Blog Klarta

Nawilżacz powietrza a pielęgnacja skóry. 10 zalet nawilżania powietrza

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 19.02.2024
nawilżacz powietrza co daje

Utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza służy zdrowiu, lecz także urodzie. Stosowanie nawilżacza pozwala utrzymać dobrą kondycję skóry i zapobiec jej przedwczesnemu starzeniu. Przedstawiamy 10 powodów, dla których warto podjąć walkę z suchym powietrzem.

Mniejsza utrata wilgoci

Kiedy przebywamy w miejscu o niskiej wilgotności powietrza, wzrasta ryzyko przesuszenia skóry. Woda odparowuje z naskórka. Transepidermalna utrata wody (TEWL) to proces naturalny, który oznacza przenikanie wody przez skórę i odparowywanie w naskórku.

nawilżona skóra

Jednak zbyt wysoka intensywność utraty wody jest już zjawiskiem niepożądanym, które prowadzi do przesuszenia, będącego przyczyną wielu problemów skórnych.

Regulacja produkcji sebum

Suche powietrze może być przyczyną wzmożonej produkcji sebum. Sebum to substancje lipidowe produkowane przez gruczoły łojowe.

Stanowi barierę ochronną dla skóry, lecz jego nadmierna produkcja jest zjawiskiem niepożądanym. Skóra się świeci, pory rozszerzają, nierzadko pojawiają się zmiany zapalne.

Mniejsze ryzyko zmian trądzikowych

W sezonie zimowym wiele osób zmagających się z trądzikiem dostrzega zaostrzenie objawów choroby. Dzieje się tak zarówno w wyniku narażenia na nagłe zmiany temperatury, jak i z powodu suchego powietrza, które narusza barierę hydrolipidową.

Brak uczucia napięcia skóry

Na liście negatywnych skutków ekspozycji na suche powietrze znajduje się również uczucie napięcia skóry. Sytuacja wygląda tutaj tak samo jak w przypadku sebum – odpowiednie napięcie jest zjawiskiem pożądanym, nadmierne nie.

Problem ten jest łatwy do zauważenia, ponieważ zbyt wysokie napięcie skóry powoduje dyskomfort.

Wolniejsze powstawanie zmarszczek

Utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry jest ważne m.in. dla dłuższego zachowania młodości. Utrata wody, której sprzyja suche powietrze, oznacza szybsze powstawanie zmarszczek. Stosowanie dobrego nawilżacza powietrza pozwala zatem uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry.

mniej zmarszczek dzięki nawilżonemu powietrzu

Lepsza kondycja cery naczynkowej

Cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa, dlatego suche powietrze szkodzi jej posiadaczom i posiadaczkom wyjątkowo mocno. Przesuszenie skóry sprzyja pękaniu kruchych naczynek.

Warto pamiętać, że cera naczynkowa zwiększa ryzyko rozwojowi trądziku różowatego, więc wymaga dobrej pielęgnacji.

Skóra głowy bez suchego łupieżu

Na kontakcie ze suchym powietrzem cierpi również skóra głowy. Ulega ona przesuszeniu, co prowadzi do pojawienia się białego łupieżu, nazywanego też łupieżem suchym. Ma on postać małych, białych łusek, które na włosach przypominają rozsypany proszek.

nawilżona skóra głowy - brak łupiezu

Lepsza kondycja skóry ust

Skóra ust także jest podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Suche powietrze sprawia, że są one spierzchnięte, przesuszone, a często też swędzą i pieką. Warto zatem utrzymywać wilgotność na prawidłowym poziomie, czyli 40-60%.

lepsza skóra ust

Nawilżacze Klarta Humea WiFi i Klarta Humea Grande ułatwiają zachowanie idealnego poziomu nawilżenia, ponieważ mają tryb automatyczny.

Ochrona przed nasileniem objawów łuszczycy

Wśród skutków ekspozycji na suche powietrze znajduje się również nasilenie objawów niektórych chorób. Na tej liście obecna jest m.in. łuszczyca. 4 na 10 osób zmagających się z tym schorzeniem stwierdza pogorszenie objawów w sezonie zimowym. Jednym z powodów jest przesuszenie skóry, spowodowane ekspozycją na suche powietrze.

Bezpieczeństwo przy atopowym zapaleniu skóry

O zakupie nawilżacza powietrza powinny pomyśleć także osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry. AZS to schorzenie przewlekłe, które wykazuje tendencję do nawrotów. U wielu chorych daje się we znaki w sezonie zimowym, na co poza niską wilgotnością powietrza w budynkach wpływa zmiana temperatur podczas wchodzenia i wychodzenia z ogrzewanych budynków.

Źródła:

  1. TEWL – czym jest transepidermalna utrata wody i jak jej zapobiegać?, strefaurody.pl
  2. Dermatolog radzi: jeśli masz choroby skóry, zimą zadbaj o siebie jeszcze bardziej!, klinikazakrzewscy.pl

Przeczytaj również

Aż 98% alergików ceni oczyszczacz powietrza Klarta

Oczyszczacz na astmę: 96 % astmatyków korzystających z oczyszczaczy Klarta zaobserwowało poprawę samopoczucia

Oczyszczacz powietrza – czy warto? 10 powodów na tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przesyłając swój komentarz, wyrażasz zgodę na warunki regulujące publikowanie opinii na klarta.pl.
Klarta Poland Eu Sp z o. o., z siedzibą w Warszawie, będzie pełnić rolę administratora danych osobowych, które podajesz lub zostawiasz, przesyłając swoją opinię. Twoja opinia stanie się widoczna po pozytywnym procesie weryfikacji.