Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka – Klarta

Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka – Klarta

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Alergia wziewna objawia się nieżytem nosa, często połączonym z podrażnieniem spojówek oczu bądź kaszlem, a w poważniejszych przypadkach także trudnościami z oddychaniem. Czynnikami uczulającymi są pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni oraz sierść zwierzęca (a dokładniej znajdujące się na niej białka). Zanieczyszczenia te są lekkie, dlatego bez trudu przedostają się wraz z powietrzem do naszych domów i mieszkań, zwłaszcza podczas ich wietrzenia.

 

Rola filtra HEPA w walce z alergią wziewną

Technologią wykazującą najwyższą skuteczność w usuwaniu alergenów wziewnych jest filtr HEPA, którego pełna nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza wysokowydajny filtr cząstek stałych.

Filtr ten zbudowany jest z kilku cienkich warstw włókna szklanego albo innego tworzywa sztucznego, a w każdej z nich znajdują się pory o wielkości 0,3 µm, przez które przepływa powietrze. W zależności od zastosowanej klasy technologii HEPA po jednym przepływie przez system filtrujący z powietrza usuniętych zostaje od 85 do 99,99% cząsteczek stałych o wielkości nawet kilkaset razy mniejszej od średnicy włosa.

HEPA stanowi zatem skuteczną broń w walce z alergią na pyłki, kurz, sierść i pleśń.

 

Filtry antyalergiczne w oczyszczaczach Klarta Forste 3 i Klarta Stor

Klarta oferuje alergikom dwa oczyszczacze powietrza: Klartę Forste 3 i Klartę Stor. W obu modelach jednym z najważniejszych elementów systemu filtrującego jest włśnie technologia HEPA.

Bierzemy pod uwagę zróżnicowane potrzeby klientów, dlatego zużyty filtr HEPA można zastąpić filtrem klasy E11 (obecnym w oczyszczaczu w chwili zakupu) albo filtr HEPA H13 o skuteczności usuwaniu zanieczyszczeń aż 99,95%. 

Zestaw filtrów do oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3: filtr HEPA H13 o skuteczności 99,95% i filtr węglowy

 

 

Czujniki jakości powietrza – ważny element w oczyszczaczach

Ryzyko wystąpienia objawów uczuleniowych uzależnione jest od czasu ekspozycji na alergeny, dlatego najlepszy wybór stanowi urządzenie, które potrafi samodzielnie wykryć obecność zanieczyszczeń i szybko podjąć działania zmierzające do ich usunięcia.

Do pracy w trybie automatycznym zdolne są wyłącznie te oczyszczacze, które zostały wyposażone w odpowiedni czujnik, pozwalający na ocenę stanu powietrza.

 

Zaawansowane czujniki w oczyszczaczach Klarta

W oczyszczaczach Klarta tryb automatyczny działa na podstawie bardzo dokładnego czujnika pyłów zawieszonych PM2.5, którego stężęnie uznawane jest za główny wyznacznik poziomu smogu.

Dzięki temu oczyszczacz samodzielnie dostosowuje prędkość obrotów wentylatora do aktualnych potrzeb. Mierniki pyłu zawieszonego są w stanie wykrywać obecność także innych cząsteczek stałych, w tym alergenów takich jak roztocza kurzu domowego.

W celu efektywnej ochrony zdrowia urządzenia marki Klarta bazują na europejskich normach czystości powietrza. Oczyszczacz Klarta Forste 3, który pracuje w czterech prędkościach, przechodzi w 2, 3 i 4 z nich, gdy stężenie pyłu wyniesie odpowiednio 9, 16 i 26 µg/m³. Pod względem algorytmu trybu automatycznego jest jednym z najbardziej restrykcyjnych oczyszczaczy na polskim rynku.

Bieżąca kontrola jakości powietrza

Czujniki zsynchronizowane są ze wskaźnikami jakości powietrza. W Klarcie Forste 3 sensor laserowy łączy się z wyświetlaczem numerycznym na którym wyświetla się aktualny poziom PM2.5.

Klarta Stor o stężeniu zanieczyszczeń informuje poprzez trójkolorowy pierścień na przednim panelu:

  • niebieski - bardzo dobra jakość powietrza, 
  • zielonyśrednie stężenie zanieczyszczeń,
  • czerwony - zły stan powietrza. 


Wysoki CADR kluczem do czystego powietrza

Aby oczyszczacz powietrza zapewniał wysoką skuteczność i szybkość działania, jego wydajność musi być dostosowana do wielkości pokoju, w którym będzie pracował. Zdarza się, że producenci zapewniają o możliwości pracy w pomieszczeniu o powierzchni 40 m², gdy CADR urządzenia wynosi około 150 m³/h, a więc jest odpowiedni dla powierzchni ponad dwukrotnie mniejszych.

Warto pamiętać o tym, że wydajność nigdy nie jest zbyt duża i to właśnie ona odzwierciedla prawdziwe możliwości sprzętu, a nie maksymalna powierzchnia pracy deklarowana przez sprzedawcę.

 

Oczyszczacze Klarta – duża wydajność filtracji powietrza

Klarta Forste 3 sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 40 m² (jej CADR to 300 m³/h), natomiast CADR Klarty Stor (580 m³/h) jest odpowiedni dla powierzchni nawet 80 m².

Klarta Forste 3 doskonale pasuje do małych i średnich pokojów, natomiast drugi można umieścić również w dużym pomieszczeniu. Większa wydajność zawsze stanowi zaletę, dlatego wybór Klarty Stor do małego wnętrza nie jest błędem.

 

Należy jednak pamiętać o tym, że urządzenie powinno być kupowane z myślą o konkretnym pokoju, a nie całym mieszkaniu. Bariery utrudniające swobodny przepływ powietrza sprawiają bowiem, że nawet najwydajniejszy oczyszczacz będzie miał problem z obsługą kilku pomieszczeń jednocześnie.

 

Klarta Stor to idealny oczyszczacz powietrza do dużych powierzchni. 

Oczyszczacz powietrza a astma

Czy oczyszczacz spełniający przedstawione powyżej warunki można polecić zarówno alergikom, jak i astmatykom?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zapoznać się z czynnikami odpowiedzialnymi za nasilanie objawów choroby, czyli za występowanie ataków astmatycznych. Duszności mogą pojawić się na skutek kontaktu z alergenami wziewnymi, czyli z kurzem, pyłkami roślin, sierścią zwierzęcą albo zarodnikami pleśni, ale nie tylko. Wielu astmatyków musi unikać także dymu tytoniowego, silnych zapachów oraz zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Każdy przypadek astmy jest nieco inny, dlatego prawdopodobieństwo ataku w przypadku ekspozycji na ten sam czynnik drażniący nie jest u wszystkich chorych takie samo.

Dobry oczyszczacz powietrza dla astmatyka powinien jednak być w stanie wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia, stanowiące potencjalne zagrożenie. 


Systemy filtracji dla astmatyków – jakie powinny być?

Filtr HEPA, który można uznać za najważniejszą technologię w oczyszczaczu powietrza dla alergika, odgrywa istotną rolę również w profilaktyce ataków astmatycznych. Oprócz alergenów usuwa z powietrza m.in. pyły zawieszone, wchodzące w skład zanieczyszczeń komunikacyjnych.

HEPA mimo wysokiej skuteczności w eliminacji mikroskopijnych cząsteczek stałych nie jest w stanie oczyścić powietrza ze szkodliwych gazów i drażniących zapachów.

Niezbędne w tym celu właściwości wykazuje natomiast filtr wykonany z węgla aktywnego, czyli materiału zbudowanego głównie z węgla w postaci pierwiastkowej, charakteryzującego się wysoką porowatością i wynikającym z niej znakomitym stosunkiem powierzchni chłonnej do masy.

 

Wieloetapowa filtracja w oczyszczaczach Klarta Forste 3 i Klarta Stor

Drugim obok technologii HEPA najważniejszym elementem systemu filtrującego Klarty Forste 3 i Klarty Stor jest filtr węglowy, tak więc powietrze oczyszczane jest również z zanieczyszczeń gazowych. Urządzenie samodzielnie kontroluje stopień zużycia obu filtrów i w razie potrzeby sygnalizuje konieczność wymiany.

W oczyszczaczach Klarta zostały zastosowane wysokiej klasy filtry HEPA oraz filtr węglowy, które pozwalają na usunięcie niemal 100% zanieczyszczeń z powietrza, w tym alergenów. 

 

Czy oczyszczacz powietrza dla astmatyka lub alergika musi być drogi?

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, kosztujących ponad 2000 zł. Czy oznacza to, że osoby dysponujące niższym budżetem nie mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu poprawiającego komfort życia alergików i astmatyków? Odpowiedzią na ich potrzeby są oczyszczacze powietrza Klarta Forste 3 i Klarta Stor – idealne dla rodziny, tanie w eksploatacji i dostępne w różnych kolorach!

 

Oczyszczacze antyalergenowe Klarta: skuteczne, tanie i stylowe

Oba nasze urządzenia zostały wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy, dlatego efektywnie wspierają walkę z alergią na roztocza, pyłki, sierść i pleśń, a jednocześnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń komunikacyjnych, dymu tytoniowego i substancji odpowiedzialnych za drażniące zapachy.

Oczyszczacze Klarta wykorzystują precyzyjne sensory, tak więc samodzielnie reagują na obecność alergenów i innych zanieczyszczeń. Wszystkie te zalety idą w parze z atrakcyjnymi cenami. Oczyszczacz Klarta Forste 3 można kupić już za 749 zł, natomiast promocyjna cena Klarty Stor to 1199 zł.

To nie wszystko, ponieważ nasze urządzenia wyróżniają się także pod względem estetycznym. Dostępność kilku wersji kolorystycznych pozwala na wybór takiego oczyszczacza dla alergika lub astmatyka, który będzie idealnie pasował do konkretnego wnętrza.

Można wybierać spośród wielu kolorów:

Klarta Forste 3 Black

Klarta Forste 3 White

Klarta Forste 3 Rose

Klarta Forste 3 Silver

Klarta Forste 3 Gold

a także większy model:

Klarta Stor Black

Klarta Stor White

Klarta Stor Gold

 

Obawiasz się drogich filtrów? Wybierz oczyszczacze Klarta

Oczyszczacze Klarta posiadają dużej pojemności filtry HEPA oraz filtry z podwójną ilością węgla aktywowanego, który eliminuje LZO (m.in. benzen i formaldehyd) oraz nieprzyjemne zapachy.

Komplet filtrów z antyalergicznym HEPA H13 do Klarty Forste 3 kosztuje 169 zł i starcza na 12 miesięcy. Zobacz więcej informacji tutaj

Zestaw do Klarty Stor z filtrem HEPA H13 oraz węglowym kosztuje 329 zł na 12 miesięcy. Zobacz więcej informacji tutaj.

 

Klarta Forste 3 potrafi pracować bardzo cicho (głośność trybu sleep to 24 dB), dlatego nocą chroni alergików, nie zakłócając snu.

Nawilżacz powietrza dla alergika – czy jest przydatny?

Powietrze w naszych domach często jest nie tylko zanieczyszczone, ale i słabo nawilżone. Dzieje się tak głównie zimą, zwłaszcza jeśli w sezonie grzewczym rezygnujemy z regularnego wietrzenia pomieszczeń. Niska wilgotność powietrza może nasilać objawy astmy, a także wywoływać takie dolegliwości jak drapanie w gardle, suchy kaszel i podrażnienie oczu. Ponadto w przesuszonym powietrzu unosi się więcej kurzu.

Domowe metody nawilżania cieszą się dość dużym zainteresowaniem, ale niektóre z nich są mało skuteczne, a inne mają swoje efekty uboczne. Popularne nawilżacze na kaloryfer w rzeczywistości nie mają żadnego wpływu na wilgotność powietrza, a wieszane na grzejnikach mokre ręczniki powodują, że do powietrza wraz z parą wodną trafiają cząsteczki chemikaliów wykorzystywanych podczas prania i płukania. Nawilżanie powietrza powinno zatem być dobrze przemyślane.

Bezpieczne nawilżanie powietrza z Klartą Humea

Klarta Humea to nawilżacz elektryczny, który wykorzystuje naturalną technologię nawilżania, czyli ewaporację. Wbudowany higrostat ułatwia utrzymanie wilgotności na optymalnym poziomie, a wskaźnik braku wody sygnalizuje potrzebę uzupełnienia zbiornika. Klarta Humea pozwala na regulację tempa nawiewu oraz intensywności podświetlenia panelu sterowania. W nawilżaczu znalazła się też unikalna funkcja osuszania filtra, zapobiegająca rozwojowi bakterii i wirusów.