimi.

Oczyszczacze Klarta wyposażone w technologię HEPA, filtr z węgla aktywnego i jonizację plazmową zapewniają niemal 100% dokładność w usuwaniu zarówno tych, jak i innych zanieczyszczeń powietrza, które mogą być obecne w takich miejscach.

Ich pozytywne działanie dostrzegło już wielu właścicieli salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Dodatkową zaletę stanowi według nich piękny wygląd naszych urządzeń.

Na poniższym zdjęciu Klarta Forste 4 Silver w salonie naszej klientki.

oczyszczacz powietrza klarta forste 4 silver w salonie fryzjerskim

9. Ochrona przed biernym paleniem

Bierne palenie stanowi jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia niż czynne, ponieważ w tzw. bocznym strumieniu dymu tytoniowego znajduje się 5-15 razy więcej tlenku węgla i 2-20 razy więcej nikotyny w porównaniu do dymu wydychanego bezpośrednio z wypalonego papierosa.[2]

Substancje zawarte w dymie osiadają na ubraniach, meblach, zasłonach, a nawet ścianach. Są też obecne w kurzu znajdującym się w pomieszczeniach osób palących.

Na wielu powierzchniach szkodliwe substancje utrzymują się miesiącami. Od pewnego czasu naukowcy mówią o tzw. paleniu z trzeciej ręki, czyli właśnie o przyswajaniu toksyn z dymu tytoniowego poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami.[3]

Oczyszczacz powietrza zatrzymuje dym z wyrobów tytoniowych, a tym samym znacząco ogranicza ryzyko jego gromadzenia się w mieszkaniu. Dym tytoniowy – podobnie jak smog – składa się z zanieczyszczeń o różnej postaci, dlatego w celu efektywnego usunięcia go z powietrza, potrzeba połączenia filtra HEPA oraz węglowego.

10. Lepszy wygląd, czyli zalety oczyszczacza powietrza dla urody

kobieta przeglądająca się w lustrze

Drobne cząsteczki smogu niszczą kolagen, elastynę i kwas hialuronowy obecne w naszej skórze, przez co traci ona jędrność i staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Jednocześnie dochodzi do zaburzenia bariery naskórkowej, co prowadzi do jego słabszej regeneracji i przesuszenia skóry. Inne obserwowane w dniach smogowych problemy skórne to powstawanie przebarwień, trądzik, nadmierna produkcja sebum i atopowe zapalenie skóry.[4]

Dbanie o czystość powietrza w swoim domu stanowi zatem jedną z metod dbania o swoją urodę. Oczywiście w smogowe dni warto też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry na czas pobytu na zewnątrz i dokładnym oczyszczeniu jej po powrocie do domu.

Podsumowanie: oczyszczacz powietrza – czy warto i dlaczego?

Tak, warto używać oczyszczacza powietrza. Urządzenie to chroni zdrowie, daje ulgę przy alergii wziewnej, pomaga zachować dobre samopoczucie i ładny wygląd. Usuwa niemal 100% zanieczyszczeń, a tym samym pomaga tworzyć w domu środowisko sprzyjające utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.


Chcesz poznać lepiej mechanizm działania oczyszczacza Klarta? Przeczytaj: Jak działa oczyszczacz powietrza?

Masz problem także z przesuszeniem powietrza? Przeczytaj: Nawilżacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!


Źródła

1. Smog a układ oddechowy, forumzdrowia.pl

2. Bierne palenie, mz.gov.pl

3. Marek Matacz, zdrowie.pap.pl

4. Magdalena Wylężek, medicover.pl

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.