Blog Klarta

Oczyszczacz powietrza do przedszkola i żłobka – Klarta Stor 2

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 07.12.2023
klarta stor 2 oczyszczacz powietrza do przedszkola

Oczyszczacz powietrza w przedszkolu przyczynia się do spadku liczby zanieczyszczeń o nawet 50 %. Jak pokazały badania przeprowadzone w 2018 roku przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w 4 warszawskich przedszkolach, oczyszczacz powietrza w placówce edukacyjnej ma sens.

W salach, gdzie stanął oczyszczacz powietrza, udało się zredukować poziom zanieczyszczeń o 40-50 % w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami.

Warto w tym miejscu wspomnieć również wynik badań hiszpańskich naukowców, którzy udowodnili szkodliwy wpływ pyłów zawieszonych i dwutlenku azotu na procesy poznawcze dzieci, co szczególnie widać na przykładzie uczniów szkół położonych przy ruchliwych szlakach komunikacyjnych.

Dzieci najważniejszymi beneficjentami czystego powietrza

Powietrze, jakim oddychamy na co dzień przekłada się m.in. na wydolność organizmu, kondycję układu oddechowego, immunologicznego oraz procesy poznawcze. Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób starszych, o obniżonej odporności oraz dzieci.

Ich układ immunologiczny rozwija się wraz z wiekiem do ok. 15 roku życia. Drogi oddechowe, niewykształcone w odpowiednie mechanizmy obronne, są również bardziej narażone na infekcje, tym bardziej jeśli na co dzień podrażniane są przez suche i zanieczyszczone powietrze.

klarta stor 2 black w przedpokoju

Z badań, w których wzięły udział dzieci poniżej 5 roku życia – wynika, że wzrost poziomu PM2,5 o 10 µg/m³ przekłada się na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia zakażeń górnych dróg oddechowych aż o 13% Potwierdzony jest również wpływ pyłu zawieszonego PM10 na wzrost ryzyka zachorowania na zapalenie płuc i oskrzeli, groźnych szczególnie u dzieci.

Badacze z Nowego Jorku dowiedli zaś związku pomiędzy ekspozycją na węglowodory aromatyczne (WWA), a opóźnieniem rozwoju trzylatków.

Jak Klarta Stor 2 dba o zdrowie dzieci?

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor to urządzenie cenione w wielu placówkach edukacyjnych, jak i prywatnych domach. Stor 2 jeszcze bardziej rygorystycznie podchodzi do problemów z jakością powietrza, proponując technologie, które odpowiadają wszystkim potrzebom dotychczasowych użytkowników.

 • Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 pochłania do 99,95% zanieczyszczeń stałych z powietrza
 • Filtr węglowy zatrzymuje groźne węglowodory aromatyczne, tlenki siarki, azotu oraz węgla
 • Wydajny silnik bezszczotkowy zapewnia imponującą wydajność 600 m³/h, co przekłada się na aż 80 m² oczyszczonej powierzchni
 • Cicha (od 24 dB) i energooszczędna praca urządzenia zapewnia komfortowe warunki pracy, nauki, jak i wypoczynku, spełniając aktualne normy dot. głośności w placówkach edukacyjnych
 • Wyposażony w jonizację plazmową Plasma ION Air, oczyszczacz przywraca równowagę jonową, ułatwiając również usuwanie pyłów, bakterii, wirusów i grzybów
 • Oczyszczając powietrze ze smogu Klarta Stor 2 zmniejsza również ilość przenoszonych z nim wirusów, pomagając przetrwać sezon przeziębień i grypy.
oczyszczacz powietrza klarta stor 2 idealny do salonuIdealny oczyszczacz powietrza do żłobka, przedszkola, szkoły, jak i domu

Otwieranie okien zimą wiąże się nieodzownie z zaproszeniem do środka zanieczyszczonych mas powietrza. Przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach przekłada się zaś na senność i pogorszenie koncentracji.

Na szczęście od teraz koniec z kompromisami! Oczyszczacz powietrza do przedszkola Klarta Stor 2 pozwala skutecznie pozbywać się pyłów, bakterii, wirusów i alergenów, w tym wszechobecnego kurzu (kliknij, aby dowiedzieć się więcej o oczyszczaczu powietrza na kurz).

Co ważne, urządzenie jest przy tym niezwykle ciche, nie przeszkadzając przy tym w codziennej nauce oraz wypoczynku.

klarta stor 2 white w kuchni

Nowoczesny bezszczotkowy silnik DC pozwala łączyć olbrzymią wydajność oczyszczania z cichą pracą. W trybie silent Klarta Stor 2 generuje jedynie 24 dB szumu, co jest wartością praktycznie nieodczuwalną w codziennej eksploatacji.

W trybie turbo urządzenie może pochwalić się współczynnikiem CADR na poziomie 600 m³/h, co pozwala stosować sprzęt na powierzchni aż 80 m². Klarta Stor 2 to idealny oczyszczacz powietrza do przedszkola, szkoły, biblioteki, urzędu, przychodni czy innych miejsc użyteczności publicznej.

Nasz oczyszczacz może być też cichym bohaterem Twojego domu. Wyposażony w restrykcyjny tryb automatyczny, Stor 2 nie daje szans zanieczyszczeniom, uznając jako złe powietrze takie, gdzie poziom PM2,5 przekracza 15 µg/m³.

Dzięki temu urządzenie samo odpowiednio zwiększy swoją prędkość oczyszczania, a Ty nie będziesz musiał odrywać się od codziennych obowiązków.

Zobacz Klarta Stor 2 »

Oczyszczacz powietrza pomoże też małym alergikom

Co czwarte dziecko w Polsce cierpi na alergiczny nieżyt nosa. W badaniu prof. Ewy Czarnobilskiej wzięło udział 21 tysięcy krakowskich dzieci. Okazało się, że połowa z nich cierpi na różnego rodzaju uczulenia z powodu smogu generowanego przez spaliny i niską emisję.

Maluchy przebywające na co dzień w pobliżu głównych krakowskich traktów komunikacyjnych częściej skarżą się na dokuczliwy alergiczny katar.

Oczyszczacze powietrza do przedszkola Klarta wykorzystują czułe czujniki PM2,5, które wykrywają obecność nie tylko substancji smogowych, ale również pyłków roślin, roztoczy kurzu domowego czy sierści zwierząt.

Odkryj oczyszczacze powietrza dla alergika i asmtatyka przygotowane przez inżynierów marki Klarta.

Ponadto, dzięki zastosowaniu skutecznych filtrów HEPA H13 o dużej powierzchni urządzenie jest w stanie zatrzymać niemal 100% mikroskopijnych cząstek, jak pyłki roślin czy odchody roztoczy kurzu.

Filtr węglowy pomaga zaś neutralizować drażniące zapachy, np. aceton czy formaldehyd, które również pogłębiają często objawy alergiczne.

Wirusy, podobnie jak alergeny, mogą łączyć się z pyłami zawieszonymi, dzięki czemu są w stanie przemieścić się na większe odległości. Zanieczyszczenia z zewnątrz mogą przedostawać się do środka nawet przy zamkniętych drzwiach i oknach (zwykle w budynku znajduje się ok. 30-40% zanieczyszczeń z dworu).

W przypadku żłobków czy przedszkoli dochodzi do ciągłej transmisji bakterii i wirusów podczas codziennej aktywności dzieci. W takich warunkach niezwykle trudno o sterylność.

Oczyszczacz powietrza do żłobka i przedszkola może pomóc zneutralizować choć część groźnych wirusów i bakterii, co zdaje się być szczególnie istotne w obliczu sezonu grypowego czy pandemii SARS-CoV-2.

Jak zapewnić czyste powietrze w przedszkolu? Automatyczna filtracja powietrza z Klarta Stor 2

Aplikacja Smart Life – Smart Living na smartfonie

Dzięki rozbudowanej funkcji automatyzacji WiFi Full Automation, Klarta Stor 2 bardzo dobrze sprawdzi się przy codziennej opiece nad maluchami, zarówno w domu, jak i w szkole czy przedszkolu.

Czym jest automatyzacja? To przede wszystkim możliwość ustawienia własnych reguł pracy – wygodne uproszczenie codziennej eksploatacji. Poniżej kilka prostych gotowych reguł, które można zastosować z powodzeniem w sali przedszkolnej w zależności od pory dnia i aktywności dzieci.

Przykładowe ustawienie reguł pracy Klarta Stor 2 w przedszkolu

 1. Godzina 6:00włącz oczyszczacz w trybie Auto Turbo. Powietrze w sali zostanie oczyszczone przed pojawieniem się dzieci w przedszkolu lub żłobku.
 2. Godzina 7:00 – zmień tryb automatyczny na Auto Normal, by w przypadku dużych zanieczyszczeń ograniczyć natężenie dźwięku.
 3. Godzina 12:00 – zmień tryb automatyczny na Auto Sleep, by nic nie zakłócało spokoju w trakcie leżakowania i snu.
 4. Godzina 13:00 – zmień tryb automatyczny na Auto Normal, by oczyszczacz szybciej działał przy aktywności maluchów.
 5. Godzina 18:00wyłącz urządzenie.

Jakość powietrza w sali przedszkolnej może się bardzo różnić w ciągu dnia. W zimowe poranki należy spodziewać się zawsze większych stężeń PM2.5 i innych zanieczyszczeń smogowych. Warto wówczas pamiętać o regularnym korzystaniu z oczyszczacza od poniedziałku do piątku.

Przeczytaj więcej o automatyzacji oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2

Jak chronić dzieci przed smogiem? Porady

 1. Wietrzenie sal przedszkolnych kilka razy dziennie – Zimne czy zanieczyszczone powietrze nie powinno zniechęcać nas do wietrzenia sal. W przeciwnym razie poziom CO2 może być zbyt wysoki, a atmosfera w pokoju stanie się senna. Za alarmujący

  Grafika przedstawiająca poziom CO2

  Klasę dobrze jest przewietrzyć przed przyjściem dzieci do przedszkola, po ich wyjściu oraz w trakcie ich pobytu, po skończonej zabawie ruchowej (warto wtedy przejść z dziećmi w inne miejsce, aby nie przeziębić rozgrzanych maluchów).Pomieszczenia warto również wietrzyć krótko, acz intensywnie. 5 do 10 minut szeroko otwartych okien w zupełności wystarczy. Po takiej szybkiej wymianie powietrza, warto włączyć oczyszczacz powietrza.

 2. Podczas sezonu smogowego oczyszczanie powietrza całą dobę (poza momentami otwartych okien) – w okresach wysokich stężeń smogu, urządzenie może pracować nawet całą dobę.

  Poziom zanieczyszczeń powinien utrzymywać się wtedy na stałym, niskim poziomie, a oczyszczacz będzie mógł pracować w cichych trybach. Zużycie prądu nie powinno być powodem do zmartwień, albowiem jest ono niskie nawet przy intensywnych trybach pracy.

 3. W przypadku złej jakości powietrza, zrezygnować z aktywności na zewnątrz – Warto codziennie poświęcić chwilę, aby sprawdzić bieżącą jakość powietrza.

  Strony internetowe, np. Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub aplikacje mobilne, np. Airly są wygodnym źródłem informacji. Choć nie zawsze jest to regułą, wieczorem i nad ranem obserwuje się wyższe stężenia smogu aniżeli w ciągu dnia. Niskie temperatury sprzyjają kumulacji zanieczyszczeń przy ziemi

 4. Inwestycja w rośliny oczyszczające powietrze – trzykrotka, zielistka, sanseweria, nefrolepsis i wiele innych.

  klarta humea wi-fi i rośliny

  Lista roślin oczyszczających powietrze jest całkiem długa, a więc jest w czym wybierać. Nie są one w stanie zatrzymać pyłów zawieszonych, natomiast mogą pomóc pochłaniać zanieczyszczenia gazowe.

Klarta Stor doceniona przez przedszkolaki

Oczyszczacze powietrza Klarta Stor i Klarta Stor 2 wybrały już przedszkola w Mielcu (link do artykułu), Rybniku (link do galerii na stronie poświęconej miastu Rybnik) Opocznie, Bytomiu i wielu innych miastach w Polsce. Jesteśmy dumni z zaufania, którym obdarzacie nas każdego dnia, ale jeszcze bardziej cieszymy się, że przyświeca nam wspólny cel – ochrony zdrowia najmłodszych i społecznej edukacji na rzecz czystego powietrza.

Urządzenia marki Klarta sprawdzą się też jako oczyszczacze powietrza dla dzieci do domu.

Źródła:

 1. Basińska, M.; Michałkiewicz, M.; Ratajczak, K. Effect of Air Purifier Use in the Classrooms on Indoor Air Quality—Case Study. Atmosphere 2021, 12, 1606. Link do badania. Dostęp do strony internetowej: 05.05.2023
 2. Campbell, Monica E et al. “Should people be physically active outdoors on smog alert days?.” Canadian journal of public health = Revue canadienne de sante publique vol. 96,1 (2005): 24-8. doi:10.1007/BF03404009. Link do badania. Dostęp do strony internetowej: 13.10.2023
 3. Działowska, Monika. „Wpływ smogu na rozwój dziecka”. Link do artykułu. Dostęp do strony internetowej: 11.02.2023
 4. Gayer, Anna & Mucha, Dominika & Adamkiewicz, Łukasz & Badyda, Artur. (2018). Children exposure to PM 2.5 in kindergarten classrooms equipped with air purifiers – a pilot study. MATEC Web of Conferences. 247. 00016. 10.1051/matecconf/201824700016. Dostęp do strony internetowej: 13.10.2023

FAQ – najczęstsze pytania o oczyszczacz powietrza do przedszkola i żłobka

1. Czy oczyszczacz powietrza jest dobry dla dzieci?

Oczyszczacz powietrza jest w pełni bezpiecznym, skutecznym rozwiązaniem, które pomoże przywrócić czyste powietrze w pomieszczeniach w szkole czy przedszkolu. Jego eksploatacja jest prosta i wygodna, nie niosąc ze sobą żadnych skutków ubocznych. Wszystkie oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są też w tzw. „blokadę rodzicielską”, która uniemożliwia nieuprawnione zmiany w sprzęcie. Nie ma więc najmniejszych powodów do obaw.

2. Jaki oczyszczacz powietrza dla dziecka?

Restrykcyjny – surowo podchodzący do zanieczyszczeń powietrza. Efektywny – szybko reagujący na wzrost poziomu zanieczyszczeń i dzięki odpowiedniej wydajności – pozbywający się w krótkim czasie niepożądanych substancji. Bezpieczny w eksploatacji – nie stanowiący zagrożenia dla dzieci. Cichy – niezwracający na siebie uwagi, tak by nie rozpraszać maluchów w nauce czy zabawie.

3. Czy oczyszczacz powietrza obniża temperaturę?

(Nie)stety nie. Oczyszczacze powietrza generują strumień powietrza, którego temperatura jest niższa od temperatury naszego ciała, dlatego też przy wyższych obrotach będzie odczuwalny powiew wiatru na skórze. W żaden sposób jednak oczyszczacz nie obniża realnej temperatury w pomieszczeniu.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

2 odpowiedzi na “Oczyszczacz powietrza do przedszkola i żłobka – Klarta Stor 2”

 1. Klarta.pl pisze:

  @Robert, polecamy się 🙂 Nasze oczyszczacze opierają swoje działanie na bardzo restrykcyjnych trybach automatycznych, więc zapewniają bardzo dobry poziom jakości powietrza w salach przedszkolnych i żłobkach.

 2. Robert pisze:

  Przytoczone w artykule argumenty i wyniki badań tylko potwierdzają, że oczyszczacze powietrza do przedszkola to bardzo dobry pomysł. W końcu w takich placówkach dzieci dużo czasu spędzają, dlatego warto zadbać o odpowiednią jakość powietrza, która mówiąc krótko pozostawia wiele do życzenia. Super, że coraz więcej placówek na takie urządzenia się decyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.