Blog Klarta

Ulga w alergii i rzadsze infekcje – ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta

Opublikowano: piątek, 15.09.2023
klarta humea walka z infekcjami

Czy nawilżacz pomaga na alergię? Jak ma się nawilżacz powietrza do alergii na roztocza? Jaki nawilżacz dla alergika wybrać? Z badań programu ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, iż ponad 40% Polek i Polaków cierpi z powodu alergii. Zbyt niska wilgotność wysusza śluzówki, osłabiając ich działanie obronne przed alergenami czy wirusami. Zbyt wysoka zaś sprzyja rozwojowi roztoczy. Jaki poziom wilgotności jest prawidłowy dla alergików i w końcu jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Czy nawilżacz pomaga na alergię?

Już w latach 80-tych ubiegłego wieku naukowcy przeanalizowali wpływ wilgotności względnej powietrza na alergię i dolegliwości górnych dróg oddechowych (Arundel i inni, 1986). Utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniach na optymalnym poziomie 40-60 % przyczyniło się do mniejszej ilości absencji wśród pracowników biurowych.

Badacze wykluczyli również możliwość rozwoju pleśni i grzybów w warunkach poniżej 60 % wilgotności. Ta powinna pojawiać się dopiero w przypadku ok. 80% rH. Wyniki badań nie są dla nas zaskoczeniem. Nawilżanie powietrza bowiem:

 • Regeneruje zmęczone śluzówki gardła i nosa alergików
 • Rozrzedza wydzielinę, zmniejszając poczucie zatkanego nosa czy gardła
 • Zmniejsza objawy uporczywego kataru i kaszlu
 • Redukuje objawy astmy (Angelon-Gaetz i inni, 2016)
 • Zmniejsza ryzyko zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych
 • Redukuje ilość alergenów unoszących się we wdychanym powietrzu – pyłki alergenów przyklejają się do cząsteczek wody i opadają na powierzchnie podłóg czy mebli
 • Wpływa pozytywnie na jakość snu i ilość energii w ciągu dnia
 • Zwiększa efektywność pracy

Co ważne, zarówno oczyszczacz powietrza dla alergika, jak i nawilżacz pomagają przy zmaganiu się z objawami alergii wziewnej. Są one (przynajmniej na razie!) bezsilne wobec nietolerancji pokarmowych czy iniekcyjnych. Dlatego też to na właśnie na alergii wziewnej skupiamy się w tym artykule.

Wilgotność powietrza a alergia

Utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza wpływa pozytywnie nie tylko na stan naszej skóry czy wygląd roślin w domu. Jest ono przede wszystkim w kontekście kondycji naszych górnych dróg oddechowych. Warstwy glikanów, wyściełające śluzówki gardła i nosa stanowią, dzięki swojej sprężystości, świetną naturalną barierę dla wirusów, bakterii i wszelkich szkodliwych drobnoustrojów.

Wysuszone, tracą swoją sprężystość, nie będąc zdolnym do skutecznej obrony, m.in. przed alergenami, czyli czynnikami, które z różnych powodów nasz układ immunologiczny uznaje za szkodliwe.

Pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego mają więc ułatwioną drogę, by dostać się do naszego układu oddechowego i wywoływać reakcje alergiczne lub infekcje górnych dróg oddechowych.

Jaki jest optymalny poziom wilgotności dla alergików?

Nawilżacz powietrza z higrostatem

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi z higrometrem ukazującym aktualną wilgotność w pomieszczeniu.

Taki sam, jak dla wszystkich innych osób. Za optymalny poziom nawilżenia przyjmuje się wartości 40-60%. W suchym powietrzu o wiele łatwiej unoszą się rozmaite zanieczyszczenia powietrza (kurz, pyły zawieszone, alergeny).

Przewilżone z kolei stanowi sprzyjające środowisko do rozwoju zarodników grzybów i pleśni. Wysoka temperatura pomieszczeń i wilgotność na stałym poziomie powyżej 60 %, to niestety także dobre środowisko do rozwoju roztoczy.

Poniżej potencjalne konsekwencje przebywania w zbyt suchym, jak i zbyt wilgotnym środowisku.

Wpływ wilgotności powietrza na poszczególne objawy i dolegliwości:

wpływ wilgotności powietrza tabela

Wilgotność powietrza a astma

Wilgotność środowiska, w którym się przebywa, ma również wpływ na zdrowie i samopoczucie astmatyków. Badanie z 2016 roku opublikowane w National Library of Medicine sprawdziło na grupie 122 amerykańskich nauczycieli, jak poziom nawilżenia w klasach przyczynia się do rozwoju objawów astmatycznych u tych osób. Badanie przeprowadzono na terenie 10 szkół w Karolinie Północnej. W przypadku każdego z nauczycieli badanie trwało 5 dni.

W suchych pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności względnej był poniżej 30 %, zaobserwowano po 5 dniach wzrost ryzyka rozwoju objawów astmatycznych (ryzyko względne 1,26 vs 1). W niewielkim stopniu wzrosło też ryzyko pojawienia się objawów przeziębienia lub alergii (1,11 vs 1).

Co ciekawe, badanie też skupiło się na negatywnych skutkach zbyt wysokiej wilgotności powietrza, którą badacze uznali za przekraczającą 50 %. Przewilżone powietrze również przyczyniało się do wzrostu ryzyka objawów astmatycznych (1,26 vs 1) oraz minimalnego ryzyka pojawienia się objawów przeziębienia lub alergii (1,06 vs 1).

Jaki nawilżacz dla alergika wybrać?

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza stanowi najbezpieczniejszą i najzdrowszą metodę podnoszenia wilgotności w pomieszczeniach. Oprócz pełnej kontroli nad poziomem nawilżania otoczenia, urządzenie to wykorzystuje naturalny proces odparowania wody (ewaporację).

Działanie filtra ewaporacyjnego

Za proces ewaporacji, czyli parowania na chłodno, odpowiadają: zbiornik z wodą, filtr powiększający powierzchnię parowania oraz wentylator. Ten ostatni zasysa dolnymi otworami suche powietrze i wymusza jego przepływ przez wilgotny filtr ewaporacyjny, który jest umieszczony w zbiorniku na wodę. Powietrze ulega nawilżeniu, a następnie wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi – idealny wybór dla alergika

Klarta Humea WiFi może być nieocenionym kompanem wszystkich alergików. Dlaczego?

5 cech Klarty Humea WiFi przydatnych dla alergików

 • Higieniczna i bezpieczna w użyciu – dzięki zastosowaniu filtra ewaporacyjnego, wilgotna mgiełka nawilżacza pozbawiona jest szkodliwych związków, będąc całkowicie bezpieczną dla domowników
 • Łatwa w obsłudze – eksploatacja urządzenia sprowadza się do wymiany wody w zbiorniku, mycia zbiornika i okresowego usuwania kamienia z filtra.
 • Wyposażona w higrostat i higrometr – pozwala na bieżącą kontrolę poziomu nawilżenia
 • Cicha praca – Klarta Humea WiFi potrafi być cicha, kiedy tylko tego potrzebujesz. 24 dB i 31 dB generowanego podczas 1 i 2 prędkości zapewniają komfortową pracą i niczym nie zmącony odpoczynek
 • Wyposażona w Wi-Fi i aplikację mobilną Humea WiFi pozwala wraz z oczyszczaczami Klarta kompleksowo dbać o jakość powietrza w domu. Stwórz swoją domową sieć urządzeń Klarta i miej poczucie kontroli na wyciągnięcie ręki.

Nawilżacz powietrza dla alergika – jak dbać?

Poniżej kilka punktów o tym, jak higienicznie używać nawilżacza powietrza Klarta?

 1. Regularnie wymieniaj wodę w zbiorniku, wykorzystując do tego wodę z kranu.
 2. Tej samej wody nie używaj dłużej niż 24 godziny. Jeżeli po upływie doby, wciąż zostanie nieco wody w zbiorniku, wylej ją i nalej świeżej.
 3. Przy nalewaniu świeżej wody, obróć filtr „do góry nogami” – tak by część, która dotychczas była na górze, znalazła się teraz zanurzona.
 4. Co 2-3 dni przepłucz filtr pod bieżącą wodą, kierując strumień wody od wnętrza filtra na zewnątrz.
 5. Min. raz na tydzień umyj zbiornik, pływak i plastikowe elementy filtra (letnią wodą z kranu z odrobiną środka czyszczącego).
 6. Przy kilkunastogodzinnej, bądź dłuższej przerwie w używaniu nawilżacza, opłucz filtr i przemyj zbiornik oraz elementy plastikowe przed użyciem.
 7. W przypadku pojawienia się kamienia na filtrze, wymocz go przez 30 minut w roztworze wody ze spożywczym kwaskiem cytrynowym w stosunku 60 gramów kwasku na 1 litr wody. Następnie dokładnie wypłucz filtr przed użyciem.

Dowiedz się więcej o eksploatacji nawilżacza Klarta Humea WiFi w artykule: Jak używać nawilżacza Klarta, by filtr działał nawet 6 miesięcy?

Nie tylko nawilżanie – oczyszczacz powietrza dla alergików

Przed zakupem naszego nawilżacza Klarta Humea WiFi, sprawdź za pomocą wilgotnościomierza poziom nawilżenia w swoim mieszkaniu. Pomiar ten powtórz kilka razy, w zależności od pogody na dworze. Jeżeli średnia z pomiarów będzie oscylowała wokół 40 % i mniej – zdecydowanie warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Jeżeli natomiast wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 50, 55, czy 60% – być może bardziej potrzebny będzie oczyszczacz powietrza, który usunie uciążliwe alergeny: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, białko śliny zwierząt domowych.

Źródła:

 1. Angelon-Gaetz, Kim A et al. “Exploration of the effects of classroom humidity levels on teachers’ respiratory symptoms.” International archives of occupational and environmental health vol. 89,5 (2016): 729-37. doi:10.1007/s00420-016-1111-0, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4873430/. Dostęp do strony internetowej: 06.10.2023.
 2. Autor nieznany. „When should I use a humidifier vs. a vaporizer?” Medical News Today. https://www.medicalnewstoday.com/articles/327156. Dostęp do strony internetowej: 09.10.2023.

Nawilżacz powietrza dla alergika – najczęściej zadawane pytania

1. Czy nawilżacz powietrza jest dobry dla alergików?

Zdecydowanie tak. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza pomoże złagodzić objawy alergii, w tym przede wszystkim katar, kaszel, uczucie suchego gardła, zmniejszy też podatność na infekcję górnych dróg oddechowych.

2. Jaki nawilżacz dla alergika?

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza to bezpieczny, higieniczny sposób na zwiększenie poziomu wilgotności. Dostarczają oną chłodną, niewidoczną dla oka mgiełkę, oczyszczoną z toksyn i związków mineralnych, znajdujących się w wodzie. Są przy tym łatwe w eksploatacji i pozwalają skutecznie kontrolować poziom nawilżenia pomieszczenia.

3. Czy nawilżacz powietrza może chodzić przez całą noc?

Jak najbardziej. Nawilżone powietrza ułatwia zasypianie, zmniejsza chrapania oraz poprawia jakość snu.

Przeczytaj również

Dlaczego nie warto kupować zamienników? Filtry HEPA i węglowy do oczyszczaczy powietrza Klarta

5 błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza!

Oczyszczacz powietrza a zdrowie. 10 skutków smogu dla zdrowia