Blog Klarta

Nawilżacz powietrza dla alergików Klarta? Ulga w alergii i rzadsze infekcje

Ostatnia aktualizacja: środa, 24.04.2024
klarta humea walka z infekcjami

Czy nawilżacz pomaga na alergię? Jak ma się nawilżacz powietrza do alergii na roztocza? Jaki nawilżacz dla alergika wybrać? Z badań programu ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) wynika, iż ponad 40% Polek i Polaków cierpi z powodu alergii.

Zbyt niska wilgotność wysusza śluzówki, osłabiając ich działanie obronne przed alergenami czy wirusami. Zbyt wysoka zaś sprzyja rozwojowi roztoczy.

Jaki poziom wilgotności jest prawidłowy dla alergików i jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Czy nawilżacz pomaga na alergię?

Już w latach 80-tych ubiegłego wieku naukowcy przeanalizowali wpływ wilgotności względnej powietrza na alergię i dolegliwości górnych dróg oddechowych (Arundel i inni, 1986). Utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniach na optymalnym poziomie 40-60 % przyczyniło się do mniejszej ilości absencji wśród pracowników biurowych.

Nawilżacz powietrza dla alergików

Badacze wykluczyli również możliwość rozwoju pleśni i grzybów w warunkach poniżej 60 % wilgotności. Ta powinna pojawiać się dopiero w przypadku ok. 80% rH. Wyniki badań nie są dla nas zaskoczeniem. Nawilżanie powietrza bowiem:

 • Regeneruje zmęczone śluzówki gardła i nosa alergików
 • Rozrzedza wydzielinę, zmniejszając poczucie zatkanego nosa czy gardła
 • Zmniejsza objawy uporczywego kataru i kaszlu
 • Redukuje objawy astmy (Angelon-Gaetz i inni, 2016)
 • Zmniejsza ryzyko zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych
 • Redukuje ilość alergenów unoszących się we wdychanym powietrzu – pyłki alergenów przyklejają się do cząsteczek wody i opadają na powierzchnie podłóg czy mebli
 • Wpływa pozytywnie na jakość snu i ilość energii w ciągu dnia
 • Zwiększa efektywność pracy

Co ważne, zarówno oczyszczacz powietrza dla alergika, jak i nawilżacz pomagają przy zmaganiu się z objawami alergii wziewnej. Są one (przynajmniej na razie!) bezsilne wobec nietolerancji pokarmowych czy iniekcyjnych. Dlatego też to na właśnie na alergii wziewnej skupiamy się w tym artykule.

Wilgotność powietrza a alergia

Utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję naszej skóry czy wygląd roślin w domu. Jest ona istotna przede wszystkim w kontekście kondycji naszych górnych dróg oddechowych. Warstwy glikanów, wyściełające śluzówki gardła i nosa, stanowią, dzięki swojej sprężystości, świetną naturalną barierę dla wirusów, bakterii i wszelkich szkodliwych drobnoustrojów.

Wysuszone, tracą swoją sprężystość, nie będąc zdolnymi do skutecznej obrony, m.in. przed alergenami, czyli czynnikami, które z różnych powodów nasz układ immunologiczny uznaje za szkodliwe. W suchym powietrzu filigranowe roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin są też lżejsze, przez co częściej unoszą się w powietrzu.

Suche powietrze a nawilżacz powietrza dla alergików

Drobinki te mają więc ułatwioną drogę, by dostać się do naszego układu oddechowego i wywoływać reakcje alergiczne lub infekcje górnych dróg oddechowych.

W wilgotnym powietrzu ich ciężar właściwy zwiększa się, co powoduje, że wiele z tych zanieczyszczeń opada na powierzchnię podłóg czy mebli. Podnosząc wilgotność powietrza, jesteśmy w stanie przynajmniej częściowo zmniejszać objawom alergii.

Jaki jest optymalny poziom wilgotności dla alergików?

Taki sam, jak dla wszystkich innych osób. Za optymalny poziom nawilżenia przyjmuje się wartości 40-60%. W suchym powietrzu o wiele łatwiej unoszą się rozmaite zanieczyszczenia powietrza (kurz, pyły zawieszone, alergeny).

Nawilżacz powietrza z higrostatem
Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea WiFi z higrometrem ukazującym aktualną wilgotność w pomieszczeniu.

Przewilżone z kolei stanowi sprzyjające środowisko do rozwoju zarodników grzybów i pleśni. Wysoka temperatura pomieszczeń i wilgotność na stałym poziomie powyżej 60 %, to niestety także dobre środowisko do rozwoju roztoczy.

Wilgotne powietrze objawy

Wilgotność powietrza a astma

Wilgotność środowiska, w którym się przebywa, ma również wpływ na zdrowie i samopoczucie astmatyków. Badanie z 2016 roku opublikowane w National Library of Medicine sprawdziło na grupie 122 amerykańskich nauczycieli, jak poziom nawilżenia w klasach przyczynia się do rozwoju objawów astmatycznych u tych osób.

W przypadku każdego z nauczycieli badanie trwało 5 dni. Badanie przeprowadzono na terenie 10 szkół w Karolinie Północnej.

W suchych pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności względnej był poniżej 30 %, zaobserwowano już po 5 dniach wzrost ryzyka rozwoju objawów astmatycznych (ryzyko względne 1,26 vs 1). W niewielkim stopniu wzrosło też ryzyko pojawienia się objawów przeziębienia lub alergii (1,11 vs 1).

Co ciekawe, badanie też skupiło się na negatywnych skutkach zbyt wysokiej wilgotności powietrza, którą badacze uznali za przekraczającą 50 %. Przewilżone powietrze również przyczyniało się do wzrostu ryzyka objawów astmatycznych (1,26 vs 1) oraz minimalnego ryzyka pojawienia się objawów przeziębienia lub alergii (1,06 vs 1).

Jaki nawilżacz dla alergika wybrać?

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza stanowi najbezpieczniejszą i najzdrowszą metodę podnoszenia wilgotności w pomieszczeniach. Oprócz pełnej kontroli nad poziomem nawilżania otoczenia, urządzenie to wykorzystuje naturalny proces odparowania wody (ewaporację).

Działanie filtra ewaporacyjnego

Za proces ewaporacji, czyli parowania na chłodno, odpowiadają: zbiornik z wodą, filtr powiększający powierzchnię parowania oraz wentylator. Ten ostatni zasysa dolnymi otworami suche powietrze i wymusza jego przepływ przez wilgotny filtr ewaporacyjny, który jest umieszczony w zbiorniku na wodę. Powietrze ulega nawilżeniu, a następnie wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Klarta – idealny wybór dla alergika

Nawilżacz dla alergika Klarta Humea WiFi do sypialni, pokoju dziecka, mniejszego salonu

Mniejszy z naszych nawilżaczy ewaporacyjnych – Klarta Humea WiFi to kompaktowe urządzenie w sam raz do mieszkania w bloku. 300 ml/h wydajności nawilżania to wartość adekwatna dla większości standardowych pomieszczeń. Choć Humea WiFi poradzi sobie z nawilżeniem nawet 44 m².

Klarta Humea Wifi w sypialni

5 cech Klarty Humea WiFi przydatnych w nawilżaczu powietrza dla alergików

 • Higieniczna i bezpieczna w użyciu – dzięki zastosowaniu filtra ewaporacyjnego wilgotna mgiełka nawilżacza pozbawiona jest szkodliwych związków, będąc całkowicie bezpieczną dla domowników
 • Łatwa w obsłudze – eksploatacja urządzenia sprowadza się do wymiany wody w zbiorniku, mycia zbiornika i okresowego usuwania kamienia z filtra.
 • Wyposażona w higrostat i higrometr – łatwy odczyt i ustawienie poziomu wilgotności powietrza
 • Cicha praca – Klarta Humea WiFi potrafi być cicha, kiedy tylko tego potrzebujesz. 24 dB i 31 dB generowanego podczas 1 i 2 prędkości zapewniają komfortową pracą i niczym niezmącony odpoczynek
 • Wyposażona w Wi-Fi i aplikację mobilną Humea WiFi pozwala wraz z oczyszczaczami Klarta kompleksowo dbać o jakość powietrza w domu.

Nawilżacz dla alergika Klarta Humea Grande do salonu, otwartych przestrzeni w domu czy biurze, wysokich wnętrz w kamienicach

Nieco większa, 2 x bardziej wydajna – Klarta Humea Grande gwarantuje aż 650 ml/h wydajności nawilżania. Imponuje również kulturą pracy – zużycie prądu jest bardzo zbliżone do standardowej wersji Humei.

Szum emitowany przez nawilżacz przy najwyższych obrotach jest nawet nieco cichszy. To nawilżacz dla alergików, z którego jesteśmy naprawdę dumni, potrafiący nawilżyć nawet pomieszczenia o wielkości nawet 80 m². Świetnie sprawdzi się także w wysokich, otwartych przestrzeniach kamienic czy domów jednorodzinnych.

5 cech Klarty Humea Grande WiFi przydatnych dla alergików

 • Wydajność w sam raz do dużych powierzchni i trudnych warunków – dom z rekuperacją, ogrzewanie podłogowe, klimatyzowane biuro typu open space. Wszystkie te przestrzenie sprzyjają występowaniu suchego powietrza. Oddając nawet 650 ml wody w ciągu godziny, Klarta Humea Grande WiFi jest w stanie w krótkim czasie podnieść wilgotność do satysfakcjonującego poziomu.
 • Łatwa w eksploatacji – otwarty, duży 4-litrowy zbiornik bez zbędnych zakamarków ułatwia utrzymanie nawilżacza w czystości. Wyjęcie i włożenie filtra, jak również okresowe płukanie go i usuwanie kamienia jest również bardzo proste.
 • Wyposażona w higrostat i higrometr – bezpiecznie kontroluj poziom nawilżenia w swoim otoczeniu. Higrostat w modelu Klarta Humea Grande został zaprojektowany tak, by urządzenie pozwalało przekroczyć żądany poziom wilgotności o 2 p.p., a następnie przechodzi w tryb “standby”. Następnie uruchamia się, gdy poziom wilgotności spadnie poniżej o 2 p.p. ustalonego przez użytkownika poziomu, by z powrotem dowilżyć pomieszczenie.
 • Cicha i energooszczędna praca – Maksymalny pobór prądu Klarta Humea Grande to zaledwie 11 W. Całkiem nieźle jak na tak wydajny nawilżacz. Humea Grande potrafi być też niezauważalnie cicha (24 dB podczas pracy na 1 prędkości i jedynie 55 dB podczas najwyższych obrotów).
 • Wyposażona w Wi-Fi i aplikację mobilną Humea WiFi pozwala wraz z oczyszczaczami Klarta kompleksowo dbać o jakość powietrza w domu. Stwórz swoją domową sieć urządzeń Klarta i miej poczucie kontroli na wyciągnięcie ręki.

Nawilżacz powietrza dla alergika – jak dbać?

Poniżej kilka punktów o tym, jak higienicznie używać nawilżacza powietrza Klarta?

 1. Regularnie wymieniaj wodę w zbiorniku, wykorzystując do tego wodę z kranu.
 2. Tej samej wody nie używaj dłużej niż 24 godziny. Jeżeli po upływie doby, wciąż zostanie nieco wody w zbiorniku, wylej ją i nalej świeżej.
 3. Przy nalewaniu świeżej wody, obróć filtr „do góry nogami” – tak by część, która dotychczas była na górze, znalazła się teraz zanurzona.
 4. Co 2-3 dni przepłucz filtr pod bieżącą wodą, kierując strumień wody od wnętrza filtra na zewnątrz.
 5. Min. raz na tydzień umyj zbiornik, pływak i plastikowe elementy filtra (letnią wodą z kranu z odrobiną środka czyszczącego).
 6. Przy kilkunastogodzinnej, bądź dłuższej przerwie w używaniu nawilżacza, opłucz filtr i przemyj zbiornik oraz elementy plastikowe przed użyciem.
 7. W przypadku pojawienia się kamienia na filtrze, wymocz go przez 30 minut w roztworze wody ze spożywczym kwaskiem cytrynowym w stosunku 60 gramów kwasku na 1 litr wody. Następnie dokładnie wypłucz filtr przed użyciem.

Dowiedz się więcej o eksploatacji nawilżacza Klarta Humea WiFi w artykule: Jak używać nawilżacza Klarta, by filtr działał nawet 6 miesięcy?

Nie tylko nawilżanie – oczyszczacz powietrza dla alergików

Przed zakupem jednego z naszych nawilżaczy dla alergików, sprawdź za pomocą wilgotnościomierza poziom nawilżenia w swoim mieszkaniu. Pomiar ten powtórz kilka razy, w zależności od pogody na dworze. Jeżeli średnia z pomiarów będzie oscylowała wokół 40 % i mniej – zdecydowanie warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Jeżeli natomiast wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 50, 55, czy 60% – być może bardziej potrzebny będzie oczyszczacz powietrza, który usunie uciążliwe alergeny: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, białko śliny zwierząt domowych.

Źródła:

 1. Angelon-Gaetz, Kim A et al. “Badanie wpływu poziomu wilgotności w klasach na objawy chorób dróg oddechowych u nauczycieli.” Międzynarodowe archiwa zdrowia zawodowego i środowiskowego tom. 89,5 (2016): 729-37, ncbi.nlm.nih.gov. Dostęp do strony internetowej: 06.10.2023.
 2. Autor nieznany. “Kiedy powinienem użyć nawilżacza a kiedy parownika?” Medical News Today. medicalnewstoday.com. Dostęp do strony internetowej: 09.10.2023.

Nawilżacz powietrza dla alergika – najczęściej zadawane pytania

1. Czy nawilżacz powietrza jest dobry dla alergików?

Zdecydowanie tak. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza pomoże złagodzić objawy alergii, w tym przede wszystkim katar, kaszel, uczucie suchego gardła, zmniejszy też podatność na infekcję górnych dróg oddechowych.

2. Jaki nawilżacz dla alergików?

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza to bezpieczny, higieniczny sposób na zwiększenie poziomu wilgotności. Dostarczają oną chłodną, niewidoczną dla oka mgiełkę, oczyszczoną z toksyn i związków mineralnych, znajdujących się w wodzie. Są przy tym łatwe w eksploatacji i pozwalają skutecznie kontrolować poziom nawilżenia pomieszczenia.

3. Czy nawilżacz powietrza może chodzić przez całą noc?

Jak najbardziej. Nawilżone powietrza ułatwia zasypianie, zmniejsza chrapania oraz poprawia jakość snu.

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz powietrza jako pochłaniacz kurzu? Tak, ale…

Czy filtr HEPA można myć wodą? Wyjaśniamy wątpliwości

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.