Blog Klarta

Jak używać oczyszczacza powietrza Klarta, aby służył długie lata?

Ostatnia aktualizacja: piątek, 03.11.2023
Klarta Forste 4 rodzina radość oczyszczacz dzieci

Jak używać oczyszczacza powietrza, by cieszyć się długą i tanią eksploatacją? Regularne czyszczenia filtra wstępnego czy unikanie palenia tytoniu to tylko niektóre ze wskazówek. Przygotowaliśmy ich więcej, gdyż wierzymy w moc długotrwałych relacji z naszymi klientami. Sprawdź nasz poradnik i odkryj sposoby, które pozwolą korzystać z oczyszczaczy powietrza przez lata.

Jak używać oczyszczacza powietrza? Uproszczone zasady eksploatacji

1. Regularnie, przynajmniej 1 raz w miesiącu czyść filtr wstępny

2. Używaj oczyszczacz powietrza na powierzchni nie przekraczającej jego możliwości

3. Ustaw oczyszczacz w odpowiednim miejscu, najlepiej w pobliżu miejsc przepływu powietrza w Twoim mieszkaniu.

4. Zachowaj kilkanaście cm odległości od ścian czy mebli, tak by nie hamować przepływu powietrza urządzenia.

5. Korzystaj z trybów auto – zaprojektowaliśmy je tak, by urządzenie nie tylko dobierało intensywność oczyszczania do warunków, ale również uwzględniało Twój rytm dnia i potrzeby

6. Nie zostawiaj otwartych okien podczas pracy oczyszczacza

7. W okresach, w których nie używasz oczyszczacza Klarta, przechowuj go w kartonie, optymalnie w pozycji pionowej.

8. Nie pal papierosów! Szkodzą one nie tylko filtrom, ale przede wszystkim Twojemu zdrowiu

Rozszerzone zasady używania oczyszczacza powietrza Klarta – ciesz się długą eksploatacją!

1.  Czyszczenie filtra wstępnego

Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4
Wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 4

Przynajmniej raz w miesiącu warto odkurzyć lub przetrzeć zwilżona szmatką filtr wstępny. To naturalne, iż będzie on zakurzony. Jego zadaniem jest bowiem zbieranie kurzu, sierści, włosów czy innych większych cząsteczek zanieczyszczeń. Im więcej kurzu i brudu znajdziesz więc na filtrze wstępnym, tym mniej go będzie na kolejnych, delikatniejszych filtrach (wstępnym i węglowym) i tym mniej zanieczyszczone będzie powietrze, którym oddychasz.

Przy standardowym użytkowaniu oczyszczaczy, filtr HEPA i węglowy wymieniaj co rok w przypadku Klarta Forste 4 i co dwa lata w przypadku Klarta Stor 2. Mieszkając na mocno zanieczyszczonym obszarze, mając do czynienia z dużą ilością dymu papierosowego czy substancji chemicznych, moment wymiany filtrów może nastąpić szybciej. Obserwuj wówczas czas

2. Używaj oczyszczacza powietrza o wydajności dopasowanej do powierzchni

Wybierając Klarta Forste 4, pamiętaj, że jest to oczyszczacz skierowany do mniejszych lub średnich pomieszczeń, max. 30-40 m2. Szukając urządzenia do większych metraży, np. salonu otwartego na kuchnię czy powierzchni biurowej typu open space, wybierz Klarta Stor 2. Używanie oczyszczacza w warunkach przekraczających jego możliwości, np. w halach magazynowych o wielkości kilkuset metrów kwadratowych, spowoduje znacznie mniejszą efektywność i znacznie szybsze zużycie filtrów.

3. Odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza Klarta

Klarta Forste 4 w sypialni

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim w miejscu, w którym spędzasz dużo czasu, czyli sypialni, salonie czy pokoju dziecka. Ważne, by miał on dostęp do przepływającego powietrza. Dlatego też ustawienie go pod biurkiem, w rogu pokoju nie będzie najlepszym pomysłem. Dobrym miejscem będzie natomiast trasa od okna do drzwi, gdyż to tamtędy najczęściej przepływają masy powietrza w pomieszczeniu.

4. Zachowaj odległość od ścian i mebli

klarta stor 2 w salonie
Klarta Stor 2 na tle mebli salonowych

Pamiętaj o tym, by wlot i wylot powietrza z oczyszczacza nie były zablokowane przez inne powierzchnie. Polecamy min. 20 cm przerwę od innych mebli i akcesoriów. Ustawianie oczyszczacza np. pod stołem, czy biurkiem również nie będzie dobrym pomysłem, gdyż wydajność oczyszczania ulegnie zmniejszeniu.

5. Korzystaj z trybów auto

Kwestia zdrowia naszych klientów jest dla nas absolutnie bezkompromisowa, dlatego też nasi inżynierowie od lat pracują nad rozwojem trybu automatycznego oraz czujników jakości powietrza. Obecna czwarta generacja Klarta Forste oraz druga generacja Klarta Stor wykorzystują niezwykle restrykcyjne algorytmy oceny jakości powietrza, tak by do minimum skrócić czas ekspozycji na smog, alergeny czy inne zanieczyszczenia.

Restrykcyjna Klarta Forste 4 w kolorze złotym.
Restrykcyjny oczyszczacz Klarta Forste 4 w kolorze złotym.

3 x Auto Mode to innowacyjny system 3 trybów automatycznych, dopasowanych także do komfortu akustycznego użytkowników i ich potrzeb w danym momencie. Wybierz spośród trybów Auto Sleep (polecany na noc czy w chwilach skupienia), Auto Normal (tryb zbalansowany) oraz Auto Turbo (wykorzystujący także najwyższą prędkość – Tryb Turbo). Korzystając z trybów automatycznych, oczyszczacz pracuje w tempie adekwatnym do okoliczności, nie przyczyniając się do szybszego zużycia się elementów czy większego poboru prądu.

6. Nie zostawiaj otwartych okien podczas pracy oczyszczacza

Nic się nie stanie, jeśli przy włączonym oczyszczaczu powietrza otworzysz okno na 5-10 minut. Takie przerwy na wietrzenie pomieszczeń są wręcz wskazane, chociażby po to, by obniżyć stężenie CO2 w pomieszczeniu czy szybciej pozbyć się jakiegoś zapachu. Wietrząc pomieszczenie przez kilka minut, możesz, choć nie musisz wyłączać oczyszczacza powietrza. Po prostu będzie on miał wtedy więcej pracy.

Zdecydowanie odradzamy natomiast zostawianie otwartych okien przez dłuższy okres czasu, np. godzinę czy kilka godzin, przy jednoczesnej pracy oczyszczacza. Ciągle napływające masy zanieczyszczonego powietrza będą niepotrzebnie wymuszały stałą pracę na wysokich obrotach – co doprowadzi do szybkiego zużycia filtrów i większych rachunków za prąd.

7. Gdy nie używasz oczyszczacza, zakryj go szczelnie, by się nie kurzył i ustaw pionowo

Przechowując oczyszczacz w okresach, gdy nie jest on używany, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu w szafie czy schowku. Polecamy zamknąć urządzenie w kartonie, tak by ograniczyć ilość kurzu, która może dostać się do środka. Z punktu widzenia żywotności wirnika, dobrze również, gdy oczyszczacz może być ustawiony pionowo.

8. Nie pal papierosów – dym nikotynowy zatyka filtry i osiada w płucach

O rakotwórczym działaniu nikotyny i substancji smolistych napisano już setki publikacji. Jeżeli jednak to nie Ty palisz, a jesteś jedynie poszkodowanym biernym palaczem, który musi wdychać dym tytoniowy z sąsiedztwa, zapoznaj się z naszym artykułem o oczyszczaczach powietrza dla palaczy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dot. eksploatacji oczyszczaczy Klarta

1.  Czy oczyszczacze powietrza Klarta zużywają dużo prądu?

W zależności od używanego trybu pracy, Klarta Forste 4 pobiera od 5 do 43 W. Klarta Stor 2 zaś od 5 do 66 W.

2. Czy oczyszczacz powietrza zbiera kurz?

Choć nie należy mylić oczyszczacza powietrza z odkurzaczem, który bezpośrednio zasysa do środka wszystko, co znajdzie akurat w swoim pobliżu. Oczyszczacz dzięki cyrkulacji powietrza również jest w stanie zatrzymać w sobie wiele mikrocząsteczek kurzu i brudu z otoczenia. Najlepszą odpowiedzią na pytanie jest ilość kurzu, którą znaleźć można na filtrze wstępnym oczyszczacza.

3. Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza Klarta?

W przypadku modelu Klarta Forste 4 – co 12 miesięcy. W przypadku Klarta Stor 2 – co 24 miesiące. Czasami jednak wymiana może być konieczna szybciej – jeśli urządzenie na co dzień zmaga się z silnie zanieczyszczonym powietrzem. Ciemnobrunatny kolor filtrów to najlepszy sygnał, że czas na zmianę. Wymianie nie podlega natomiast filtr wstępny, który należy jedynie min. 1 raz na miesiąc przetrzeć ściereczką lub delikatnie odkurzyć.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.