Blog Klarta

Oczyszczacz powietrza na smog: w 5 min czyste powietrze w 20 m²

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 25.01.2024
Oczyszczacz powietrza na smog

Czyste powietrze na powierzchni 20 m² w 5 minut, 40 m² w 10 minut czy 60 m² w 15 minut?

Klarta Stor 2 udowadnia, że to możliwe. Stworzyliśmy oczyszczacz, który bardzo poważnie podchodzi do tematu oddychania szkodliwym powietrzem, wiedząc, że każdy µg pyłu zawieszonego, dymu tytoniowego czy drażniących alergenów przybliża użytkowników do rozwoju mniej lub bardziej nieodwracalnych dolegliwości zdrowotnych.

Dlaczego czas oczyszczania jest taki ważny? Jakie są korzyści z oddychania czystym powietrzem?

Błyskawiczna reakcja oczyszczaczy Klarta na smog – dlaczego czas oczyszczania jest istotny?

Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku ma poważne konsekwencje dla zdrowia.

Z każdą minutą do naszych płuc dostają się mikrocząsteczki pyłów zawieszonych. Może to prowadzić do rozwoju infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

W dłuższej perspektywie mogą powodować m.in. nasilenie objawów alergicznych lub astmatycznych. Zwiększa się ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej, a także zawałów i udarów mózgu.

Podobnie jest z dymem tytoniowym, który nieoczyszczony osiada na ścianach, meblach i ubraniach, a następnie wnika do naszego układu oddechowego.

O ile krótka, pojedyncza ekspozycja nie powinna nieść żadnych negatywnych skutków dla zdrowia, o tyle regularne przebywanie w brudnym powietrzu może już wpłynąć na kondycję układu oddechowego, jak i sercowo-naczyniowego.

Klarta Stor 2

Oczyszczacz powietrza z jonizacją plazmową. Idealny do małych i dużych pokoi do 80m².

Sprawdź

Potwierdzają to badania z udziałem myszy opublikowane w 2018 roku, analizujące wpływ smogu tradycyjnego (tzw. Londyńskiego) oraz fotochemicznego (z udziałem ozonu) na układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy tych zwierząt.

Pojedyncze narażenie zwierząt na oddychanie powietrzem z przekroczonym poziomem pyłów zawieszonych nie niosło ze sobą żadnego zagrożenia. Dłuższa ekspozycja mogła już jednak doprowadzić do arytmii serca.

Nieco groźniejszy okazał się być ozonu (smog fotochemiczny), gdzie nawet krótki epizod powodował obniżenie pulsu zwierząt wraz ze zwiększeniem współczynnika zmienności serca.

Precyzyjne sensory + restrykcyjne tryby automatyczne = bezkompromisowe podejście do smogu i alergenów

Imponujący CADR sięgający 600 m³/h, wszechstronne filtry o dużej powierzchni wsparte jonizacją powietrza, a także inteligentna praca 3 trybów Auto sprawiają, że oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 nie pozostawia szans zanieczyszczeniom powietrza.

Nasze urządzenie potrzebuje zaledwie 5 minut, by istotnie zredukować poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu 20 m2.

Oczyszczanie otwartych przestrzeni o wielkości 80 m2 w 20 minut, jest chętnie wybieraną przez instytucje i placówki publiczne, jak np. szkoły i przedszkola.

Klarta Stor 3 x Auto Mode baner

Rozwijany przez lata i udoskonalany przez naszych inżynierów algorytm oceny jakości powietrza oraz bezkompromisowy tryb automatyczny obecne są również w kompaktowym oczyszczaczu do mniejszych pokoi – Klarta Forste 4.

Będąc idealną propozycją do sypialni czy pokoju dziecka, Forste 4 wyposażona jest również w 3 tryby automatyczne i aż 8 poziomów prędkości, umożliwiając płynną, wyważoną pracę, połączoną z najwyższą dbałością o zdrowie użytkowników.

Klarta Forste 4

Oczyszczacz powietrza z jonizacją plazmową. Idealny do pokoi do 40m².

Sprawdź

Czy oczyszczacz może być włączony 24/7? Znaczenie trybu auto w oczyszczaczach

Istotny jest nie tylko czas ekspozycji domowników na zanieczyszczenia, ale także okres czasu, w jakim oczyszczacz pozostaje włączony.

Jeżeli jest to możliwe, ze swojej strony zalecamy pozostawienie oczyszczacza włączonego w trybie Auto (może być np. Auto Sleep) przez 24 h na dobę. Nie da się bowiem oczyścić powietrza „na zaś”.

Dlatego też w najnowszej generacji oczyszczaczy powietrza Klarta wprowadziliśmy funkcję 3 x Auto Mode. 3 Tryby Automatyczne dają bowiem możliwość autonomicznej pracy oczyszczacza z uwzględnieniem nie tylko warunków otoczenia, ale też potrzeb i komfortu akustycznego naszych klientów.

Oczyszczacz Forte 4

Przewagę trybu automatycznego potwierdzają też badania chińskich naukowców z 2023 roku. Porównują efektywność działania oczyszczaczy powietrza pracujących zgodnie z ustawieniami timera oraz pracujących zgodnie ze wskazaniami sensorów PM2,5 w oczyszczaczach.

Oczyszczacze filtrujące powietrze wg timera uzyskały średnią poprawę jakości powietrza o 29,2%. Natomiast czas spędzony przez użytkowników w zanieczyszczonym powietrzu skrócił się o 13,4%.

Dla porównania oczyszczacze, które pozostawały włączone, pracując w oparciu o wskazania czujnika PM2,5 zmniejszyły poziom pyłów zawieszonych o 47,6%.

Czas spędzony w zanieczyszczonym powietrzu skrócił się o 23,1%. To różnica, która wyraźnie pokazuje nie tylko sens posiadania oczyszczacza powietrza, ale także korzystania z niego nie tylko „doraźnie”.

Stworzone przez naszych inżynierów urządzenia łączą inteligentną pracę z cichą i energooszczędną eksploatacją.

Podaruj sobie i swoim bliskim czyste powietrze.

Sprawdź nasze aktualne promocje na oczyszczacze powietrza Klarta i podaruj swoim bliskim poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania.

Oczyszczacz powietrza może być doskonałym pomysłem na prezent zarówno dla osób starszych, jak i np. świeżo upieczonych rodziców. Urządzenie chroni bowiem przed:

  • Kaszlem, katarem i podrażnieniami gardła i nosa
  • Infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych
  • Nasileniem się objawów alergicznych i astmatycznych
  • Chorobami układu naczyniowo-sercowego
  • Udarami mózgu
  • Nowotworami układu oddechowego oraz moczowego
  • Chorobami neurodegeneracyjnymi i problemami z pamięcią oraz koncentracją
  • Mniejszą masę mięśniową noworodków
oczyszczacz powietrza na prezent

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy filtr HEPA zatrzymuje smog?

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażyliśmy w filtry HEPA o dużej powierzchni. Potrafią one zatrzymywać nawet do 99,97 % najgroźniejszej frakcji cząsteczek pyłów zawieszonych – PM2,5.

Duża powierzchnia filtrów przekłada się na wydajność oczyszczania oraz żywotność materiałów filtracyjnych.

Ile czasu powinien działać oczyszczacz powietrza?

Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza, jeśli jest wyłączony, nie jest w stanie zapewnić czystego powietrza w danym pomieszczeniu.

W związku z cały czas napływającymi na dany obszar masami powietrza, nie da się bowiem oczyścić powietrza „na zapas”.

Czy przy oczyszczaczu powietrza można otwierać okna?

Oczywiście że tak. Niewskazany jest jednak zbyt długi czas z otwartym oknem, w trakcie którego do pomieszczenia wpadają masy zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz.

Krótkie, intensywne interwały, podczas których mieszkanie zostanie przewietrzone są za to jak najbardziej potrzebne.

Źródła:

1. Hazari, Mehdi S et al. “Comparative Cardiopulmonary Effects of Particulate Matter- And Ozone-Enhanced Smog Atmospheres in Mice.” Environmental science & technology vol. 52,5 (2018): 3071-3080. doi:10.1021/acs.est.7b04880.2. https://doi.org/10.1016/j.partic.2022.11.008.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.