Blog Klarta

Oczyszczacz powietrza na kurz i roztocza – Klarta

Ostatnia aktualizacja: środa, 24.04.2024
Klarta stor 2 czujnik jakości powietrza

Trudny do usunięcia kurz jest jednym z najczęstszych „nieproszonych gości” w naszych domach. W jego skład mogą wchodzić rozmaite substancje, m.in. naskórek ludzki i zwierzęcy, roztocza kurzu domowego i ich odchody, sierść, włosy, drobinki ziemi czy piasku, włókna ubrań i wiele innych.

Choć każdy kurz może być inny, cechą która łączy wszystkie jego rodzaje jest skłonność do wywoływania alergii. Dlatego też w walce z kurzem warto uzbroić się w odpowiednie narzędzia – oczyszczacze powietrza Klarta.

7 sposobów jak pozbyć się kurzu w mieszkaniu

1. Oczyszczacze powietrza zasysające kurz do środka

Wyposażone w filtry HEPA oraz wstępny oraz odpowiednio mocny wentylator, oczyszczacze powietrza są w stanie skutecznie wymieszać masy powietrza w pomieszczeniu.

Znajdujące się w nim cząsteczki roztoczy kurzu domowego, pyłów zawieszonych czy pyłków roślin, przechodzą przez mechaniczną barierę, gwarantującą ponad 99% skuteczność, jaką stanowią wspomniane filtry.

oczyszczacz powietrza z kurzu - jak działa

Oczyszczacze powietrza Klarta to połączenie imponującej wydajności ze sprawdzonymi filtrami i rygorystycznymi trybami automatycznymi. Dzięki temu nasze urządzenie szybko i dynamicznie reagują na zmiany zachodzące w Twoim otoczeniu, pozostawiając powietrze wolne od szkodliwych drobnoustrojów.

Skuteczne oczyszczacze na kurz»

2. Regularne odkurzanie i mycie podłóg

Regularne odkurzanie to jeden z najważniejszych aspektów walki z kurzem. Warto robić to minimum 1-2 w tygodniu, zwłaszcza, jeśli cierpimy z powodu alergii na roztocza. Oczyszczacz powietrza dla alergików pozwoli ograniczyć unoszący się w powietrzu kurz.

Po skończonym odkurzaniu, dobrą praktyką jest również umycie podłogi. Mokra powierzchnia mopa przyciągnie do siebie wszelkie cząsteczki kurzu, których nie wciągnął odkurzacz.

Jeśli wizja tak częstego sprzątania nie brzmi zachęcająco, na szczęście możemy skorzystać z robotów odkurzających i mopujących powierzchnie.

3. Czyszczenie półek, blatów i szafek

Ponieważ kurz nie gromadzi się tylko na podłodze, warto pamiętać także o regularnym sprzątaniu powierzchni półek, blatów i szafek.

Dobrą praktyką jest zrobienie tego przed odkurzaniem, gdyż brud z górnych partii mieszkania zostanie zrzucony na podłogę, a następnie wciągnięty przez odkurzacz.

Klarta radzi: Jeśli posiadasz oczyszczacz powietrza, możesz włączyć maksymalną prędkość, dzięki czemu, oczyszczacz zbierze więcej zabrudzeń unoszących się w powietrzu.

4. Wietrzenie pomieszczeń

Jeżeli nie chcemy dopuścić do rozwoju roztoczy, pamiętajmy o częstym wietrzeniu mieszkania. Temperatura powyżej 20 st. C. i wilgotność powietrza na poziomie 60-80 % stwarzają dobre warunki do rozwoju tych mikroorganizmów.

Nawilżacz klarta humea niska wilgotność a kurz w dom

Dlatego też warto pamiętać o krótkim, acz intensywnym, kilkuminutowym wietrzeniu mieszkania. Zimą może być 2-3 razy dziennie. Latem nawet kilkanaście razy dziennie.

5. Częsta zmiana pościeli

Kołdry, poduszki i materace to najczęstsze miejsca rozwoju i bytowania roztoczy. Dlatego też należy regularnie zmieniać pościel (co 1-2 tygodnie). Raz w miesiącu warto też wyprać same poduszki i kołdry.

Regularna zmiana i pranie pościeli to jeden ze sposobów na ograniczenie ilości roztoczy kurzu domowego
Regularna zmiana i pranie pościeli to jeden ze sposobów na ograniczenie ilości roztoczy kurzu domowego. Źródło: Canva.com

6. Antyalergiczne pokrowce

Wypranie materaca może być ciężkim zadaniem w warunkach domowych. Tymczasem to właśnie w materacach gromadzi się ogromna ilość roztoczy kurzu domowego.

Jednym ze sposobów może być odkurzanie powierzchni materaca. Na szczęście są też specjalne antyroztoczowe pokrowce, którymi możemy pokryć materac.

7. Ograniczenie liczby akcesoriów i pamiątek

Pamiątki z wakacji, ulubione prezenty, zabawki, choć często urozmaicają nasze pomieszczenia, stanowią tez dodatkową powierzchnię, na której gromadzi się kurz.

Podobnie sprawa wygląda z dywanami, zasłonami czy firankami. Dlatego też szukając sposobów jak pozbyć się kurzu i roztoczy, warto zacząć od przearanżowania przestrzeni wokół siebie.

Jak Klarta walczy z kurzem w polskich domach?

Głównym założeniem naszej firmy jest dostarczanie prostych, skutecznych rozwiązań w walce ze smogiem, pyleniem roślin czy wszechobecnym kurzem.

Poznając dobrze troski i obawy polskich użytkowników, konsekwentnie ulepszamy nasze oczyszczacze powietrza, starając się dostosowywać je do najbardziej restrykcyjnych norm zanieczyszczeń.

Klarta Stor 2 skuteczny oczyszczacz do 80 metrów

Skuteczny oczyszczacz powietrza na kurz do dużych powierzchni – Klarta Stor 2, dzięki dużej wydajności szybko usuwa kurz, smog, sierść zwierząt.

Atuty oczyszczaczy Klarta w walce z kurzem

 • Czułe czujniki PM2,5
 • Tryb automatyczny skonstruowany w oparciu o restrykcyjne normy
 • Imponująca wydajność
 • Sprawdzony zestaw 3 filtrów: wstępny, HEPA i węglowy
 • Jonizacja plazmowa ION Plasma Air

Bezwzględni pogromcy kurzu i roztoczy

Zarówno Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2 wykorzystują bardzo czułe czujniki PM2,5, które pozwalają dokładnie mierzyć poziom cząstek stałych zanieczyszczeń (m.in. kurzu).

W oparciu o odczyty z czujników, oczyszczacz powietrza może automatycznie dopasować intensywność swojej pracy. Skorelowanie trybu auto z restrykcyjnymi normami (uznającymi za dobre powietrze od 0 do 9 ug/m³), eliminuje ryzyko wystąpienia dużego zanieczyszczenia w Twoim otoczeniu.

klarta stor 2 wskaźnik jakości powietrza

Oczyszczacze powietrza na kurz Klarta zawierają czujniki pyłu PM2,5, które bardzo szybko reagują na najmniejsze cząsteczki takie jak smog, a także na większe zanieczyszczenia jak kurz czy sierść zwierząt.

Imponująca wydajność

Skuteczna walka z kurzem możliwa jest m.in. dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Duża wydajność (ilość przefiltrowanego powietrza w ciągu godziny) sprawia, że powietrze w pomieszczeniach stale jest mieszane, powodując oderwanie wielu cząstek zanieczyszczeń z odległych nawet części pokoju.

Wydajność modelu Klarta Forste 4 to 300 m³/h, co pozwala spokojnie używać sprzęt na powierzchniach 40 m². Oczyszczacz powietrza idealny na kurz, czyli Klarta Stor 2, może pochwalić się współczynnikiem CADR (wydajność) na poziomie 600 m³/h, dzięki czemu znajdzie zastosowanie nawet w 75-80 metrowych pomieszczeniach.

Jest odpowiedni np. do dużych salonów, ale sprawdzi się też jako oczyszczacz powietrza do salonu fryzjerskiego lub wieloosobowego biura oraz oczyszczacz powietrza do przedszkola.

Sprawdzona, 3-stopniowa filtracja

oczyszczacz klarta skuteczny zestaw filtrów

Filtry w oczyszczaczach powietrza to jedna z tych rzeczy, które doskonale pokazują, że nie liczy się ilość, lecz jakość.

Sercem oczyszczaczy powietrza Klarta jest filtr HEPA, który w przy pomocy pozostałych filtrów i jonizacji gwarantuje czyste powietrze wolne od zanieczyszczeń.

Porównanie filtrów HEPA Klarta
Porównanie HEPA po kilku tygodniach eksploatacji (po lewej stronie) oraz nowego filtra (po prawej). Materiały pochodzące od klienta.

Starannie zaprojektowany filtr HEPA stanowi podstawę dobrego oczyszczacza powietrza na roztocza.

Składa się z drobniutkich włókien polimerów, filtruje min. 99,95% zanieczyszczeń stałych o wielkości 0,01 mikrona – ok. 70 razy mniejszych od średnicy ludzkiego włosa.

Filtr HEPA zatrzymuje m.in. roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pyły zawieszone PM1, PM2,5 czy PM10, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i pleśni.

Dzięki prawidłowej wilgotności powietrza, mniej kurzu unosi się w powietrzu. Zobacz nasz zestaw: oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Klarta.


Większe zanieczyszczenia, np. sierść, włosy czy kłęby kurzu zatrzymywane są przez filtr wstępny. Można je usunąć w łatwy sposób przy pomocy odkurzacza czy mokrej ściereczki. Polecamy robić to co ok. 3-4 tygodnie.

Zakurzony filtr wstępny
Zakurzony filtr wstępny jednego z właścicieli Klarta Forste 4 po ok. miesiącu użytkowania. Materiały pochodzące od klienta

Jonizacja plazmowa = Mniej kurzu i lepsze samopoczucie

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są również w jonizatory powietrza ION Plasma Air. Zjawisko jonizacji, znane nauce od lat 30-tych ubiegłego wieku, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Oczyszczacze powietrza klartaEmitowane do otoczenia jony ujemne działają orzeźwiająco i relaksująco, zmniejszając ciśnienie tętnicze i przywracając równowagę jonową w otoczeniu. Ta może być szczególnie istotna w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki.

Same sprzęty RTV znane są zresztą z przyciągania sporych ilości kurzu. Oczyszczacze powietrza Klarta są idealnymi oczyszczaczami powietrza dla alergików, ponieważ jonizacja plazmowa przyczynia się do rozbijania cząstek zanieczyszczeń (w tym alergenów) oraz do jeszcze lepszej jakości powietrza.

Klarta Forste 4 – sprawdzony w domowym otoczeniu

Klarta Forste 4 to kontynuacja naszego hitu sprzedażowego. Modele z serii Forste przeznaczone są głownie do użytku domowego. Imponująca wydajność oczyszczacza (300 m³/h) idzie w parze z cichą pracą.

klarta forste 4 black w sypialni

Inteligentny oczyszczacz powietrza na kurz Klarta Forste 4 idealny do gabinetu, sypialni czy salonu. Pracuj, śpij i żyj w domu z czystym powietrzem.

Wszystko dzięki zastosowaniu bezszczotkowego silnika NIDEC, który pozwolił zwiększyć współczynnik CADR o ok. 10%, nie wpływając jednocześnie na głośność urządzenia.

Dzięki temu Forste 4 może być idealnym kompanem podczas spotkań w salonie, pracy w gabinecie czy wypoczynku w sypialni.

Najważniejsze zalety Klarty Forste 4

 • 5 trybów pracy (w tym bezkompromisowy tryb auto)
 • Cicha (24 dB w trybie silent) i energooszczędna praca (średnie zużycie prądu to jedynie 8W)
 • 3-stopniowa filtracja (filtr wstępny, EPA E11 lub HEPA H13 oraz węglowy)
 • Jonizator powietrza z certyfikatem jakości TÜV, przywracający równowagę jonową Twojemu otoczeniu
 • Niskie koszty zakupu i eksploatacji (cena urządzenia: 699 zł, komplet filtrów wymiennych: 139 zł/rok)

Poznaj Klarta Forste 4 – oczyszczacz powietrza idealny na kurz i dowiedz się, jak sprawnie rozwiązuje problem zanieczyszczonego powietrza w Twoim domu.

Klarta Forste 4

Oczyszczacz powietrza z jonizacją plazmową. Idealny do pokoi do 40m².

Sprawdź

Klarta Stor 2 – nie boi się wyzwań

Stworzony z myślą o dużych powierzchniach, oczyszczacz Klarta Stor 2 sprawdzi się w biurach, apartamentach, loftach czy innych otwartych przestrzeniach. Współczynnik CADR na poziomie 600 m³/h plasuje oczyszczacz w czołówce urządzeń pod względem wydajności.

klarta stor 2 w salonie

Gdy tylko wskaźniki jakości powietrza sygnalizują brudne powietrze – oczyszczacze powietrza Klarta szybko usuwają kurz, smog i szkodliwe gazy.

Intensywna cyrkulacja powietrza sprawia, że Stor 2 może być skutecznym pogromcą kurzu. Wszystko przy zachowaniu niskich kosztów zakupu i eksploatacji. Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 dostępny jest w promocyjnej cenie 1399 zł.

Energooszczędny silnik DC pobiera w trybie silent jedynie 5 W. Wymiana kompletu filtrów to jedynie 259 zł rocznie.

Klarta Stor 2

Oczyszczacz powietrza z jonizacją plazmową. Idealny do małych i dużych pokoi do 80m².

Sprawdź

Najważniejsze zalety Klarty Stor 2

 • 3 x Auto Select Mode (restrykcyjne tryby auto dopasowane do Twojego komfortu akustycznego), tryb nocny i 6 prędkości manualnych do wyboru
 • Czułe czujniki IQ Sensor PM2,5, czujnik temperatury oraz wilgotności na bieżąco monitorują jakość powietrza
 • Ogromna wydajność (600 m³/h) pozwala użytkować oczyszczacz na max. powierzchni około 80 m²
 • Cicha i energooszczędna praca (urządzenie w trybie silent generuje jedynie 24 dB i 5 W)
 • Niskie koszty zakupu i eksploatacji (cena urządzenia: 1399 zł, komplet filtrów wymiennych: 259 zł/rok)

Kilka słów o kurzu

Dlaczego warto regularnie pozbywać się kurzu?

Szacuje się, że 1,5 gram ludzkiego naskórka to pożywienie dla około 1 miliona roztoczy. Na powierzchni 1 m² żyje około 10 tysięcy roztoczy kurzu domowego. Łatwo więc policzyć ile liczba to może wynosić przy kilkudziesięciometrowym mieszkaniu.

Roztocza kurzu domowego najczęściej występują w materacach, kocach, kołdrach, pościeli, odzieży czy wypchanych zwierzętach.

Oczyszczacz powietrza z kurzu w sypialni

Kurz to jednak również wiele zanieczyszczeń z zewnątrz, pochodzących głównie z transportu samochodowego. Pył powstający przy ścieraniu się opon i elementów układu hamulcowego, codziennie rozjeżdżany jest i wzniecany w powietrze przez tysiące samochodów.

Groźna mieszanina przedostaje się również do naszych mieszkań. Szacuje się bowiem, iż nawet przy zamkniętych oknach, około 30-40% zanieczyszczeń z zewnątrz przedostaje się do środka.

Smog samochodowy Europa

Więcej na temat zanieczyszczeń spalinowych i tzw. smogu ulicznego przeczytasz w artykule: „Smog samochodowy na ulicy i w domu – jak z nim walczyć?”

Warto jednak wiedzieć, iż kurz to nie tylko nieestetyczny osad na meblach czy elementach wyposażenia. W przypadku wielu osób może mieć on działanie podrażniające, wywołujące drapanie w gardle, kaszel, katar.

Szczególnie narażone są dzieci, dlatego oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka powinien pracować wydajnie, cicho i mieć tryb nocny. Klarta to wszystko oferuje rodzicom 🙂

Bardzo często dochodzi również do reakcji alergicznych. W większości przypadków wywołują je roztocza kurzu domowego oraz produkty przemiany materii owadów (odnóża i martwe ciała).

mężczyzna i alergia na kurz

W składzie kurzu znajduje się też sierść zwierząt czy zarodniki grzybów i pleśni (Alternaria, Cladosporium, Aspergillus, Penicillium). Nic dziwnego, że taka mieszanka może być dla wielu osób niebezpieczna.

Długotrwała ekspozycja na kurz może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, a w konsekwencji częstszych infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku alergików stale narażonych na roztocza kurzu domowego, istnieje ryzyko rozwoju choroby w astmę oskrzelową.

Dlatego też regularne sprzątanie na czele z odkurzaniem i myciem podłóg, praniem firan, zasłon czy pościeli oraz pozbyciem się niepotrzebnych akcesoriów to połowa drogi. Pokonanie drugiej połowy ułatwi oczyszczacz powietrza na kurz, który trwale zmniejszy ilość kurzu w mieszkaniu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o oczyszczacze powietrza na kurz i roztocza

1. Czy oczyszczacz powietrza pomaga na kurz?

Tak, Najbardziej sprawdzonym zestawem filtracyjnym jest komplet składający się z filtra HEPA, wstępnego i węglowego. Taki też zestaw filtrów znajduje się w każdym oczyszczaczu powietrza Klarta.
Większe, widoczne gołym okiem cząsteczki kurzu, zatrzymywane są na siateczkowym filtrze wstępnym, który należy okresowo, co najmniej 1 raz w miesiącu wyczyścić. Niewidoczne na pierwszy rzut oka mikrocząstki są wychwytywane przez filtr HEPA (E11 lub H13), który ma zdolność pochłaniania drobinek nawet 70 razy mniejszych od średnicy ludzkiego włosa.

2. Czy jonizacja zabija roztocza?

Tak, jonizacja powietrza, zarówno ostrzowa, jak i plazmowa neutralizuje szkodliwe mikrocząsteczki, a więc i roztocza. Wykorzystywana w oczyszczaczach powietrza Klarta jonizacja plazmowa ION Plasma Air przyśpiesza usuwanie roztoczy, zarodników pleśni i grzybów oraz pyłów zawieszonych z powietrza.

3. Czy oczyszczacz powietrza jest cichy?

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są standardowo w 3 tryby pracy automatycznej, w tym tryb Auto Sleep. Łącząc efektywne oczyszczanie i komfort akustyczny, generuje niespełna 40 dB hałasu, będąc idealnym kompanem, gdy potrzebujesz się skupić.

4. Jak dużo energii zużywa oczyszczacz powietrza i jak wpłynie to na moje rachunki za prąd?

Oczyszczacz powietrza zużywa niewiele energii, a jego praca nie powinna być w ogóle odczuwalna w comiesięcznym budżecie. Klarta Stor 2 pobiera od 5 do 66 W. Klarta Forste 4 natomiast od 5 do 43 W – zakładając pracę w trybie ciągłym 24/7, jest to ok. 2,8 zł miesięcznie.

Opinie naszych zadowolonych Klientów

oczyszczacze powietrza klarta opinie
oczyszczacze powietrza klarta opinie
oczyszczacze powietrza klarta opinie
oczyszczacze powietrza klarta opinie

Zobacz oczyszczacze powietrza Klarta »

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

8 odpowiedzi na “Oczyszczacz powietrza na kurz i roztocza – Klarta”

 1. Klarta.pl pisze:

  Super jest wtedy, gdy jest zero. Wynik PM2.5 = 10 w bardzo smogowe dni można uznać za bardzo dobry. Norma europejska mówi o 25 ug/m3 dla PM2.5 w odniesieniu średniodobowej, ale nasze oczyszczacze starają się utrzymywać mniej niż 10. Niestety w przypadku smogowych dni trudno jest uzyskać zero, bo czyste powietrze z oczyszczacza będzie zawsze mieszało się z tym, co musi napływać w procesie wentylacji do mieszkania.

  Oczyszczacz może stać zarówno przy oknie, jak i przy ścianie. Ustawiony przy oknie prawdopodobnie będzie szybciej reagował na zanieczyszczenia napływające z zewnątrz, bo będą one jeszcze nie tak dobrze wymieszane z powietrzem wewnętrznym.

 2. Klarta.pl pisze:

  Nasz oczyszczacze tworzymy przede wszystkim tak, by skupiały się na smogu i alergenach. Usuwanie kurzu z powietrza jest dla nich funkcją pośrednią, ale ze względu na duży przepływ powietrza na każdej prędkości, robią to bardzo dobrze.
  Same oczyszczacze posiadają czujniki pyłów PM2.5 koncentrując się na najmniejszych zanieczyszczeniach, które są właśnie związane ze smogiem i doskonale dbają o jego usuwanie z domu, bo szybko i zdecydowanie reagują na takie zanieczyszczenia.

 3. Julia Kożan pisze:

  Czyli Klarta to oczyszczacz powietrza na kurz, a czy jeśli chodzi o smog jest równie skuteczny?

 4. Janka pisze:

  Mam pytanie , jaką wartość powinien wskazywać wyświetlacz oczyszczacza, wiem ze jak najniższą, ale przy jakiej jest to poziom zadawalajacy a przy jakiej Super np. Czy 9 to dobrze ?
  I jeszcze jedno gdzie najlepiej ustawić oczyszczacz, prży oknie czy przy ścianie

 5. Klarta.pl pisze:

  Na wstępie przepraszamy za tak późną odpowiedź. Źle skonfigurowaliśmy system komentarzy.

  Oczyszczacze powietrza redukuje ilość kurzu, który jest pożywką dla roztoczy. Do tego wyłapuje te krążące w powietrzu, ale co najważniejsze, to skutecznie wyłapuje z powietrza wszystkie alergeny roztoczy, zmniejszając lub całkowicie niwelując dolegliwości alergiczne.

 6. Klarta.pl pisze:

  Na wstępie przepraszamy za tak późną odpowiedź. Źle skonfigurowaliśmy system komentarzy.

  Alergia na roztocza to alergia na ich białka, które w zdecydowanej większości pochodzą z ich odchodów. Kurz jest pożywką dla roztoczy, bo znajduje się w nim m.in. ludzki naskórek. Mówi się, że 1 gram naskórka, który tracimy każdego dnia, potrafi wyżywić blisko 100 tys. roztoczy.

  Oczyszczacz powietrza będzie działał dwutorowo. Z jednej strony zmniejszy ilość kurzu wyłapując ten unoszący się w powietrzu, a z drugiej będzie wychwytywał alergeny roztoczy. Te są mniejsze niż kurz, więc oczyszczacz zrobi to skuteczniej niż w przypadku ciężkiego kurzu, który zazwyczaj szybko opada na powierzchnie.

  Cały proces usuwania kurzu i alergenów wspomaga jonizacja, która odpowiednio obciąża cząsteczki, by szybciej trafiały do oczyszczacza.

 7. Monika pisze:

  Czy ten oczyszczacz powietrza usuwa też roztocza?

 8. Janin pisze:

  mam alergię na roztocza, czy kurz i roztocza to to samo i czy oczyszczacz będzie skuteczny? Będę wdzięczna za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.