Blog Klarta

Oczyszczacz i nawilżacz w pracy  – dlaczego to takie ważne?

Ostatnia aktualizacja: środa, 10.01.2024
Klarta Stor 2 aplikacja

Według badań opublikowanych w lutym 2022 roku, 57% biur i miejsc pracy na świecie mierzy się z tzw. syndromem chorego budynku. Termin ten odnosi się do złej jakości powietrza wewnątrz, spowodowanej nie tylko panującym zanieczyszczeniem, ale też nieadekwatną temperaturą, wilgotnością czy stężeniem dwutlenku węgla.

Wszystko to sprzyja bólom i zawrotom głowy, drapaniu w gardle, czy suchej i swędzącej skórze. W konsekwencji odwraca naszą uwagę od pracy i osłabia efektywność w codziennych zadaniach. Dlaczego warto dbać o jakość powietrza w miejscu pracy i jak oczyszczacz i nawilżacz mogą w tym pomóc?

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza w pracy – dlaczego to takie ważne?

Efektywni pracownicy to jeden z najważniejszych filarów biznesu każdego pracodawcy. I o ile firmy często wydają tysiące czy dziesiątki tysięcy złotych na różnego rodzaju szkolenia czy dodatki motywacyjne, o tyle temat jakości powietrza pozostaje często bez echa. 

Tymczasem naukowcy z uniwersytetu w Berkeley opracowali narzędzie, które porównuje wyniki uzyskane w testach kognitywnych przez pracowników wykonujących zadania testowe w warunkach optymalnej temperatury i wilgotności powietrza oraz tam, gdzie temperatura i wilgotność odbiegały od norm. Samo utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza pozwoliło osiągnąć wyniki o 5,4 % lepsze. Zmniejszenie liczby zanieczyszczeń pozwoliło podnieść efektywność o 10 %.

Jak dowodzą inne badania, poprawa jakości powietrza w pracy przyczynia się do:

 • Rzadszych (nawet o 35%) absencji pracowników (link do badań)
 • Zwiększenia efektywności zatrudnionych osób o ok. 10 % (link do badań)
 • Produktywność = większe zyski (wg szacunków profesora Josepha Allena z Harvardu nawet 6,500 $ rocznie)
 • Zwiększenia zadowolenia pracowników z pracy w danym miejscu

Oczyszczacz powietrza do biura – jaki powinien być?

Wybierając oczyszczacz powietrza do pracy, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • Duża wydajność, dopasowana do nierzadko sporej powierzchni
 • Niskie koszty eksploatacji – niedrogie filtry wymienne i niewielki pobór prądu
 • Cicha praca – tak, by urządzenie nie absorbowało uwagi pracowników 
 • Prosta, wygodna, niepochłaniająca czasu obsługa

Klarta Stor 2

Oczyszczacz powietrza z jonizacją plazmową. Idealny do małych i dużych pokoi do 80m².

Sprawdź

Wszystkie powyższe warunki spełnia Klarta Stor 2. Posiadając wydajność oczyszczania, szacowaną na 600 m3/h, model ten dedykowany jest do pomieszczeń o wielkości nawet 80 m2. Z powodzeniem więc sprawdzi się w otwartych przestrzeniach biurowych typu open space, czy korytarzach poczekalni.

Nawilżacz powietrza do biura – jaki powinien być?

Przede wszystkim bezpieczny. Jako urządzenie stworzone m.in., by chronić skórę, oczy czy śluzówki nosa i gardła przed wysuszeniem, nawilżacz powietrza powinien opierać się na zdrowych i higienicznych metodach nawilżania.

Dlatego też stworzyliśmy nawilżacz ewaporacyjny, wykorzystujący naturalną metodę parowania na chłodno, gdzie woda poddawana jest filtracji, a następnie pozbawiona pyłów czy związków mineralnych, emitowana w formie niewidzialnej mgiełki do otoczenia.

Schemat działania nawilżacza ewaporacyjnego Klarta Humea WiFi
Schemat działania nawilżacza ewaporacyjnego Klarta Humea WiFi

Oczywiście jak w przypadku każdego urządzenia mającego stały kontakt z wodą, należy dbać o higienę użytkowania nawilżacza, tj. płukać zbiornik po każdym zużyciu wody, jak również okresowo przemywać go lekkim detergentem. Warto też pamiętać o odkamienianiu filtra raz na 3-4 tygodnie.

Oprócz bezpieczeństwa użytkowania, nawilżacz powietrza do biura powinien charakteryzować się:

 • Cichą pracą, nieabsorbującą uwagi
 • Prostą obsługą i wygodnym systemem nalewania wody
 • Odpowiednią wydajnością nawilżania

Klarta Humea Grande WiFi

Nowy, 2x bardziej wydajny. Do salonu, biur, dużych pokoi, aż do 80m².

Sprawdź

Klarta Humea WiFi łączy w sobie trwałe wykonanie, prostą obsługę, cichą pracę (zaledwie 24 i 31 dB w dwóch najniższych prędkościach) oraz niedrogą eksploatację. Pobór prądu nawilżacza ewaporacyjnego Klarta to jedynie 2-8 W. Cena filtrów wymiennych to 109 zł za dwupak, który powinien spokojnie zapewnić cały rok eksploatacji. Wydajność 300 ml/h pozwala na komfortową eksploatację na około 42 m2. W przypadku większych powierzchni polecamy zakup 2 lub większej liczby urządzeń.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza w pracy – dlaczego warto wybrać markę Klarta?

 • Monitoring poziomu PM2,5, temperatury i wilgotność powietrza
wyświetlacz klarta forste 4 wilgotność

Przejrzysty wyświetlacz na panelu głównym lub dane w aplikacji mobilnej pozwolą na bieżąco monitorować i kontrolować jakość powietrza w Twoim miejscu pracy

 • 3 x Auto Mode w oczyszczaczach powietrza

Korzystaj z niezwykle restrykcyjnych trybów automatycznych zaprojektowanych przez naszych inżynierów. Włącz oczyszczacz, ustaw tryb Auto Silent, Auto Normal lub Auto Turbo i wróć do swoich regularnych zajęć. Możesz czuć się spokojny – oczyszczacz w tym czasie będzie dynamicznie reagował na wszystkie czynniki, które mogą przyczynić się do pogorszenia jakości powietrza.

 • Higrometr i higrostat w nawilżaczu powietrza dla lepszej kontroli poziomu nawilżenia

Higrometr (wilgotnościomierz) odczytuje aktualny poziom wilgotności w otoczeniu. Higrostat zaś pozwala ustawić docelowy, komfortowy poziom nawilżenia. Za optymalne przyjmuje się wartości 40 – 60%. Tymczasem, w wielu biurowcach wilgotność względna spada nawet poniżej 25-30 %. Problem ten dotyczy w szczególności nowoczesnych budynków z systemem klimatyzacji zamiast okien.

 • Jonizacja plazmowa ION Plasma Air

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są w jonizator plazmowy, generujący nawet do 75 mln jonów dodatnich i ujemnych. Emitowane jony otaczają cząsteczki zanieczyszczeń, unieruchamiając je i sprowadzając na najbliższe powierzchnie, ułatwiając sprzątanie i utrzymanie biura czy gabinetu w czystości. Dodatkowo, ułatwiają przywrócenie równowagi jonowej w otoczeniu, co jest szczególnie istotne przy dużej ilości elektroniki, jaką mamy w biurach.

 • Wygodne, mobilne sterowanie
Klarta Stor 2 aplikacja

Zarządzaj jakością powietrza nie wstając zza biurka. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza Klarta wyposażone są w moduł wi-fi, łącząc się z aplikacją mobilną Smart Life. Dzięki temu możesz na bieżąco monitorować poziom PM2,5, temp. czy wilgotność powietrza, nie odrywając się od pracy. Możesz też za pomocą jednego kliknięcia zmienić prędkość lub tryb pracy. Najbardziej rozbudowaną funkcją jest zaś tworzenie własnych reguł pracy, które mogą odnosić się do danego dnia, poszczególnych godzin czy konkretnych warunków w miejscu w pracy lub na zewnątrz.

 • Niskie koszty eksploatacji

Energooszczędne urządzenia marki Klarta potrafią pobierać naprawdę niewiele prądu, oferując w zamian zaskakującą wydajność! Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi zużywa zaledwie od 2 do 8 W energii elektrycznej. Pracując na najniższych obrotach oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 pobiera jedynie 5 W prądu. W prędkości Turbo + jest to jedynie 43 W.

Zapoznaj się z naszą ofertą niedrogich filtrów wymiennych. Znajdź pasujące do Twojego urządzenia i ciesz się kolejnymi miesiącami bezproblemowej eksploatacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o oczyszczacze i nawilżacze powietrza w miejscu pracy

1. Co lepsze? Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza?

Urządzenia te pełnią różne funkcje. Oczyszczacze powietrza Klarta skupiają się na filtracji powietrza z cząstek kurzu, pyłów zawieszonych, alergenów, bakterii i wirusów. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza przede wszystkim ułatwia utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności otoczenia.

2. Jak długo może być włączony nawilżacz powietrza?

Z braku możliwości uniwersalnej odpowiedzi, najprościej powiedzieć: dopóki nie osiągnie on pożądanej przez nas wilgotności względnej. Proces nawilżenia może jednak trwać przez bardzo różny okres czasu, w zależności od warunków w danym pomieszczeniu.

3. Nawilżacz powietrza na biurko – czy ma sens?

Zdecydowanie. Pozwala przede wszystkim chronić przemęczone oczy, dbając też o odpowiednie nawilżenia gardła i nosa. Delikatny powiew powietrza nie powinien budzić obaw o przeziębienia. Warto jednak dostosować poziom nawiewu do własnych preferencji.

4. Czy nawilżacz powietrza powoduje grzyba?

Bez obaw. W przypadku świadomego użytkowania sprzętu, z dbałością o higienę sprzętu oraz kontrolowanie poziomu nawilżenia otoczenia, nie ma możliwości rozwoju pleśni zarówno wewnątrz urządzenia, jak i nawilżanym pomieszczeniu.

Bez obaw. W przypadku świadomego użytkowania sprzętu, z dbałością o higienę sprzętu oraz kontrolowanie poziomu nawilżenia otoczenia, nie ma możliwości rozwoju pleśni zarówno wewnątrz urządzenia, jak i nawilżanym pomieszczeniu.

Źródła:

1. Wyon, D P. “The effects of indoor air quality on performance and productivity.” Indoor air vol. 14 Suppl 7 (2004): 92-101. doi:10.1111/j.1600-0668.2004.00278.x Dostęp do strony internetowej: 25.09.2023.

2. Wang, M.; Li, L.; Hou, C.; Guo, X.; Fu, H. ”Building and Health: Mapping the Knowledge Development of Sick Building Syndrome”. Buildings 2022, 12, 287. https://doi.org/10.3390/buildings12030287. Dostęp do strony internetowej: 25.09.2023.

3. Allen, Joseph G. ”Research: Stale Office Air Is Making You Less Productive”. Harvard Business Review. 2017, 03. https://hbr.org/2017/03/research-stale-office-air-is-making-you-less-productive. Dostęp do strony internetowej: 26.09.2023. 

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.