Blog Klarta

Pierwsze uruchomienie Klarta Stor 2. Co warto wiedzieć?

Opublikowano: poniedziałek, 06.11.2023

Gratulujemy zakupu i cieszymy się z zaufania, którym nas obdarzyłeś. Nim rozpoczniesz swoją przygodę z oczyszczaczem powietrza Klarta Stor 2, przeczytaj poniższe kilka punktów dot. uruchomienia i pierwszego użytkowania oczyszczaczaPoniższy poradnik jest esencją najważniejszych informacji dot. pierwszego uruchomienia i korzystania z oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2. Dokładne wskazówki wraz z pełną specyfikacją techniczną i wyjaśnieniem najważniejszych problemów znajdziesz w instrukcji obsługi Klarta Stor 2.

Pierwsze uruchomienie oczyszczacza Klarta Stor 2 w 5 krokach

1. Wyjmij filtry z folii

Przed pierwszym użyciem, otwórz przedni panel oczyszczacza, wyciągnij z niego filtry i rozpakuj je z folii. 

Klarta Stor 2 wyjmowanie filtrów z folii

W folii zapakowane będą filtr węglowy oraz filtr HEPA połączony z filtrem wstępnym. Przed zakładaniem/wymianą filtrów upewnij się, że wtyczka zasilająca została odłączona od źródła zasilania.

Ważne! Po wyjęciu z folii, włóż filtry z powrotem w kolejności przedstawionej poniżej:

 Oczyszczacz bez zainstalowanych filtrów nie będzie mógł spełniać swej funkcji.

Aby ponownie założyć tylną pokrywę, dopasuj i włóż dolne wypustki do charakterystycznych wyżłobień, a następnie dociśnij górną część, aż poczujesz działanie magnetycznej blokady. 

2. Znajdź odpowiednie miejsce dla oczyszczacza

Być może już to wcześnie zaplanowałeś. Jeśli jednak nie, podpowiadamy, oczyszczacz powietrza powinien być ustawiony:

 • na płaskiej powierzchni (polecamy podłogę),
 • w niewielkiej odległości od źródła zasilania,
 • wlot powietrza (z przodu) oraz wylot (panel górny) nie powinny być zasłonięte przez meble czy inne akcesoria domowe
Ilustracja jonziacji Klarta Forste 4

W celu skuteczniejszej filtracji polecamy też ustawienie oczyszczacza powietrza blisko okna, by na bieżąco filtrował masy powietrza.

3. Podłączenie urządzenia do zasilania

Po włożeniu wtyczki do źródła zasilania oczyszczacz wydaje dźwięk. Wszystkie lampki
wskaźnika zostają uruchomione przez system samokontroli, po czym migoczą dwa razy.
Następnie lampki wskaźnika gasną, a oczyszczacz wchodzi w tryb gotowości. Każde następne podłączenie urządzenia do zasilania będzie uruchamiało tryb, w jakim został on wyłączony. Po przerwie w zasilaniu Stor 2 samodzielnie powróci do ostatnio używanych ustawień.

4. Uruchomienie oczyszczacza – przycisk ON/OFF i inne przyciski na panelu

Klarta Stor 2 gold kwiaty

Jeżeli oczyszczacz nie uruchomi się automatycznie, to należy użyć przycisku ON/OFF. Przez 10 sekund oczyszczacz przygotowuje czujniki IQ Sensor, po czym przełącza się na tryb Auto Turbo (domyślny). W trybie tym oczyszczacz automatycznie wykrywa jakość powietrza i dopasowuje prędkość do aktualnego stężenia pyłu PM2.5, wykorzystując przy tym pełnię swojej mocy.

Oprócz tego na panelu sterowania znajdującym się w górnej części obudowy znajdziesz następujące funkcje:

Instrukcja obsługi panelu sterowania Klarta Stor2

Podstawowe sterowanie

Zwróć szczególną uwagę na przycisk „Speed” oraz wskaźniki oznaczone „1”, „2”, „3” oraz „Auto”. Każdorazowe naciśnięcie przycisku „Speed” powoduje zmianę prędkości oczyszczania.

 • Na panelu sterowania masz do wyboru 3 poziomy prędkości manualnej oraz Tryb Automatyczny (wskaźnik podpisany „Auto”), a także Sleep (przycisk podpisany „Sleep/Child Lock”)
 • Więcej trybów pracy oraz prędkości oczyszczania dostępnych jest w aplikacji mobilnej Smart Life. Połączenie oczyszczacza Klarta Stor 2 z aplikacją mobilną pozwala korzystać z 6 prędkości oczyszczania, aż 3 trybów pracy automatycznej (3 x Auto Mode) oraz Trybu Sleep.

5. Ściągnij aplikację mobilną Smart Life i odkryj więcej funkcjonalności Klarta Stor 2

Oczyszczaczem możesz sterować również za pomocą aplikacji. Oczytaj poniższe kody kreskowe, by pobrać aplikację ze sklepów Google Play lub AppStore.

Kod QR Google Play
Kod QR App Store

Aplikacja mobilna Smart Life umożliwia m.in.:

 • wybór 3 trybów pracy automatycznej,
 • 6 poziomów prędkości oczyszczania
 • ustawienie własnych reguł pracy w odniesieniu do czasu lub warunków w pomieszczeniu (automatyzacja)
 • ustawienie powiadomień

Po więcej informacji dot. połączenia, jak i korzystania z aplikacji mobilnej Smart Life dla Klarta Stor 2 , odwiedź artykuł: „Automatyzacja i obsługa aplikacji w Klarta Stor 2”.

Klarta Stor 2 pokoj dziecka

.

Jak używać oczyszczacza Klarta Stor 2?

Aby w pełni cieszyć się komfortową i bezproblemową eksploatacją oczyszczacza powietrza Klarta, pamiętaj o kilku prostych zasadach.

 • Wycieraj kurz zgromadzony na oczyszczaczu

Regularnie czyść urządzenie (w szczególności okolice wlotu i wylotu powietrza) za pomocą suchej i miękkiej szmatki

 • Co ok. 2 tygodnie czyść filtr wstępny

Do czyszczenia filtra wykorzystaj odkurzacz działający na niskich obrotach wraz z miękką końcówką. 

 • Wymiana filtrów

Gdy zobaczysz na stałe podświetloną diodę przy przycisku „Reset”, jest to sygnał informujący o potrzebie wymiany filtrów. Z reguły nastąpi ona po ok. 2 latach użytkowania, choć może mieć miejsce szybciej (w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza). Pamiętaj, by wymieniając filtr na nowy, zawsze zatrzymywać pracę oczyszczacza i wyłączać urządzenie z prądu.

 • Konserwacja czujnika

Jeśli wskaźnik jakości powietrza świeci się stale na czerwono, bądź też poziom pyłów w aplikacji przyjmuje wartość 999, istnieje prawdopodobieństwo, że czujnik się zapylił. Wówczas odłącz oczyszczacz od prądu, zdejmj klapkę (mała klapka w z tyłu, z lewej strony urządzenia), a następnie przedmuchaj otwór z czujnikiem sprężonym powietrzem i sprawdź, czy działa już prawidłowo. Czynność może być powtórzona kilka razy aż do skutku.

Przechowywanie urządzenia podczas dłuższego niekorzystania

Jeśli planujesz dłuższą przerwę w korzystaniu z Klarta Stor 2, wyjmij wtyczkę zasilania z gniazdka, oczyść wnętrze z kurzu i innych widocznych zabrudzeń i zapakuj oczyszczacz do pudełka. Umieść go pionowo w suchym pomieszczeniu (położenie pionowe zapobiegnie możliwym uszkodzeniom silnika).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy mogę umieścić Klarta Stor w korytarzu, tak by oczyszczać jednocześnie 2 lub 3 pomieszczenia?

Chociaż powierzchnia oczyszczania Klarta Stor 2 pozwala na korzystanie z oczyszczacza w bardzo dużych pomieszczeniach, odradzamy takie rozwiązanie ze względu na ściany, zaułki i korytarze w mieszkaniach. Sprawiają one, że przepływ powietrza jest mocno ograniczony. Dlatego też zalecamy kupować oczyszczacz z myślą o konkretnym pomieszczeniu.

2. Czy oczyszczacz powietrza może pracować 24 h na dobę?

Jak najbardziej. Polecamy korzystanie z oczyszczacza w trybie 24/7 w celu zapewnienia ciągłej ochrony przed smogiem, alergenami, bakteriami czy wirusami w powietrzu.

3. Gdzie zgłaszać awarie?

Przed zgłoszeniem awarii, sprawdź, czy odpowiedź na Twoje problemy nie znajduje się w instrukcji obsługi. Zajrzyj do punktu 6.6 „”Postępowanie w przypadku awarii” (str. 25).

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

Oczyszczacz powietrza w kosztach firmy. Można czy nie?

Oczyszczacz powietrza do 1000 zł? Poznaj Klarta Forste 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.