Blog Klarta

Objawy zbyt suchego powietrza w Twoim domu

Ostatnia aktualizacja: środa, 24.04.2024
Nawilżacz powietrza z higrostatem

Coraz częściej pojawiające się infekcje dróg oddechowych, uczucie zmęczenia, gorsza jakość snu  i suchość w gardle nad ranem. Co łączy te dolegliwości? Jedną z bardziej prawdopodobnych odpowiedzi jest przebywanie w suchym otoczeniu. 

Jakie są objawy zbyt suchego powietrza w mieszkaniu? Jak sprawdzić czy powietrze jest suche? Jak skutecznie przeciwdziałać niskiej wilgotności?

klarta humea wi-fi i rośliny
Klarta Humea WiFi w towarzystwie roślin domowych. Źródło: Klarta.pl

Suche powietrze często nie tylko odczujesz na własnej skórze, ale też zauważysz gołym okiem. 

Sucha, pękająca skóra, przetłuszczające się, matowe włosy, brązowe, suche końcówki liści roślin domowych to jedne z najczęstszych symptomów. Wszystkie najważniejsze wypunktowaliśmy poniżej.

10 najczęstszych objawów suchego powietrza w domu

 • Sucha, łuszcząca się skóra – suche powietrze oddziałuje na skórę, która również po pewnym czasie staje się sucha, swędząca i łuszcząca. Regularne przebywanie w suchym powietrzu może prowadzić do poważniejszych problemów skórnych, takich jak egzema
 • Łamliwe włosy – rozdwajające się końcówki, wypadające włosy
 • Bóle gardła, katar, chrypa i częstsze infekcje górnych dróg oddechowych 
 • Wyschnięte oczy – suche oczy prowadzą do bóli głowy, zaburzenia widzenia i częstsze zapalenia spojówek
 • Pękające usta – Wargi pokryte są bardzo cienką skóra pozbawioną warstwy rogowej. Nie posiada ona też gruczołów łojowych, które mogłyby ją chronić przed utratą wilgoci.
 • Bóle głowy – wysuszenie nosa sprzyja zapaleniom i podrażnieniom błon śluzowych. A stąd krótka droga do zatokowego bólu głowy.
 • Częstsze krwawienia z nosa – suche powietrze (szczególnie zimą) może powodować wysychanie i pękanie naczyń krwionośnych w nosie
 • Większa elektrostatyczność otoczenia – elektryzujące się powierzchnie włosów, ubrań, przejście prądu przy dotykaniu różnych przedmiotów.
 • Uszczerbki na drewnianych meblach – pęknięcia na powierzchni drewnianych mebli, bardziej skrzypiące drzwi, okna i podłogi
 • Kruche, brązowe łodygi, brązowe końcówki liści – suche, chrupiące, szare lub brązowe, pozwijane liście to jeden z bardziej charakterystycznych objawów suchego powietrza

Jak jednak na pewno stwierdzić, czy powietrze jest suche?

Nawilżacz powietrza z higrostatem
Wyświetlacz nawilżacza Klarta Humea WiFi z higrostatem. Źródło: Klarta.pl

Najbardziej obiektywnym sposobem, by sprawdzić czy powietrze jest suche, jest wilgotnościomierz (higrometr). Najtańszy higrometr kosztuje zaledwie kilkanaście złotych i jest dostępny np. w marketach budowlanych. Profesjonalne mierniki stosowane np. w przemyśle spożywczym kosztują już kilkaset złotych.

Wilgotnościomierz znajdziesz również w wielu nawilżaczach powietrza, gdzie powinien on stanowić jeden z najbardziej podstawowych elementów. Nie inaczej jest w przypadku nawilżaczy Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande WiFi.

Jaka powinna być wilgotność w domu?

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi w pokoju dziecięcym. Źródło: Klarta.pl

Jeżeli już masz wilgotnościomierz albo nawilżacz powietrza wyposażony w higrometr (jak nawilżacze powietrza Klarta), możesz zastanawiać się jaka wilgotność powietrza będzie dla Ciebie optymalna?

Odpowiedź brzmi: pomiędzy 40, a 60 %. Niektórzy preferują nieco niższe wartości, bliższe 45-50%, inni wyższe jak 55 czy 60%.

Dlaczego 40-60% to optymalny poziom nawilżenia?

Nie ulega natomiast wątpliwości, że to właśnie ten poziom wilgotności jest najzdrowszy zarówno dla kondycji dróg oddechowych i skóry. Nawilżona cera to m.in.:

 • mniej przetłuszczająca się skóra (regulacja produkcji sebum),
 • rzadsze zmiany trądzikowe (wilgotne powietrze wzmacnia barierę hydrolipidową),
 • redukcja napięcia skóry (niewielkie napięcie jest wskazane, zbyt duże bywa bolesne i sprawia dyskomfort),
 • wolniejsze powstawanie zmarszczek (sucha skóra bardziej się marszczy), nawilżanie pozwala spowolnić nieco procesy starzenia,
 • mniej łupieżu – skóra głowy dość łatwo ulega przesuszeniu,
 • ochrona przed atopowym zapaleniem skóry

Więcej na temat roli wilgotności w pielęgnacji skóry przeczytasz w artykule: „Nawilżacz powietrza a pielęgnacja skóry. 10 zalet nawilżania powietrza

Nawilżenie śluzówek gardła i nosa to z kolei:

 • Lepsza bariera ochronna przed alergenami, wirusami i bakteriami
 • Rzadsza skłonność do infekcji dróg oddechowych
 • Łatwiejsze pozbywanie się wydzieliny z nosa i gardła – ulga w katarze i kaszlu
 • Lepsze wysypianie się, wyższy komfort snu

Nie bez znaczenia jest również ochrona oczu i ust. Te pierwsze nie są tak przemęczone, przez co rzadziej dają uczucie pieczenia. Te drugie z kolei rzadziej pękają i nie są spierzchnięte.

Jak temperatura ma się do wilgotności powietrza?

Nasze samopoczucie nie zależy jednak tylko od poziomu nawilżenia. Bardzo dużą rolę odgrywa też temperatura.

Nie tylko wpływa na nasz komfort termiczny (optymalna temp. zimą to 18-22 st. C. latem 22-26 st. C.), ale także warunkuje zdolność powietrza do przyjmowania wody. Ta rośnie wraz ze wzrostem temperatury.

Aby utrzymać wilgotność względną na poziomie 40% w temperaturze 0 st. C, wystarczy, aby w 1 m³ znajdowało się około 2 g wody.

Kiedy temperatura wzrośnie do 20 st., musi to być już 7 g. Bardzo dobrze wyjaśnia to chociażby wykres Molliera lub wykres Carriera.

wykres Carriera obrazujący zależność wilgotności względnej od temperatury powietrza w pomieszczeniu
Wykres Carriera obrazujący zależność wilgotności Źródło: www.schock.pl

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Nawilżacz ewaporacyjny najskuteczniejszym rozwiązaniem

Schemat działania nawilżacza ewaporacyjnego Klarta Humea WiFi
Schemat działania nawilżacza ewaporacyjnego Klarta Humea WiFi

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Klarta pozwalają w naturalny, bezpieczny sposób podnieść wilgotność otoczenia, oddając do niego przefiltrowaną, czystą, niewidzialną mgiełkę. Powietrze przechodzi bowiem przez zamoczony w wodzie filtr ewaporacyjny. Odparowana, wydmuchiwana jest do pomieszczenia.

Dzięki obecności higrometru i higrostatu elektroniczny nawilżacz powietrza pozwala łatwo i wygodnie kontrolować poziom wilgotności.

Oferując wydajność na poziomie kilkuset ml/h może w zaledwie kilkanaście minut zwiększyć wilgotność względną pomieszczenia o 10 punktów procentowych.

Co więcej, wszystkie te działania możesz zlecić nawet nie będąc fizycznie w domu. Smart nawilżacze powietrza Klarta wyposażone są w moduł Wi-Fi i wszechstronną aplikację mobilną.

Klarta Humea WiFI – przyjazny w obsłudze nawilżacz do 40 m2

Klarta Humea WiFi to nasz rynkowy bestseller. Dostępny w 2 kolorach: białym i beżowym, kompaktowy nawilżacz zapewnia wydajność na poziomie nawet 300 ml/h. W standardzie oferuje m.in.:

 • Higrometr i higrostat (zakres wilgotności 40-75%)
 • 3-litrowy zbiornik na wodę
 • Funkcję osuszania filtra
 • 3 poziomy podświetlenia panelu wyświetlacza
 • Wi-Fi i obsługę mobilną
 • Szereg możliwych automatyzacji i reguł pracy
 • Niezawodny pływak oraz okienko, pozwalające celnie określić poziom wody

Klarta Humea Wifi

Inteligentny, ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Sprawdza się w pomieszczeniach do 44 m².

Sprawdź

Klarta Humea Grande WiFi – nawilżacz do 80 m2, który nie boi się wyzwań

Mały wielki nawilżacz. Klarta Humea Grande WiFi to nasza najnowsza propozycja, zaprojektowana z myślą o dużych otwartych pomieszczeniach, jak i wszystkich przestrzeniach, gdzie standardowe nawilżacze okazują się zbyt słabe.

Idealna do domów z rekuperacją, klimatyzowanych biur czy wysokich pomieszczeń w loftach czy kamienicach, potrafi błyskawicznie zmienić jakość wdychanego powietrza. Najważniejsze cechy Klarta Humea Grande:

 • Higrometr i higrostat (zakres wilgotności 40-75%)
 • 4-litrowy zbiornik na wodę
 • Duży filtr 
 • Funkcję osuszania filtra
 • 3 poziomy podświetlenia panelu wyświetlacza
 • Wi-Fi i obsługę mobilną
 • Szereg możliwych automatyzacji i reguł pracy
 • Niezawodny pływak oraz okienko, pozwalające celnie określić poziom wody

Klarta Humea Grande WiFi

Nowy, 2x bardziej wydajny. Do salonu, biur, dużych pokoi, aż do 80m².

Sprawdź

Rozwieszanie mokrego prania

Całkiem skutecznym domowym sposobem na podniesienie wilgotności otoczenia jest rozwieszenie mokrego prania.

Najlepiej sprawdza się do tego kaloryfer, który odparowuje wilgoć z ubrań, unosząc ją do góry. Niemniej tradycyjna suszarka do ubrań też dobrze sprawdzi się w tej roli. Minusem tego rozwiązania jest krótkotrwałe działanie i brak kontroli nad poziomem wilgotności.

Uchylone drzwi do łazienki, zwłaszcza po kąpieli

Miejsce w domu, w którym zawsze panuje większa wilgotność. Zostawiając otwarte drzwi do łazienki, umożliwiamy dotarcie do bardziej suchych stref w mieszkania. Efekty takiego dowilżenia jednak dość szybko znikają.

Źródła:

1. Autor nieznany. Zaskakujące skutki suchego powietrza w budynkach zimą (z ang. „The Surprising Effects of Dry Indoor Air in Winter”). 10.11.2023. Boss Mechanical Inc. www.bossmechanical.ca/. Dostęp do strony internetowej: 22.04.2024

2. Poslusny, C. Suche powietrze: Czym jest i jakie problemy powoduje? (z ang. „Dry Air: What Is It and What Problems Does It Cause?”). Molekule Blog. www.molekule.com/. Dostęp do strony internetowej: 22.04.2024 

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.