Blog Klarta

Nawilżacz powietrza bezpieczny dla zwierząt: poznaj Klarta Humea

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 08.01.2024
nawilżacz powietrza bezpieczny dla zwierząt

Masz psa lub kota i zastanawiasz się, czy możesz używać przy nim nawilżacza powietrza? Ten artykuł jest dla Ciebie. W poniższym artykule rozprawiamy się z faktami i mitami na temat nawilżaczy powietrza. Wybierz nawilżacz powietrza bezpieczny dla zwierząt z Klarta.

Czy nawilżacz powietrza jest korzystny dla kota? Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu z psem? Czym różni się nawilżacz ewaporacyjny od ultradźwiękowego i jaki nawilżacz będzie najzdrowszy?

Nawilżacz powietrza a zwierzęta – popularne fakty i mity

FAKTY

1. Zwierzęta domowe, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki suchego powietrza – FAKT

Skutki przebywania w suchym środowisku są u zwierząt podobne jak u ludzi. Przede wszystkim objawiają się one przesuszonymi błonami śluzowymi, suchą, elektryzującą się sierścią, częstszym swędzeniem skóry, łupieżem, ale też przesuszonymi opuszkami łap, zwiększonym łaknieniem czy brakiem chęci do zabawy i aktywności.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny
Klarta Humea Wifi – Nawilżacz ewaporacyjny Klarta

2. Nawilżacz powietrza wpływa korzystnie na układ oddechowy zwierząt – FAKT

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza w bezpieczny sposób przyczyniają się do poprawy kondycji układu oddechowego, jak i łagodniejszemu przebiegowi infekcji – łagodzą objawy zatkanego nosa czy gromadzącej się wydzieliny.

Mogą też łagodzić przebieg astmy (w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że cierpi na nią 1% kotów domowych). 

3. Nawilżacz powietrza bezpieczny dla zwierząt BEZ olejków eterycznych – FAKT

Choć uwodzą zapachem, pomagają się rozluźnić, a niekiedy przynoszą także ulgę w dolegliwościach, olejki eteryczne mogą być szkodliwe dla zwierząt. To, co dla ludzi jest kojące, dla ich pupili może skończyć się podrażnieniem układu pokarmowego.

Olejki szczególnie odradzamy właścicielom kotów. Futrzaki te nie posiadają w wątrobie jednego z enzymów, który jest często wykorzystywany przy trawieniu leków i koncentratów zawartych w olejkach eterycznych. 

Potwierdza to m.in. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA), która wskazuje krople olejków opadające na kocie futro, jako jedno z potencjalnie najbardziej trujących zagrożeń.

MITY

1. Nawilżacz powietrza jest szkodliwy dla zwierząt – MIT

Stwierdzenie, że nawilżacz powietrza jest szkodliwy czy niebezpieczny dla zwierząt to dość często spotykane, niesprawiedliwe uogólnienie.

Po pierwsze: dotyczy ono tylko jednej grupy nawilżaczy powietrza – nawilżaczy ultradźwiękowych. Po drugie: nie jest to również zasadą, gdyż nie każde zwierzę będzie wrażliwe na niskie fale dźwiękowe emitowane przez urządzenie. W badaniu przeprowadzonym z użyciem ogrodowych odstraszaczy, jedynie 35% kotów reagowało na dźwięki wydawane przez urządzenie.

Nawilżacze ultradźwiękowe mogą wywoływać u niektórych zwierząt zaciekawienie, u innych niepokój, a u jeszcze innych brak jakiejkolwiek reakcji. Chcąc natomiast całkowicie wyeliminować ryzyko negatywnego wpływu nawilżacza na domowego pupila, warto wybrać bezpieczny i sprawdzony nawilżacz ewaporacyjny. Najlepszym tego przykładem jest oferowana przez nas Humea WiFi i Humea Grande.

2. Woda wlewana do nawilżacza musi być destylowana – MIT

Wiele razy słyszy się również o tym, by wlewać do nawilżacza wodę destylowaną albo przynajmniej przefiltrowaną wcześniej w dzbanku czy przegotowaną. W przeciwnym razie wszelkie zanieczyszczenia z wody będą wdychane przez zwierzęta.

To też nieprawda w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych. Są one wyposażone w filtry lub maty ewaporacyjne, których zadaniem jest powstrzymywanie cząstek mineralnych czy zanieczyszczeń przed przedostaniem się do powietrza.

Nawilżacz powietrza z filtrem ewaporacyjnym
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea Grande

Dlatego też efektem ubocznym regularnej eksploatacji nawilżacza ewaporacyjnego jest pojawiający się na filtrze kamień. Więcej o bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji nawilżacza w artykule: Jak używać nawilżacza Klarta, by filtr działał nawet 6 miesięcy?

Nawilżacz powietrza, a zwierzęta – jak bezpiecznie używać?

Najważniejszym elementem jest wybór odpowiedniego rodzaju nawilżacza. Generujący chłodną, niewidzialną dla oka, czystą mgiełkę nawilżacz ewaporacyjny jest najzdrowszym rozwiązaniem. Może być również najbardziej higienicznym, pod warunkiem jednak, że będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Wymiana wody po każdym użyciu nawilżacza

Regularna wymiana wody zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów w zbiorniku nawilżacza. Dlatego też po każdym użyciu sprzętu warto wylać z niego resztkę wody, przepłukać, a następnie dopiero wlać świeżą wodę. Przy częstej, codziennej eksploatacji, resztkę wody należy wylewać również codziennie lub za każdym razem, kiedy planujemy dolanie nowej

Mycie zbiornika

Dobrze jest też co kilka dni przemyć zbiornik ciepłą wodą z delikatnym detergentem (może być płyn do mycia naczyń), a następnie dokładnie wypłukać.

Odkamienianie filtra

Jako nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi podatna jest na osadzenie się wapiennego osadu z wody na filtrze. To naturalny proces, którym nie należy się martwić. Aby pozbyć się kamienia, warto np. co 2 tygodnie wstawić filtr do kąpieli wodnej w roztworze wody i kwasku cytrynowego. Ponadto konstrukcja filtra Klarta Humea WiFi umożliwia jego obracanie. Dzięki temu kamień gromadzący się w trakcie odparowywania wody w górnej strukturze filtra znajdzie się w wodzie i ulegnie rozpuszczeniu. Najłatwiej jego resztek pozbyć się wylewając resztkę wody przed nalaniem nowej.

Źródła:

1. Autor nieznany. The Essentials of Essential Oils Around Pets. ASPCA. 23.06.2022. Dostęp do strony internetowej: 30.10.2023.

2. Forinash, K, Wolfgang C., Sound: An Interactive Book. 2012. Dostęp: 22.07.2022

3. Klarta.pl

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Jaka jest najzdrowsza wilgotność powietrza?

Psy i koty, podobnie jak ludzie, najlepiej czują się w środowisku o wilgotności względnej na poziomie 40-60 %.

2. Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi wyposażony jest w dokładny higrometr (wilgotnościomierz), który pomaga określić wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Oprócz tego wiele sklepów ma w swojej ofercie higrometry, których koszt nie przekracza często kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych.

3. Nawilżacz powietrza jest bezpieczny dla zwierząt? Jaki wybrać?

Najlepszym wyborem będzie nawilżacz ewaporacyjny. Wykorzystujący naturalną metodę odparowywania wody na chłodno nie niesie ze sobą ryzyka poparzeń. Wyposażony w filtr ewaporacyjny, zatrzymuje szkodliwe zanieczyszczenia, tak by nie przedostawały się do wylatującego wilgotnego powietrza.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.